In de zitting der afgevaardigden van heden heeft de maarschalk Clauzelzoo als zulks vroeger werd aangekondigdeenige inlich tingen gevraagd omtrent de bezetting van Algiers, en wel be paaldelijk omtrent het voornemen van het gouvernement, omhetzij deze vólkplanting te ontruimen, of dezelve uit te breiden, en door bevordering van landbouw meer gewïgt te geven. Het antwoord van den minister van oorlog wordt aldus mede gedeeld Ik zal de eer hebben zoo kort en duidelijk mogelijk de ver langde inlichtingen te geven. Ten aanzien van de vraagof het gouvernement het voornemen zoude hebben Algiers te ontruimenverklaar ik, dat aewegens nimmer met eenige mogendheid eene verbindtenis is aangegaan, en dat men dus volkomenivrij kan handelen, naar mate de eer en het belang van Frankrijk zulks vorderen. Ik voeg er bij, dat men tot heden aan die ontruiming niet heeft gedacht, gelijk het inderdaad uit de maacregelen van het bestuur blijkt, dat men veeleer het voornemen heeft om de volkplanting zoodanig te be vestigen, dat dezelve van buiten niets te vreezen heeft. Indien jnen deswegens nadere bijzonderheden verlangt, ben ik bereid daarop terug te komen. Wat den aanbouw betreft, moet ik antwoorden dat het gouver nement denzelven zoo veel mogelijk wenscht te bevorderen indien zich slechts tot dit doel eenige maatschappij mogt vereenigen zal deze de ruimste bescherming genieten. Doch het ministerie is tevens van gevoelen dat het bestuur zich niet wel met dit on derwerp kan bezig houden. Eindelijk moet ik op de laatste vraag van den vongen spreker antwoordendat het gouvernement omtrent de uitbreiding der Volkplantingen wel bepaaldelijk omtrent de noodzakelijkheid, om nog andere puncen op de Noordkust van Afrika te bezittentot heden toe geen vast stelsel heeft aangenomen. Op dit oogenblik bézitten wij de drie gewigste plaatsen Het zoude welligt mo gelijk zijn dat men hetzij om de volkplanting uit te breiden hetzij om dezelve te verdedigen, nog een of twee andere punten in bezit namdoch zulks is geheel onzeker." De maarschalk Clauzel heeft hierop geantwoorddathijvolko men met deze inlichtingen tevreden was, daar dezelve voldoende waren om het openbaar vertrouwen te vestigen, en dus aan de Volkplanting die ontwikkeling te doen, die dezelve eenmaal tot eene. bron van welvaart voor Frankrijk zoude opvoeren. De discussie is hiermede tor verwondering van vele ge.eindigd en heeft het vermoeden bevestigddat beide de vragen en ant woorden te voren onderling waren overlegd. Parijs, den 16 Junij. Men verzekert, dat ,de Engelsche en Fransche kabinetten zich zeer hevig zouden verklaard hebben te gen het langer bezetten van Konstantinopel door Russische troe pen. Zonder zich met zoo veel aandrang als Frankrijk en Eh geland uit te latenzou ook het Oostenrijksche kabinet daar te gen op eene voldoende wijs geprotesteerd hebben, De maarschalk Soult blijft op zijn ontslag aandringen, Een gedeelte van den raaddie gaarne eenen anderen minister met het voorzitterschap bekleed zag, zou, naar men zegt, die aftreding wel wilien zien. De St. Simonisten, na te Straatsburg bij de studerende jeugd eenigen aanhang gemaakt te hebben, zijn van daar naar Lyon vertrokken alwaar zij zich met ijver zullen toeleggen prosoliten re maken. Voor hunne afreis hebben zij eenen biief aan den Konihg van Beijeren geschrevenwaarin zij zich over de hun aangedane behandeling beklagenen hunne leerstellingen zoeken té verdedigen. Deze brief, is een groot meesterstuk van bespot telijkheden en paradoxen, zoo wegens deszelfs inhoud als vorm. De St. Simonisten zeggenonder anderen, in voornoemden brief, dat zij niets van deze wereld of van het tegenwoordige, maar alles van de eeuwigheid verwachten, en in den ganschen brief heerst een zekere profetische stijl. De St Simonisten hebben dé Duitsche jeugd opgeroepen naai Straatsburg te komen, om zich in de nieuwe leer te laten ondeTrigten en in de alleen zali g'e kerk te doen inwijdenhetgeen echter tot hiertoe zonder gevolg Is gebleven. Parijs den 19 Mei. Men wil dat het verzoek van den maar Schalk Soultom uit zijne hooge betrekking ontslagen te wor den, in vérband zou staan met het ontwerp, om, na het eindi gen dér tegenwoordige zitting, het geheele ministerie te veran deren. De aanval van den heer de Bricqueville op den maarschalk Soult 'heeft niet weinig opziens gebaard Niemand ontzegt den maarschalk groote krijgskundige bekwaamheden, en zeer gestren ge beginselen ten aanzien van het handhaven eener naauwkeurige ondergeschiktheid bij het leger, doch ook algemeen heiinnert men zich. dat de maarschalk zich menige vernedering heeft laten welgevallen, ten einde bij het bewind van den oudsten tak der Bourbons weder in gunst te worden aangenomendat hij de Vendtêrs heeft gevleiden eindelijk, tijdens het bewind van Ko ning Kareimet eene brandende kaars in de handeene pro cessie is gevolgdten einde als pair des Rijks te worden be noemd De beschuldiging van den heer de Bricquevilledat hij bij Waterloo zijn pligt niet zoude hebben betracht, schijnt Te Goes, bij F. KLEEUWEN ongegrondware slechts schijn daarvan geweest, dan zoude de maarschalk reeds vroeger het toppunt zijner wenschende waar digheid yan pairhebbeq per^ikt Van geldgierigheid schijnt hij bezwaarlijker te kunnen worden vrij gesproken. rtE DERLAN DÉN. 's Gravenhage den 20 Junij. Uit Maastricht wordt, van den 14, het navolgende geschreven dat tpp inlichting dient we gens het aanhouden door de Belgen vén een' töederlandschen amb tenaar een officier, op den 12 dezer. Sedert het bekend wor den van het traktaat van 21 Mei, is door de militaire autoriteit, met tusschenkomsc van den inspecteur van de Rijnvaart alhier, alles geregeld geworden, om de yrijve vaart op de Maas, langs de vestingte verzekerenen sedert acht dagen ziet men dan ook allerlei schepen van Luik ongehinderd voorbijvaren. Den 10 de zer kwam een beambte van de postdjrectie uit Ffoüand naar hier, om de correspondentie aan dppe stad op Noordbraband door dp heide, te herstellen. Bij zijne aanko.msE vpnd hij den weg vrij zonder eenige militairen ergens $tn te treffenen hij kwam dus ongehinderd door. Den 12 zou dan ook d,e brieyenposjt ypgr jhet eerst weder yan hier op Eindhoven afrejzen De voornoemde postbeambte nam zelf het pakket méde en mgt .ckmzelven vertrok de luitenant Sas.-én van de artilleriedie, tér herstelling van zijne gezopfhejd alhier eenigen tijd verbleven zijnde, naar zijne bestemming in Zee land terug keerde Bij het aankomen van het rijtuig aan het eerste ^poststation, de Wintervlag, vond men reeds Beigisphe troepen op den wegwaarvan de commanderende officier den postbeambte en den voornoemden luitenant arresteerde, gevankelijk naar Heicfo- terenen eindelijkin dep avonden nadat hij hiertoe order be komen had naar Hasselt deed overbrengen alwaar hun -werd aangezegd, dat zij moesten verblijven tot nader order van den ■minister van oorlog re Brusselwordende het hun beide vergund hunnen intrek op eigen kosten in een logement te .nemen Tot nog toe is er geen tijding' ingekomendat zij zouden ontslagen zijn dan dit heeft ten gevolge gehaddat er heden geen post naar Holland over Eindhoven is vertrokken." De heer kolonel Koopman is eergisteren in de residentie aangekomen. Uit Brussel den 20 junij schrijft menHet zoogenaamde monster-mortier, dat bij de belegering der Antwerpsche Citadel werd gebruikt; is gisteren op de heide van Barschaet gesprongen. Uit Gent van den 18 Junij schrijft menIn den avond van den 17 hebben er werkelijk te Gent in een aantal estaminets vechtpartijen, tusschen de oranje-vrienden en de zoogenaamde pa triotten plaats gehad. De gewapende magt heefc, zoo men zegt, het mcelijke gedaan om die te beletten, doch daar het aantal plaatsenalwaar men handgemeen was geraaktzeer groot was heeft zij enkel kunnen verhinderendat de zaak van geen ernsri- gen aard wierd. Intusschcn blijkt thans, dat een paar dagen vóór het vieren van de lijkdienst voor de heer de Sauvagewelke viering de staat kundige partijschap te Gent op nieuw heeft doen ontwaken, op last van de ragebank aldaar, het lijk van dien Heer is opgegra ven ten einde zich te overtuigen, of hij werkelijk overleden is ten gevolge van de verwondingen hém door twee lieden, die zich patriotten gelieven te noemen toegebragt. Deze schouwing heeft in Tegenwoordigheid van den regeer .van instructieden griffier en vier geneesheren of heelmeesters plaats gehad. De uitslag daar van wordt nog niet vermeld. A D FE RTENTIEN. V PUBLIEKE EERKOOP ING voor de Wel Édele Heer Mr. J. J. van DE1NSEop Dwgsdag den 30 Julij 1833, des avonds te 6 uren in de Stad Goesin het Loge ment de Oude Zoutkeet'bewoond door Cornells de Jonge ten overstaan van den Notaris de FOUW, aldaar residerende, van een Spatieus HEERENHUISTUINTJE en ERVE, staande en gelegen op de Groote Markt te GoesD N.° 5 voorzien van ruime.meestal nieuwe behangenbeneden en bo ven KamersKeuken en provisie Kamer, Zolders, Meiden en Knechts KamersKelder en andere gerieveliikhedenalles in den besten staat onderhouden. Zijnde inmiddels UIT de HAND tb KOOP. Informatien zijn te bekomen bij gemelden Notaris en bij de Wel Edele Heer J. W, van KERKWIJK te Goes. Stadsdrukker en Boekhandelaar. vt 1 Breda, den 20 Junij. Naar men verneemt heeft de kolonel de Boer naar de Residentie overgebragten gisteren morgen aan Z. M. aangeboden de gewone vlag die gedurende het verblijf onzer troepen op de Antwerpsche citadel van dezelve gewapperd heeftals ook de groote vlag die bij den aanvang van het beleg geheschen is geworden en met eene menigte van kogels door boord is Naar men verzekert is ook het vaandel der lodeaf- deeling't welk de Fransehen in dé Citadel'gevonden en naar Parijs vervoerd hadden aan de onzen wedergegeven en wordt hetzelve eerstdaags ingelijks gewacht,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2