GOESSGHE NT; IS0.49. i >Z-y. 55Jtfgb«0 y*t/ f&Jt - SP &tiWW)X *£j 21 Jttttg 1833. iV/£ UWSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 15 Junij. Omtrent de ongeregeldheden die op den 6 dezer te Tubingen werden gepleegdverneemt men de volgende bijzonderheden s Een vrij aanzienlijk getal studenten, door sommigen op 300 begrootkeerde in den avond van den genoemden dag van een gelagin eene herberg gehoudennaar de stad terug. Voor de woning van den kanselier von Autenrieth gekomen verspreidde zich eensklaps onder hen het gerucht, dat uit dit huis een steen was geworpen en besloot men daarvan wraak te nemen. De rec tor der hoogeschoolonderscheidene hoogleeraren en de beamb ten der politie trachten vergeefs deze verbittering te doen beda ren door de verklaring dat het bedoeld gerucht geheel onge grond was. Weldra klonk door de straten het geroep van 57# denten buitende menigte groeide steeds aande politie beamb ten werden met steenen begroetin de woning van den kanse lier werden de glazen ingeworpen, en niet dan met moeite ge lukte hetnadat deze ongeregeldheid tot twee uren in den nacht had voortgeduurd, den hoop uiteen te drijven, en .eenige der aanvoerders in hechtenis te nemen. Het geregtelijk onderzoek duurt nog voort en zal waarschijnlijk nadere bijzonderheden open baren. v Berigten uit Konstantinopelvan den 23 des avondsdoor eene buitengewone gelegenheid ontvangengeven de volgende opheldering omtrent her gerucht, in andere brieven van gelijke dagteekening vervat, nopens vijandelijkheden wélke door de Turken uit de kasteelen van de Dardaneilen tegen het Britsen- Fransch smaldeel zouden zijn gepleegd De verwarde geruchten wegens de aankomst eener Engelsch- Fransche vloot aan den mönd der Dardaneilen, wegens bet bin nen loop en in die zee engte van eene Fransche goleten vart het beschieten derzelve door de bezetting der kasteelenzijn op de meest voldoende wijs opgelost geworden. De bedoelde vloot die zicb aan de Dardaneilen zou vertoond hebben 'i' blijkt vol gens stellige berigtenuit eenige weinige kleine schepen te be staan. die er overigens niet aan gedachc hebbende doorvaart te eischen Met dat al heeft hunne aankomst eenig opzien gebaard, alzoo men vermoedde dat nu weldra meerdere schepen zouden vólgenen daar toevallig juist de met depeches van Alexatldrie Mar Konstantinopel bestemde korvet la Mesange de Dardanei len binnenliep en (volgens sommigen bij vergissing, volgens an deren overeenkomstig het bestaande gebruik) van de kasteelen door met scherp geladen maar toch naar omhoog gerigtte stuk ken begroet werdhetgeen men ditmaal goedvond voor eene daad van vijandelijkheid te verklaren zoo was dit eene natuur lijke aanleiding voor de meest verontrustende geruchten. Het schijnt zich te bevestigen, dat Ibrahim-pacha zijnen terugtogt heeft begonnen." De stad Thorn heeft den 4 dezer een groot ongeluk ge troffen. Een koopmans leerling heeft, naar men verzekert, uit wraakzucht tegen zijnen heer, een pakhuiswaarin zich eene hóéveelheid kruid bevondin brand gestoken waarvan de mis dadigerbenevens drie andere personen de slagroffers zijn ge wordentwintig andere menschen zijn door de uitbarsting meer of min gewond; de belendende buizen zijn geheel verwoest en dertig andere beschadigd. Van den- Rijn, den 15 junij. Uit Berlijn schrijft men, dat de Koning van Pruissen eerstdaags zijne jaarlijksche reis naar het bad Töplitz zoude gaan doen. Volgens gewoonte gaf deze reis aanleiding tot onderscheidene geruchten; men zeide onder andere, dat Z. M te Praag eene bijeenkomst zoude hebben met den Keizer van Oostenrijk. Als de reden van het aanstaande vertrek van prins Albert naar Petersburg, werd te Berlijn slechts eene familie aangelegenheid opgegeven. Sedert eenigen tijd wer den vele manschappen der pruissische armee (omtrent een derde) met verlof huiswaarts gezonden Men verwachtte in Pruissen eene voortreffelijke graan en wijnoogst. ttt Men leest'in een der pruissische bladenbij de vermelding van het vertrek van prins Frederik der Nederlandennaar Ber lijn Waarschijnlijk zullen de grondslagen van een eind verdrag tusscben Holland en Belgie in den Haag worden gelegden het laat zich nu aanzien dat de oostelijke magten zich de belangen van Hólland» 'twelk zich gedurende drie jaren moedig tegen het revolutionaire beginsel heeft te weer gesteldnadrukkelijk zullen aantrekken. Een congres aan de Spree zal welligt, zoo niet de londenscbe conferentie oplossen, dan toch eene andere wending aan hare besluiten geven." ENGELAND. Londen, den 15 Junij. Naar men in deze hoofdstad wil we ten, zal de prins yan Oranje binnen enkele dagen aan London een bezoek geven Ofschoon hier nergens het doel van een der gelijk bezoek opgegeven wordt, verzekert men niettemin, dac reeds eenige vertrekken in een der hÓtels aan het westeinde de- %ex hoofdstad tot de ontvangst yan Z. K. H. in gereedheid ge- bragt zijn. Brieven uit Oporto van 8 Junij, houden indat de markies de Pamellaen de britsche zee-kapitein Napier met zijne alhier te lande uitgeruste schepen aldaar waren aangekomen De ge noemde kapitein had het bevel der vloot, in plaats van den admi raal SartoriuSs op zich genomen. De stad was thans weder van leeftogt voorzien. De batterijen der Miguellisten schoten bij voortduring op dezelvedoch verder was er niets van belang voorgevallen. De voorstanders der constitutionelen alhier te lande dringen sterk aan op het verschaffen van onderstand aan de Pedroistcnten einde den generaal Solignac in staat te stellen, om behoorlijk in de verdediging van Oporco te voorzien, en zich alsdan buiten die stad te vertoonen. De Donegal en Stag zijn uit Plymouth gezeildom het brit sche eskader op den Taag re gaan versterken De brieven uit Lissabon houden in, dac D. Carlosin stede van aldaar aan boord te gaan van een spaansch fregat, hetwelk hem naar Civita-Vecchia zoude overbrengen zich in den avond voor zijn aangekondigd vertrek, met al de zijnen heimelijk heefc ingescheept op een ander vaartuigen daarmede in zee is gesto ken. Dit geheime vertrek gaf tot vele gissingen aanleiding som migen hielden eene landing in Spanje voor niet onwaarschijnlijk. FRANKR1J K. Parijs, den 14 Junij. In de zitting der afgevaardigden, van gisteren, is de discussie over het budjet van oorlog begonnen. De heer de Briqueyille heefc de gevoelens en den persoon zelve van den heer Soult aangetast. Genoemd Jid begon met te zeggen, dat, nu er maatregelen genomen werdendie het heil des vaderlands en de goede ver dediging des grondgebreds m de waagschaal stellen, het gevóel van af keer en walging natuurlijk, maar het stilzwijgen onverschoon- lijk was. Daarna ging hij aldus voort: Men spreekt van het gebeurde met het leger na den slag van Waterloo, l iet voorbeeld is waarlijk zeer slecht gekozen. Nooie bestond er een leger, uit zulke dappere krijgslieden zamengesteld. Het telde een groot aantal oude soldaten in deszelfs rijenen het is dan ook het leger niet geweest, dat aan Frankrijk, aan zijnen Keizer en aan zijne bevelhebbers ontvallen is. Neen» het zijn de bevelhebbers, die aan het leger ontvallen zijn. Ongelukkig was de maarschalk Soult onder dit getal. Dat men dus niet spreke van Waterloo want alsdan bewijst men het tegendeel van hetgeen men bewijzen wil." De kamer narn in dergelijke persoonlijke aanrijdingen geen ge^ noegendoch heeft den heer de Eriqueville zijne rede echter la ten uitsprekenmaar den volgenden morgen heeft er tusschen den kolonel de Briqueyille en den zoon van den maarschalk Soult een tweegevecht plaats gehadwaarin echter geene der twee par-; tijen is gewond. Gelijk ligt te begrijpen valt, juichen de revo- tionaire bladen het gedrag van den kolonel de Briqueyille volko men toe. 'Uittreksel uit bijzondere berigten„Men wacht altijd antwoord uit Petersburg, nopens de zaken van het Oosten; de door den russischen gezant gegevene inlichtingen zijn niet voldoen de, om de denkbeelden te dien aanzien te vestigen. Bij aldieti de Russenna den aftogt van Ibrahimniet terugtrekkenzal de fransche vloot, en zoo men zich voorstelt ook de engelsche de Dardaneilen in bezit nemen. Deze onzekerheid heefc eenigen invloed op den prijs der fondsen „Men meent alhier, dat D. Pedro, ten gevolge van de uic Frankrijk en Engeland bekomene ondersteuning, hoop kan voe den op het welgelukken zijner onderneming. De Vendée is niet zoo rustig als de ministers voorgeven. De woelingen der Carlisten schijnen echter ongerustheid te ver-; wekken. De ministers blijven in 't bewindofschoon ook de aanleg der forten om Parijs een geduchten tegenstand moge ondervinden. Parijs, den 15 Junij. Ten gevolge van het tweegevecht, dac eergisteren tusschen den kolonel de Briqueyille en den markies van Dahnatie (laatst afgezant aan het Nederlandsche hof) heefc plaatsgehad, heeft de maarschalk Soultterstond naar de zitting der kamer van gisteren, aan den' Koning zijn ontslag gevraagd. Dit is hem geweigerd. Het eskader van den schout-bij-nachc Mackau is op des-; mm\ ka

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1