GOESSCHE COURANT. N°. 48. .- 17 0tm» 1833. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Scad Goes, zullen op Zaturdag den 29 Junij 1833, des middags te twaalf urenten Stadhuize aldaarPubliek en aan den minstaannemende trachten Aantebesteden Het leveren en inhangen van twee Nieuwe Eiken houte bui ten EBDEUREN aan het Sas van Goes Waarvan het Bestek en de Conditiën ter dezer Stads-Griffie ter lezing zullen liggenvan heden af tot den dag der Besteding, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren; en waaromtrent in middels de noodige informatien te bekomen zijn by den Stads Architect L. P. de Lannéedie de lokale aanwijzing zal doen op Maandag den 24 dezer des morgens te negen uren. Gedaan te Stadhuize van Goes den 15 Junij 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van NisseVt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. NI E UJVS TIJDING E N. DUITS'CHLAND. Frankfort, den 8 Junij. Terwijl in het Oosten de geslo ten vrede, met Mehemed-Ali éenige rust aan hec Turksche rijk belooftis in het Westen voor dat rijk de rust op eene ernstige wijze gestoord geworden. De opstandelingen in Bosnië, niette vreden met in die provincie het ge'zag dés Sultans miskend te hebben, zijn gewapenderhand in Servie "ingevallen en hebben hunne eerste stappen in dat land gekenmerkt door de vermoor ding van een aantal ongewapende landlieden. Hiermede is het teeken 'tot eenen formelen oorlog tusschen Bosnië en Servie ge geven en reeds heeft vorst Milosch eene algemeene tewapen roeping uitgevaardigd tot verdediging van zijn land Zoo als het schijnt handelen de Bosniers onder den invloed van Mehemed- Ali wiens agenten den onwetenden hoop in Bosnië en elders hebben wijs gemaakt, dat eene omkeering der regering teKon- stantinopel onvermijdelijk te wachten was, en daaruit voor hen groote voordeelen en de inruiming van vele yoorregten ontsprui ten zouden. Daartoe moesten zij echter de Serviërs verzwakken en vorst Miloschdie der Porte steeds getrouw blijfttrachten te verdrijven. Den Bosniers schijnt ook onder de hand desnoods hulp van den kant van Mehemed-Ali beloofd te zijn. Van die hulp zal nu wel, althans openbaar, ten gevolge van den geslo ten vrede vooreerst niets komen maar de Porte zijn intusschen door dien opstandnieuwe moeijelijkheden verwekt, terwijl het yer(cjer een en ander meer en meer duidelijk wordtdat de geheime bedoelingen van Mehemed Ali niet minder waren dan een), geheele omverwerping van den troon des sultans om zich in diens plaats tot alleenheerscher in het Turksche rijk te ver heffen en hij daarin alleen is weerhouden geworden door de tijdige tusschenkomst eener Russische zee- en landmagt Het geregtelijk onderzoek naar ds brandstichting te Usteris te Zurich ten einde gebragt. Met voldoende zekerheid zoude het gebleken zijn dat deze misdaad niet te voren werd beraden, zoodat geen der beklaagden tot den doodstraf maar onderscheiden ech ter tot veeljarigen dwangarbeid zijn veroordeeld. Voorts schijnt ook onder de Zwitsersche bevolking de bescher ming, aan opstandelingen verleend, hare vruchten te dragen, en steeds tot nieuwe verdeeldheid aan te moedigen. Onderscheidene gemeenten van het kanton Bern, dat zich overigens zoo zeer onder de liberale partij onderscheidt, hebben het voornemen opgevat, en zich reeds daartoe bij de overige bondsleden.aangemeld, om jpch van genoemd kanton af te zonderen en aan het Bazeler land schap aan te sluiten. Jn het kanton Uri is een dergelijk voor nemen hej: onderwerp van beraadslaging. Van Liestal heeft men voor eenige dagen op nieuw eenen-togt ondernomen tegen de gemeentendie tot nu toe aan het wettig gezag getrouw zijn gebleven en een derzelve met geweld ge noodzaakt om de partij van de omwentelingsgezinden te kiezen. De stad Bezel heeft zich vergenoegd met deze schenddaad aan het voorzittend kanton bekend te maken, en daar deze kennisgeving toevallig te gelijker tijd met de ernstige nota den Duitsche bonds vergadering aldaar werd ontvangenheeft men het Liestaller be stuur dringend uitgenoodigd om van de bezetting der bedoelde gemeente ar te zien. Naauwelijks was zulks bekend of'de inge zetenen hebben eenparig hunne vreugde, in een adresaan den grooten raad van het kanton betuigd. ENGELAND. Londen, den 7 Junij In het Toryblad<fe Guardian las men dezer dagen het volgendebij gelegenheid van het vertrek uit En geland der onder embargo gelegen hebbende Nederlandsche schepen „De vruchten van lord Palm erstones overwinning hebben ons verlaten, en de schouwplaats van deszeifs glorie is doodsch en eenzaam. Portsmouth is laatsleden zondagniet zonder spijtge tuige geweest van de afzeiling van die vele Hollandsche bodems welke zoo schandelijk ten tijde van eenen diepen vrede door on ze kruissers genomen zijn Twaalf derzelve hebben dien dag hun ne ankers gelige om huiswaarts te keerert. Wij hebben inderdaad wel eenen kinderachtigen en bespotte!ijken strijd gevoerdwij hebben schepen in embargo in onze havens opgebragt; dezelve in volle zee genomende schepen gekalafaterdhersteld en ver fraaid, het scheepsvolk, weken en maanden gekleed en gevoed, en dit alles zoo als het schijnt, alleen met oogmerk om beleefd heden te wisselenen om eene goede reis en behoudene aankomst aan het Nederlandsche volk toe te wenschenWaarwijl wij zijn een milddadig en grootmoedig volk, en wij zijn met eenen even achteloozen als spilzieken minister gezegend!" Londen, den 12 Junij. Gisteren heeft de heer Dedel een lang gesprek gehoudenmet lord Palmerston op het bureau van buitenlandsche zaken. Het teruikeeren van dien minister naar Holland wordt hier zeer verschillend beoordeelden door velen beschouwd als een gunstig voorteeken, voor de spoedige en geheele schikking der Nederlandsche geschillen Ook wil men daaraan de flaauwheid die gisteren in den prijs der publieke fond sen ondervonden is, toeschrijven, hoezeer echter de ware reden van de lusteloosheid dier beurs niet bekendis, enwelligt te wij ten kan zijn aan het voornemen van het gouvernementom eene zoo aanzienlijke som als 20,000,000 ponden s'cerl. tot scha deloosstelling aan de West Indische planters te schenken. De Timesna zich in deszelfs nommer van gistererenbetrek kelijk de terugroeping van den ridder Dedeleenige uitdrukkin gen veroorloofd teh-bben, als of het teekenen van een difmicief traktaat tusschen Holland en Beigie andermaal, en wel door de handelwijze van Z. Nederl. M., op de lange baan stond gescho ven te worden zegt heden dienaangaande uit eene echte bron vernomen te hebbendat gezegde ridder deze hoofdstad slecht$ voor eene week of tien dagen zal verlaten, ten einde met des- zelfs gouvernement eene persoonlijke mededeeling te hebben over de zaken, welke het onderwerp van de nog overige onderhande- langen zullen uitmaken,, en dat gemelde gezant daarna zekerlijk zal terugkeeren, en wel, zoo men hoopt", van de noodige volmagten voorzien, om het sluiten van sluiten van een definitief rraktaatte kunj nen bewerkstelligen. F R A N K R IJ K. Parijs, den 9 Junij. Gisteren is er een telegraphische berigt ontvangenhoudende dat de hertogin van Berry's morgens ten acht ure Blaye, verlaten had De Agathadie de prinses op de benedenrivier wachttezou terstond naar Palermo zeilen. Zie hier eenige bijzonderheden nopens de zending van deti de Chateaubriand te Praagen men heeft teden te gelooveu 'dat zij naauwkeurig zijn: Mijnheer de Chateaubriand moest Karei X bewegende gravin de Lucchessi Palli te ontvangen. Niet zonder bedingen echter heeft Karei X hierin toegestemd Om de gravin/ by zijne familie te ontvangen, eischte hij, dat haar huwelijk algeméén en, ingevolge de wet. afgekondigd zou worden. „Onder dit beding zal het haar vergund zijn, binnen eenige maanden hare kinderen te komen omhelzen. Maar in allen ge valle is haar de voogdij over dezelve ontnomen, weljte men aan de hertogin van Angouléme opgedragen heefc. Deze laatste om standigheid zal mevroow de Luchessi Pallidie niet in de bes te verstandhouding met de dauphine is, niet zeer aangenaam zijn, en het is vermoedelijk, dat, indien zij het gepast oordeelt naar Praag te gaan zij er niet lang vertoeven zal. Een brief uit Marseillevan den 5 Junijberigt ons dat er den vorigen dag eenige onrustige bewegingen onder de ge- meenebestgezinden hadden plaats gehadten gevolge waarvan dan ook eenige personen in hechtenis zijn genomen Des avonds ten tien ure Ijeefc er een voorval van meer belang plaats gehad in een koffijhuismeestal door Carlisten bezocht. Toen de com missaris van politie binnentrad heeft men de deur gesloten en den commissaris twee dolksteken coegebragc. De stads dienaren hebben den moordenaai en eenige zyner medepligtigen in hechte nis genomen De wonden van den commissaris zijn zeer ge vaarlijk doch volgens het gezegde der wondhcelefs, niet doode. lijk. De bevolking is geheel vreemd aan dit tooneel gebleven de stad heeft niet opgehouden de volmaakste rust te genieten. ptc* Jtszsp s

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1