GOESSCHE ÜRAN T. N°. 43. ctrfT$i -W&ÏL'M 56- 31 Jllet 1833. iV/UWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 24 Mei. Naar men verneemt is de politie alhier van hooger hand gelast, om gedurende de eerstvolgende 14 dagen geene reispassen naar Rijn-Beijeren af te geven. Als de vermoedelijke aanleiding tot dezen maatregel wordt opgegeven dat men ondeïrigt is geworden van plannen, om het beruchte Hambacher-feest, op deszelfs verjaardag, te herhalen. Ook spreekt men van militaire maatregelen van voorzorg van de zijde der bei- jersche regering, om in die streek de rust en orde des noods op eene krachtdadige wijze te' handhavenonder andere is op den 21 dezer een battaillön, uit Eichstadt komendete Germersheim binnengerukt. Omtrent hétzelfde onderwerp schrijft men uit Berlijn: De on derhandelingen over de Belgische zaak worden hier ijverig voort gezet, Men verwacht binnen kort eenen Russischen en Oosten- tenrijkschen gevolmagtigden. Welligt vormt zich deze vereeniging tot een formeel kongres, om eindelijk een verschil byteleggen, dat ieder oogenblik de rust van Europa bedreigt. Volgens den- zelfden berigtgever zoude men in het Koningrijk Polen voor nieu we onlusten bevreesd zijn en onderscheiden maatregelen van voor zorg hebben genomen. Het Russisch bestuur moet uit Parijs de waarschuwing hebben ontvangen, dat men zich in het geheim tot eene nieuwe omwenteling voorbereidde, eh dat er zelfs bij zondere brieven waren opgevangenwaarin van eenen aanslag te gen het leven des Keizers werd gesproken. Het dagblad van Augsburg behelst den volgenden brief van deszelfs correspondent uit Berlijnwelke reeds meermalen belangrijke mededeelingen gedaan heeft: Het is zeker, dat de overste Campbell in last heeft, om, namens de engelsche regering Mehemea-Alï aanteraden, dar hij zijne eischen matige en de verlegenheid der Porte in aanmerking neme, vermits de engelsche natie zich de zaak des Sultans zou de moeten aantrekken, zoodra het europesche evenwigc gevaar liep van door de versnippering des turkschen Rijks gestoord te wordenMogt de Onder-Koning op de voorstellingen van den heer Campbell geen acht slaandan heeft hij last om te verkla ren dat een engelsch eskader hem in zijne diplomatieke functie zal ondersteunen1 en naar gelang der omstandigheden de egypti- sche havens zal sluiten. Vooreerst hebben verscheidene oorlog schepen de engelsche havens verlatenom de britsche station in de Middelandsche-zee te versterken. Men moet nu afwachten, of de Onder-Koning bij zijne veroveringsplannen volhardt, en te gen den wil van Engeland de vijandelijkheden denkt voortezetten. De omtrent Belgie alhier geopende onderhandelingen worden zeer ijverig gedreven. Men verwacht daartoe eenen russischenen eenen oostenrijkschen buitengewonen gevolmagtigde. Ligtelijk kondé daaruit een congres geboren worden, om eindelijkeenen strijd ts doen ophouden, die elk oogenblik den vrede van Eu ropa in gevaar kan brengen. Of daarbij vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk zullen verschijnen, is ons nog onbekend. Behalve de officiële berigten uit Griekenland, zijn ook ette lijke nommers van het Grieksche regeringsblad te Munchen ont vangen. Hieruit blijkt, onder anderen, dat het nieuwe ministe rie van het Koningrijk is zamengesteld uit zeven secretarissen van Staat, als een voor de buitenlandsche en een voor de binnenland- sche zaken, een voor de justitie, een voor de eerediensten en het openbaar onderwijs, een voor de finantien, een voor oor log eh een voor de marine Het voorzitterschap in den raad van ministers is voorloopig opgedragen aan den minister van justitie Trikoupis. Alle besluiten, ordonnantiën en beslissingen worden gegeven van wege Ottodoor Gods genadeKoning van Grieken Iandt en worden in naam des Konings onderteekend door al de leden van het regentschap. Drie hoven van justitie zijn opge- rigc, welke elk Ztjii zamengesteld uit een' voorzitter, vier reg- ters, een' procureur des Koning en een' griffier. Deze hoven, die teNauplia, te Missolunghi en te Thebe zijn gevestigd, zul len regt spreken in het eerste en laatste ressort, tot dat er nieu we wetboeken en eene nieuwe regterlijke organisatie zullen zijn ingevoerd. Het leger zal zamengesteld zijn uit 8 battailjons in fanterie, 1 regement landers, 6 compagnie» trein- en werklie den, 1 divisie genie, en 2 compaghien pionniers. Behalve die leger, dat geheel uic geregelde troepen zal bestaanzullen er 10 bactaljons jagers worden opgerigt, welke zullen worden zamen gesteld uit de nu ontbonden ongeregelde toepen. ENGEL A N D. Londën den 25 Mei. De schikking der Nederïandsche ge-' schillen, die men thans hier als Zekér beschouwtheeft een zeer gunstigen invloed onder de kapitalisten gehad en het vertrouwen grootelijks doen terug keerenterwijl het ontvangen der ratifica tie van het preliminair traktaatdie in het begin der volgende week verwacht wordt, ongetwijfeld dat crediet nog vermeerderen zal. Een avondblad laat zich hierover dus üit: Hoezeer dit traktaat eigenlijk niet beslist en_den Koning der Nederlanden vrij laat om gebruik te maken van, of zijn voor deel te doen met eene verandering in de politieke omstandighe den van Europa, of in hét engelsch ministerie, zoo wordt daar bij, voor zoolang hec, duurt, alles toegegevenwat Belgie ver langt. Het verpligt den Koning der Nederlanden tot een onbe- paalden wapenstilstand eti tot het toelaten van de vrije vaart op de Scheldedoch geenszins tot hec erkennen van Leopold als ko-, ningvan Belgie, noch tot het inwilligen van de vorderingen vati Belgie of van Groot Brittanje en Frankrijk. Wanneer men de zaak onbevooroordeeld beschouwtschijnt déze preliminaire staat in alle opzigten de beste, dien men kan verlangen; het is de gunstigste toestandwaarin Holland, dat met meerdere maatre gelen van dwang bedreigd werd, zich plaatsen kon het is voor- deelig voor Belgiedaar hec alle vrees voor vijandelijkheden doet verdwijnen, en het veroorloven zal de zoo kostbare oorlogstoe rustingen te verminderen; het is gelukkig voor Groot-Brittanje, wiens handel lijdt door het voortduren van een embargo en een onnatuurlijken staat vsfn vijandelijkheid, die door elk een betreurd is gewordencn eindelijk is hec bevorderlijk voor de algemeé- ne rust van Europa, die de zoogenaamde toestand van vijande- lijkheden tusschen Holland en Grooc-Briccanje en Frankrijk onop houdelijk dreigde te verstoren." Hec blad van lord Palmerston deelt hec volgende mede om trent den inhoud van het vooiloöpige traktaat, hetwelk den 21 tusschen de gevolmagtigden van Engeland, Frankrijk en Holland gesloten is Het traccaat bestaat uic zes artikelen. In het eerste van de zelve wordt bepaalddat het embargo in Engeland en Frankrijk zal worden opgeheven: en dat de daarmede in verband staande maatregelen van Holland ter belemmering van de scheepvaart zul len ophouden. 2,0 De gemeenschap tusschen de onderscheidene partijen zal hersteld worden op den voet; waarop dezelve was voor de fransche expeditie in November jl.en de dienst der fransche en engelsche eskaders zal niet langer worden gevorderd. 3.0 Het hollandsch garnizoen van Antwerpenhetwelk krijgsgevangen worde gehouden, zal huiswaarts gezonden worden. 4.0 De wapenstil stand tusschen Holland en Belgie zal voortduren tot de bepaal de regeling eener blijvende afscheiding. 5.0 De vaart op de Schel de zal in dien tusschentijd vrij blijven. De vaart op de Maas zal gedurende denzelfden tijd open staan op den voet van het tarief van het tractaat van Mainrz. Uit den inhoud der bovenstaande overeenkomst blijkt, dat, terwijl dezelve in zoo verre goed is« als door dezelve aan eert vervelend gekijf een eind wordt gemaakt, echter de nog volgende onderhandeling niettemin moeijelijk en belangrijk zal zijn. In eene zekere mate vermindert de geslotene overeenkomst de eischen vati Hollanden toont dezelve aandat de hollandsche souverein de noodzakelijkheid gevoelt van trapsgewijze voor de omstandigheden te bukkenook doet deZelve verwachtendat niet lang hierna een bepaald verdrag met al de mogendheden zal volgen." De Courrier .meldt, dat het tractaat naar 's Gravenhage is ge zonden, ten einde doof Koning Willem in zijne dubbele waardig heid van Koning van Holland en van Groothertog van Luxem burg, geratificeerd te worden. Brieven van Portsmouth 1 gedagteekend den 23 dezerbe rigten dat de Hollandsche consul aldaar zeer bezig vvas met het huren van matrozenom de Hollandsche schepenwelke in die haven onder embargo gelegen hebben naar huis te geleiden, en Welke schepen alleen aan de zorg van eenen of twee mannen Frankfort, den 25 Mei. De fransche gezant, graaft St. Aulaireheeft op den 16 dezer zijne geloofsbrieven aan den keizer van Oostenryk overhandigd. Voorts schrijft men uit Weenen, dat op denzelfden dag de geheimraad vrijheer Von Bindervan daar naar Berlijn was vertrokkenom deel te nemen aan de onderhandelingen, die onder bemiddeling van het Pruis- sisch kabinet over de Belgische aangelegenheden worden gevoerd, en waartoe graaf Matuchewitz op zijnen doortogc van Londen naar Petersburg het eerste voorstel zoude hebben gedaan. Men zegt dat tot hetzelfde einde een buitengewoon gevolmagcLde van den koning der Nederlanden naar Berlijn zoude komenen men vleide zich te eerder, dat deze bemiddeling hef gevvenscht gevolg zoude hebben, wijl het Londensch kabinet niet geheel ongeneigd scheen om van het stelseltot nu toe gevolgd terug te komen, en zich aan de drie Noordsche hoven aan te sluiten.

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1