genoemd. Men wildat de Moniteur weldra de huwelijksakte der hertogin in zijn geheel zal mededeelen. In een onzer dagbladen leest men het navolgende: De met zoó veel ongeduld door den minister de Broglie ver beidé berigten, zijn gisteren eindelijk van tonden alhier aange- bragt. De hertog van Orleans heeft reeds onderscheidene by* eenkomsten met lord Palmerston gehad, en ook te Londen, zoo wel als te Parijs, is het Oostersche vraagstuk levendig op aller lei wijzen behandeld en overwogen. Wij zijn stellig onderligt', dat de president van den Engelschen raad, na kennis te hebben genomen van de instructienwaarvan de hertog van Orleans over brenger was, zich in het nemen van eenig besluie zeer belem merd zag. Op het oogenblik dat de Èngelsche regering tot érn stige maatregelen wilde besluiten, schijnt zij eene beslissing terug •te deinsendie de bedoelingen van den autocraat en de staatkun de, welke by ten opzigte van het geschil in. de Levant heeft aangenomen, eenigzins konden tegenstaan. Ten gevolge van het -onderhoud, dat tusschen den hertog van Orleans en lord Pal merston heeft plaats gehad, is de raad echter op het ministerie van buitenlandsche zaken bijeengeroepen. Langen tijd heeft met beraadslaagd en de ministers waren in hun oordeel geenzins eenstemmig. Lord Palmerston is op eenen hoogen toon tegen de magt opgekomen, die 'Mehemet-Ali in het Turksche keizerrijk zoude erlangenindien hij zegeyierend uit de geschillen geraken zou, welke tusschen hemenden Sul tan gerezen zijn. Engelands naijver heefjr zich in deze om standigheid in de grootste mate doen zienen de door den heer de Broglie gisteren avönd ontvangene depeches zijn van eenen aard, dat de staatkunde, welke ons bestuur jegens Rusland scheen te willen aannemenwelligt. daardoor eene geheele ver andering kon ondergaan. De ontwerpen dief Mehemst-AH in het belang zijner nijverheid en zijns handels, misschien bij zijne 'Overwinning zon kunnen koesterenraken het kabinet van,Sc Ja mes te nabij, dan dat het een werkelijk aandeel in de'geschillen te zijn voordeele zou nemen, al waren zelfs het belang en de eer van Frankrijk aan deze zaak verbonden. Engeland heeft ten al len tijde zijne eigene belangen doen gelden in alle staatkundige vraagpunten waarin het met andere vreemde Mogendheden betrok ken was. Getrouw aan haar stelselheeft de Èngelsche regering steeds hare eerzuchtige denkbeelen denkbeelden- gevolgd, en sinds lang wéét men, dat het doel van Engeland, om zoo te zeggenal leen1 daarin bestaat, om den handel van Egypte met de Indien te verijdelen. Na deze wijs van beschouwing van Engeland/waar van het nooit afgeweken is, was het eene dwaling van onze Re» o-ering, op een verbond te rekenen, dat geen stand kon houden dan tot zoo lang als het dén naijver van Groot-Brittannie of des zelfs materiele of staatkundige belangen niet zou opwekkennoch benadeelen. Dit heeft ons bestuur thans op eene eenvoudige en juiste wijs kunnen vernemen* en dit is dan ook de reden, waar/ om de pacha van Egijpte noodwendig tot de voorwaarden zal moe ten toetreden, die hem door den Sultan zijn opgelegd, en wel ke voortaanniet alleen door de mogendheden van het Noorden maar ook door Frankrijk en Engeland, zullen worden ondersteund, Het schijnt zelfsdat lord Palmerstonten einde het Fransch bestuur eene voldoende reden te geven waardoor het Engelsch bewind wórd belet, gemeen? zaak met den pacha van Egypte te maken, uit de staats-archiven een oud verdrag tusschen En geland, Ruslanden de Porre zou hebben te voorschijn gebragt, waarbij deze drie mogendheden zich zouden hebben verbonden, om altijd, in geval van nood, de magt des Onders konings te fnuiken. Wij zullen besluiten met hierbij te voegen, dat de volko- nienste overeenstemming tusschen de heeren Pozzo di Borgo (V Appony en Verther blijft heerschenen dat de Oostenrijk- sclie gezant nóg gisteren met den Russischen het middagmaal heeft gehouden Eerristen is de heer Hamilton naar Londen vertrokken en de heer /Aston is belast de zaken van het Engelsch gezantschap gedurende de afwezigheid van den Engelschen gezant en zijnen eersten secretariswaar te nemen. Heden avond moeten er de peches naar Londen zijn gezondenbetreffende de belangrijke zaak, waarvan wij thans spreken. Dit is de inhoud, naar men verzekert, der depeches, wel de haer de Broglie gisteren van Londen ontvangen heeft, en die hij verre af was van te gemoet te zien. Op de ontvangst dezer berigten, is een raad van ministers gehouden. Men is nog onbewust, welk besluit door ons kabinet is genomen, maar zoo men op de goede overeenstemming mag afgaan, die later éene bijeenkomst heeft gekenmerkt, welke tusschen de heeren de Brog lie en den graaf Pozzo di-Borgnot heeft plaats gehad, dan zou het schijnen", dat Frankrijk de wending volgen zal, die de Rus sische autocraat aan de zaken van het Ooscen wel mogt verlan gen te gevenof zich ten minste in deze belangrijke zaak de grootste onzijdigheid zal opleggeneene zaakwelke zoo zeer de belangen van Engeland, en den invloed dien Frankrijk geroe pen is na de roemrijke Julij-dagen uitte oefenen. Dit zijn de ge volgen van ons verbond met Engeland, en welligt zal men zich nóg eens beroüwen, ook de toekomst van Be!gie.aijn dat zélfde Engeland te hebben toevertrouwd." Parijs, den 13 Mei. Het ministerieel avondblad verzekert thans stellig dat de heer Hector Lucchei Pally Prins uit 'net huis Campo Francode Vader is van het kind van de hertogin vein Ber ry. Hij is 24 jaren oud, eri staat thans aan 'net hoofd der Ns- oelsche legatie te 's Gravenhage. Zijn vader is de kanselier van het Koningrijk der beide Sicilien. Men -wil'dat de hertogin, na hafe herstelling in vrijheid zou worden gesteld. Men verzekert dat de laats.gekomen berigten van Konsrantino- pelvan den 19 April, den staat van zaken in het Oosten als weder minder gunstig voordoenen dat het altijd te vreezen is dat men de toevlügc tot de wapenen zal moeten lie men. NEDERLANDEN. Breda den 16 Mei. De bij het beleg der citadel van Ant werpen zoo zwaar verminkte vrijwilliger Morre^ die in het hbs- pitaai van H. K. K. H de Prinses van Oranje te 'sHage mee zoo veel menschlievendheid is verpleegd heeft thans het hospi taal verlaten om Zich uit de residentie naar zijne ouders en bloed verwanten te begeven na vooraf nog meteen bezoek van Neêrlands Kroonprinses vereerd te zijn geworden. Het is door Hoogscder- zelver welwillendheid dat de dappere Morre door eene aan den arm vastgemaakte mecanieke hand in staat isom ten minste eenig voedsel zelf te kunnen gebruiken. Ook deze edele daad kan wederom bij de menigvuldige gevoegd worden welke men schier dagelijks van deze waardige Vorstin verneemt, Breda, den 17 Mei. Uic Brussel van den 16 dezer schrijft men De ICnout eindigt een artikelover 's konings jongste reis door de Vlaanderen, Verkiezingpelgrimstogl geheeten, met de ze woorden: Koning Leopold, zoo gij een oogenblik uwen ko ninklijken mantel aflegdetzoo gij den moed hadt onbekend die natie te bezoekendie gij niet dan door de wierookwolken van de vleijerij ziet, hoe verwonderd zoudt gij zijn uw naam overal met verachting te zien beladen prijs gegeven aan schimp en spotternij, veel nuttiger voor u dan de onbeduidende en wal gelijke redevoeringen uwer burgemeesters en verwarde aanspra ken van de districr-cotnmissarissen. De Huj^sche renegaat moest eene gedienstige kamer hebben; hij zal ze hebben ik sta er u voor inis koning Leopold niet zijn reisbediende Arm Belgie die goede koning De Emancipation verhaalt, dat hij meent te weten, dat er te Brussel depeches van den belgischen gezant van de IVeyer zijn ontvangen welke aankondigendat er door den heer de Tal leyrand en lord Palmerston beraadslaagd wordt over het nemen van meer krachrdadige maatregelen tegen Holland. Het Verblijf van den hertog van Orleans te Londen zoude daarmede in ver band staan. Ook wil dac blad wetendat de reis van den mi nister Gobletdie zich dezer dagen naar Brugge heeft begeven, tot de zaak betrekking heeft- Er zou namelijkte Ostende eene diplomatieke vereeniging plaats vinden, welke, behalve door den minister Gobletook door den gezant van de IVeyer en door den heer de Meulenaere zou worden bijgewoond. In hoe vérre deze be rigten geloof verdienenzal de tijd moeten Ieeren intusschen zet de flaauwe toon, waarop het dagblad deze tijdingen mededeelt weinig geloofwaardigheid aan dit verhaal bij. Het blad der belgische liberalen verklaart bij herhaling, geen geloof te slaan aan de geruchtenvolgens welke dé Èngelsche en Fransche ministers te Londen beraadslagen zouden overnieu» we maatregelen van bedwang. Het revolucionnaife blad van de partij des heeren de Merode betoond zich zeer verwonderd over het vrijgeven van de te St. Helena in beslag genomene Hoflandsche koopvaardijschepenen vermeent almededat iets dergelijks weinig strookt met den vijandigen toon, welken het blad van lord Palmerston laatstelijk heeft gevoerd. A D VERTE NT I EN Heden avond omstreeks zéven urebeviel voorspoedig van eenen ZOONJOHANNA CORNELIA CRUGER, geliefde Echtgenoote van Goes, J. DOMINIC US. 18 Mei 1833. Commissarissen der Zeeudrsche Brandwaarborg Maat schappij brengen, ter kénrtis van de daarbij belanghebbende dat op Donderdag den 23 Mei 1833, des middags ten één uur in het Logement bij T. J.vah Noppen te Zierikzee door hun re kening en verantwoording zal worden gedaan hunner Adminis tratie over den jare 1832 mitsgaders verslag van den steeds in bloei toenemenden staat dezer Maatschappijwordende alzoo bij dezen de deelnemers uitgenoodigd om deze vergadering met hun ne tegenwoordigheid te willen vereeren- Coramissarissen voornoemd J S. BOE1JE. Op last derzelve De Secretaris, J. VERVEEN. Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker én Boekhandelaar;

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2