GOESSCHE T. N°. 36. 6 Met 1833. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Herinnerd bij deze alle belanghebbende administratien en par ticulieren dezer Provincieaan de bepalingen der wet, van dert 8 November ï8 15n.Q 36 (Staatsblad tn? 51) volgens welke van alle schuldvorderingen ten laste van het Rijïc over den jare 1832, de Rekeningen, Memorien ofdeclaration, voor of op den laat- sten Juni] aanstaandebij zoodanige administratien. collegien, autoriteiten of ambtenaren als welke de orders tot het doen van Leverantien, werkzaamheden als anderzfns gegeven hebben^ be lmoren te zijn ingediend op pane van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd; met uitnoodiging verder om dit uiter ste rijdstip voor de indiening van voormelde pretensien niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburgden 2 Mei 1833. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, van "VREDENBURCH. NIE VWS TIJD INGE N. D.UITSCH LA N D. Frankfort, den 28 April. Het Oostenrijksche regeringsblad meldt de navolgende bijzonderheden uit Konstantinopel van 7 Aprilwelke over het geheelals van eene officiële zijde komende mogen worden aangemerkt: Denzelfden dag f30 Maart) op welken de secretaris van HaliUbassamet den franschen secretaris van legatie de Varennes naar het hoofdkwartier van Ibrahim is vertrokkenom over de door Mehemed der Porte gestelde voorwaarden te onderhandelen, heeft de turkschè regering bij herhaling den Russischen gezant Buteniew verzocht de afzending der bij Odessa vereenigde 5000 man landingstroepenter dekking der hoofdstad, te bespoedigen. De genoemde gezant heeft aan deze begeerte voldaan en reeds den eersten April eene stoomboot naar den graaf van IVoronzow gezondenten einde den zei ven met het verlangen der Porte be kend te makenals mede eene oorlogsbrik naar Sizeboli om, bijaldien de troepen aldaar reeds mogten zijn aangekomen, derzelver onmiddelyk vertrek herwaarts te bewerkén. Genoemde j stoomboot heeft intusschen het convooi van Odessa reeds op de Zwarte-zee ontmoet. In den avond van den 4 is een transport schip, met eene compagnie russische infanterievoof Bujucderé aangekomen. Fewzi-Ahmed-bassa heeft zich terstond met den generaal Muraviewderwaarts begeventen einde het tioodige, ter ontvangst van de verdere troepen, in gereedheid te brengen Men zegtdat het besluit genomen isom de troepen op den aziatischen oever te legerenen wel in eene verschanschte positie, door welke Chunkiar-Iskalessi wordt bestreken. Het convooi is den 5 April aangekomenen heeft het anker laten vallen nevens de russische oorlogschepenwelke aldaar reeds se dert 21 February liggen. De transportschepen zijn door drie linieschepen, een fregat en eene brikbegeleid, zoodat het aantal 'der in den Bosphorus aanwezige russische oorlogschepen reeds tot '14 is aangegroeid. Ten aanzien van het welgelukken der zending van den heer de Varennes heeft men nog geen berigt. Men verzekert, dat de secretaris van Halil-bassa onder weg ziek geworden, en dat alleen de genoemde fransche gezantschaps-secreteris in het hoofd kwartier van Ibrahim aangekomen zoude zijn." Voorts meldt men regeringsblad de navolgende half officiële berigten uit Alexandria van 26 Maart: De britsche overste Campbell is alhier aangekomen en heeft den Onder-Koning-zijne geloofsbrieven aangeboden. Met een koopvaardijschip heeft men alhier berigt, dtic te Nicosia, op het eiland Chyprus, oproerige bewegingen zijn ont staan, ter zake der knevelarijen van de Mussellims omtrent de Grieken welke het grootste gedeelte der bevolking des eilands uitmaken, doch dat dezelve weder zijn gedempt. Ook op Laf- naca hebben onlusten plaats gehad, tusschen Grieken, diena den afloop èenër bruiloftveel gëdruisch op straat maaktenen de turksche wachtwaarbij twee Grieken om 't leven zijn geraakt, en verscheidene zijn gewond." Het Journal de Smyrne van 24 Maart meldt het volgende Tahir bey heeft door een buitengewonen renbode een be velschrift des Sultans ontvangen, waarbij hij in zijnen post als Gouverneur van Smyrna bevestigd wordt. Sedert hij zijne ambts- vërrigtingen weder aanvaard heeft, heerscht alhier de diepste rust. «De fransche schout bij nacht Hugon is eergisteren van hier vertrokkenoni langs dê kusten van Morea te gaan kruisen men verwacht hem binnen eene maand terug. j> De berigten uit Magnesia hangen een treurig tafereel op van den toestand dier stad. De egijptische troependie zich aldaar^ te Aïdin en in de omstreken bevindenplegen de grofste buiten sporigheden. Vele huisgezinnenvoornamelijk Franken trach- tejri zich door de vlugt daaraan te ontrekken, Ibrahim pacha staat nog re Kiiitahia, maar volgens de laat ste tijdingen uit zijn hoofdkwartier schijnt hij zich eerstdaags we der in beweging te willen stellen." Volgens de laatste herigten uit Alexandrie, den 20 April te Triest ontvangen ging men aldaar onvermoeid voort met de oorlogs toerustingen; zelfs waren de anders vrij-gestrenge quarantaine-maat regelen voor eenen rijd lang buiten werking gesteld, ten einde den aanvoer van alle behöodigdheden gemakkelijker te maken eti te bespoedigen. Mehemed Ali had onlangs aan verscheiden zij ner generaals nieuwe waardigheden en eerbewijzen geschonken. De Engelsche Overste Campbellis te Alexandrie aangekomen wélke bestemd isom den britschén consulBarkerte ver vangen, die op zijn verzoek door zijne.regering ontslagen was. De heer Campbell zoude den titel van resident voeren. Nog was onlangs een franschman te Alexandrie aangekomenzekere Ca mille Turledie na zich vroegerals mede arbeider aan den Pa- rijsschen Courrier Francais-, onder de voorvechcers der vrij heid geschaard te hebben, thans voor een jaargeld van 20,000 frankenzijne pen aan den Egyptischen pacha verhuurd hadom diens regerings blad te schrijven. Frankfort, den 29 April. Te Worms zijn den 25 dezer onlusten uitgebrokenveroorzaakt door een groot aantal landlie den, die, met allerlei wapentuig voorzienin vollen opstand te gen de bestaande overheden zijn geraakr. In den beginne ver-; wekte de tijding dezer nieuwe volksbeweging geene gêringe be-? kommering, omdat men zich overtuigd hield, dcc dezelve, even als het oproer alhier, met staatkundige inzigten in verband stond doch het is nader geblekendat zulks niet het geval iseti dat de onlusten alleen zijn voortgesproten uit een' twist tusschen eeni- ge naburige dorpenover het gebruik eener gemeene weide. In tusschen zijn de noodige maatregelen genomen tot beteugeling de zer onlustenen eene afdeel ing Keur-Hessische troepen is te dien einde naar Worms gezonden. Omtrent de komst der Russische troepen te Konstantinopel leest men in ons Fransch dagblad de navolgende geestige rede nering: Mefï behoeft nu niet langer te redetwisten over het vraag punt of de Russen in Konstantinopel al dan niet zullen komen. Dezelve zijn er reeds aangekomenen de bezetting dier stad door de Russische krijgsmagt is, hetgeen men thans in diplomatieke bewoordingen gewoon is te noemen, eene daadzaak (un fait accompli Zij die van vergelijkingen houdenbewerendat hè£? in den algemeenen loop der europesche staatkunde noodwendig isdat dezelfde gebeurtenissenwelke in het Westen hebben plaats ge grepen zich in het Oosten hernieuwen. De bezetting van Kon-, stantinopel door de Russen zeggen zijzal den vrede van Ëu-; ropa niet meer verstoren, dan de bezetting van Brussel en Ant werpen door de franschen Mahmoud is de bondgenoot van Nia solaas zoo als Leopold de bondgenoot is van Lodewijk Philips* Er bestaat geene meerdere tusschenkomst van de zijde van Rusland dan er geweest is van de zijde van Frankrijk. In beide gevallen Beoogt men hetzelfde doelwit, de bevestiging namelijk van eenen troon; iri beide gevallen is het een bondgenoot, die zelfs den bijstand inriep, welke men hem verleend Frankrijk heeft Belgie tegen1 de Hollanders beschermt; Rusland beschermt Türkye te- gen de Ëgijptenaren Doch, zegt men, Rusland wordt beschuldigt, inzigten om trent Konstantinopel te hebben. Heeft men niet honderde ma len te kennen gegeven dat Frankrijk naar het bezit van Belgie haakte? Wat beteekenen toch beschuldigingen van dien aard, Zoolang daadzaken dezelve niet verwezenlijken Rusland heeft zeker met smart het kasteel van Antwerpen door Frankrijk zien innemen maar hetzelve heeft zulks niet be let. Frankrijk schijnt de komst der Russen te Konstantinopel niet goed te keurenmet belet hét ook niet. De zaak is in dé beide aangelëgenheden volkomen van denzelfden aard, ten zif nien vooronderStelledat de tusschenkomst in het Westen ge oorloofd, en in het Oosten verboden zij; dat met in bet eene gedeelté van Europa een boridgenoot mag helpen, en in een an der gedeelte niet, dat men hier de grenzen mag overschrijden om de Hollanders te doen terugtrekken, doch dac het daar eene v

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1