GOESSCHE N°. 35. -f J? 2llrt)bag 3 JlUt 1833. NIE UWSTIJDINVEN. DUITSCHLAND. Frankfort» den 25 April. Berigten uit Weenen van den 2.0» langs'een buitengewonen weg aangebragt, maken melding van eene daling in de prijzen der fondsen. Als de aanleidende oorzaak tot dezelve wordt opgegeven het berigc van een opstand op fier eiland Chyprustegen de turksche overheden en in 't belang van den Onder-Koning van Egypte; eene gebeurtenis, door wel ke de reeds verwarde staat van zaken in het Oosten denkelijk nog ongewikkelder zoude worden. Anderen gewagen van het bezetten van Smyrna door 4000 Egyptenaren, en het vertrek van de turksche overheden uit die stad ter scheep naar Konscan- tinopel. Te dien aanzien wordt echter geene dagtëekening op gegeven weshalve het berigt nadere bevestiging schijnt te ver- eischen. Frankfort, den 27 April. Bij]buitengewone gelegenheid heeft men de navolgende handelsberigten uit Konstantinopelvan den 6 April, ontvangen: Gisteren is een aanzienlijk korps russische troepen, meest in fanterie en artillerie, in d^ haven van Konstantinopel mec£trans- portschepen aangekomen en, ten gevolge der verorderingen van de admiraliteit, aan gene zijde des kanaals op de Aziatische kust ontscheept. De aankomst dezer troepen heeft wel groote bewe ging in de stad veroorzaaktdoch men heeft noch blijdschap noch vreesmaar alleen onverschillige nieuwsgierigheid onder de bevol king waargenomen. Men moet nu den loop der ^gebeurtenissen afwachten, om te zien, of de tegenwoordigheid van Russische hulptroepen den Sultan in het oog der natie meer nadeel dan nut zal aanbrengen. De Sultan is over hunne aankomst verheugd, en heeftvergezeld van den groot admiraaldezelve in oogenschouw genomen. Men zegtdat het schooneweluitgeraste regemen- ten zijndoch zelf heb ik hun van nabij niet gezien. B innen weinige dagen verwacht men nog een aanzienlijk transport uit Odessawaar door het ter zee aangevoerde hulpcorps welligc tot 14 of 16,000 man zal aangroeijen. Deze versterking zal ook tegen overllujuk- dere op de Aziatische kust landenwaar eene verschanste leger plaats zal opgerigt worden. Met Russische eskader is de Azia tische kust van den Bosporus meer genaderden men zegtdat hét meerendeel van hetzelve naar de Dardanellen zal zeilenom met een gedeelte der Turksche vloot aldaar post te vatten. Uit de vorstendommen zijnzegt men30,000 man Russen in aantogtdoch dezelve kunnennaar de gemaakte berekeningen eerst in het begin van Mei hier aankomen. De verschijning van Russische landtroepen heeft natuurlijk groot opziens te Pera ver oorzaakt. In het hotel Van het fransche gezantschap heeft zulks, zegt men, grooten indruk indruk gemaakt; het is ook de moei- jelijkste omstandigheidwaarin een diplomaatgelijk de admiraal Roussinkan geraken; want: het schijnt, omtrent, de bedoelin gen zijner regering geheel in onzekerheid. Van den heer de Va rennes die naar Ibrahims hoofdkwartier is vertrokkenheeft meh nog geene berigten. „Het leger van Ibrahim is overigens, naar men verneemt, in volle beweging, en hij zal waarschijnlijk van geene andere voor stellen meer willen hooren, dan die zijn vader regtstreeks aan de Porte heeft bekend gemaakt Wij zouden derhalve nog het zeldzaam schouwspel kunnen ziendat een Russisch leger tot ver dediging der Portein het gezigt van Konstantinopelmet eene Arabische krijgsmagt in ernstigen kampstrijd geraakte. De Sultan vleit zich intusschen nog met eene minnelijke schikkingén schijnt van een' zijner agenten in Ibrahims leger daarop eenige hoop ver kregen te hebben. De generaal von Murawieff heeft zich naar de Russische troepen begeven, welligt om het bevel over de zelve op zich te nemen. Bij de Turksche troepen word veël geexerceerd en tevens het garnizoen van Konstantinopel zoo veël mogelijk versterkt. Is eenmaal het geheele Russische hulpcorps ingekomendan kan het overschot van het Turksche leger zich aan hetzelve aansluiten om gezamenlijk offensief te .handelen. Het gerucht loopt dat eene fransche vloot naar de Dardanellen op weg is." fineen berigt uit Weenen, van den 20 April, voorkomende in je Pruissische Staatscourant, leest men omtrent de aankomst der Russische troepen te Konstantinopelhet navolgende: Het' berigt der komst van een Russisch korps van 5000'nian yoor Kon- stantiriopelwerd gisteren door een' handelscourrier, die de Türk schë hoofdstad den 6 verlaten hadalhier aangebragt. Deze troe pen bevonden zich op het laatstelijk van Odessa vertrokken ge deelte der Russische vloot, hetwelk uit vier linieschépentvVee fregatten en twee brikken bestond. Omtrent de ontscheping der* zelve had men bij het vertrek des couriersnog niets vernomen.- De uitslag der onderhandelingen van den heer de Varennes kan slechts binnen 6 of 7 dagen bekend worden.") Eene nienw uit Frankrijk komende kolom van 700 Polen, die zich op Zwitserschen bodem wilde begeven, is te Baume- Ies-Dames door de nationale garde van het arrondissement in ha ren togt gestuit en genoodzaakt geworden om terug te keeren- In verscheidene Fransche, aan Zwitserland grenzende plaatsen zijn thans ook limctrocpen aangekomen, om de onbehoorlijke uitwij kingen der Polen tegen te gaan. De koning van Griekenland heeft vier generaals benoemd, waaronder Colocotrontdie in den Peloponnesus bevel zal voe ren, Bozzaris en Zavellas krijgen in Lïvadie een krijgsbevel, en Koleopuló krijgt het kommando te Napoli. ENGELAND. Londen, den 27 April. Donderdag is lord Palmerston voor het eerst na zijne ongesteldheid, weder op het ministerie van buitenlandsche zaken verschenen. De Oostenrijksche minister en de Turksche zaakgelastigde hebben donderdag op het bureau van buitenlandsche zaken ge-, werkt. Ter beurze van gisteren liep het gerucht, dat het gouverne ment dreigde, de Hollandsche schepen, welke opgebragt zijn, verbeurd te verklaren. Dit vond weinig geloof en verdient ten minste nadere bevestiging. Donderdag is in de Kroon en Ankêr eene talrijke openbare vergadering gehoudenonder voorzitting van den alderman Wlod waarin besloten is, bij het parlement in een adres op het afschaffen der belasting op de huizen en vensters aan te dringen. F R A N K R IJ K. Parijs, den 27 April. Van de zijde der Carlisten en der republiekeinen wordt verzekerd, dat het bewind, met den tele graaf, berigt heeft ontvangen van de aankomst van 6000 man russische hulptroepen voor Konstantinopel. Daar men onderrigt was van het vertrek van den admiraal Knmany met deze troe- van Odessakan de tijding van derzelveraankomst weinig verwon dering baren, maar het zeggen is: dat men tevens op het kas-i teel der Tuilerien een eigenhandigen brief van Keizer Nicolaas zoude hebben bekomen, welke een zeer ongunstigen indruk had gemaakt en waarin de Keizer zijn Ongenoegen tegen het bewind van Koning Philipster zake van het gedrag van den admiraal Roussinniet zoude hebben ontveinsd; men voegde 'er bij, dat de generaal Athalin% ten gevolge van dien brief, met den meesten spoed naar Petersburg zoude vertrekken. Uit de menigvuldige bijeenkomsten van den graaf Pozzo di Borgo mét den graaf d" Appony meent men te mogen opma ken dat er eene groote eensgezindheid tusschen Rusland en Oos tenrijk bestaat omtrent de buitenlandsche politiek, Ook zegt men, dat Oostenrijk niet geneigd is eene gemeenzame zaak met Frank rijk tegen de oogmerken van Rusland té makenen dat de zen ding van den heer de St. Aulaire naar. Weenen dienen moet om te trachten de alliantie der drie Nóordsche mogendheden te ver breken. De graaf Pozzo di Borgodie dit doel geraden moec hebbenheeft daarop courriers naar Petersburg en Weenen ge zonden, om de pogingen van den Franschen gezant te verhin deren. De vier geneesheeren, welke onlangs door de Regering naar Blaye gezonden warenen .hét doel van welker zending niec juist bekend waszijnvolgens de Qiiotidiennete Parijs terug gekeerdzonder de hertogin van Berry gezien te hebben. De Vorstin had verklaard dezelve niet te zullen toelatenalvorens men aan den heer Chateaubrianddie op zijn verzoek om zich over eenkomstig den wensch der Hertogin bij baar te mogenlvervoe- gen, een weigerend antwoord ontvangen had, het verlof had toe gestaan om haar te bezoeken. Hunne zending had echter, voD gens genoemd blad gestrekt omdoor de inlichtingendie zij van de gewone geneesheeren der Hertogin ontvangen hadden den ellendigen staat der gezondheid van die Vorstin te bevestigen. De geruchten wegens de aanstaande vrijlating der Hertogin houden zich 'staande echter meent men dat men haar tot hare bevalling in! Frankrijk zal houdenmaar haar voordien rijd een gezonder .verblijf zal aanwijzen dan het kasteel van Blaye. NEDERLANDEN. 's GraveniIaob den 30 April In een der Londensche blarf den leesc men het navolgende: ^Kapitein Barrte Salem binnengekomen, berigc dat, ten gevolge !van den staat van zaken in Holland en het te Paramaribo op de schepen gelegd embargo, de planters hunne pakhuizen vol suiker hebbenterwijl er geene gelegenheid was tot verzending met HoHandsche schepen naar Europa; de raeescen hunner heb-

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1