N°. 33. GOESSCHE ©*ri>bng 35k J^'MTFES tk m 26 1833. IV/E UWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort den 20 April. Nopens de uic Frankrijk vertrok ken Polen heeft mejj vejnomen, dac zij in hec canton Bern iijn aangekomen. Welke verdere plannen zij thans hebben, bij de mislukking van hun aanslag in Zuid-Duitschlandmet welken men het er steeds voor houdt, dat hun vertrek uit Frankrijk in verband heeft gestaanis tot hiertoe nog niet bekend Ze<- ker is het, dat men in de aan Zwitserland grenzende Duïtsche Staten de noodige maatregelen heeft genomenom hunne ge wa penden intogt te beletten. Deswege wordt uit Baden geschre vendat de groothertog twee eskadrons ruiterij met dat inzigt naar de grenzen heeft gezonden, en dat aan eenige battaljons in fanterie bevel is gegevenomdes vereischt wordendeaan de ruiterij den noodigen bijstand te bieden. Ook in Wurtemberg heeft men dergelijke maatregelen genomen. Intusschen schijnt het, dat het meerendeel der Polen het voornemen heeft opge vat, om zich voorloopig in Zwitserland neder te zettenmen schrijft althans uit dat landdat dezelve een adres aan den Z'wit - serschen landdag hebben ingediendwaarbij zij de vertegenwoor digers der Helvetische vrijheid verzoekendat deze hun bescher ming en huisvesting verleenen. Zij roemen daarin de gastvrijheid waarmede zij door de ingezetenen van Frankrijk zijn onthaald, doch beklagen zich hevig over de Fransche regering, welke, ofschoon haren oorsprong aan de volkssouvereiniteit te danken heb bende hen steeds als onruststokers had aangemerkt en als sla ven had behandeld. Het zal te bezien staanwelk besluit de land dag op dit adres zal nemen, aan wien de komst der Polen op een' tijd, waarin reeds groote verdeeldheid in Zwitserland be staat, slechts half aangenaam kan zijn, en voor wien het onder houd dier lieden tor groot bezwaar zal strekken. De Oostenrijksche Beobachter deelt de onderstaande met den gewonen post uit Konstantinopel ontvangene berigten, van 27 Maart mede: Volgens berigten uit Alexandrië van dett 9 dezer, welke door de Fransche oorlogsgoeletMésange hier aangebragt zijn, heeft Mehemed-Ali de laatste voorwaarde, die hem door het Fransche gezantschap voorgesteld waren, verworpen, en zijn voornemen te kennen gegeven, om de vijandelijkheden te land en te water voort te zettepten einde den vrede af te dwingen op de aan vankelijk door hem aan Haiti pacha bekend gemaakte voorwaar den volgens hetwelk geheel Syrië en een gedeelte van Kara- manië met zijn stadhouderschap zouden moeten worden veree^ nigd. „De Amedschi eifendi, Reschidbey, die den 23 aan boord van genoemd vaartuig in Konstantinopel is aangekomenbeeft dit besluit van Mehemed aan het ministerie der Porte medegedeeld hetwelk den volgenden morgen eene groote raadsvergadering hield om over de in deze omstandigheden te nemen maatregelen te be raadslagen. Nopens hec in deze vergadering genomen besluit is nog niets bekend geworden. Den 22 is ,een deel der bij Galipoli liggende Ottomannische vloot, uit 4 linieschepen, 2 fregatten, 2 brikken en 1 kotter bestaandeter reede van Konstantinopel aangekomenen bij Be- schiktasch en Dolmabagtsche voor anker gaan liggen. De Sul tan heeft den 2 x het admiraalschip Mahumut bezocht. Iletove rige gedeelte der vloot, uit nog een tiental schepen bestaande, ligt nog tusschen Lampsaki en Gallipoli. De openbare rust heeft, ondanks de gisting, die sedert de aankomst der jongste berigten uic Alexandrië heerschtgeefig de minste stoornis ondergaan Voorts blijkt uit deze berigtendat eene besmettelijke onge steldheid (waarschijnlijk dè griep)te Konstantinopel zeer sterk heerschte, en dat ook de Sultan daardoor aangetasc geweest, doch weder hersteld was. De Engelsche gezant, lord Ponsomby, die sedert geruimen tijd verwacht werd, was nog niet aange komen. Onderscheidene bijzondere berigten van den 30 maartuit Konstantinopel te Weënen ontvangenvermelden dat de Porte zich bereid heeft getoond, om in de voorwaarden toetestemmen die door Mehemed-KM aan Haiti- bassa waren voorgeslagenen vol gens welke geheel Syrien en de zuidkust van Karamanien aan den Egijptischen stadhouder zouden worden toegevoegd. De Allgemeine Zeitung geeft thans insgelijks berigten uit Konstantinopel van den 30 Maart, waarin de vermelde afzending van eenen Franschen Gezantschaps-sekretaris aan Ibrahimom over de door Mehemed Ali voorgestelde vredes-voorwaarden te onderhandelen, wordt toegeschreven aan den wensch des Sultans om tot eiken prijs eene schikking te treffendaar de gisting iti de hoofdstad hand Over hand toenam, en er aflereden was, otii voor eene ernstige uitbarsting te vreezen. In de laatste dagen wa ren een 30 talvolgens art deren wel 200 personendie in eene zamenzwering betrokken wouden zijngevangen genomen en hei melijk ter dood gebragtdoch de ontevredenheid was daardoor slechts ftog meer aangegroeid. Te Weetien geloofde men volgens tijdingen van den 13al gemeen, op grond der laatste Turksche berigten, dat de Sultan de Voorwaarden van Mehemed zoude aannemenom zijne hoofd stad en zijn eigen leven te. redden Ëen Würtembergsch blad geeft zelfs hec volgende berigt uic Weenen van den 14hetwelk echterondanks de verklaring jn den aanhef daarvannadere bevestiging behoeft, te meer daar de Beobachter van den i5den nog niets van deszelfs inhoud rept r Zoo even ontvangen wij door buitengewone gelegenheid berigten uit Konstantinopelop welker echtheid gij stellig staat kunt maken: De Sultan heeft de door Mehemed-KW. aan hem gezondene vredes-voorwaarden aangenomen. Na eene groote raadsvergadering van den Divan werd van zijnentwege aan de verschillende Gezanten der groote Europesehe Mogendheden de vraag overgelegdwat zij voor de Porte in deze omstandigheden, konden doen? Admiraal Koussin boodeene Fransche vloot aan; doch deze was er nog nieten kon bovendien in geen geval aan Ibrahim belettenom geheel Klein-Azie te overstroomen. De Russische Gezant gaf te kennen, dat de Russische troepen 60 dagen noodig zouden hebbenom in A zie in het veld te kun-? nen rukken. De Engelsche Gezant h»d geene genoegzame voor-, schriften. Onder deZe omstandigheden volgde de sultan den raad des Divans en der Gezanten van de westelijke Mogendheden, en be-; sloot de voorwaarden des Onder konings aan te nemen. Ren boden zijn met deze gewigtige tijding naar alle kanten afgezonden. Uit Odessa schrijft men van den 30 Maart Ten gevolge van eene door den Russischen gezant te Kon stantinopel aan onzen gouverneur gezondene üitnoodigingheb-J ben in den afgeloopen nacht tien bataljons infanterie bevel ont«4 vangen, om zich in te schepen, ten einde zich met de reeds naar Konstantinopel gezondene hulptroepen te vereenigen. Nog acht andere bataljons moeten onverwijld vertrekken, en men is ook bezig met' het inschepen van veldgeschut en verder materieel. In de Turksche hoofdstad moet eene groote gisting neerscheii en zoo onze troepen piet te Konstantinopel zijnalvorens het tót eene uitbarsting komt,, dan zóu de Sultan groot gevaar loopen van een offer der volkswoede te worden. Bij ons leger heeft over heE geheel eene groote beweging; plaats, en eene aanzienlijke magt- is in de vorstendommen naaf den Donau opgerukt, om op den eersten wenk naar Konstan* tinopel te kunnen snellen. Het aantal der naar Turkey gezon dene troepen' wordt op 25 h 40,000 man geschat. Zoo deze vroegtijdig genoeg aankomenom de hoofdstad voor de overtogc der Egyptenaren te bezettendan zal Ibrahim in zijn opzet be zwaarlijk slagen. Komen zij te laatom de hoofdstad nog te be-* honden, dan kan men in allen gevalle in Europeesch Turkye een1 langdurigen oorlog te gemoet zienwant in die gewesten heeft de Sultatl nog zeer vele getrouwe aanhangers. Onder deze Omstandigheden is het voor onze troepen van het hoogste be lang de bergpassen van den Balkan en de vestingen Silistria en Schumla te bezetten; ook wil mendat de Sultan reeds bevel gegeven heeftom die punten aan de onzen over te geven Sedert de vorige week zijn et overeenkomsten voor de ver-: pleging des legers aan den Donaü en der vloot geslotenwaar bij de sterkte der troe'pen op den voet van oorlog berekend is.'* ENGELAND. Londen den 19 April. Naar men in de City wil weten zouden de jongste hier ontvangen mededeelingen van het Ne- derlandsche gouvernement, van eenen gunstigeren inhoud dan de vroegere zijn, en er dien ten gevolge eenige hoop bestaan, dac de onderhandelingen nu andermaal zullen aangevangen worden met het vooruitzigt op eene finale schikking der Nederlandsche kwestie. De fondsen, die Woensdag zeer fkauw waren, zijn dieïï ten gevolge wederom iets opgekomen. In the Morning- Herald van den 20 April leest men on-' der de beursberigten van den vorigendag: „Zekere sombere bezorgdheid heerscht hier te Londen) on der de kooplieden. Zij neemt onder alle klassen daarvan dage lijks toeen moet dit bij ieder doendie den tegenwoordigen toestand van den Britschen koophandel met deszelfs schitterenden bloeivoof vijftien jaren vergelijkt, Alle kooplieden, van den grooten zeehandelaar af tot den nederigsten slijter toekomen

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1