zoo heeft een deel dier uitgewekenen plotseling de hun aangewe zene^ verblijfplaatsen verlaten, en is naar Zwitserland en Duitsch- land op marsch gegaan. Uit verschillende grensplaatsen in min of meeï talrijke bendenuitgetrokken Zijndehebben zijzoo het schijntPorentrug, in h^t cantón Bern, tot vefeenigingspünt gekozen, over hetwelk zij in Zwitserland zijn doorgedrongen, en ook Frankfort hebben bereikt. Zij hadden zich in kleine troepen verdeeld, en droegen de welvoorziene ransels en over jassen behoorlijk gepaktop den rug geld scheen hun niet te ontbrekendaar zij persoonlijkop hun doortogt naar en tot in( .Zwitserland, alles in klinkende munt betaalden. Eeltige dier jenden, waaronder zich vele officieren bevonden, hebben hun voornemen te kennen gegeven, van den togt naar het groother togdom Baden te willen voortzetten- Een alhier uit Bezancqn overgemaakt telegrafisch berigt heeft de bevestiging .van dit een en ander aangekondigd. Zij moeten van pjoclamatien in de Pool- sc'ne taal voorzien zijn geweest, welke het Zwicsersche landvolk onverstaanbaar waren. s Ondertusschen zijn honderd en vijftig Polen rustig In hunne depócplaats te Besancon gebleven, Eenigen hunner hebben zich zelfs uit naam van allen, bij den Prefect vervoegd, met het aan bod omdoor het teekenen op eene lijstbestendig hunne te genwoordigheid te doen blijken. Door onze regering zijn bevelen gegevenom aan de nu onr- vlugte Polen, indien zij zich wederom aan onze grenzen mog ten ver toon en,, het binnenkomen in Frankrijk te weigeren eh te beletten. Van de zijde der groote en Duitsche hoven zijn alhier ernstige Itfagten ingebragt over de weinige zorgdoor het bewind be toond om de onrustige Polen in hunne verzamelplaatsen te hou den. Die hoven hebben tevens aan hunne gezanten in deze hoofdstad last gegeven, geene paspoorten hoegenaamd te ver- Strekken aan Polen, die Frankrijk zouden willen verlaten De verdienste van Hollandwaardoor het zich den eer bied van geheel Europa heeft waardig gemaaktisdat het zich stoutmoedig tegen den stroom der omwentelingen heeft verzeten het eerst de bewegingdietoomloos voorthollende de geheele maatschappij uit hare regelmatige vormen dreigde te rukkenheeft tegengehouden. Holland heeft voor een groot gedeelte Europa van volkomene regeringloosheid geredIn de geschiedenis zal hetzelve zich daarop kunnen beroemenen wij kunnen zeer goed begrijpen, dat het gezond verstand dier natie deze aanspraak niet wil verwisselen met den treurigen roem van door diplomatieke vertragingen en spitsvindigheden 1 een land te heroveren, dat niet van Holland wil weten en waarmede Hol land evenmin vereenigd wil zijn De onderhandelingen over de Oostersche aangelegeheden Vestigen by voortduring de openbare aandachten zijndien ren gevolgeook het onderwerp van allerlei tegenstrijdige geruchten. Heden verzekerd mendat graaf Pozzo di Borgo eene nota aan «^n minister van buitenlandsche zaken zou hebben overhandigd,.waarbij het Russisch gouvernement hoofdzakelijk zou te kennen geven, dat hetzelve slechts op verzoek van den Sultan inden strijd der Porte met Mehemet Ali was tuSschen beide gekomenen dat het Fransch kabinet een dergelijke maatregel in den loop der Belgische onderhandelingen, door de uitnoodiging van Koning Leopold had verdedigden dus thans zijn eigen stelsel zou om verwerpen door zich tegen de Russische tusschenkomsc te ver zetten. NEDERLANDEN. Breda, den 16 April. Het volgend artikel uic den Times ver dient de aandacht wel te vestigendewijl het daaruit duidelijk ge noeg blijkt, dat de geest in Engeland zich meer en meer tegen het tegenwoordig ministerie openbaart en hetzelve bij de eerst volgende gelegenheid wel zou kunnen omvergeworpen worden, om" door een ander in een gewijzigden zin te worden vervangen - Niemand, zoover wij weten, heeft hec immer betwijfeld, dat de groote meerderheid der kiezersnu vier maanden geleden, tijdens de algemeene verkiezingen, zich niet beslissend ten voor deele der administratie van lord Greij tegen de corijs en üitra- radikalen doen kennen heeft. Inderdaad slechc een klein aantal kandidaten tot deze beide opinien behoorendeis het gelukt dé stemmen hunner medeburgers op zich te vereenigen, en het her vormd huis der gemeenten't welk de ware gevoelens des lands In zich vereenigde, was, op het oogenblik der parlements-ope- ning, beslissend ministerieel. Hec voorname doel der kiezers, hij de keus van dergelijke vertegenwoordigers, was eene kamer te hebben waarop zij konden rekenen tot het verkrijgen van een goede administratie en tot de spoedige herstelling van de billijke grieven der natie, daarin geholpen moetende worden döor die zelf de ministers aan welke het doorgaan der hervorm*bill moest toe geschreven worden en die aangekondigd haddendat deze maat regel nog maar het voorspel van nieuwe hervormingen zou we zen Men kon derhalve natuurlijk verwachten dat de ministers, -getrouw aap hun liberaal en opregc staatkundig stelsel*s land- vertromven en van het parlement ongeschonden zouden bewaVea Onderzoeken wij, of het zoodanig zij gesteld: naar mate de zitting duurt verzwakt hunne meerderheid in den boezem der ka mfer dagekjks al mefef en ttieef, en buiten de wetgevende kamer hebben hunne verklaarde aanhaiigers in de bijzóndere verkiezingen van enkele leden volkomen hec onderspit gedolven, 't zij dat zij tot partij de torijs of ultra liberalen hadden. (Hier volgt eene op gave van de onderscheiden plaatsen waar de jongste verkiezingen" ten nadeele van het ministerie uitgevallen zijn.) Waarom, vra gen wij, zijn de Zaken aldus veranderd? Dergelijke daadzaken bijbrengende betuigen wij ten plegtigste, de eerste te zijn die ze betreuren en uic geen geest van vijandschap of beschuldiging de algemeene aandacht hierop te willen vestigen. Neen, zoodanig is onze gezindheid niet; wij wilden slechts, dat deze rampspoe den of misbruiken, naaf men ze noemen wil, voor de ministers eene heilzame les waren. Zij kunnen het zich niet meer ontvein zen dat deze achteryolgelyke nadeelige uitkomstenop dezelf de plaatsen die vroeger van de zege der wighs-kandidaten getuigen waren klaarlijk aanduiden dat het ministerie 's lands vertrouwen verloren heeft 't Is de" pli'gtvan .,een onaf hankelijk vrienddie zich bij voorkeur uit overeenstemming aan een whig-ministerie aansluit, bij dergelijken staat van zakende ministers te waarschu wen,., dat zij, terwijl het nog tijd is, alle krachten moeten in spannen om -bet vertrouwen van het volk te herwinnen, bij welks gemis zij anders weldra buiten staat zullen zyn het roer van deh staat langer in handen te houden Wij herhalen het, deze aan merkingen zijn ons door den drang der ornstamdigheden ontrukt* Wij zien duidelijk dat de administratie van lord Greij waggelt, en nu of nimmer wordt er vereischtvan de gelegenheid gebruik te maken, wanneer het parlement na depaasch-vakantie op nieuw vereenigd zal zijnom openbaar een stelsel af te keuren welks nadeelige gevolgen zij maar al te zeer heefc kunnen ontwarend* Ons wordt gemelddat een belgisch luitenant-kwartiermees ter die nog wel bovendien het vaandel van zijn korps medege nomen hadgisteren morgen aan de zijde van Ossendrecht zich als deserteur aan onze voorposten aangemeld heeft. Het Valenciensch dagblad van den 16 dezer houdt het volgendeDe parijsche dagbladen hebben aangekondigd dat de 4de divisie van het Noorder-legerwelks hoofdkwartier re Valenciennes isontbonden was. De daadzaak is niet strikt waar, zre hier wat er van aan isde zes divisien infanterie van hec Noorder-leger, de reserve daaronder begrepen, zijn op de helft vei minderd de vleugel brigade, die aan de eene zijde te Calais en aan de andere nabij den Moezel stondenzijn van het leger afgenomen. Ëene andere brigade van het centrum blijft in hare garnizoenen maar maakt geen deel meer van hec leger uit en keerc weder onder het bevel van den luitenant-generaal Corbineau kommandant der 16de militaire divisie. Uit deze nieuwe schik king volgtdat de infanterie van het Noorder-leger slechts uit twaalf regimenten zal bestaan drie divisien uitmakende wier hoofdkwartieren zullen blijven te RijsselValenciennes en Me- zières. De kommandementen over dezelve zullenzegt men-, ge geven worden het i ste aan den generaal Sebaslianihet ede aan de generaals Fabre of Achard en het 3de aan den generaal JaminDeze nieuwe maatregelendaarbij gevoegd de verloven die aan de korpsfen worden verleendkondigen bezuinigende maat regelen in het oorlogs departement aan." A D V E R TE NT 1 EN. V PUBLIEKE VERKOOPING, door het Ministerie van de Notarissen SOETEBIER en SMALLEGANGE; op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 12 en 3 Mei 1833. telkens des namiddags ten drie ureninde Zaal van de Sociëteit Van Ongenuchten Vrijte Goesvan een zeer nette en zinde lijke INBOELwaaronder een gedeelte van het Tafel- en Huis* houdelijk LINNEN nagelaten door de Heer en Jufvrouw NEDERVEEN te bezigtïgen Maandag den 29 April des na middags van drie tot zes en Dingsdag daar aan volgende des morgens van élf tot des namiddags ten twee uren. V UIT de HAND te KOOPeen TOREN-UURWERK en KLOK, benevens een zestigtal KERK STOELEN met der- zeiver Voetbanken dit alles van de beste kwaliteitnader adres by de Wed. J. J van de SANDEop de Groote Markt, te Middelburg, Lett. C. N.° 3, Brieven jranco. Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar. Parys, den 15 April. In het Journal des Debats van hé den "leest men de navolgendein deze oogenblikkenopmerke- ,ijke woorden Bréda den 19 April. Volgens een onzer geachtste bladen wordt er steeds gedacht aan het aanleggen van kampementen voor de troepen van het leger te velde. De Rözendaalsche heide was daartoe minder geschikt bevondenbeter de Schaijksche heide tusschen Grave en 's Bosch, alwaar ook de aanvoer van benoo- digdheden gemakkelijker zijn zou dun op de heide van Oirschot. - Wij voor ons hebben tot nog toe niet vernomendat er reeds beschikkingen .voor het aanleggen van een kamp in onze om streken gemaakt zijn. - - atsirmsjsrjssj: 1 1 1 1 v r r 11 y 1

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2