Het valt in het oog, dat men in dit artikel zoo veel mogelijk tracht te bewimpelen, dat de bemoeijingen van den Franschen vertegenwoordiger te Konstantinopelom de Russische vloot te doen terug zenden en de zaak tusschen de Porte en den Egyp- tischcn Pacha zonder medewerking van andere Mogendheden aan een einde te brengen, geheel mislukt zijn. F ft A N K R IJ IC. Parijs, den 11 April. De zaken van het Oosten schijnen bij voortduring ons kabinet en de vreemde gezanten alhier ernstig be zig te houden. Men hoort weder spreken van het het vertrek des ministers Rigny naar Konstantinopel, waar hij het bevel over onze scheepsmagc zou op zich nemen. De ministeriele dagbladen maken heden een zoogenaamd memorandum publiek, hetwelk door het fransch ministerie aan de kabinetten der overige groote Mogendhedenten aanzien der Oostersche aangelegenhedenzou zijn overhandigd, In dit uit gebreid stuk wordt een zeer uitvoerig verslag gegeven van aide onderhandelingen, die vooral döor tusschenkomsc van den zaak gelastigde en den consul te Alexandrievan het begin van den strijd, met beide partijen door Frankrijk zijn gevoerd. De slot- sóm hiervan is, dat het gouvernement steeds door bemiddeling getracht heeft eene schikking te bewerken, en daar zulks niet geluktesteeds het voornemen heeft te kennen gegevenom zich voor het behoud van het Octomanische rijk, des noodsmet de wapenen in de bres te stellendat alzoo de admiraal Rous sin slechts deze beginselen en het doel zijner instructien heeft gevolgdtoen hij bij zijne komst te Konstantinopel, door buitengewone omscan digheden gedrongeneene overeenkomst heeft gewaarborgd welke voorzeker de Porte niet nadeelig is. Aan dien waarborg getrouw zal men, wel is waar, zoo lang mogelijk den wegeener minne lijke schikking trachten te volgenindien zulks te vergeefsch wordt bevondenzal men ernstig, en des noods met geweldde be doelde overeenkomst doen eerbiedigen, tot welk einde aan den Franschen consul in Egypte reeds de noodige instructien zijn toe gezonden, om in dien geest aail Mehemed-AU de ernstige ver- toogen te doen. De aandacht is hier zeer gevestigd op de aanstaande ver schijning van deu uitgever der Tribune en van zijne raadslieden voor de balie der afgevaardigden. Het hevigste deel der tegen- party in de kamer* met den generaal Lafayette aan het hoofd, zal aan dc regterlijke uitspraak van den aangeklaagde geen deel nemenevenmin als het deel heeft genomen aan de stemming over het al of niet teregtstellen van denzelven. Het bestuur zietblij kens de taal van deszelfs bladen, in de veroordeeling der Tribu ne door de volksvertegenwoordigingeen' eersten stap tot be teugeling van de losbandigheid der drukpers, die naar hun oor deel, niet langer te dulden isde republikeinen vleijen zich met nieuwe onlusten, en de onpartijdigen betreuren het, dat Frank rijk steeds aan partijzucht ten prooi is. Volgens geruchten, zou de graaf Survilliers QJoseph Bona partedie'zich steeds te Londen ophoudt de woelingen der republikeinen in Frankrijkdoor geldelijke onderstand aanmoe digen. De bladen der laatstgenoemden schrijven het bestaan de zer geruchten op rekening van het bestuurdarzeggen zij eén voorwendsel noodig heeft om den graaf de Survilliers uit Londen te doen verwijderen, bij de aanstaande komst van den hertog van Orleans in die hoofdstad. Men ziet tegen 17, den dag waarop de uitgever der Tribune voor de balie der afgevaardigden moet verschijnenernstige on lusten van de zijde der republikeinen alhier te gemoec. Het ge rucht loopt zelfsdat zij voornemens zijn den generaal Lafayette en den bekenden revolutionair Carreldie, ten gevolge van zijne in het eerste der beruchte staatkundige tweegevechten, bekome- ne wonden, éene reis naar Zwitserland ondernomen heefc, tot consuls uit te roepen. De overheid heefc gepaste maatregelen van voorzorg genomen tot handhaving der rust {Uittreksel uit bijzondere berigten.j „Op last van het franse he kabinet is een klein eskader eenige dagen geleden uit Toulon naar de Levant gestevend. Eerlang zuilen meer andere f eheperrwelke nog gewapend wordenvolgen en deze scheeps range versterkt door de bodemswelke thans reeds irr de Le vant vereenigd zijn, is bestemd, om in 't Oosten tusschen beiden te komen, en de onderhandelingen van den admiraal Roussin krachtdadig te ondersteunen. Het oostenryksche kabinet schijnt nog niet besloten te hebben, om partij te trekken voor Frank- 1 ijk doch men houdt zich hier overtuigd, dat de stoutmoedige houding van het fransche kabinet, in zoo verre het door Enge land zal worden ondersteund de russische vloot uit den Bospo rus zal doen vertrékken, en de bestaande moeilijkheden, zon der bloedstortinguit den weg ruimen. Een berigt, dat de Russen zich reeds meester zouden heb ben gemaakt van de Dardanellenvindt geen geloof. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren aange kondigd, dat 300 Polen het depót van Besancon hebben verla ten om de oproerigen van Frankfort de hand te reiken. Men meent zeker te weten, dat dit aantal veel grooter is, maar dat mén hun ook welligt eene strik heeft gespannenzoodat zij ten slotte, eenmaal buiten Frankrijk, aan Rusland zouden kunnen worden uitgeleverd. NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 15 April. De +raa£van Limburg Sti- ■rum, laatstelijk secretaris van legatie te Berlyn, is. eergisteren avond met de stoomboot de Bataviernaar Londen vertrokken. Hij is de overbrenger van het antwoord der Nederlandsche re gering optie laatste nieuedeelingen van Engeland en Frankrijk, welk antwoord, naar men verzekeiczeer vredelievend is. Haarlem, den 15 April. In bijzondere berigten uit Belgie, van de zyde der liberale revolutionnairen door duitsche bladen medegedeeld, komt voor, dat de gedeeltelijke verandering van het britsche ministerie, en het ontslag van een der krachtigste bevorderaars der belangen van de belgische revolutielord Dur hamprins Leopold vrees hebben ingeboezemd, dat de hertog van JVellington eerlang weder tot het bewind zal gerakenen hem aanleiding hebben gegeven om op nieuw en zeer ernstig bij Frankrijk aan te dringen op eene. onmiddelyke oplossing der zoogenaamde belgische aangelegenheden r en; wel door eene nieuwe gewapende tusschenkomsc. Volgens dezelfde berigfen moet van de zijde van Frankrijk zijn geantwoord, dar zich tegen eene der gelijke tusschenkomsc zeer gewigtige bezwaren opdeden, en dat het derhalve raadzaam was, om het nog eenigen tijd dragende te houden, doch zoude de belgische bewindsman zijne aanvraag niec te min hebben herhaaldUithoofde van het vooccdurend beklag der gedeputeerden wegens de buitensporige onkosten van het leger. Rotterdam, den 15 April. Uit Breda schrijft men van den 11 dezer, dat aldaar is aangekomen de luitenant der genie, graaf van Limbürg Siïrumdie bij de verdediging der citadel van Antwerpen gekwetst en sedert cc Antwerpen is verzorgd geworden Men spreekt nog altijd van het inrigcen; van kampementen bij Rozendaal en 'bij Rijen, en wel korc na den afloop der voor- jaars iespectie. De heer de Theuxdie sedert de schorsing der zittingen van de belgische kamers, naar zijn landgoed was vertrokken, is te Brussel teruggekeerdep heeft een langdurig onderhoud met vorst Leopold gehad. Sommigen leiden hieruit af, dat het Bel gisch ministerie naar den zin van de partij der geestelijkheid, waartoe de heer de Theux behoort zal worden zamengesteld. De revolutionaire bladen schijnenimmers naar hunne steedslui- der wordende klagten over den toenemenden invloed der geeste lijkheid te oordeelen, 200 iets te vreezen. Volgens de jongste berigten uit Belgie zouden te Brussel geloofwaardige brieven uit Parijs zijn ontvangenwelke den open baren geest aldaar als zeer verontrustend afschilderenen eene óf andere beweging als zeker doen voorzien. Het Belgische ministerie staat eene verandering te ondergaan, en wel zoo men meent in den zin van de party der geestelijk heid. Naar het zeggen van Belgische deserteurs, den 12 en 14 te Breda binnengebragr, zou het met het Belgische leger al zeer slecht zijn gesteld; de grootste ontevredenheid heerschte in des- zelfs gelederen, zoo over de slechte behandeling en het gerin ge' traktement, als over het plaatsen van vreemdelingen van on derscheidene rangen en graden. Het Brusselsch dagblad de Lynx spreekt van een Londenschen brief, welke door iemand die tot het hof behoorde was geschre ven, waarin verzekerd werd, dat er tegenwoordig aan een hu welijks ontwerp werd gedacht, tusschen den oudsten zoon van Z. K. H den Prins van Oranje en de jonge hertogin van Kent de vermoedelijke erfgename van den Engclschen troon. Een schuit met garnalen is saturdag te Antwerpen door het gepeupel geplunderd, onder voorwendsel,, dat de schipper door de Hollanders in zijne visschenj geholpen zou zijn. M I D E N P R IJ Z E N VAN DE. VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 April. 1 #33. Zonder de Belasting Tarwe 6,56. Rogge f 4,63. Vroege Gerst f 0,00. Late Gerst 2,94. Boekweit 0,0a. Haver 3,13. Witte Boo nen f 0,00 Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten/' 3,75. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe.Meel 8,56. Rogge Meel <5,28., allen per mudde. Boter/0,90. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs, Leïdsche Kaas 30 es. Witte Brood 22 cs. Tarwe Brood n| cs. Rogge Brood 105 cs Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 Cs. Kalfs Vleesch 55 cs. Schapen- Vleesch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. Gerookt Varken Vleesch 80 fir., allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen ƒ0,00. Late Aardappelen 1,00. de mudde. Jene» ver 24,00, per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Hout ƒ7,00, per wisseGroote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen ƒ6,00de honderd. Steen Kolen ƒ2,80de too ponden. Houts Kolen 0,00 de mudde, Turf 0,55, de dubb. mudde Kool Olie f 40,00. Lijn Olie 36,00, het vat. Kool Zaad 0,00. Lijn Zaad 0,00de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned. pond. "Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar,

Goessche Courant | 1833 | | pagina 2