GOESSCHE G N#. 30* f CEWOUN 9% k 15 2lf> ril 1833i BESTUREN EN ADMINISTR.ATIEN. Op Donderdag den 18 April 1833, des vöörmiddags ten elf uren, zal te Middelburgs aan het Lokaal van hec Gouverne ment in hec openbaar worden aanbesteed De Rijs- en Aardewerken ter voorziening en herstelling des vals in den Oever en Zeebreken yan den Zuidkraai- jert-Polder? ontstaan den 6 April 1833, voor de Niifn- merpaal 7over eene lengte van ongeveer 80 a 90 El len; met de leverantie van alle de daartoe benoöiligde Materialen. Het bestek zal ter lezing leggen in de Herberg bij Schipper J. van Noordenaan den Zuidkraaijert-Polderterwijl twee dagen voor de besteding de noodige aanwijzing m loco zal wor den gedaanen inmiddels nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelente Middelburgen den Ingenieur A. Touienhaofdte Goes. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSC II LAND. Frankfort, den 8 April. Het geregcelijk onderzoek nopens de oproerige bewegingen alhier, in den avond van den 4, is aange vangen en wordt met ijver voortgezet. Het blijkt thansdat het meerendeei der oproerige studenten uit Heidelberg en van ande re hoogescholen geweest isen dat er verder ook ingezetenen uit Baden en Karlsruhe bij tegenwoordig geweest zijn. Men houdt het er voordat het oproer in deze stad het begin moest zijn van eene uitgebreide zamenzwering welke zich over geheel Zuid.Duitschiand zou uitstrekkenen dac het plan daartoe in Frank rijk ontworpen isof althans aldaar veel aanmoediging heeft ge vonden, en door de Duijtsche propaganda en de Poolsche uit gewekenen tot rijpheid gebragt en ten uitvoer gelegd is. Zoo het schijnthebben ingezetenen van Straatsburgvan welke een zekere Rauschenplatteen hevig revólutionnair, met name ge noemd wordtde hand in het gebeurde gehad. Dagelijks wor den er nóg personendie verdacht wordenaan den opstand deel te hebben genomen, alhier in hechtenis genomen, of van elders binnengebragt. Een student, RochaüUit Brunswijk, die zich onder de vlugtelingen bevortdheeft zich bij zijne gevangenne ming door hec hoofd traehcen te schietendoch heeft zich slechts gewond; een ander vlugteling, doctor Neuhof, uit deze stad, was reeds iti verzekerde bewaring genomendoch is het öötko- riien. Ef heerschte otider de opstandelingen vrij goede orde; men heeft opgemerkt, dat dezelve in den wapenhandel geoefend wa-s ren en een geregeld pelotonsvuur maaktensommigen willendat zij in het Fransch gecommandeerd werden. Van önrusEige be-' wegingen in andere plaatsen is niets naders vernomen. Uit Mentz wordt door het frankfurter Journal het Vol gende eenigzins vreemd klinkende berigt medegedeeld: Van het oproerdat in uwe stad is voorgevallenwas men hier vroegef onderrigt, dan bij Den 3 dezer, ten 6 uren werd aan de militaire overheden alhier kennis gegevendat het oproer dien avond na 9 uren zoudé uitbarsten. Eed deel troe pen stond gereed om met geschut tot uwen bijstand op te ruk ken toen het berigt kwam dat de aanslag verijdeld was. Of- schoön de eerste tijding hiergrooten schrik verspreid hadduch ten wij toch weinig dat er bloed zoude moeten stroomen. De Hemel beware u voor eene hernieuwing van zulke gruweltoo- neeien!" Een berigt van de grenzen van Hessen van 6 Aprillaat zich over de voorvallen te Frankfurt aldus uit Het oproer te Frankfurt schijnt van meer en ernstiger belang te zijn, dan voor alsnog met zekerheid kan opgegeven worden. Aan de grenzen zwerven sedert kort een zeer groot aantal Fran- sche woelgeesten rofid die de herhaling van dergelijke tooneelen schijnen af te wachten. Alle weidenkenden hopen en vertrou-i wen dan ook dat de gezamentlijke Duitsche regeringen maatre gelen zullen nemen, om het leven, de bezittingen en de rust der ingezetenen te beveiligen. Hier en in het NassaüSche is alles stil, maar de Overheden leggen ook de grootste waakzaamheid aan den dag. Van uur tot uur worden enkele uit Frankfart ont snapte muiters geVat en gevankelijk weggevoerd." F R A N K R IJ K. Parijs, den 6 April. (Uittreksel uit een bijzonderen brief) Er heerscht alhier eene zekereonrustwelke alle de gemoederen in spanning houdt, Het Koningschap en het Gemeenebest staan tegen elkander overen doen zich Werkelijk reeds eene Verdelgingsoorlog aan of zullen dit later doen >5 Onder den republikeinscheri standaard zullen zich verschei-; dene gematigden scharen tót de terugroeping Van het geslacht Bonaparte. Nevetis deze partij., vindt men hen, die de terug komst van den oudsten tak der -Bourbons droomenmaar deze hebben geen kans om re slagen. Hunne partij bestaat uit pries-, tersv welke het vólk verfoeit, en uit een groot gedeelte van dent ouden adel welke hét vólk nog meer verfoeit. Deze laatste partij vormt niet het dertigste, welligt niét veertigste gedeelte der natieen telt niet een persoon van de twintig in staat om dé wapenen te voeren. IMieri dé partij der legitimisten eene uiter- ste poging fiiogt wagenzal geene merisehelijke Inagt kunnen verhinderendat edelen en priesters de slagtoffere worden van eenen algemeénen moordmen zal op eens en voor goed aari hun bestaan in Frankrijk een einde willen maken. De handelszaken hernemen derzelver gang, en hét vertrou wen der landboüweh en nijvere klassen begint een weinig aari te wakkeren; doch dé hooge klassen zijn onvergenoegd eri wenschen eene verandering van zaken. Vele volksbewegingen smeulen aldus onder de aschen zul-a len, hetzij vroegèf, hetzij later, maar gewisuitbreken. Het be wind der doctrinaires is noch bemindnoch geacht, noch ge vreesd, zoodat niets aan hetzelve strekte en duurzaamheid kari bijiëtten. De kamers hebben geeh vertrouwen in zich zelve van daary dat men denkelijk'èene Ontbinding zal beproeven, welke, voor het overige, niets zal herstéllen, maar zeer geschikt kan zijn, om de uitbarsting van eene staatscrisis te verhaastenwelke on vermijdelijk is geworden^ De oppositie zal, in de aanstaande zitting, in massa öp-* staan, indien alsdan niet vóór de begrooting de beloofde wetteri doof de ministers zullen zijn aangeboden. Dit is eene hoofdzaak en daaruit kunnen levendigegevaarlijke en bloedige botsingeri ontstaan. Zoodanig is onze staatkundige gezïgteindèrwelkezöo meri ziet* niets gerustellend aanbiedtnoch voor Frankrijknoch voor Europa," (Met deze berigten stemmen ook andere tijdingen overeenetü bevéscigen, dat de republikeinsche geest, voornamelijk ook on-ï der de troepen^ Veld wint; hetgeen overigens duidelijk gebleken is op een onlangs gegeven bal in Parijs, waarop afgevaardigden uit de onderofficieren def bezetting, iti republikeinsche kleeding: verschenen zijn.) Parijs, den 7 April. Volgens bijzóndere berigten zouden de Engelsche en Fransche gouvernemententer bevordering van de beslissing der Belgische zakeneene nota aan de Nederlandsche regering hébben gezondenwaarin op eenen Zeer vredelievender! toort de noodzakelijkheid zou worden betoogd, om den Neder- landschen gezant van eenê uitgebreidere volm'agt tot het sluiten van een eind-verdrag te voorzien. Men verzekertdat de republikeinsche klubs in Parijs ne gen duizend leden telleneri niets verzuimen om hunne gevoe lens publiek te maken, dóch geené kans hebben om iets van belang uit te rigtetl daar sedert hét oproer van julij de natio nale garde hen niet vreést eri Zeer tégen hen ingenomen is« Hunne voornaamste aanvoerders zijn LaboissiêreGamier Pa- gès en Cab eten dngeloofelijk is hetwat deze menschen dur ven spreken en doen; maar tevens is het zeker, dat de hand werkslieden niet haar hen willen luisterenéti zonder deze kun nen zij niets ondernemen. Ondertitsschen wordt de houding der' verschillende partijen van dag tót dag dreigender, en de rege ring ziét dit met angst in. - Op het departement van oorlóg zou gewerkt worden aan aan het slaari van eenige kampen bij de belgische grenzen. Meri zegt, dat er een te St. Omer, door de divisien Achard en Se bastianien een te Maubeiigé, door de divisie Fabrebetrok ken moet wórden; een derde zou in de omstreken van ArraS worden gevormd. Het ópperbevel wil men aan den maarschalk Soult, die hef ministerie verlaten zou opdragen. - Altijd blijft de aandacht bijzonder op de zaken van hec Oosten gevestigd. Deswege Zijn zeer uiteenloopende berigten int omloop Sommige houden in, dat de Onderkoning van Egypte' in geenerléi voorstellen onzerzijds wil komen. Anderen willen, dac ons kabinet en dac van Engeland nopens hec Oosten eené ge lijke staatkunde zouden inslaanals dien door hen, nopens dé Ne derlanden gevolgd. Eergisteren avond zouden, op berigten uit Toulon, de Oos-j tersche zaken rijpelijk in eene raad v'an ministers zijn overwogen. De minister de Rtgny zou daarin het voorstel hebben gedaan V

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1