GOESSCHE C O If T. 5 Qljml 1833. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Bêrlijn, den 27 Maart. Men leest in het Petersburgsche re- gerïngsblad berigten uit Konstantinopelvan den 23 February waarbij eerst de aankomst vau het Russisch eskader, onder ben vel van den schout-bij-nacht Lazareff, in den Bosporüsen de uitstekende wijs waarop hetzelve door de Türksche regering ont vangen isgemeld wordten waarin daarna het volgende voor komt: Reeds v<5<5r de komst van het eskader was in den staat van zaken te Konstantinopel eene gelukkige verandering gekomen De Egyptische armee had haren marsch gestaakt; een minder* groot gevaar bedreigde de hoofdstadalles kondigde zelfs eerie spoedige vereffening aan. In één woord, de hagchelijke om standigheden, die den 2 February de Porte bewogen hadden, om Ruslands bijstand in te roepenwaren niet meer dezelfde eri hadden haren verontrusrenden aard verloren tOen de Russische vloot op de reede van Bujukdere verscheen. Het was dus klaar blijkelijk, dat hare tegenwoordigheid in het kanaal van Konstan tinopel op dit oogenblik niet onvermijdelijk noodzakelijk was. Maar, vermits de Sultan er nog niet van afzag om, in geval van nood, gebiuik temaken van de hulp, welke Z. M. de Kei zer zich beijverd had, hoogstdenzelven op zijn aanvrage te ver- leenen, is tusschen het Keizerlijk gezantschap en het Ottomani sche ministerie beslotenovereenkomstig de wenschenwelke Z. H. had geopenbaard, dat het eskader zou gaan stationeren ste Sizopolis, als zijnde de haven, die het naast bij het kanaal van Konstantinopel gelegen is. Hetzelve zal zich met den eer sten gunstigen wind derwaarts begeven.. „Deze maatregel is geheel' in het belang des Sultans, Z. K. M. heeft dan ookgetrouw aan de -beginselenwelke Hoogst- dezelve ten aanzien der aangelegenheden van het Oosten heeft aan genomen het door. zijnen gezant te Konstantinopel genomene be sluit hoogelijk goedgekeurd De landingstroepenwelke de Porte gevraagd had, zijn, onder convooi van een eskader, hetwelk gecommandeerd wordt door den schout bij-nacht Kamanitiaar Sizopolis gedirigeerd, waar zij het eskader van den schout-bij nacht Lazaref zullen ontmoeten en van daar zou die vereenig de strijdmagt ter verdediging van Konstantinopel opbrekenin dien de omstandigheden het nog mogten Vorderend. In een naschrift wordt in dit zelfde blad nog het volgende ge lezen: „Berigten uit Konstantinopel, van den r Maart, te Odessa ontvangen door handelsvaartuigenhouden indat het eskader van den schout-bij-nacht Lazaréjf dien dag nog voor de Bujuk- dete lag, en dat de hoofdstad eene volmaakte rust genoot. (In een Fransch berigt uit Konstantinopel, van den 28 Febru- arijwordt gemeldt dat eene gunstige wind sedert drie dagen woeidoch dat het Russische eskader geen de minste beweging maakte. Hetzelfde berigt voegt er bij, dat de Russen groote toebereidselen maakten en magazijnen in de voornaamste havens aanlegden. Frankfort, den 28 Maart, De berlgten uit Wcenetino pens de aangelegenheden in het Oosten blijven van eenen ont rustenden aard, waartoe het bezetten van Smyrna door Ibrahim- pacha. en de overtuiging, dat door die daad weder nieuwe moei jelijkheden tot vereffening der geschillen zouden ontstaan, voor namelijk aanleiding hebben gegeven. Men hoopte evenweldat de bezadigde tusschenkomst van het Oostenrijksche kabinethet welk zeer grooten prijs op het herstel van den vrede steltmid delen zou weten bij de band te nemenom dat doel op eene vriendschappelijke wijs te bereiken. Intusschen werd verzekerd dat hetzelve, in den tegenwoordigen stand van zaken, het raad zaam had geoordeeld, zijne krijgsmagt op de Turksche grenzen te versterken. Frankfort, den 29 Maart. Tijdingen uit Belgrado maken gewag, van eene algemeene wapeningdie de Sultan zou hebben bevolen en waarvan men aldaar door brieven uit Sophia onderrïgt yvas. Deze voorzorg scheen noodzakelijk geworden door het ge vaar, waarin de Divan na het bezetten van Smyrna door de Egyp* tenaars gekomen meende te zijn. Dit zou het vera ouwen op de belóften van den franschen admiraal Roussindie op zich geno men had voor Ibrahim intestaan, aan het wankelen hebbenge bragt, daar zijne bemoeijenis nu tot ,geene andere uitkomst scheen tè leiden dan dat hij aan de eerie zijde dé verdediging tegenhield terwijl hij de aanvallende partij intusschen liet oprukken. De Porte moet volgens die berigten op eene onverwijlde ontruiming hebben aangedrongen, en de admiraal houdt staande, dat deze bezetting geoorloofd was* als gedurende de onderhandelingen ge- De laatste berigten uit Corfu mélden, dat hét herstel der orde in Griekenland meer en meer zigtbaar wordt sedert de komsc van Koning Otto. De handel begint aantéwakkeren en men heefc reeds eenige nieuwe schepen op stapel gezet. De Koning ver toont zich somwijlen aan het volken wordt met belangstelling ga degeslagen. Men merkt op dot sornmige leden vari de vergade ring van Argos, die met het Regentschap in strijd waren Zich met de nieuwe; regering verzoend hebben. Twee personen, die daaraan deel genomen hebbenzijn onlangs gelijktijdig met den Koning in het Openbaar verschenen. Frankfort den 30 Maaru In. bijzondere brievérl uit Kon-* stantinopel, van den 27 Februarywordt gemeld, dat de Rus sische gezant ButeniejJ aan den Reis-Effendi verklaard had, dat hij, nu de Egyptische troejren tot Smyrna voortgerükt waren, de van Sebastopel gekomehe Russche vloot niet terugzendenrioch ookzonder uïtdrukkelijken last des Keizers aan de door deri Sul tan vérlangde landigstroepen tegenbevel kon geven. Een handelsvaartuig, dat den 17, ria eene reis van 14 dagen, te Triest van Konstantinopel is aangekomen, en dat dus den g Maart vah "daar vertrokken was,? berigt insgelijks, dat de Rus sische vloot destijds nog te Bujukdere lag, en dat de admiraal verklaard hadniet dan op bevel des Keizers te klinnen vertrek ken, Te Konstantlfinpel liep ook het gerucht, dat er eerlang 40,000 Russen zouden aankomen, voor wier ontvangst het noo- dige reeds te Adrianopel in gereedheid werd gebragt. Te LIvorno is een schip aangekomendat den 5 Maart van Konstantinopel vertrokken is. Volgens het zeggen van deszelfs schipper, waren 600 man Russische troepen bij Konstantinopel aan wal gezet, en was de Russische vloot dooreen aantal nieu we uit Sebastopel gekomene schepen versterkt geworden aan boord waarvan zich nog 4000 man bevond. Men beweerdevolgens dezelfde tijdingente Konstantinopeldat de Russische vloot en krygsiriagr volstrekt niet zouden vertrekken dan na eette stellige verklaring des Sultans dat alle geschillen met Mehemed-NX tot volkomen genoegen van den Sultan, vereffend waren geworden. Te Weenen zijn den 23 dezer, door buitengewone gelegen heid, berigten uit Konstanduopel van den 7.maart, en dus twee later dan de jongste, te Livorno bekomen tijdingen ontvangen.' Volgens dezelve was de Force zeer verstoord over de nieuwe ondernemingen van Ibrahim-bassien Was er over dit gebeurde eene groote levendigheid onder de diplomaten ontstaanwaarvan het ware doel was, om te beraadslagen over het vraagpunt, of de Russische yloot onder de gegevene omstandigheden al dan niet den Bosporus zou verlaten. De Porte zou zich krachtdadig ver zet hebben tegen bet verlangen van eenige gezanten, die de oogon- blïkkelyke verwijdering dier vloot begeerdenten gevolge waar van dezelvebij het verzenden dier berigtennog rustig in den Bosporus voor anker lag. In deze berigten wordt niet gespro ken van de aankomst eerier nieuwe Russische scheepsmagteven min als van het aanrukken van Russische troepen. ENGELAND. LöNöen, den 30 Maart, Tijdingen van Öpnrtö van den .10 maart luiden weder eenigzïns gunstiger voor de zaken van don Pe dro. De winddie een geruinien tijd hec aan land brengen van provisie verhinderd of zeer moeijelijk gemaakt had, was geluk kig veranderd eri des nachts van den 9 waren verscheiden vaar tuigen aangekomen en veel proviand aan den wal gebragt, terwijl er nog dertig schepen ten anker lagen. Zoo ook deze behouden binfien kwamenhield men het voor zekerdat don Miguel geen kans had stad in handen te krijgen. Men zeidedat hijon tevreden over den mislukten aanslag van den den bevelhebber zijner troepen afgezeten het kommando aan den schotschen ge-r neraal sir y., Campbell opgedragen had. Don Pedro betaalt zij ne manschap zeer slecht, hoewel men verzekert, dat hij geen geldgebrek heeft. Men zegt dat zijne officieren en troepen naauwe- lijks vijf ten honderd van hetgeen hun verschuldigd is ontvangen hebben. Later ontvangen berigten uit Oporto, loopenae xtot den 11 dezerbevestigen thans naderdat door don Miguels troe pen op den 4 een nieuwe aanval op die stad gedaan is, doch welke, even als de vroegere, mislukt is, terwijl bij dezen laac- sten aanval de overweldiger een verlies van niet minder dan 150o manzoo aan dooden als gewondenmoet geleden hebben. De toestand van don Pedros leger, was, luidens deze zelfde berig ten, veel beter en de voorraad en toevoer van levensmiddelen veel ruimer dan eenige weken vroeger, zoodat donna Maria's manschappen zeer opgeruimd waren en veel verwachting hadden v an weldra offensief te zullen kunnen ageren. Uit Lissabon was

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1