GOESSCHE COMA N°. S3. I£M,m. 5-■ - --' V- V -X rK^oi:. cv -*-' - I.' 1 J 2'£ ir)\ »«►-,\\a* •■- r' -rt> N3e 22 ill aart 1833. w BESTUREN EN ADMINISTRATIËN HERIJK der MATEN en GEWIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland, In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van Zr. Ms. be- sluiten van den 28 September 1819 (Staatsblad n 0 49) en van den 30 Maar: 1817 (Staatsblad n.° 13jaarlijks een herijk van aide Nederlandsche maten en gewigten, welke in omloop zijn ge- brageen^in den handel gebruikt worden, behoort plaats te hebben Gelet op het Reglement op den herijk in deze Provincie van dén 15 February 1822; Gezien de missive van Zijne Excellentie dep minister van Bin- nenlandsche Zaken van den 2 November 183e n.° 162: Overwegende, dat, ten gevolge van hét, krachtens Zr, Ms. besluit van den 19 April 1832 {Staatsblad n.J 12 sedert den 1 October daaraanvolgende verpligcerid gebruik der Nedériahdsche vochtmaten voor den handel in het groot, ook van deze maten de herijk behoort te geschieden, Besluiten: "'X.' Art. 1. De herijk over het jaar 1833 van de Nederlandsche maten en gewigtenwelker gebruik in het vorige jaar vèrplig- tend is geweest en mitsdien van alle gewigtenlengte maten inhouds-maten voor drooge warenvocht-maten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders vsin de wisse, zaf wór den aangevangen met den 1 April aanstaande en gesloten op den laatsten Julij daaraanvolgende. Art. 2. De letter O zalOvereenkomstig boven .gemelde aan schrijving, voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, be nevens het bijzondere merk van den Arrondissement- of Adjunct ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art, 3. De Arrondissements-en Adjunct-ükers zullen, over eenkomstig art. 5 van voorschreven Reglement behalve in de plaata hunner woning, nog in zoodanige Gemeenten van derzel ver Arrondissement tot den herijk vaceren als nader door óns zal worden aangewezenen op de dagen gedurende welke zij niét in de Gemeenten buiten hunne woonplaats vacerenten minste gedurende vier uren daagshunne kantoren geopend houden om aan de Ingezezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en fgewigten. Art, 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zul len geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeentenniet tot den herijk der maten én gewigten ten hunnen kantore.zullen vaceren aan Burgemeester en Wethouders hunner woonplaats kennis ge ven welke daarvan door publicatie endoor insertie in, de Stede lijke of in de binnen derzelver Stad meesc gelezen wordende courant, aan hunne Ingezetenen zullen doen.kennis drógen. Art. 5. De Arrondissements- en Adjunct ijkers zullen Bur gemeester en Wethouders of Assessoren der Gemeente i'n welke zij, volgens de nader overeenkomstig art 3 te doene-aanwijzing tot den herijk zullen vacerenvan hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informerenen zullen deze ge houden zijnde Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeen ten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geventen einde de Ambtenarenpublieke AdministratiënKoop lieden, Winkeliers, en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijdwaarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en kwart mudden te doen herijkenzullende de Plaatselij ke Besturen, behalve de ten dezen vereischte openbare bekend making, tevens, zoo veel mogelijkde belanghebbende Ingeze tenen hunner Gemeente, welke zy weten dat van maten en ge wigten gebruik makenten hunnen huize eene waarschuwing ol kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden uitgenoodigd, om aan den Arrondissements- of Adjunct ijker, voor den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst' in de Gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente, welke, uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijngebruik te maken van. maten of ge wigten. Tót het opmaken dezer lijsten" zal het register der patentplig- tigen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragc worden de ambtenaren en publieke Administratiënwelke in der zelver ambtsbetrekkingen van maten of gewigten, tor het con stateren van leverantiën of werkengebruik moeten maken. - Art. 7. De m Arrondisements- en Adjunct-ijkers zullenbe« trekkelijk de door dezelve ip iedere Gemeente, in welke zij heb ben gevaceerd, gedane verificatie en herijk, een relaas opmaken, en daarbij opgeven de ambtenarenpublieke Administratiën eti Particulieren, welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijn de hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zuilen door de Arrondissements- eti Adjunct-ijkersna den afloop van den termijn, gedurende wel ken dé herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. Art, 8. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullen, ten minste tweemaal in het jaar, op onbepaalde tijden, en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den Com-; missaris van Policieof bij ontstentenis van zoodanig Ambtenaar, van een Lid van "het Plaatselijk Bestuur, in al de Gemeenten van derzelver District vlsitatïen doen in de opene werkplaatsen,' magazijnen en winkels, op de markten, vlëèscbhallen, publieke wagen en op de molens, en zich daarbij verzekerendat in de zelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn', en dar dezelve behoorlijk zijn herijkt- Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, als mede die, welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken Proces-Verbaal aan den officier bij de Pvegtbank van Eersten Aanleg van hec ressort inzenden van hun verrigce te dezen en van het resultaat hunner bevindingen in elke Gemeente, zullen zij, bij derzelver aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der Ge meenten ten platten Lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van het Reglement op het Bescuur ten platten Lande, tenmin ste vier malen in het jaar gelijke visitatie doen, en zorgen-dat afschriften van de daarvan opgemaakte Processen Verbaalover eenkomstig laatstgemeld artikelaan den Gouverneur worden in gezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der Sceden uitgenoodigdom de vereischte orders te stellendat gelijke op nemingen .door den Commissaris van Policie of het Lid van het Bestuurhetwelk met de Policie is belast, worden gedaan, (Het vervolg in een volgend No.) N IE UVZS TIJDINGEN. D UIT SCHLAND. Van den Rijn den 36 Maart. In bijzondere berigten uit Berlijn van den 14 deZef wordt verzekerd, dat men zich aldaar steeds vleide met het voortdurend behoud des vredesdat men 'er eerlang eene verordening te gernoet zietbij welke de sterkte der onderscheidene battailloris op twee derden van het tegenwoor dig bestand wordt bepaalden nog andere maatregelen worden bevolen, welke niet alleen vredelievend luiden, 'maar ook, even ais de vermindering der bataillons infanterie, gunstig óp den staat dér geldmiddelen moeten werken. r— ïn Silezie schijnt nog altijd cholera te heerscben. In Ber lijn moeten dezer dagen géneesheeren uit Spanje zijn aangekomen» teil einde inlichtingenwegens die kwaalin te winnen. ENGE L A N D. Londen den 16 Maart. Woensdag is de nieuwe nederland sche minister, de heer Dedel. te Londen aangekomen, en deti volgenden dag heeft hij, vergezeld van den heer baron van Zuy- len van Neye velteen bezoek bij lord Palmerston op het bu reau van buitenlandsche zaken afgelegd. Men zeide, dat de heer Dedel gisteren eene bijeenkomst mee lord Palmers ton en den prins de Talleyrand moest hebben, om de onderhandelingen met beide gévolmagtigden over dé Neder- laodsche geschillen, weder op te vatten Men is zeer begeerig te vernemenwelke voorstellen van wederzijden gemaakt moe ten worden; en hoezeer hierover velerlei geruchten iti omloop zijnis daarvan niets met eenige zekerheid te melden. Zijne Exc de baron van Zuylen van Nyevelt is gisteren door \ord Palmerston ter audientié bij dén koning binnengeleiden heeft afscheid van Zijne Majesteit genomen. De stoomboot de llatdviermet welke de heer Dedel bier aangekomen is, ligt op de rivier en zal den heer baron van Zuylen van Nyevelt naar Holland overbrengen De bekende lord Durham heeft zijn ontslag als minister, gevraagd en bekomen. Van dé zijde der ministerielett wordt ver zekerd dat de slechte staat van 'smans gezondheid alleen als dé oorzaak van dit ontslag moet wörden aangemerkt. Van de zijdé der tory oppositie Worde volgehouden dat deze opgave allezins bezijden de waarheid is.,'en dat 's mans ontslag in de tegenwoor dige oogenblikken niet anders kan worden beschouwd dan alaeen kennelijk bewijs van de bij hec ministerie heerschende verdeeld^ ••-. r. T*

Goessche Courant | 1833 | | pagina 1