tijdig het leger-covps aan de Moezel bijna geheel ontbonden ook de troepen van de Alpen hebben bevel bekomenom zich bin nenslands terug te trekken. Men verwacht nu van Pruissen spoedig gelijke maatregelenenvolgens de verzekeringen van den oos- tenrijkschen gezantzoude ook Oostenrijkin weerwil van de moeijelijk heden betreffende Anconaeerlang bewijzen geven van zijne vredelievende inzigten. NEDERLANDEN. Breda, den 25 December. Bij gemis van berigten aan on zen kant, omtrent de gewigtige gebeurtenissen, die in dèbeide jongste dagen in de nabijheid van Antwerpen en met de citadel voorgevallen zijnbevinden wij tot ons leedwezen ons in de nood zakelijkheid deze gebeurtenissendie elk Noord Nederlander diep treffen zullen, te moeten putten uit de altijd partijdige, dikwijls vervalschte berigten-der belgische dagbladen. Wij laten hier dan alzoo volgen hetgeen men heden in den brusselschen Emancipa tion van morgen uit het fransche hoofdkwartier tot giste ren na middag, vermeld vindt, welke tijdingen voor een deel reeds gisteren avond en heden hierbij geruchtebekend warendoch die wij juist daarom en om het gewigt der zaak niet kenden noch wilden mededeelen in de hoop van weldra van eene officiële zijde dezerzijds meer naar waarheid van de daadzaken onderrigt te worden: Gisteren avond ten half elf, zijnde artikelen der kapitulatie zoo als zij door den maarschalk Gerard opgemaakt zijndoor den hollandschen generaal aangenomen geworden. Deze akte bestaat uit tien artikelen de citadel van Antwer pen het Vlaamsche hoofdde forten BurghtAustruweel en Zwyndregt worden aan her fransche leger overgegeven. De generaal en het garnizoen zijn krijgsgevangentot op de overgave der forten Lillo en Liefkenshoek. Het garnizoen zd met krijgseer de citadel uittrekken. Het zal de wapenen op het glacis der citadel aan de zijde- van de esplanade neerleggen. Het garnizoen zal alleen medenemen hetgeen den officieren en solda- ten personeel toekomt. Het matrieelwaarmede de citadel be wapend is, wordt het eigendom van het belgisch gouvernement' Een inventaris zal daarvan worden opgemaakt. Twee fransche battaillons zullen onmiddelijk de aangewezbn posten in bezit nemen, als: de halvje maan, de coürtine die op de esplanade uitkomt en eene der poorten van de citadel. Wanneer de Koning van Holland in de overgave der forten Lillo en Lieikenshoek bewilligt, zullen de generaal Chassé en het garnizoen door fransche troepen begeleid naar de holland- sche grenzen marcherenalwaar hunne wapenen hun wedergege ven zullen worden. Volgen eenige bepalingen betrekkelijk de gekwetsten. Bij eene tiende en laatste artikel wordt de vloot van deze kapitulatie uitgezonderd, daar de generaal Chassé verklaard had, dat zij niet onder zijn bevel maar onder dat van den kapitein Koopman stond. „De overeenkomst was ten half elf uren geteekend, toen in het midden van den nacht een zeer levendig musket-vuur en eeni ge kanonschoten van de stads-kaden en van de door de Franschen bezette forten gelost de aandacht wekte. Het waren de twaalf kanonneerbooten en de stoombootdie sedert het begin van het beleg tusschen de citadel en het Vlaamsche Hoofd gelegen had den en die de schelde wilden afvaren. In hun ontwerp verhin derd is het slechts aan twee dezer vaartuigen gelukt om door te komen; men gelooft dat de kommandant Koopman zich op een van beiden bevond; de overigen namen een wanhopig besluit. De equipagien verlieten hunne vaartuigenna dezelve in brand te hebben gestoken. Men zag dezen morgen zes dezer vaartui gen op de Schelde in brandtwee anderen zijn gesprongenen drie zijn midden in de polders op het drooge gezet. Een Hollandsch officier door' den generaal Chasse daartoe benoemd en de kapitein Passyaide-de-camp van den maarschalk Gerard zijn naar 'sHage vertrokken, van waar zij onmiddellijk terug moeten komentot overbrenging van het besluit des ko- nings van Holland betreffende het-Hollandsch garnizoen, welks loc volgens de bepaling der kapitulatie, van de overgave der for ten Lillo en Lief[kenshoek afhangt. Dezen morgen hebben twee fransche bataillons van de, bij de kapitulatie der' citadelaangewezen posten bezit genomen. Breda, den 29 December. In den namiddag vau 2,4 heeft het garnizoen van de citadel op het glacis uan de lunette Kiel de wapenen neergelegdnadat alvorens de maarschalk Gerard met de beide fransche prinsen op de Citadel waren geweest en den generaal Chasse hadden bezocht. Door iemand die ooggetuige daarvan zegt te zijn geweestworden in het brusselsch dagblad VEmancipation deswegens hoofdzakelijk de volgende bijzonder heden medegedeeld. De maarschalk vergezeld van de hertogen van Orleans en Ne mours en van zijnen staf gevolgdheeft zich door de poort van de esplanade begeven, om bij den genetaal Chasse een bezoek afte leggen. Geen denkbeeld kan men zich maken van de puin- hoopendoor welke men een weg heeft moeten banenom tot de kasema,t te komenwaarin de generaal zich bevond. Een tref ffnd schouwspel was hetdien generaal midden onder deze voorwerpen van verwoesting te zien en nog vreezende zichni.t eervol genoeg te hebben verdedigd. m De maarschalk heeft het smartelijke van Z'inen toestand hem zoo veel mogelijk zoeken te verzachten, en by het heengaan, in tegenwoordigheid van éen groot getal hollandsche officieren, hun verklaard, dat hunne schoone verdediging hen voor altijd de achting der Franschen had doen winnen en er geen officier in zijne leger wasdie er niet fier op zou zijn hen tot wapen broeders te hebben. Ik vereer - had hij gezegt overal den moed, en deze puinhoopenmijne heeren zijn de schoonste bewijzen van den uwen." De Citadel vervolgens bezigrigende en aan het halverwege in de gracht gestorte bastion Toledo gey komen, had dé maarschalk Gerard zijne meening te kennen ge geven, dat het hoogtijd was voor eene kapitulatie, dat de ge neraal Chasse zich ais een man van eer gedragen en het geen dag meer had kunnen volhouden. Van daar was hij naar het glacis der lunette Kiel gegaan waar een detachement der artillerie en genie van de divisie Fa- bre stond geschaard Kórt daarop trok het garnizoenomtrent 4000 man sterk, by divisien in geslotene gelederen die citadel uit; deze soldaten waren over het algemeen zeer schoon, en hadden eene zeer krijgshaftige houding op hun gelaatmen kon echter zien dat zij veel geleden hadden. Na te hebben gedefi leerd heeft het garnizoen de wapenen op het glacis nedergelegd zulks had iets treffendsen men kan zich niet voorstellen, hoe- zeer de Franschen zich beijverden om al hetgeen in deze pijnlijks voor de belegerden was gelegen te verzachtende lui tenant der iste kompagnieaan 't bevel van zijnen generaal ge hoorzaamde heeft met drift zijnen degen verre van zich gewor pen, de aidede-camp van den maarschalk Gerarddie met de overname belast was, had daarop gezegdHerneem hem, mijn heer. wij viagen hem u slechts in dépot en hij kan niet beter dan aan uwe handen toevertrouwd zijn Niet genoeg kan het herhaald worden, dat de citadsl in een staat van verwoesting verkeert, waarvan nog nimmer eene bele gerde plaats een voorbeeld heeft opgeleverd; zulks moest tot eer 1 der belegerden gesegd A\orden. Amsterdam, den 26 December. Partic. Corresp. (Ant werpen Diugsdag 25 Dec. des middags twaalf ure.) Met ha kend verlangen wordt thans des Koning van Hollands antwoord te gempet gezien, hetwelk waarschijnlijk wegens de forten Lillo en Liefkenshoek afwijzend zal zijnzoo als zulks uit het vernieti gen eer kanonneerbooten genoegzaam is öp te maken, dewijl ivaarsciynlijk Chasss order tot derzelver verbranding heefc gege ven «pdat de Franschen zich van dezelven niet mogten bedie nen kinnen, wanr.neer zij ook de van rondsomme door water om ge ene forten met geweld te bemagtigen trachten zullen. De Citadel is verschrikkelijk verwoestde bodem geheel-en- al grodeloosalles afgebrandalle verpleging- en genezing-mid delen oor de zieken en gewonden dienvolgens vernieldja zelfs is het magazijn der levensmiddelen verbranden dit alleen heeft Chasst tot kapituleren bewogen. Het is geen wonderdat eene plaats/an eene half uur in omtrek, op welke 50,000 bommen en kojels uitgebraakt worden, bezwijken moet Alleen uit men- schelijheid heeft Chasse gekapituleerdwijl het leven zijner be zetting hem zeer na rer harte gaaten hij niet tot die dapperen be hoort lie het menschen leven minder als dat der paarden schatten. Giseren werden Hollandsche krijgsgevangenen van de floctille in de sad gebragtterstond waren de belgische helden gereed hen met stenen te werpen en op het gruwelijkst te mishandelen. De Franscienover dezen onuitsprekelijk laaghartigen laffen euvel moed diep verontwaardigdontzetteden de zoo ongelukkige als brave en dappere Hollandsche krijgsliedenen dienden hen tot geleide, van nu af aan zullen de krijgsgevangenen alleenlijk dóór Franscien worden vervoerd. AD VE KT ENT IE N. (22'j Na i°. Januarij 1833. zal ten Kantore van KAN RÈkÊRGEM DE FOUÏV 6? LIG NI AN, (A N.° 74) wordet gevaceerd ter overneming van de BEWIJZEN bij de Certifraten 2§ pCt. Werkelijke Schuld afgegeven, om op de zelve lieuwe Stellen Coupons te ligten. te Goi' x Ziefkzeeden 21 December 1832. De Directeur van voornoemd Genootschap, J. T. BETHE. 'Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Scaddrukkcr en Boekhandelaar. (24) Wordt bij deze aan de belanghebbenden herinnerd; dat vo'f de JONGELINGEN, die in 1833 moeten Loten, voor Nationale Militie en wonende in Gemeentens boven de Duizeid zielen, als nog doch niet langer dan tot 15 Januarij aanstaaiHckan worden deel genomen, in het Genootschap ter voorzining in het PJaatsvervangen bij gezegde Militie in de Provin ie Zeeland, op de wijze bepaald bij het Reglement het welk ij de Directieof een der Heerèn Agenten te bekomen isals oor de Disiricten Goes en Hulstbij de Heer G. BUIJZE

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2