metelheid, welke zelfs door de bestormers met welbehagen werd rondverteld; omsingeld door vijf of zes Fransche soldaten, die hem de bajonet op de borst zetteden, weigerde bij niet slechts zich over te geven, maar, zijn degen grijpende, wondde hij een hunner en worstelde met de overige zoolang tot dat hij hun wist tè. ontkomen. Sedert heeft men dien koenen krijgsman niet "weder gezien. Onder de gevangenen zijn 8 gekwetsten, waar van 3 mar Antwerpen en 5 naar Mechelen zijn vervoerd; de ge vangen' gemaakte luitenant is naar het hoofdkwartier gebragt; men.-zegt, dat hij geweigerd heeft antwoord te geven op eenige dér vragen hoegenaamd, welke men tot hem rigtte. 'sGravenhaöe", den 18 December. Regtstreëksche berig ten uiï het kasteel van Antwerpen ontvangen gaande tot den 15 dezerdes avonds ten 7. urehouden onder andere het v'o-lgende inf. Na het verzenden der tijdingen van den 1 2 dezerhad men dien dag nog het sneuvelen te betreuren gehad van den Kapitein van Onselen van de 10de afdeeling infanteriedie door het sprin gen eener bom is gedood geworden. Het vijandelijk vuur was in den nacht van den ij zoo sterk en aanhoudend geweest, als men zulks nog tiiet had ondervon den. Men had opgemerktdat er zich op hetzelfde oogenblik 12 tot 14 bommen in de lucht bevondenwelker vuur de groot ste verwoestingen had gemaakt; de grond der citadel was zoo danig omgewoelddat de geheele oppervlakte niets dan een chaos oplevert. Het garnizoen lijdt veel door de ongemakken welke hetzelve moet verduren, om zich, zoo veel mogelijktegen de vijande lijke middelen van vernieling te beveiligen. Het was ook gedurende dien dag dat de Kapitein der Artillerie van Iioeij yanOostée doodelijk aan het hoofd werd gewond en weinig oogenblikken daarna bezweek. De bezetting verliest in hem, volgens het getuigenis van den Generaal Ckassé y een uit stekend braaf, kundig en zeer voortvarend officier, De Kapitein Groeneveldvan de 1 ode afdeeling infanteriede wacht hebben de in het fort Sc. Laurent, ontving aldaar eene wonde door den arm en in de zijde. Door hei inslaan eener bom werden de ede Luitenants Franckè en van Deventer der gezegde aixkeling ge kwetst, en eene vrouw gedoöd. In den nacht van den 15 is het vuur niet zoo hevig als naar gewoonte geweest, doch het is in den morgen met hevigheid hervaten uit onze beschadigde werken en blindeeringen met na druk en succes beantwoord. In het kruidmagazijn op de courtine VIhebben de vijan delijke bommen zich mede een weg gebaand, zijnde dat magazijn dien nacht, zonder verdere schade te veroorzaken, gesprongen. Het gaat alle verbeeldingskracht te boven, hoedanig de sterkte door het vijandelijk vuur wordt geteisterd. Den 15 des mor gens de vlaggelijn in stukken geschoten zijnde, zoo is dezelve onder een hagelbui van kogels, door een matroos ingeschoven en de vlag dadelijk wederom geheschen. De generaal Chassé kan niet genoeg de onvermoeide bereid- - willigheid van den kolonel en kapitein ter zee Koopmanén des- zelfs onderhoorigenroemen, Alle wedijveren om hulp te ver kenen, daar waar die noodig is. Ook de kolonel de Gumdèns nog ter regter tijd op het kasteel gekomen, bewijst mededeuit- stekenste diensten. Hec verlies, sedert de berigten van den 12, beliep 2odoöden, 63 gekwetsten en 63 vermiscen waaronder bovengemelde krijgs gevangenen bedragende het geheel verliessedert den aanvang des belegs, 60 gesneuvelden, 194 gekwetsten en 67 vermisten. Breda, den 18 December. Omtrent de verdediging def Ves ting worde in het Journal dAnvers van den 17 dezer onder anderen gezegddat het vuur der citadel, sedert de inneming van het fort St. Laurent, voornamelijk tegen hetzelve wasgerigtge worden. Deze redoute was genoegzaam ten onderste boven ge keerd; de muur aan de achterzijde lag in puin. De belegerden deden een regen bommenkogels en schroot, op de belegeraars neerkomen, en bedienden zich met een mortier of steen-stuk met welke zij eene groote hoeveelheid pro ectilen wierpendaardoor vele manschappen gekwetst werden. De fusillade en kannonna- de had afgebroken gisteren nacht voortgeduurd. In bovengemelde bijzondere berigten uit Antwerpen wordt voorts gemelddat het geschutvuur heden morgen allerhevigst was. De Franschen hadden, om de arbeiders die thans tot aan de grach ten van het kasteel waren genaderd en geweldig veel van het ge weervuur der citadel te lijden haddenkrachtdadiger te bescher men op de batterijen die tot dekking van den arbeid strekten schietgaten met zandzakken gemaakt, ten einde, naar het voor beeld der belegerdenzich van haaksgeweren te bedienen - ïn de stad begonnen hoe langer hoe meer bommen tebarstefï. Er wa ren er gevallen in den tuin van het gasthuisin de Gezond straat Gasthuisstraat, Sc. Jorispoort-straatOudehoen-straat, Kamrtte- sêraatén andere. Uit de belgische berigten zelve schijnt te blijken dat de fransche kanonniers, hetzij dan moedwillig, hetzij uit on kunde zeer slecht rigtendaar men in het Journal d* Anvers ver meid vindt, dat nog gisteren morgen de bommen over de citadel in de Schelde nabij de kanpnneerbooien neervielen terwijl de Phare zegtdat vele fransche soldaten in de loopgraven gekwetst zijn ge worden door de bommen van de achterste batterijendie in de lucht bersten nog voor dac zij de citadel hadden bereikc. Hetzelfde blad beklaagt zich ook zeerover de medogenloOze wijze, waarop de daartoe tians aangestelde lieden, die tot de stedelijke dienst ihjge- vaile van brand behoorende ongelukkige gekwetsten op hunne schouders, in plaats van op eene draagbaar,-nemen en zoo wegdragen. Ondïr zijne .havenberigten meldt het Journal-dr Anvers dat gisrerei morgen het gerucht te Antwerpen liepdat het bel - gisch eskadertje eene beweging had gemaakt, de rivier tot aan hec fort Frederik Hendrik zou afyaren en voor het fort St Marie een paar Irigantijnen latenalléén met ''oogmerk om de gemeen schap vati de citadel te verhinderen., in een postscriptum wordt daarna bevestigd, dat met de daad de belgische|kanonneerboo- ten n.° 5 en 4 gisteren morgen vroegtijdig tert gezegden eind? de rivier afgevaren waren Wij zijn verlangend te vernemenof deze boojen het bezoek van de onze zullen afwachten. Bred4, den 19 December. In het J.urnal d' Anvers wor den de laatste 24 uren, van Maandag op Dingsdag middag, in dezer voege beschreven „De afgeloopene nacht is verschrikkelijk geweest voor de werkzaamheden van de genie. De arbeiderstot aan de knieën in het water, worstelden met bewonderenswaardige, volharding tegen de naar het scheen onoverkomelijke moeijeiijkheden. Vele cfezer aneiders zijn door instortingen van het werk omgekomen andere- jwaarder of ligter gekwetst geworden- De genie kapitein Contean is door een kanonkogel gedood, de luitenant Gravel door een kogel die hem in het regter oog trof. Er zijn vele dooden en gekwetsten geweest, door de zeer moordadige fusil lade der citadel." Uit lit en andere berigtenblijkt bet wederom omwïsbaar dat de vakkere bezetting der citadel niet ophoudt den vijand voet voor voet te betwisten en hem iederen duim gronds, dien hij wint, steeds bloedig en duur dóet betalen. De verdedig ngs- middelen zeiven schfinen door de bezetting,al naar de omstan digheden doch immer met vruchtte worden in 'c werk ge titeld; immers leest, men nu eens in de belgische berigtendac de belegerden zich met voordeel van hunne Coehoorn-morcieren bedienen dan, dat zij den vijand met hunne haaksgeweeren af breuk doen, of dat hun grof geschut uitmuntend bediend wordt zoo vermeldt nu heden de Phare„dac de Hollannders bezig zijnmet eene houwitser batterij op het bastion Toledo te blin deren, welke ongetwijfeld de bres batterijen moest beschieten, die binnen kort hun vuur zouden openen terwijl het uit het Antwerpsch Handelblad blijkt, dat de bedoelde batterijen reeds werkelijk door Ons geschut Zijn benadeeld. Nog gestadig valkn er kogels en bommen in dé stadmen tek reeds meer dan 70 huizen, die door dezelve min of meer beschadigd zijn geworden eene bom in onder anderen neerge komen op het huis van den heer Osylid van de afgevaar digden en eene op dat van den burgemeester der stad Legrelle. In Antwerpen begint men reeds zoodanig aan het gebulder van het geschut gewoon te wordendatzegt het Journal du Commercewij haast zouden vergeten te zeggen, dat belege raars en belegerden sedert gisteren avond elkander krachtdadig met het kanon begroeten. MIDDENPR1JZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den r tot den 15 December 1832. Zonder de Belasting Tarwe/ 7,40* Roggé 5,72. Vroege Gerst 000. Late Gefst 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 2,50 Witte B00- rien f 0,00 Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 0,00 Graatnve Erwten f 0,00. Tarwe Meel 9,40. Rogge Meel f fjÖ.7*hllen per mudde. Boter 0,75. Noord Hollandsche Haas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 23® cs. Tarwe Brood J25 cs. Rogge Brood 12 cs Osse /leesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 55 cs. Schapen- Vlecsch 35 cs. Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch 70 cs. Gerookt Varken Vleesch 80 cs allen per Ned pond. Vroegs Aardappelen fy0,00. Late Aardappelen 1,00 de mudde. Jene» ver 24,00 per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Hout 7,0o, per misseGroote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen ƒ6,00, de honderd. Steen Kolen ƒ2,80de 100 ponden. Houts Kolen./1,70, de muddeTurf ƒ.0,55, de dubb mudde Kool Olie f 40,00. Lijn Olie f 36,00, het. vatKool Zaad 0,00. Lijn Zaad 0,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned pond. ADVERTENT I EN. 07*) V UIT de HAND te KOOP een MOUT-MOLEN], met daar bij zijnde extra Steenenvoor 1 a 2 Paarden, zeerge schikt voor een Ros Molen. Verders allerhande soort van afbraakbestaande in Binten, Ribben, Sparren, LattenPlankenenz. alsmede 10 k 12,000 oude Pannen, 200,000 groote-kleine Steen, te bevragen bij. C. HARINGX J. KODDE Comp. Zierikzee. den 10 December 1832. 08) V ZACHTE OLMEN PLANTBOOMEN voor eene zeer Civiele Prijs te bekomen bij L. CARSTANJE Cz, nabij de Karnemelks Put te Goes. Te Goes, bij F. KLEEUW£NS> Stadsdrukker c* Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2