GOESSGHE COÜRANT N°. 101. iH.i.Tiibng v - Xtx J( |J :vv' tii-:."./' r,.,\ /'r$?3£i?v •-•• I 17 1832. I '^KiSË; BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien ontwarendedat onderscheidene Ingezetenen in het begrip verkeerendat Personen welke den ouderdom van 18 Jaren volbragt hebben en derhalve hun 19e. jaar zijn ingetreden, niet verpligt zijn om zich voor den dienst bij den Landstorm te laten inschrijven, maar deze verplichting alleen rust, op hen, die den ouderdom van 19 jaren hebben volbragt: brengen naar aanleiding van de bij Hun Ed. Achtbare deswege bekome inlichtingen van Zijne Excellentie de StaatsraadGouverneur de zer Provincie, ter voorkoming van onwillekeurig verzuim, bij deze ter kennis der belanghebbenden. Dat volgens de .voor- schreve inlichtingen, alle Personen welke hunne 18 jarigen ou derdom hebben volbragten mitsdien hun 19 jaar zijn inge treden,als dienstpligtig voor den Landstorm moeten worden be schouwd en alzoo de verpligting op hun rustom zich voor denzelven te laten inschrijven zullende ïanderszints hunne inschrijving voor zoo veel zij zullen bekend zijn of ontdekt wordenambtshalve moeten geschieden voor of uiterlijk op den 22 dezer maand. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 17 December 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H, VERSCHOOR vanNissêVt Ter ordonnantie van denzelven De Stads - Secretaris L. de FOUWJz. NIE UWS TIJDINGEN. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 14 December. Extract uit een particu liere brief van de Schelde voor Antwerpendd. 10 dezer des avonds Nimmer had ik aan den moed van onze bezetting ge twijfeld, doch thans overtreft deze nog aller verwachting Wie had ooit gedacht het zoo lang tegen de zware batterijen derFran- schen uit te houden. Thans echter avenceren deze sints 3 h 4 da gen zeer weinig, en het aantal hunner dooden en geblesseerden is enorm. Volgens hun eigene opgavengemiddeld door elkan- ner berekend600 per dagterwijl wij in het geheel nog geen ico hebben. Zij dachten ons met hun vuur te verdelgen, en officieren die bij het bombardement van Dantzig geweest zijn betuigen dat aldaar, in ééne maand tijds, niet [zoo veel bommen geworpen waren als hierin 3 dagen in de Citadel waren ge vallen. Verscheiden gebouwen zijn ook verbrand of zwaar door schoten, doch de moed onzer soldaten wakkert daardoor nog sterker aan. Aan onze artillerie wordt zoo wel door vriend als vijand de hoogste lof toegezwaaiddaar de kannonniers; in weer wil der half verwoeste bastionsde stukken onophoudelijk be dienenals of zij exercitien uitvoeren. Gelukkig was tot heden ochtencf nog geen officier der artillerie geblesseerdofschoon zij welligt het meest in gevaar zijn. Op dit oogenblik moet er een uitval van Citadel gebeuren of de Franschen stormen op St. Laurent, want sedert twee uren is er een geweervuur even als twee gelederen vuur, met eene zoo zware kanonnadé dat ik in één oogenblik tien bommen te gelijk in de lucht zag vliegen. 's Gravenhage den 14 December. Wij zijn thans in staat gesteld tot de mededeeling van regtstreeksche berigten uit het kasteel van Antwerpendie tot den 12 Decemberdes avonds ten 10 ure loopen. Al dadelijk blijkt daaruit, dat het verhaal wegens het kwetsen van den Luitenant-konel de Boer ongegrond iszijnde op een der ontvangene stukken de handteekening van dien Hoofd officier gevondenen wordende van zijne verwon- ding geene melding gemaakt. Waarschijnlijk zal tot dit gerucht aanleiding hebben gegeven dat op [den Si eene bom door het lokaalbewoond door twee kompagnien van het flank-bataillon der 9de afdeeling infanterie, geslagen iswaardoor de Kapitein Schoutende eerste Luitenant Kerkhofbenevens eenige manschappen van dat korpszijn ge kwetst gewordendoch geen van allen doodelijk. Uit die berigten blijkt verder, dat de belegeraars inderdaad misbruik maken van hunne overmagtige middelen. Men drukt zich daaromtrent woordelijk aldus uit: „Te vergeefs zou men in de geschiedboeken een zoodanig brutaal bombardement „als hetgeen de vijand tegen deze sterkte bewerkstelligdzoeken aan te treffen. Nimmer heeft zoodanige gebeurtenis bijeenig beschaafd volk plaats gehad: de regen van bommen en grena- ten gaat alle verbeelding te boven. Het garnizoen is echter steeds met goeden moed bezield." In het algemeen wordt gezegd, dat men volmondig beken» nen moetdat er zegen op onze wapenen rustdaar het getal der gekwetsten op de citadel niettegenstaande het geweldige vuur des vijandsgedurende zoo vele dagen, tot den avond van „den 12, niet meer dan 136 bedroeg." Voorts waren 36 mart gesneuveld en vier vermist. Onder de zwaar gekwetsten bevin den zich: De eerste Luitenant-Ingenieur Graaf M. van Limburg Sti- rumde Luitenant van Burender 10de afdeeling, en de Ad judant onder-officier der genie Roger. Breda, den 15 December. Na lange en vruchteloöze po gingen zijn eindelijk de Franschen de lunette St. Laurent mees ter gewordenniet door een aanval in de keelizoo als eerst aangekondigd wasof door bresschieting maar na het aanleggen en doen springen eener mijn onder den uitstekenden punt der lu net. Ziehier hetgeen men omtrent dit ontwerp en deszêlfs uit* voering in de bijzondere berigten der belgische bladen uit het fransch hoofdkwartier vindt vermeld: Den ioden dezer werd een soort van vlot onder het blindeer- werk bij de gracht der lunette gemaakt. Den daaropvolgenden nacht staken 14 mineurs van een officier begeleid, de gracht over, hechteden zich aan den muur nabij de punt ter linkerzijde der1 lunerte vast, en spanden daar, gedurende vijf uren, alle hunne pogingen in om eene opening te maken, met geen ander gevolg echter dan het losbreken van een paar steenen. De moeijelijk- heid die men ondervond, deden wederom aan het bresschieten denkendoch de generaal Haxo drong op de voortzetting van het begonnene aan; den nden des avonds staken de mineurs op nieuw de gracht over en begaven zich weder aan het werk 't welk nu met behulp van kleine kruidmijnen als andere midde len beter gelukte. De belegerden konden van de werkzaamhe den niets hooren daar het wederzijdsch vuur dien nacht zoo he vig' was, dat de Franschen alleen 70,000 patronen zouden ver schoten hebben Na het doorbreken van den muur werd hetgaij verder uitgeholdwaarin de mineurs nu van den 12 tot den 13 verbleven, en die tijdruimte besteedden aan het verder uithollen van het gat in de gedaante eener Tter diepte van ongeveer 30 voeten onder de oppervlakte der lunet; aan hec eind der drie hoe ken werden mijn-fornuizen aangelegd en ieder derzelve in den avond van donderdag fden igden) met 500 Ned. ponden kruid voor-» zien en voorts de uitholling aan de grachtzifde met zakken met aarde digt gemaakt. Men had er op gerekenddat de ontbar- sting een deel van de gracht zou vullen en daarom reeds aan de overzijde een groot aantal takkebossen in de gracht geworpen, ten einde dadelijk eene soort van brug voor de bestorming te hebbendoch bij de uitbarsting, gisteren ochtend ten vier uren, was de werking op het water en de takkebossen zoo grootdat de half aangelegde brug geheel uit een geraakte. Men trachtte in het ongeval te voorzien middelerwijl er nog van de lunet ge schoten werd en de bezetting zien dapper weerde. Na de her stelling der brug trokken de keur kompagnien van het 65ste re giment dezelve over beklommen de bres en drongen de lunette binnenwaar de nog overgebleven manschappen na het weder zijdsch gebruik der bajonnetdoor de overmagt besprongen gevangen gemaakt werden. Het garnizoen zou, volgens deze berigten, nog uit 108 man bescaan hebben, 55 manschappen waren in handen der Franschen geraakt; er waren bovendien 7 gekwetsten en 8 gesneuvelden. De opgave van het verlies aan der Franschen zijde stelt hetzelve op 60 man buiten gevecht ge raakt hetwelk men wel veilig op het dubbele en meer kan schatten onder de zwaar gekwetsten bevond zich een kapitein van het oude leger. In de lunette heeft men niet meer gevonden dan een houwit ser, een kanonstuk en twee Coehoorn-mortieren. Het is waar schijnlijk dat de belegerden, wel voorziende wat gebeuren zou, het meerendeel van het materieel naar de citadel hebben over- gebragt. De bevelvoerende kapitein der lunette was in den loop van den vorigen dag gekwetst geworden en naar het kasteel vervoerd. Van de beide overige officieren was de iste iuitenant die, waarschijnlijk verkeerd uitgedrukt, de Boero wordt gezegd re heetengevangen genomendoch de tweede luitenant met nog een veertigtal manschappen, was het, onder begunstig ging van een oogenblik verwarringzoo als de belgische berig ten het noemen, ontkomen. De gevangenen worden gezegd wel behandeld en vooreerst in een huis bij Berchem te zijn gebragt- Zooddfoig is hoofdzakelijk den inhoud van het van de belgische of liever' fransche zijde gegeven verslag omtrent de inneming van het fort St. Laurent, van welke gebeurtenis men eerst nadere eti onpartijdige berigten dezerzijds zal dienen in te wachten, om het daarbij voorgevallene naar waarheid te vernemen. Het blijkt ove- ;Ft i-v.fi.«t. ,c \V •-•• -V*

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1