had zien in brand staanthans echter schijnt het dat zulks slechts eenige huizen van het dorp Berchem moeten geweest zijn. Óok wilde men verhalen dat eene kolonne Franschen in Vlaanderen eenen verkeerden weg ingeslagenen op eenen dijk geraakt zijn- te, bij het doorbreken van henen polder zoodanig door het wa er overvallen waren, dat een aanzienlijk getal, door sommigen op 500 begroot, in de golven waren omgekomen, zonder dit stellig te durven tegenspreken, willen wij dit echter in twijfel trekkengangezien men uit Zeelandwaar men zulks eer zou de kunnen wetendienaangaande niets meldt. Het komt ons dus waarschijnlijk voor, dat dit nieuws een vergroot berigt is van het omslaan eener sloep, met Belgische matrozen, die bij het springen van den dijk bij Burght(in welks omsq-eken zich steeds de hèltc der Belgische zéemagt,, uit twee brigantijnen bestaande ophoudt) in de coupure geraakt en omgeslagen zijnde, later door hét volk van de kannonneerboot nQ. 9gekommandeert door den Luitenant ter zee iste klasse Schuitdrijvende gevonden is, zon der dat men iets van de bemanning vernomen heeft. Volgens dc stelligste tijdingen uit Antwerpenzoude de maarschalk Gérat'd thans ook zijn vuur tegen de Citadel geopend hebben. Er zijn tot nog toe geene fransche troepen op de Meerselsche dreef aangekomen; noch Hoogstraten, noch Turnhout hebben 'se- cfdrt ik u dienaangaande onlangs schreef versterking bekomen In den atgeloopen nacht en zelfs heden heeft men geen geschut gc boord maar de wind is ook oostelijk en dus ook minder gunstig, 'sGraveniiage, den 6 December. Op den 4 dezer, temetf ure voordemiddag, hebben de Franschen hun vuur tegen de Ci tadel van Antwerpen geopend, zonder evenwel van de zijde der stad óf van de lunette Montebello te schieten. In den avond van gisteren zijn alhier regstreeksche berigten hit het kasteel van Antwerpen van den 3 Decemberdes .mid dags cm twaalf ure, aangekomen. Zij houden in, dat de ap- pródhes door de Franschen stbeds met kracht werden voortgezet, zijnde dezelve op genoemd tijdstip, tegenover het bastionn 0 2 tot zestig ellen van den voet aan het glacis genaderd. Het ter- rijnwerd steeds door de onzen van voet toe voet betwist en meh'-had-in' het kasteel reden, om te geloovendat onze artille rie eii buksen-schutters aan de Franschen een aanzienlijk verlies van manschappen hadden veroorzaakt. Den 1 dezer heefc, zoo als in deze berigten verder gemeld wordtde Generaal Chassé een detachement werkersonder bevel van den. tweeden Luitenant der genie van Follenhoven uitgezondenten einde de voor en tusschen de twee lunetten staande huizen af te brandenwelke operatie gelukkig zonder verlies aap manschappenonder het vijandelijk geweervuur ten opvoer is gebragt. In den ochtend van den s, om tien ure, heeft de Generaal Chassé e^n detachementsterk 60 manschappen naaf het Kiel gezonden, ten einde de Franschen te noodzaken, om zich te vertonnen, Eene groote overmagt rukte dadelijk tegen dit de tachement aan, een driehonderdtal tirailleurs vooruitzendende die eene hevige fusillade begonnen waarop van de onzen, door het geschut van het kasteel begunstigdzeer wel geantwoord werd, Daar de Franschen zich nu alom vertoond haddentrok het detachement op de daartoe bekomen orderlangzaam en in goede orde terug* Het verlies aan onze zijde bestond in één mandie ten gevolge eener bekomene wonde in de handen der Franschen vieleen doode en drie gekwetscen. Aan de zijde der belegeraars schijnt het verlies aanmerkelijk grooter te zijn geweest In den avond van den a heeft de Generaal Chassé wederom een klein detachement uitgezonden, ten einde een huis, staan de aan het glacis tusschen de lunetten St. Lajurent en Montebel lo^ te verbranden, en te gelijker tijd de linie der belegeraars te verontrusten. Dit detachement is, na het volkomen uitvoeren der der daaraan gegevene bevelenin den morgen van den 3 ten een ure, weder binnengerukt. De onzen hebben bij dezen uit val één man verloren. Tot op het afzenden der bovenstaande tijdingen was op de ci tadel geen antwoord van den Maarschalk Gerard op den har sten, brief, van den Generaal Chassé, van den 30 November, omvangen. Die tijdingen zijn aangebragt door den Adelborst H. Hoekwelke den 3, des middags ten een uremet een klein vaartuig de citadel verlaten had. Hij heeft niet slechts met het hoogst ongunstige weder te worstelen gehadmaar men heefc ook gedurende zijnen togt van de oevers der Schelde allerhevig-t op hem en zijn vaartuig geschotenzoodat zijne behoudene aankomst te Bergen op-Zoom bijna als een wonder is aan te merken 's GftAVENHAGEden 8 December. Er zijn heden alhier regt- streeksche berigten uit het kasteel van Antwerpen aangekomen die "tot den 6 des avonds ten zeven vreloopendoch nog niet kunnen aangemerkt worden als een geregeld verslag der militaire verngtingeh bij de verdediging dier sterkte Intussehen verheu, gen wij ons te kunnen meiden, dat die berigten over hoe .alge meen zeer gunstig zijri. Zij houden hoofdzakelijk in dat niettegenstaande de - belegeraars toen' reedsmeer dan twee etmalen lang het kasteel en deszelfs buitenwerken uit eene hoeveelheid werp en andsr geschut had den beltóó&thetwelk volgens deskundigenbij zoodanig eene be It mring zeker nimmer zoo talrijk is aangebragt de daardoor'yer- üoorzaaktc sphade echter minder beiangryk is, dap.ft*?fi zo^ï^üjpJ nen verwachten. Enkele gebouwen in de Citadel die bij den aanvang van het belegtoen de bezetting de bomvrije lokalen be-: trokken heefc, ontruimd zijn, zijn-door de belegeraars ii^ brand geschoten, Bij het afzenden van het herige imaakte-de hrand van een dier gebouwen veel vertooning. Aan den anderen kant heefc men op de citadel kunnen bespeuren dat het bestend iggoed be stuurde vunr uit het geschut en het klein ge weer der onzen, de werken en batterijen der belegeraars niet slecht aanmerkelijk be schadigd heefc, maar ook hun een anzienlijk verlies van manschap heeft toegehragt. Tot nu toe was er geen officier op het kas teel gesneuveld. Bij de zeemagt onder den Kapirein-ter-zee Koopmandie door de projection welke over de citadel heen zijn gevlogeneeni- germate aan de tuigaadje geleden heeft, is slechts één officier, namelijk de Luitenant der tweede klasse G. J Middelbergken zijn twee matroozen gekwetst. Niemand der Marine was tot iitt toe gesneuveld. Alle de kanonneerbooten hebben thans op de, bij Burght overstroomde landen post gevat waarheen zij door de stoomboot Chassé gesleept zijp. De Kolonel Gümoëns en de Kapitein der artillerie van. Rap» parddie onlangs eene bestemming naar de citadel erlangd had den en op de Schelde waren aangekomen, toen de gemeen schap langs die rivier reeds bemoeijelijkc werd, bevinden zich thans behouden op dies sterkte- Een der Hoofd-,officieren op de citadel heeft bij zijn rapport het volgend, in haast geschreven briefje gevoegd Alle de, Hoofd-officieren op de Citadelals ook- de andere Heef en Officieren zijn bijzonder Welvarendslechts zeër weinig geblesseerden de werken van het kasteel hebben door'het ge- weid;ge vuur des -vijand-s natuurlijk geleden. Het garnizoen en de marine zijn mee de beste geestdrift bezield," Brsda den 7 December. Deberigtendoor de bms.se! sche bladen medegedeeld van uit het fransche hoofdkwartier te..Berchemtot gisteren middag 4 uren, houden, onder anderen, dat de maarschalk Gerard am de miütaire autoriteiten eergisteren avond zou hebben doen weten, dat hij in dep nacht de contregarde van het bastion aan de stads- zijde, dat het naast aan de citadel ligt, wilde doen bezetten en tevens beproeven zich van de Lunette St, Laurent meester tó maken. De berigtgever zegt niet, wat ervan dit voornemen ge worden is, maar uit het Journal d' Anvers blijkt, dat althans het laatst ontwerp mislukt is en de Frantchen in hunne pogingen eergisteren nachtom de lunet te bemagtigen afgeslagen zijn. De bedoelde contre-garde wordt gezegd vroeger door de Belgen en Hollanders als onzijdig te zijn beschouwd en daarbij de mee ning geuit, dat hare bezetting zoo min als die van het fort Mon tebello als eene afwijking vati de onzijdigheid der scad kon wor den aangemerkt! Ook volgens deze berigten is het vuur gisteren morgen van wederzijden met verdubbelde kracht op nieuw aangevangen. De citadel loste voornamelijk bommen van deszelfs geblindeerde bat terijen en maakte ook veel gebruik van vesting buksen met welke de Franschen merkelijk afbreuk ook aan dooden en gewonden werd toegehragtonder de laatsten bevonden zich een baraillons- overstewien dije was verpletterd en een kapitein of luitenant wiens beenen waren afgeschotenmen vreesde voor beiden léven. In den ochtend van gisteren is Leopold te Berchem gekomen en kort daarop met den maarschalk Gerard naar Antwerpen ge gaan waar de beide fransche prinsen hen reeds opwachtten. Des middags ten vier uren was de maarschalk nog niet terug.: het wederzijdsch vuren had inmiddels onophoudelijk en met hevig heid voortgeduurd. Intussehen blijkt het niet dat de Franschen voor als nog andere nadeden aan het kasteel hebben toegehragt dan het onbruikbaar maken van de schietgaten der bastions, die tegen over het fort Montebello zijn gelegen en dat er voorts nu en dan brand op de binnen ruimte van het kasteel schijnt te zijn ontstaanwelke echter weder spoedig moet zijngebiuscht geworden. De geblindeerde batterijen schijnen den schok der bommen uitmuntend te wederstaanterwijl de aan stuk gescho ten schietgaten, zoodra het vuur bedaart, terstond'hersteld wor den, Zoo begon onder anderen de linkerfEnk van het bastion Tole do dat de belegeraars dachten tot zwijgen gebragt- te zijngisteren morgen op nieuw zijn vuur, tegen het fort Montebello ce: openen. Voor zoo ver men uit de belgische berigten kan nagaan, moec het laatstgenoemd fort bijzonder veel geleden hebben In den na middag van woensdag werd het vuur van twee of drie nieuwe mortieren batterijen geopend en gerigt tegen de eerste batterijén d.-r belegeraars tegen over het fort Sc Laurent. In het algemeen is het vuur van beide zijden in den loopvap gisteren veel hevi ger en aanhoudender ge.wcpst dan inde; vorjge dagen. Ook-he den is het gebulder, van het geschut alhier aanhoudend gehoord bijzonder in den namiddag als wanneer het meceeno geweldige hevigheid, slag op slaz' scheen los te branden. fyj den uitval, welken de Hollanders deze week gedaan hebben, werd een hunner onder-officieren,! gevangen genomen. Het belgische volk riep luidkeels tuczlel waarop de sergeant ten antwoord gaf: Leve Koning JFillem l Xbz Franschen ech* ar behandelden hem.zeer gqed. Tc Goes, bij F* KLEED WENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2