als oök het embargo op Hollandsche schepenstrijdig was met Engelands belang; deze resolutie werd met eenparige stemmen aangenomenverscheiden andere resolutien werden achtereenvol gend goedgekeurdstrekkende om aan te toonendat de tegen woordige oorlog niet was uitgelokt door eetiige de minste ver korting van de Britsche belangenof beleediging der Britsche eer dat deze oorlog gerigt was tegen een vrij eenstemmingen onafhan kelijk volk, dat door vele banden aan dit land was gehecht, en dat er geene genoegzame reden voor deszelfs regtvaardiging bestond enz. enz.de vergaderzaal was ontzettend volen het eenige dat te betreuren valt, is dat zij te spade komt, aangemerkt het niet te denken is dat de gevoeluiting der Londensche kooplieden de schepen zal terug doen keerendie ter blokkering der Holland sche havens zijn uitgezeild, of den intogt des Franschen legers op den 15 dezer zal tegenhouden; want het is eene daadzaak, dat, hoe ontevreden de handelsstand zich ook moge betoonen, ons gouvernement te ver is gegaan om te kunnen wederkeeren de door Engeland en Frankrijk getroffen overeenkomst is aan de gansche wereld bekend, en bloote welvoegelijkheid eiseht van eerstgenoemd landdat hethoe groot ook het waagstukof, welke de gevolgen wezen mogenbij de bepalingen der con ventie zich houde Men staat op de vervulling van een enkel alleenstaand, afgezonderd oogmerk, de bemagriging namelijk van Antwerps citadel; doch niemand dan de domme en laaghartige ministeriele broodschrijversdie hunne redenerings-artikeleR met de logenachtigste drogredenen opvullen om ook zulke iezers te blinddoekenwelke geblinddoekt willen zijnof die de kracht niet hebben ora uit hunne eigene oogen te zienniemandzeggen wij, is zoo verbijsterd van zinnen, van niet te zien, dat dit eer ste begin van vijandelijkheidhetzij gelukkend of mislukkend, onvermijdelijk tot eene langdurige oorlogsvoering en weliigt tot een algemeenen oorlog leiden moet.. VGravenhage, den 15 November. In de Staats-Courant leest men: By den bevelhebber van den buitenpost voor de Goeree is den 13 dezer door eenige loodsen het berigt aange bragt, dat zij in zee een fransch oorlogs fregat hadden gezien hetwelk een Sloep had uitgezet, om den Ooster af te looden. Hetzelve had in hun gezigt eene hollandsche kof genomen, en vervolgens naar eenige visschers-vaartuigen koers gezet. Van den toren van Goeree waren destijds eenige ligte oorlog, schepen in het gezigt. Gemelde bevelhebber had voorts een fransch koopvaardijschip, hetwelk naar zee had willen gaanen in het gat was ten anker gekomen, van deszelfs ligplaats onder zijn geschut doen ankeren en gestopt, doch was vervolgens gelast geworden, om dit schip deszelfs reis te laten vervolgenen noch engelsche nog fransche koopvaarders bij het in- of uitvaaren in het minst te belemmeren. Breda, den 15 November. In de Pruissische Staats-Cou rant van den ir dezer, leest men het volgende: De hoven van Londen en Parijs hebben het in hun belang geacht, her traktaat van 15 November desvorigen jaars, in op zigt tot de daarin bepaalde verdeeling van grondgebied tusschen Holland en Belgie, ten uitvoer te brengen, door de aan de beide gouvernementen uitgevaardigde verklaring, dat elk dezer regerin gen tot den 12 dezer de plaatsen en landstreken moet ontruimen welke volgens gemeld tractaat niet in hun bezit blijvenenbij weigering, deze vordering van den Koning der Nederlanden door dwang van militaire maatregelen zou bereikt worden. - Z. M. de Koning (van Pruissen) heeft overeenkomstig zij- hé ten allen tijde afgegevene verklaringenin overeenstemming met Oostenrijk en Rusland, de regeringen van Engeland en Frank rijk doen vreten, dat Hoogstdezelven aan deze dwangmaatrege len, niet allen alle medewerkingmaar ook zijne toestemming wei- geren moeten veel meer besloten heeft, een observatie leger aan de Maas te plaatsenombij het binnenrukken van eene fransche armee in Belgie, gereed te zijn, ter afwending van de mogelijke gevolgen, welke de bedoelden militaire operatien voor de rust van Duitschland en zijne Staten, alsmede voor den algemeenen vrede zou kunnen hebben. Dienvolgens heeft Z. M. de noodi- ge bevelen aan de leger korpsenin de Rijn-provincien en West- phalen staande, uitgevaardigd, en de plaatsing van het gezegde armee korps zal onverwijld op de gemelde wijze stand grijpen." Uit Antwerpen, van den 13 November schrijft men Gisteren is het militaire hospitaal dezer stad naar Leuven geëva cueerd. De administratie van het weeshuis heeft al de kinderen uit hetzelve buiten de stad verwijderd; dezelve zijn, zegt men, gtootendeels op het kasteel eener eeibiedwaardige en weldadige vroü.w opgenomen. Ook de zinneloozen zijn uit het gesticht naar elders vervoerd. 1 Een der voorzorg-maatregelendie de tegenwoordige toe stand onzer stad het meest vordert, is het bestendig met water gevuld houden onzer stads kanalenmen heeft daarop de aandacht van het bestuur gevestigd. Voorts hebben wij, op de uitnoo diging daartoe van wege het Stads-bestuur bij het gouvernement gedaan uit onderscheidene andere steden hulp brandspuiten, met de daarbij behoorcnde spuitgasten omvangen deze laatsten zul len even als de troepen worden gekazerneerd of ingekwartierd en het traktement van artilleristen, zoolang zij hier vertoeven, ö~tvan Uit Mons den 15 November meldvi men Het fransche leger A- Te Com, bij F. KLEEUWËN, is dezen morgen ten zes ure dé grenzen overgetrokken,' Ttn^ién. ure kwam eene voorhoede kavallerie binnen Mons en hoorde, moa iu de verte den trommel van de korpsendie over Quievrain eii Doornik in Belgie trokken. De intögt tfa'n dê tro'epln alhier be gon ten twee uren 's namiddags en duurde ten zes ure des avonds nog voort Wij hebben reeds een regiment jagers te paard, het regiment huzaren van Chartreshet ?ste en 12de regiment van linie, eene kompagnie werklieden en èerie brigade gendarmerie. De generaal Castellane bevond zich aan het hoord der beide regimenten infanterie. De hertog van Orleans is des avonds aangekomen. Overmorgen wordt het hoofdkwartier gewacht; den i8den, 19den en 20sten zal de artillerie door onze stad trekken. Reeds in den afgeloopen nacht waren een'ge kompagnien fran sche pionniers hier aangekomen welke terstond op wagens naar Brussel moesten worden vervoerdom nog dezen avond ce.Mech^- len te zijn. De hertog van Nemours wordt morgen ochtend aan het hoofd der lanciers alhier gewacht. Eene voorhoede kavat- lerie heeft dezen avond Ca.ciau bereikt. Een groo aantal post- rijtuigen tot het leger behoorende komen hier aan Officieren en soldaten zijn allen overtuigd, dat zij eene gewigtige taak te ver vullen hebben Hun zeggen iswij gaan er een einde aan maken. Bath, Eiland Zuidbev.den 13 November. Op gisteren had ter reede alhier een voorval plaats, hetwelk, zonder de be radenheid en koenheid der daarbij betrokkene personenen zon der gepaste en spoedig aangebragte hulpallérnoodlottigste uit komsten had kunnen opleveren In den vootmiddag vat\ dien dag omstreeks 10 uren, is, na melijk de klaringsioep van de administratie der In en Uitgaande regtenzich in dienst op stroom bevindende en waarin gezeten waren den Heer J, Rosse/taart visiteurbenevens den schipper visiteur H, Meijerden matroos IV. J. Kor veren den ligtma- troos Dirk Fluijtdodr het van de Antwerpsche Citadel met een frissche topskoelte Uit den Z.Z W ledig terugkee end Was- piker Tjalkschip de Jonge Antoinetteschipper Matijas van der Kaaoverzeildeh omgeslagen. De matroos en ligtmattoos van de klaringsloep hadden het geluk, dadelyk den voorhaalder der kluiffok van de tjalk te grij pen, en, na daaiaan bij na een kwartier uurs in den grootsren angst te zijn blijven hangeng red te worden door de matro zen Johannes den HerderC. Putters en Abraham Cramer -allen fvan het recherche vaartuig van den schipper visiteur M. van Poeljeterwijl den visiteur Bosschaart én den schipper vi siteur Meijer met de klaringsloep omvergeslagen zijnde, inmid dels, hun heil in het zwemmen zochten, ten gevolge waarvan het hun gelukte een der riemen van de klaringsloep te grijpen, en daarna de sloep zelve, (die intusschen omgekeerd was komen boven drijven) te bereiken; op de kiel van wel'<e, beiden zich dan ook beveiligden, tot dar het aan de ijverige pogingen van den in allerijl met deszelf s bootje toegesnelden edel moedigen schip per F. van Rijnvan Geertruidenbergen diens kn chtmogt gelukkende evengemelde ambtenaren op te nemen en in veilig heid te stellen. Behalve evengezegden schipper van Rijn en des zelfs knechthebben ook de manschappen en equipagien van na genoeg alle de ter reede gelegen hebbende vaartuigen de ijve rigste en doelmatigste pogingen tot redding eer overzeilde en omver geslagene persoonen aangewenden verdienen daarbij voor al opgenoemd, die van Z. M. Kanonneerboocen en der Pink N.° 1, mitsgaders die van het recherche vaartuig vkn den schip per visiteur ASmaal De geredde personen hebben uit deze ontzettende gebeurtenis tot dus verre, geene voor hunne gezondheid nadeelige gevolgen onder vonden, allen varen voort 's Rijks dienst als te voren T waar te nemen maar ook allen zullen m hunne dankbare harten tot aan het einde van hun leven, denamen bewaren van die edelmoe dige menschen vrienden welke met zoo veel ijveren onverschrok- - kenheid hen, aan eenen anders gewissen dood ontrUlct hebben. Goes, den 19 November De verjaardag van H M de Ko ningin is .gisteren alhier op de gewone wijze gevierd geworden. Berispten wegens de heerschende ziekte Plaatsendatumbijgek.hersc.overl.in beb. gebl. Rotterd. 15-16 Nov. o o o 4 Schied. 15-16 w 0 0 0 Amst. 15-14 o 1 2 15 Leijden. 13-14 o 2 o 6 A D V ERTEJST1E N. (17*) De ondergeteekende maakt aan hare begunstigers bekenddat zij voornemens isde affaire van wijlen haren man M. van der Reitmet eenen knecht ...die dertig jaren bij haar heeft gewerkt, onder opzigt van haren zoon A Kunst voort ce zetten, beveelt zich in ieders gunst en belooft eene prompte en civiele bediening. Wed. M. van der REIT. (i3) V De Directeur van het Postkantoor binnen deze Stad maakt bekend dat zijn Kantoor, Woensdag den 21 November 18.2, des avonds ten 5 uren. zal geopend zijn op de Groore Kaai Wijk D N.° 245^ (voormaals het Logement het Groot Schippers Huis.j Stadsdrukker en Boekhandelaar

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2