IV0. 93. GOESSCHE C O R A 1 T. •fel m 2il*t>bag 16 lioopmbei* 1832; ss&t j~ :'-j&artr NIEUWSTIJDINGEN. DUIÏSCHLANO. Frankfort, den 8 November. Terwijl men wederom be rgingen onder de Pruississche troepen naar en in de Rijn-pro- vincien bespeurd, wordt ook van de Poolsche grenzen gemeld, dat de Russische regementen, die na de herfstmanoeuvres in hun ne kantonnementen uit elkander gelegd werden, wederom zamen- getrokken en in brigades vereenigd worden, zoo als het schijnt ten gevolge van een uit Berlijn aan vorst Paskewitsch te kennen gegeven verlangen omdaar de afloop der Nederlandsch aange legenheden zich niet berekenen laat, de Russische armee m zoo danigen stand te zien dat zij des noods snel te veld trekken kun ne; daarbij verneemt men, dat ook nog, uit voorzorg, aan de westelijke grenzen van Polen groote magazijnen ten dienste der Russische armee worden aangelegd. Men moet voorts weten, dat vorst Paskewitsch in drukke correspondentie met het hof van Berlijn is, welks bedoelingen hem volkomen bekend zijn, en dat hij door keizer Nicolaas met de onbepaalste volmagt voorzien is om over de onder zijne bevelen staande Russische krijgsmagt naar goedvinden te beschikken. Frankfort den 9 November. Van de Poolsche grenzen schreef men reeds onder dagteekeningvan den 20 October, dat de Russische armee geheel in beweging was. De regementen die gewoonlijk na de herfstoefening in hunne cantonnementeh te- rugkeeren werden nu meer en meer bijeen getrokkenen tot brigaden geformeerd. Men hield het voor waarschijnlijk dat de Belgische aangelegenheden tot deze maatregelen aanleiding ga ven, en dat het Pruissische hof den wensch had te kennen ge geven dat de Russische armee in staat mogt zijnomwan neer zulks noodzakelijk wasdadelijk te veld te trekken Vorst Paskewitz is in gedurige correspondentie met het kabinet van Berlijnen daarenboven van zoodanige volmagt voorziendat hij over de troependie onder zijne bevelen staannaar omstandig heden kan beschikken. Derussische graai Pozzo-di-Borgno heeft, na een verblijf van drie dagenden 1 dezer van hier de reis naar Parijs voort gezet. Omtrent de zending van dien staatsman, welke laatste lijk verschelde hoven bezocht heeften bepaaldelijk omtrent het doel van zijn verblijf in deze stadwaar de bondsvergadering ha ren zetel heeft, loopen verschillende geruchten en maakt men ve le gissingen. Bij de onzekerheid, welke dienaangaande bestaat, schrijft men echter aan zijne zending algemeen een zeer belangrijk oogmerk toe. Men heeft opgemerkt, dat genoemde gezant, spoedig na zijne aankomst mededeelingen heeft gedaan aan den oostem ijksche voor- zittenden gezant der bondsvergadering, graaf v. Munch Bolling- hausendaarna is de bondsvergadering den 31 October buiten gewoon bijeen geweesten na den afloop dezer zitting heefc de nederlandsche bonds-gezant graaf y. Grünebij graaf Pozzo-di Borgno een plegtig bezoek afgelegd. Van den Rijn, 10 November. Bijzondere brieven uit Ber lijn uic Berlijn van den 7 dezer, melden onder andere het vol gende: Niettegende zulks door de fransche ministeriele bladen ontkend wordt, vindt de meening, dat Pruissen zich op eene nadrukke lijke wijze tegen het binnenrukken van een fransch leger in Bel- gie verklaart, .alhier algemeen bijval. De belgische gezant wordt alhier met zeer weinig onderscheiding behandeldhij heeft geene'gezellige verkeering met de overige leden van het corps diplömatiekeverschijnt noch ten hovenoch in" de gezelschap pen bij onze ministersslecht met den franschen en den britschen gezant heeft hij omgang. Hij heeft bij vele personen visite-kaart jes afgegeven, doch deze zijn onbeantwoord gebleven. ENGELAND. Londen, den 9 November. Eergisteren heeft de baron van Zuylen van Nijevelt eene conferentie met den eersten minister, lórd Greygehad. Men verzekert, dat de heer van Zuylen van Nijevelt nog met Spóèdig Engeland denkt te verlaten, en hieruit wil men opma ken, dat er liog hoop overblijft om een middel te vinden, ten einde het beginnen der vijandelijkheden tusschen Engeland en Holland voor te komen, Volgens den Guardian heeft de Heer Wilson zich krach tig tegen de maatiegelen der Britsche Ministers ten aanzien van Nederland gesproken, en hebben alle de verzamelde handelaars hun gevoel van verontwaardiging over die maatregelen zoo leven- dig uitgedrukt, dat genoemd blad daaruit den onvermijdelijken val dier staatslieden durft te voorspellen. Onder voorzitterschap van denzélfden Heer Wilson zoude den 1 r eene nieuwe bijeenkomst van de aanzienlijkste handelaren 'tè Londen worden gehouden, met het bepaalde doel, om een ver zoekschrift: aan den Koning aan te biedenopdat de tegen Ne?» derland voorgenomen of te werk gestelde maatregelen geen voord gang mogten hebben. Zulk een verzoekschrift is reeds werke- lijk door een aantal kooplieden en fabrikanten van het sterk be* vo.kte vlek Rochdale, in Lancaster, aan den Koning aangebo den. De overeenkomst mep Frankrijk over het nemem van. maat regelen van dwang tegen Nederland, wordt daarin schadelijk voot de Britsche belangen en onteerende voor de Britsche natip, ge noemd, en er wordt bijgevoegd, dat,allen, die menschelijkheid en geregtigheid op prijs stellende vijandelijkhedenwelke daar* uit konden voortspruiten ten hoogste zouden bejammeren en. afkeurendaar het toch hier de onwettige aanranding van eenen ouden bondgenoot en de benadeeling der Engelsch fabrijken en handel gold, zonder eene andera mogelijke uitkomst, dan hec streelen van Fransche veroveringzucht. Dit verzoekschrift is aan den Hertog van Wellington toegezondendie beloofd heeft» hetzelve ten spoedigste onder de oogen des Koning te zullen brengen. De iersche protestanten, indachtig wat zij aan de Hollan ders verschuldigd zijnhebben ook besloten den Koning een der gelijk verzoekschrift te zenden Op eene vergadering, waarin over dit besluit gehandeld is, heeft den graaf van Roden betoogd hoe naauw de protestanten van Ierland met die van Holland ver- eenigd zijn, en hop veel belangstelling een edel en braaf volk ver dient, dat vervolgd en meteen onregtvaardigen oorlog bedreigd. wordt door hen, die verpligt waren het met alle magt te onder steunen. Hij verhief ten hoogste het gedrag van den Koning der, Nederlandendien hij een ware afstammeling van Willem ///noem de en die door zijne volharding toonde^, dat hem hetzelfde bloed door de aderen stróomr. FR ANKR IJ K. Parijs den 8 November. Naar mate de tijd der opening von de kamers nadert, wordt de strijd tusschen de verscbillpnde staacsparcijen heviger. Het ministerie geeft zich den schijn al* of het de meerderheid in de wetgeving heeft maar inderdaad bezit hec die niet, althans slechts in eene geringe, onvold.oen- de mate. Om zich eene genoegzame meerderheid te verschaf fen, moet nu de onderneming naat Antwerpen dienen. De vraag is, of men hierdoor het doel zal bereiken? Vele lieden twijfe» len er aan. Zij gelooven, dat die onderneming niet zoo spoe dig zal geëindigd zijn, als het bewind het zich verbeeldt, en dat zij hetzelve slechts in nieuwe moeijelijkheden zal wikkelen,, mogelijk van Europeschen omvang. Tot hiertoe steunde de hoop der ministeriëlenmet opzigt tot de zege over de twee uiterste partijen, altijd op de klove, die er tusschen de revolutionairen en Carlisten bestaatmaar thans is er ook verdeeldheid onder de ministeriëlen zelve. De heer Dupindie een aanzienlijk aantal vdgeKrigen onder de afgevaardigden heeft, -staat daar, nog on zeker of hij zijne stemmen aan het ministerie dan wel aan de li berale oppositie zal geven Doet hij het eerste, dan zal het be-, stuur eene, hoezeer geringe, meerderheid hebben, voegt hij zich bij de oppósiripdan kan men den val van het ministerie Soult of Thierszoo als men het noemen wil, als vrij zeker voorspellen Weinige dagen zullen deze gissingen doen ophouden, en de ware sterkte der verschillende partijen doen kennen. Parijs, den 9 November Hetgeen gisteren voorzien is, is gebeurd. De Hertogin van Berry is gevatzij is den 7des morgens ten 10 ure, aangehouden. Brieven uit die stad geven omtrent de'wijs, opdat de gevangenneming heeft plaats gehad, de volgende berigten De hertogin is dezen ochtend, in het huis van den heer Ma* rionhetwelk door den heer Kersabiec bewoond werd, gevat ge worden. Zij bevond zich in een verborgen vertrekje, waartoe men door middel van een schoorsteenplaat, die rondgedraaid kon wordentoegang kon hebben. Gisteren avondop het oogen- blik dat zij aan tafel zou gaan, ontving zij het berigt, dat de Prefect van Nantesde heer Maurice Duvalhare schuilplaats kende. In de haast liet zij op haar bord een brief in cijfers lig gen, die men had toegezonden. Nadat men men verscheidene uren in het huiswaarin men wist, dat zij zich bevond, nasporingen had gedaan, was de heer Drouillardbevelhebber van het bataljon artillerie der nationa le garde, de eerste, die in hare schuilplaats doordrong. Hij gaf haar bevelom zich over te geven. Zij vroeg hemmet welk regt hij haar wilde gevangen nemen In naam der wet, mevrouwwas het antwoord. Brengt mij dus niet in nood zakelijkheid otn geweld te gebruiken." Zij is dadelijk met dp -r xr.K fry- i^-<S3S£. !?•- ti -$r

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1