N°. 90. GOESSCHB C O IT R A N ©t*»bA0 NIE UWS TIJD ING E N. ENGELAND. Londen, den 3 November. Dingsdag middag is er aan het bureau van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden. Dien dag zijn de russische gezant en gevolmagtigdeprins Lieven en graaf Matuchewitzde oostenrijksche minister en zaakgelastig de baron von Wessemberg en baron vort Nuemunnde pruissi- sche baron von Bulowen de nederlandsche minister, baron van Zuylen van Nyeveltdes ochtends ten 9 ure bijeen gekomen en zes uren lang vergaderd geweest. Prins Talleyrand heeft gisteren depêches uit Parijs ontvangen en daarna eene bijeenkomst met lord Palmerston gehad. Gisteren moest, naar men vermeende, sir Pulteney Malcolm zijne finale instructien ontvangen. In de volgende week zoude vereenigde fransche en engelsche vloot in Duins ten anker komen. Drie engelsche schepen en twee fransche fregatten zijn donder dag reeds van Spfthead naar Duins gezeild. In antwoord op de mededeeling van de nieuwe conventie tus- schen Frankrijk en Engeland hebben de gevolmagtigden van Rus land verklaarddat het nemen van dwangmiddelenwaartoe Frank rijk en Engeland tegen Holland besloten hebben, hen, volgens de instructien van hun Hof en met wier inhoud de conferentie be kend isin de noodzakelijkheid brengt om de conferentie te ver laten, zullende zij, onmiddelijk hun Hof berigt geven van de be langrijke omstandighedendiedoor den aard der vredelievende bemiddeling, waarin zij verzocht waren te deelen, te verande ren hen niet langer toestaan aan de werkzaamheden hunner ambt- genooten deel te nemen. - Het avondblad de Cournier houdt staandedat Pruissen met overstemming van Rusland en Oostenrijk tegen het onmiddelijk binnenrukken der fransche troepen in Belgie heeft geprotesteerd met oogmerk om dien maatregel van dwang te doen uitstellen tot na de voorafgaande demonstratie van eene vloot om de holland- sche kust te blokkeren. Het zegt voorts, dat het protest van Pruissen dit doel heeft bereikt, daar het fransche leger niet op getrokken isen het steeds aan Pruissenin vereeniging met Rusland en Oostenrijk, open blijft te oordeelen, hoe veel tijd aan den Koning der Nederlanden behoort gelaten te worden om zich re verklaren tusschen de vertooning van eene blokkade zij ner kusten en de ten uitvoer legging van een maatregel van mi litairen dwang. Omtrent het ontwerp om Pruissen Venlo te doen bezetten gedurende het verblijf der Franschen in Belgie, zijn de gevoelens hier zeer verdeelt. Sommigen willen dat het pruissische kabi- net hiertoe wel zou overhellen, terwijl anderen daarentegen be weren, dat het nooit zoodanig bewijs van zijne toetreding tot de dwangmiddelen jegens Holland geven zou. F R A N K R IJ K. Parijs, den 1 November, De marquis van Lansdown y voor zitter van het Engelsche kabinet, aan wiens overkomst onder de tegenwoordige omstandigheden eenig staatkundig doel wordt toegeschreven, heeft gisteren met den koning, den minister van buitenlandsche zaken en met den gezant van Engeland conferen- tien gehad. Volgens de dagbladen der oppositie zou hij in last hebben om ons gouvernement te bewegen tot inwilligen aange zien den weerzin van Engeland om de zaken tot eenen oorlog tegen Holland te laten komenen Engelands verlegenheid en de moeyelijkheid der voltrekking van de in het traktaat voorgesla gen dwangmaatregelen open te leggen. Zijne terugreize naar London schijnt spoedig te zullen plaats hebben. De Messagen des Chambresdie steeds volgehouden heeft dat Pruissen geen lijdelijk aanschouwer van het inrukken van een Fransch leger in Belgie zoujblijven, bevat heden het volgend artikel Men spreekt van eene depêche die 11 Zondag van de Pruissi sche grenzen ontvangen is, nadat de Koning reeds naar Ncuil- ly was vertrokken en die de ministers genoopt zou hebben zich in allerijl mede derwaarts te begeven, om er met den ko ning over te raadplegen. Deze depêche zou van niets minder gewagendan van het door den kroonprins van Pruissen verklaar de voornemen, om zich aan het hoofd van het Pruissische le ger te stellen en Belgie gelijktijdig met de Franschen binnen „te rukken. Die beweging Zou zoodanig bestuurd worden, dat onze troepen zich weldra tusschen die van den kroonprins van Pruissen en die van Koning Willem gedrongen zouden zien, door de eene in het front en "door de andere in den rug aangetast. Zoo dit gerucht gegrond en die operatie bekend iszal men op zijne hoede weten te ziin en het gevaar weten te voorkomen." Parijs, den 4 November. Men wil, dat verscheidene hoof- den der Chouans zich in Parijs bevindenom tegen overmorgen, 9 Üoticmïur 1832. den naamdag van Karei Xeen opstand te doen plaats hebben, en dat eenigen reeds in verzekerde bewaring zouden gesteld zijn als ook dat men bij hen eene zeer gewigtige notaaan een car- listisch comité te Parijs gerigt, zou hebben gevonden. Het antwoord van den Koning der Nederlanden op de somnir tie van het Fransche en Engelsche gouvernement, reeds gisteren bij het ministerie ontvangen zijndeis heden aan de gezanten der overige mogendheden medegedeeld met overlegging eèner nota waarin wordt te kennen gegeven, dat het traktaat van 15 No vember alsnu des noods met geweld zal worden ten uitvoer ge legd. Deze mededeeling heeft eene algemeene conferentie tus schen al de genoemde gezanten ten gevolge gehad, doch welk besluit aldaar genomen werdis to.t nu roe onbekend. Met uit zondering van dit weinige, blijft men voortdurend in dezelfde on zekerheid de Engelsche dagbladen geven overvloedig aanleiding om aan de opregtheid van het Londensch kabinet te twijfelen en deze berigten worden dan ook door de oppositie op geené voordeelige wijze uitgelegd Het Journal des Debats daarente gen bevat een artikel, waarin betoogd wordt, dat alle vrees van die zijde ongegrond isen waarin de overige bedenkingen wor den opgenomen. Hetzelve is van den navolgenden inhoud: Onze tegenstanders hebben de goedheid van het ministerie hunne hezorgdheid mede te deelen; wij zullen op onze beurt de redenen bloot leggen, waarom wij met vertrouwen den uit slag dezer zaak te gemoet zien. De conferentie van Londen, zegt men, is geheel ontbon den. Dit woord is inderdaad zeer geschikt om ernstige vrees te doen ontstaan; maar het wil alleenlijk zeggendat de conferen tie hare taak heeft volbragt. Daar zij de belgische zaak geheel geregeld heeft, blijft haar niets over dan hare beslissing ten uit voer te leggen, en .vermits daartoe geen bondsleger ter harer beschikking staat wordt die taak aan Frankrijk en Engeland op gedragen. De mogendhedenzegt men al verderzijn door hun belang en door hunne gevoelens, tegen ons ingenomen. Wat hunne belangen betreft, wij ontkennen dit; en om gevoelens zal men geen oorlog voeren het is. weJligt mogelijk dat zij Holland meer dan Belgie genegen zijn, dat zij de onbepaalde magt boven de vrijheid zoeken te begunstigenmaar in de staatkunde laat men zich aan dergelijken voorkeur niet gelegen liggen. De eenige vraag is: zullen zij Frankrijk en Engeland de uitvoering van het traktaat van 15 November trachten te beletten en ook dit beant woorden wij ontkennend. Zelfs Engeland stemt niet geheel met ons overeenof ia althans, volgens de oppositie, gereed ons bij het eerste kanon schot te verlaten. Het traktaat van 22 October is voldoende om deze vreemde onderstelling te wederleggen, dat traktaat is door beide hoven geteekend, de ratificatien zijn uitgewisseld, de somraatien zijn gedaan, de vlooten zijn vereenigd en op het punt om naar de hollandsche kust onder zeil te gaanen even wel zegt de oppositie dat Engeland zijne medewerking zal weigeren. Indien men Belgie binnen rukt, dan ontstaat de algemeene oorlog; zie daar de laatste bedenking. Verre van daar echterslechts het traktaat van den .15 November wordt ten uitvoer gelegd. In plaats van oorlog te spreken, moest men zich hier eene regts- pleging voorstellen. Tusschen Holland en Belgie heeft de con ferentie uitspraak gedaan daar eene der partijen zich aan dit ge wijsde niet wil onderwerpen, moet hetzelve regtens ten uitvoer worden gelegd. De togt eener fransche armee naar Antwerpen is niet eene aanleiding tot oorlog, het is de bevestiging des al- gemeenen vredes." Parijs, den 5 November. Het Engelsche dagblad de Albion deelt de volgende officiële verklaring mede, die door de Russi sche gemagtigden bij de conferentie zoude zijn afgelegd: Het aanwenden van dwangmaatregelen, waartoe de hoven van Frankrijk en Engeland hebben besloten, brengt de gevolmagtig den van Ruslandten gevolge der instructienwelke bereids aan de overige leden der conferentie bekend zijnin de noodzakelijk heid van zich uit deze vergadering te verwijderen. Zij zullen dadelijk aan hun bof naauwkeurig verslag doen van de omstandig heden, die de bemiddeling der mogendheden, waaraan zij gelast waren deel te nemengéheel van aard hebben doen veranderen en waardoor zij dus büiten.de mogelijkheid zijn, om verder aan de beraadslagingen hunner ambtgenooten deel te nemen. Terwijl zij alzoo zich voor het oogenblik daaraan moeten onttrekkenzul len zij nadere instructien van hun hof inwachten. De Morning Herald voegt hierbijdat een der russische ge zanten de graaf Matuch winwiens zending zich alleen tot 4e onderhandelingen aan de belgische aangelegenheden bepaalde, ten gevolge dezet verklaring Londen heeft verlaten. V

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1