N°. 80. GOESSCHE COURANT. -".v •VV - --X '*."A ig S?2> iftaattbag 5 ;Üöt»cmbct* 1832. fens iV/E UWSTIJDINGEN D UIT SCHLAN D. —Frankfort, den 29 October. De Augsburgsche Zeitung deelt de volgende bijzondere berigten uit Berlijn van den 22 de zer mede: Ten gevolge van eenige verontrustende tijdigden uit,Parijs ont vangen, heerscht er aan de ministerien van buitenlandsche za ken en oorlog eene ongewone drukte. Men zegt dat het Fransch gonvernement in het voornemen volhardtom deszelfs leger Bel- gien te doen binnen rukken, en de citadel van Antwerpen met geweld te bemagtigenhetzelve heeft zich daaromtrent uit drukkelijk verklaard. De overige mogendheden van het vaste land, die zich niet om de eerzuchtige inzigten van wetgevende kamers behoeven te bekommerenen den twist tusschen Holland en Bel- gien uit een geheel ander oogpunt beschouwenwillen echter tot dezen maatregel hunne toestemming niet geven, en zullen de zelve des noods met geweld te keer gaan Het Fransch minis terie moet wel is waar zekere voorslagen hebben gedaandie getuigen dat hetzelve geen eigenbelang bedoelt; aan de overige mogendhedeninzonderheid aan Pruissenwil men waarborgen geveningeval de citadel niet dadelijk veroverd werdmaar eene belegering moge vorderen. Bij de gedurige verwisseling van het Fransche bestuur, zoude het inderdaad belangrijk zijn, om ten aanzien van den terugtogt der Franschen, indien zij met goed vinden der mogendheden Belgien bezetteden, zekerheid te heb ben; want hoezeer Lodewijk Philips zoor zich-zeiven vredelie vend isen de beste gezindheid ten aanzien van de overige sta ten aan den dag legt, zoo blijven toch immer zijne beloften zeer onzeker, zoolang de inwendige toestand van Frankrijk dezelfde blijft, en het gouvernement aan den invloed van dagblad-schrij vers en aan den veranderlijken wil der menigte onderworpen blijft. Men gevoelt dit in Parijsen heeft daarom voorgeslagen dat Pruissen een gedeelte van Belgien zou bezettentot Holland de citadel van Antwerpen zal hebben ontruimd, en de Fransche troepen naar Frankrijk zouden zijn teruggekeerd. Deze voor slag echter heeft bij het Ptuissische kabinet geen ingang gevon dendaar deszelfs volbrenging zeer ligt tot eene botsing aanlei ding zoude kunnen gevendie men liefst wil vermijden. De be zetting van hetzelfde grondgebieddoor rwee legers, die door naijver op elkander gebeten zijnzoude voorwaar eerder tot eenen algemeenen oorlog voerendan wanneer beide de onzijdigheid van Belgien bleven eerbiedigen. Na rijpe overweging schijnt dit al thans het gevoelen van het Pruissische kabinet te zijn geweest, en men verzekerd dat op dien grond de voorslag van Frankrijk is van de hand gewezen, met de verklaring tevens, dat Pruissen de onzijdigheid van het Belgisch grondgebied naauwkeurig zal in acht nemen, doch ook niet zal toelaten, dat eene andere mo gendheid dezelve schende. Indien dus het Fransche kabinet des zelfs voornemen niet wil laten varen, en het leger naar Antwerpen doet voorttrekkenzoude dit zeer ligt tot oorlog kunnen leiden. F R A N K R IJ K. Parijs: den 30 October. De Gazette de France heeftzoo langs dezen weg als door particuliere correspondenrievernomen, dat de belgische kwestie hoogstwaarschijnlijk in der minne zon de worden bijgelegd, dat de Koning der Nederlanden, vooral ter aanzien van het tonnengeld op de Schelde, een gewijzigd voor stel door tusschenkomst van den Pruissische gevolmagtigdenaan de conferentie had doen toekomenen daarenbovenondejr ze kere bepalingen, in de ontruiming der citadel van Antwerpen zou de hebben toegestemd. De Temps voegt dat de zwarigheden niet enkel van de zijde der conferentie of van de mogendheden die aldaar vertegenwoordigd wordenzullen komenmaar ook elders moeten worden te gemoet gezien. Wat zoude bij voor. beeld het gevolg van al deze pralerij zijnindien koning Leopold daar toch zulks bij de overeenkomst met Engeland als eene voor waarde bepaald is, de hulp der fransche troepen niet mogt in roepen en deze onderstelling is inderdaad niet zoo onwaarschijn lijk, wanneer men bedenkt, dat het gansche belgische leger, voor zoo verre het immers uit Belgen is zamengesteld, reeds meer dan ontevreden is over de menigte vreemdelingendie aan het zelve in de hoogste betrekkiugen zijn opgedrongen. Zij die het geringst gevoel van eer hebbenblozen nog over de schandelijke nederlaag, die zij een jaar vroeger van het hollandsch leger heb bengeleden, zij wenschen dien vlekuittewisschen, en voorzeker: is daartoe het middel niet, dat men,-om eene enkele vesdng te bedwingen, hoogtens eene zwakkere natie te bestrijden de hulp1, en tusschenkomst [van twee dér gemagtigste rijken moet inroepen. Het laat zich dus aanzien dat het fransche leger nog meer moeite YT, zal hebben om met de Belgie in vrede te blijvendan de Hol landers van het belgisch grondgebied te verdrijven. Daarenboven herhalen wij dat door de ontruiming der citadel van Antwerpen niets gewonnen is, daar de Koning der Nederlanden immer mees ter blijft om de Schelde te sluitenen dus met der daad de uit voering van het traktaat te verhinderen. Het gevolg dus van de ze kostbare en gevaarlijke expeditie zal hoogstens zijn, dat men eenige kanonnen zal vernageld hebben, en de stad Antwerpen in een puinhoop is veranderd. Inderdaad een schoon onderwerp onx zich in de koninklijke aanspraak aan de kamers op te verheffen. Doch wat is hier onze ministers aan gelegen. Zij hebben hun ne laatste hoop op de expedrue naar Antwerpen gevestigd het is voor hen eene kwestie van leven of dood. En dan toch wordt het onverschilligof de algemeene vrede in gevaar wordt gebragt- of de eene of andere bloeijende stad aan verwoesting wordt prijs gegeven. Het gouvernement heeft aan de onderscheidene hoven vati het duitsch verbond, eene nota gezonden, om dezelve van den. aanstaanden intogt der fransche krijgsmngc kennis te geven, mee belofte om die, zcodra hcc doel bereikt is, terug te doen trekken. De artikels iu de ministeriele bladen wegens eene tusschen Engeland en Frankrijk geslotene overeenkomst, die, zoo als men het noemt, ten doel zcude hebben, om aan de Belgische zaak een einde te maken, geven aan de bladen der tegenpartij aanlei ding tot menige scherpe bedenking. Zoo beweert de National dat men van de Nederlandsche Regering met geen schijnt van regtde ontruiming van her kasteel van Antwerpen kan vorde ren, omdat die ontruiming wel bij het verdrag van den 15 No vember bepaaldmaar daarbij ondergeschikt gemaakt is aan voor waarden, die niet vervuld zijn geworden. Hetzelfde blad meent, dat de Fransche krijgsbenden niet in Belgie kunnen binnenruk ken dan nadat vorst Leopold eene Stellige aanvraag daartoe ge daan heeft, en dat deze vorst het Belgische volk en de Belgi sche krijgsmagt zdó diep niet zal vernederen en onteeren, van zulk eene aanvrage te doen, enkel opdat de nieuwe Fransche ministers eene twijfelachtige meerdetheid in de kamers mogten verwerven, en dus hunne posten nog eenige weken of maanden zouden kunnen behouden. Andere Parijssche bladen meenen in hetgeen van eene zooge naamde overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk is uitgelekt^ een bewijs te ziendat de afdoening der belgische zaak nieuwe vertragingen zal ondergaanen dat niets beslissend gebeuren zal. Het thans zeer ministeriele Journal des Debats trekt in zijn nommer van den 29 October tegen deze laatste redeneringen te velde. Het weidt uit over de hoogst gewigtige gevolgen, die men van de thans blijkbareinnige overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk omtrent de Belgische zaak verwachten mag en kondigt aan, dat op het oogenblik, waarop zijn artikel ge schreven wordtde Fransche vloot zich reeds in de Britsche havens bevindt. Van de aantijging sprekendedat het binnen rukken der Fransche krijgsbenden, volgens de meergemelde over eenkomst nog tot den. 15 November uitgesteld zoude moeten wordenantwoordt het Journal des Debats aldusZelfs indien Frankrijk alleen handelde, en zijne bewegingen niet in overeen stemming met die van Engeland deed plaats hebben, zoude hec toch niet hebben nagelaten, om aan. Koning Willem eene laatste opeisching te rigten, en eenen tusschentijd tusschen die waar schuwing en de uitvoering door kracht van wapenen 'V execution militairete laten verloopen; want, Code zij dank, wij zijn de gebruikenwaardoor geregelde Regeringen zich zeiven be perken. nog nier te buiten gegaan, en hopen dit niet te doen. Wanneer men zicji tpt den Koning van eene oude en groote na tie rigt, dan moet men geeti aanval op de door hem bezettesterk- ten doen, zonder voorafgaande opeischingen Heden ontvangen wij.de Londensche bladen tot den 30 Oc tober ingesloten. In den Courrier van dien dag léést mendac de Fransche vloot-onder bevel van den Admiraal Ducret de Vil" leneuvewerkelijk van Cherbourg-voor Spithead is aangekomen, Hij deelt daaromtrent der, volgenden brief uit Portsmouth van den 29 October mede Deze achtermiddag kwamen uit Frankrijk één lienieSchip en vier grootè fregatten voor Spithead aantwee andere fregat ten zijn nog in het gezigthet zijn onbetwistbaar prachtige sche pen De Donenal is heden uit deze haven geboegseerd, zoo dat Spithead er zéer oorlogzuchtig uitziet. Onophoudelijk wordt geseind, .hoort men salut-schoten en isalles in de weer. Aan het linieschip Spartiate en aan de Vdage en Lame wordt dag en nacht.in de haven gearbeid. T)e Talavera^ Kapitein Brown is .uit Lissabon hier aangekomen/' De tijding van de aankomst der Frausche vloot voor Spithead fc' SrX. <i'

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1