W. 88. GOESSCHE COUR ©r»ba9 s|>N.-.- t 2 jliaycmïtcr s£ NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort den 16 October. De korrespondefit der Augs- bUrgsche Zeitung levert onder dagteekening van den 17 dezer de volgende berigten uit Berlijn w Naar men verneemt is het kabinet van Berlijn door de lofi- densche conferentie nitgenoodigdom in den belgischen twist als bemiddelaar tusschen beide te treden; mep kart echter naau'we- lyks geloovendat hëtzelve die taak op zich zal nemenen het blyft dus moegelijk te gissenhoe men zonder openbare vijande lijkheden een einde aan deze zaak zal maken. Hoe dit ook zij men is thans tót het oogenblik genaderd, hetwelk tusschen vre de en oorlog zal moeten beslissen. Onze regering zal zich steeds tegen alle dwangmaatregelen ten aanzien van Holland verzetten. Wanneer de gevolmagtigden ter conferentie zich niet kannen ver staan zoude deze ontbonden moeten worden, of wel sléchts tüs- schen de zoodanige worden voortgezet, die aan hunne beginse len zijn getrouw geblevenen aan geenen anderen invloed dan die van hunne overtuiging en wensch, om wat billijk en; regt- vaardig is te bevorderenzijn onderworpen. Het konde dan zeer ligt gebeuren, dat de mogendheden, die aldus eenstemrflig blij ven denkendoor hunne gezanten de reeds zoo lang gevoerde onderhandelingen deden voortzetten, en de middelen beramen, óm Europa voor eenen algemeenen oorlog te behoeden al ging dan ook aan de eene zijde de standvastige houding verloren, die men tot nu toe heeft in acht genomen, en zoo veel tot behoud van den vrede heeft bijgebragt. In dit geval zoude zoo men zegtde conferentie naar hier verlegd worden." ENGELAND., Londen, den 26 October. Men leest heden avond in den CourtierWij zijn stellig verzekerd, van eene zijde, waarin wij het volledigst vertrouwen kunnen stellendat de intogt van het Franscbe leger in Belgie heden 'plaats heeft. Het eenige doel van dezen stap is; den koning der Belgen te helpen in de bezitneming van het kasteel van Antwerpenen dezelve wordt gedaan, in weerwil van de protesten van het hof van Pruissen en van de ministèrs van Rusland en van Oostenrijk daar Frankrijk, zoo wij vernemen, vertrouwt op de opregiheid van deszelfsinzigt en op de regtmatigheid van deszelfs doel in zij ne tusschenkomst tot uitvoering van een traktaattot welks slui ting het gemeenschappelijk met de andere mogendheden der con ferentie heeft .medegewerkt." Hetzelfde blad deelt eenige bijzonderheden mede nopens het pro test van den Pruissiscben gezant te Parijs tegen den intogt der Franschenen wel voornamelijkdat die stap op last van het Pruissische gouvernement geschied was. De Russische en Oos- tenryksche gezanten te Parijshoezeer niet van de noodige vol- magten voorzienmaar bewust van de instemming hunner hoven waren tot het protest van Pruissen toegetreden Verder meldt de CourtierWij vernemen, dat de Fran sche vloot elk oogenblik voor Spithead verwacht wordt zij zal zich evenwel nietzoo wij meenendadelijk na hare aankomst onder het opperbevel van sir Pultenay Malcolm stellen - Wij kun nen er bijvoegen dat men niet verwachtdat de engelsche vloot, zoo als eerst het voornemen wastegen 5 November zeilree zal zijn. Er bestaatzoo het schijnteene moeijelijkheid om de manschappen te verkrijgendie nog noodig zijnom het scheeps volk voltallig te maken." Deze laatste berigten komen kwalijk overeen met het eerste dat oorlogzuchtig is; zij doen vermoedden, dat ons kabinet lie ver Frankrijk zal willen laten handelenin weerwil der mogend? heden, dan zelf een' ouden bondgenoot aan te tasten. De Cour tier t zoowel als de Times, spreken voorts van nieuwe openin gen, welke Pruissen bij het hof van 's Gravenhage heeft gedaan én waarop een even vastberaden als gemagtigd en bevredigend ant woord was gegeven, 5 u s ~.m F R A N K R IJ K. 4 Parijs, den 26 October. Na dat eergisteren en gisteren al lerlei oorlogzuchtige geruchten hier verspreid zijn geworden die ook een ongunstigen invloed op den beursprijs der effecten gehad hebben is men door de berigten van heden en den meer vredelievenden toon der publieke bladen weder eenigzins gerust gestelden zijn de fondsen op nieuw gerezen. Heden verzekeren de meeste bladenVooral die der liberale en koningsgezinde oppositie partijdat de regering hare oorlog zuchtige besluiten laat varen en de oorlog zich meer en meer verwijdert; ook stemmen zij alleen daarin overeen, dat men aan het berigt van het traktaat tusschen Frankrijk en Engeland geen geloof moet hechten; doch daarentegen stellen zij meer crediet in de verzekering, dat Pruissen zich tegen het binnenrukken der Franschen in Belgie blijft verzetten en nooit daarin toestemmen zal. (Uittreksel uit bijzondere berigtenMen is thans terug gekomen van den Ongunstigen indrukdien de geruchten nopens ernstige verklaringen Van Pruissen ten aanzien van het binnenruk ken eener fransche armee in Belgieveroorzaakt haddenen de meening dergenen, welke zich voorstellen, dat de minister de Broglis en de pruissische gezant zich ten laatste zouden verstaan indien zij niet reeds werkelijk zoo verre gekomen waren heeft veld gewonnen y dè prijs onzer fondsen i? gisteren wéder opgekomen* „Tot deze rijzing der fondsen heeft gisteren ook medegewerkt het geruchtdat het britsche kabinetten gevolge der bemoei- jmgen van den heer de, Talleyrandmet het fransche kabinet een offensief en defensief tractaat gesloten had. Men verwacht te zelfs de aankondiging daarvan heden in den Moniteurdoch dit blad behelst niets van dien aard. ïntusschen is het ministerie Grey het altijd geheel eens met ons gouvernementen geeft het zelve zich veel moeiteom den Koning van Engeland tot het toelaten der antwerpsche expeditie te bewegen. Nog altijd behoudt men de hoopdat de belgische aange legenheden in der minne zullen kunnen geschikt worden. Dit doel zoude welligt zekerder kunnen bereikt wordenindien En geland in de daad een tractaat met Frankrijk slootdoch dit trac taat bestaatnaar bet schijntnog niet. Ook is de tegen den 25 aangekondigde expeditie nog niet begonnen. De maarschalk Gé- rari én de hertog van Orleans bevinden zich heden namiddag nog re Parijs, en wachten den verderen uitslag af der onderhan delingen te Londen en der beraadslagingen van ons kabinet. Parijs den 27 October Het Journal des Débats haalt on derscheidene Engelsche dagbladen aan, ten betooge dat een ver bond met deze mogendheid zeer waarschijnlijk is, en voegt daar. bij, dat de zwarigheden, die in den boezem der conferentie zel ve waren geopperdniet geheel zijn uit den weggeruimd, doch veel van haargewigt hebben verloren. Het oogenblik is na bij, zegt eindelijk dit blad, dat wij ten aanzien van Holland, door geweld eene kwestie zullen zien beslissen, die reeds door onderhandelingen, in het bejang van Europa, was opgelost. Volgens de best onderrigte dagbladen van Londen is er geen uitstel meer dan dat der notificatie van de dwangmaatregelen, die aan het Hollandsch gouvernement moet geschieden, en bij gevolg eener sommatie om het Belgisch grondgebiedhetzij vrij willig, hetzij door kracht van wapenen gedwongen, te ontrui men. De gebeurtenissen zullen dus elkander spoedig opvolgen en de uitkomst is niet te betwijfelen." NEDERLANDEN. Amsterdam den 27 October. (Partic. Corresp. uit Lon den.} Volgens hetgeen alhier is uitgelekt van bet antwoord def Nederlandsche regering op de wijzigingen welke Pruissen door den Graaf von Donhojf op het thema- Palmerston heeft doen voorstellen, zoude de Koning van Holland toegestemd hebben, niet op de uitoefening van het visitatie-regc op de Schelde aan te dringen, mits betaling van 3 gulden, instede van één gulden per ton scheepsinhoud. De Courtier deelt deswegens geenerlei bijzonderheden mede, doch oppert hij als in het voorbijgaande aanmerking, dat het antwoordofschoon van bevredigenden aart, niettemin van volstrekt geen nut zal zijn ter aanbrenging van den zoo vuriglijk gewenschten vrede De knoop daarvan ligt hier in dat onze ministerielen hier slechts een stellig en beslissend punt kennente wetende ontruiming der Citadel, en zij heb ben geen ongelijkwant die was het inderdaad waar op het wel het meest aankwamindien Holland zich van dit magtvol schild konde willen ontdoepen derhalve zich aan de genade zijner vij anden moge willen overleveren. Ook zij zeiven die niet ophou den het te eischenzijn somwijlen opregt genoeg, te bekennen dac gij wel gék zoude zijn toe te geven zoo lang de middelen ter weigering in üwe magt blijven. j *s Gravenhageden 31 October. Heden ochtend is Mare Majesteit de Koningin naar Berlijn vertrokkenom aldaar de beval ling af te wachten van mevrouw de Prinses Albrecht van Pruissen» Zijne Koninklijke Hoogheid dc Prins van Oranje is, ten ge volge eener van hier op gisteren aan Ho ogstdenzelve toegezon den telegraphische depcches, dezen morgen ten zes ure alhier aangekomen. De Veldmaarschalk zou éérst Hare Majesteit de Ko ningin te Nijmegen zijn te gemoet gereden, doeh is nu nog tij dig genoeg aangekomen om Hoogsrdezelve het vaarwel te zeggen. Men verneemt dat de op gisteren bij het ministerie van bui- tenlahdsche zaken uit Londen- ontvangen depêches de tusschen Frankrijk en Engeland gesloten conventie bevattenen de op- eisching tevens van de citadel van Antwerpen tegen den 2 No. vember aanstaande. ..rr L- 4 fl i»j*W t'-'u

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1