c. beijaard. wen hadden zich verwijderd. Te Uliersdorf bij Grulichin Bo- hemen, brak de cholera plotselijk na eenigezoele dagen uit,en er stierven dagelijks vijf of zes personen. Na eenen hevigen stórm op den 20 en 2 r hield zij plotseling weder op. Dit zijn daadzaken, welke onwedersprekelijk schijnen te bewijzen, dat het miasma of de smetstof, welke de cholera voorbrengtzich voornamelijk in de lucht ontwikkelt en zich door dezelve ver- '*■- Uit Munchen meldt men, dat de jonge koning van Grie kenland den 10 dezer alle de vreemde Gezanten in een plegtig gehoor had ontvangenwelke door den Pauselijke Nuntius aan Z. M. voorgesteld waren gewordennadat hij denzelven met eene aanspraak had begroet. De verordeningen betrekkelijk de werving voor het naar Griekenland bestemde korps waren thans aan de bevelhebbers der verschillende leger afdeelingen ter bekend making toegezonden. Reeds hadden zich een goed aantal lieden voor de Grieksche krijgsdienst aangebodendoch onder dezelve bevonden zich slechts weinige oude gediendenbestaande de meeste uit jonge lieden, die zich vleiden in vreemden krijgsdienst be ter en spoediger voort te zullen komen', dan indien zy iii hun va derland in burgerlijke betrekkingen bleven. ENGELAND. Londen, den 16 October. Omtrent de vloot, welke men steeds beweert, dat naar de Schelde zal gezonden worden, leest men in het dagblad van Hampshire een berigt uit Portsmouth van den 13 dezer, van den navolgenden inhoudGisteren 'zijn hevelen gegeven om. te Spithehad een smaldeel, te vereemgen hetwelk ten minste uit twintig schepen moet bestaan. De li nieschepen de Donégal, de Spanlatede Revengede Talave* ra en IVellesleyde fregatten van 50 stukken, Vernon en Sout- hamptonvier ligeere fregattende Briton, Stagg en Castor en zoo men zegt, deVollagebenevens zeven oorlogsloepen en twee stoomfregattenzullen zich zonder verwijl onder de bevelen van den vice-admiraal sir Pulseney Malcolm stellen j; doch het is nog 1 niet bekend of het Fransche smaldeel zich in deze haven me; dezelve zal vereenigen." FRANKRIj IC. Parijs, den 14 October. De presiderende minister SouU heefc gisteren eenen rondgaanden brief gezonden aan de militaire com mandanten van de westelijke departementen bekend onder den algemeenen haam van de Vendéewelke de drie militaire division uitmaken, waarvan de hoofdplaatsen in Nantes, Tours en Rennes gevestigd zijn, Hij vermaant hen in dezen brief, niets te ver zuimen ten einde datgene, 'twelk het nieuwe ministerie aan de natie heeft beloofd, toe stand te brengen, hetuitwisschen nartte- lijk|van de bestaande onlusten tot in de diepste sporen. Hij verlangtdat de benden der kwalijkgezinden met den eersten ver dwijnen, dat derzelver opperhoofden, om 'teven welken naam, of welken rangin handen worden geleverd van het hoog ge zag, en hij verzekert hun, dat de middelen, die zy daar toe mogten behoevenhun niet zullen ontbreken» Parijs, den 15 October Men weet dat de logenachrig be vonden tijding van het overlijden des Konings van Spanjeonlangs door den Franschen Moniteur verspreid, doormiddel van deh telegraaf te Bayonne heette medegedeeld te zijn en dat men per* sonen van verschillenden rang beschuldigd heeft, van opzettelyk deze tijding te hebben doen uitstrooijenten einde daardoor op de eene of andere wijze hun voordeel te doen. Het Modenc- schedagblad la Voche della Verisa haalt deze handelwijze scherp over den hekel in den volgenden voorgewenden brief aan den tele graaf te Bayonne: A Mijnheer de Telegraaf Daar gij de buitengewone beleefdheid hebt gehad van nieuws tijdingen aan te kondigendie het meest in den smaak vallen van uwe correspondentenzoo verzoek ik u aan mij eene gelijke gunst te willen bewijzengaarne zal ik daarvoor betalenhet geen daarop gesteld is. Gij die de groote overwinningen van D. Pedro bekendgemaakt, die schier geheel Europa'gedurende drie dagen aan den dood des Konings van Spanje hebt doen geloot ven, doe mij het genoegen van officieel aan te kondigen, dat de Apostolische partij dezer dagen te Madrid een Auto-dafé van 63 personen gehouden heeft, waaronder let wet, zich vier En- gelsche onderdanen bevonden. Het is voor mij van het groot ste ge wigt, dat men te Parijs, ten minste gedurende 48 uren, aan deze tijding geloof hechte. Mijn correspondent aldaar zal u, boven en behalve hetgeen bij het vaste tarief daarvoor bepaald is, twee percent betalen van de voordeelen, die wij tengevol ge dezer tijding aan de beurs zullen behalen. Gij moet dit nieuws zeer droog en kort mededeelenen zeggen dat het door eenen cour- tier is aangebragtwane zulke tijdingen komen altijd per cour tier, Mijnheer. De Constitutionnel en zijne vrienden zullen dan wel zorgendat er omstandige bijzonderheden van het geval be kend worden. „Uit hoofde van het toegezegde voordeel vlei ik mij, dat gij aan mijn verzoek zult voldoen. Moses Palermo.1* Dezer dagen zijn alhier door den heer Mazas, secretaris van den hertog de Mortemartzekere gedenkschriften in het Jicht gegevendie ten aanzien der ware toedragt van zaken bij de laatste omwenteling de meest belangrijke bijzonderheden in* houden. Men zal zich herinneren, dat de hertog de Mortemart, nadat de bekende ordonnantiën van den 25 julij de hoofdstad in volkomen opstand, hadden gebragtop het vertoog van den heer de Semonville en anderendoor de Koning tot voorzitter van een nieuw ministerie werd benoemd. In deze betrekking, welke zijns ondanks werd aangenomen, bood hij onderscheidene nieuwe ordonnantiën ter teekening aan, waarbij de vorige werden terug genomende nationale garde werd hersteld, de kamers bijeen geroepen, en aan de heeren Casimir Périer en Gerard hqt be stuur der finantien en van oorlog werd opgedragenbegaf zich vervolgens naar Parijs en trachtte aldaar, door tusschenkomst van eenige welgezinde leden der beide wetgevende kamersmet dei provisionele regering, die zich reeds op het raadhuis had gein' scalleerd, in onderhandeling te treden. Deze poging echter mts" lukte; de generaal Lafayette en zijne ambtgenoten vonden goé alle concessien van de hand te wijzenzeggende dat het te laa was om de begonnen misslagen te herstellen. Intusschen de hertog van Orleans door de gedeputeerden tot luitenant-ge neraal van het koningrijk benoemd en in die hoedanigheid in d hoofdstad aangekomen. De heer de Mortemart had daarop met dezen eene vrij langdurige zamenkomsthem werd de verzeke- ring gegeven, dat alle pogingen zouden worden aangewend, om het gezag van Karei X'te herstellen, èn dat Lodewijk Philips in geen geval de kroon van Frankrijk uit de handen der volks vertegenwoordigers zoude aannemen. Later echter is van die besluit afgeweken en hee is vooral omtrent de omstandigheden die daartoe aanleiding kunnen gegeven hebbendat de tegenwoor dige* gedenkschriften eenig licht moeten verspreiden., NEDERLANDEN. Haarlem, den 16 October. Naar luid der belgische bladen moet hes hooid&waïrier Van den generaal Desprez den 16 in Leuven worden gevestigd D.e gensdarmen welke gemobiliseerd wordenbegeven zich naar Terveurenten einde aldaar met de guides voormalige kozakken van de Maaseene brigade te vor men» Ifi de vërdeeling der posten bij den generalen staf heefc almede eene 'groote verandering plaats. Naar luid van het zoo genaamde franschgezlnde blad, of later dat van den heer de Meu- lenaefewil vorst Leopold als nu een nieuw ministerie bijeen brengen, en, zonder vérdere onderhandelingen af te wachten zelf de wapenen opvatten. De Belgen spreken van niet minder dan 56 eskadrons ruiterij. In een tamelijk onpartijdig framsch blad wordt hunne magt echter geschat op 55000 man infanterie, dé burgerwacht daaronder begrepen, en 5000 man ruiterijen worde alzoó eene fransche reserve als zeer doeltreffend voorgedragen. Onder de fransche van den maarschalk Gérard heerscht steeds veel beweging. Men spreekt van het vormen der 3 en 4 dïvi— sten. De laatste komt onder bevel van den generaal Fdbre die zich te Kamerrijk zal vestigen. Berigt en wegens de heers chende ziekte Plaatsendatumbijgek.herst.overi. Schied. 18-19 Dordr» id-17 Amst. 17-18 Leyden. 16-17 Haarlem 18-119 Amersf, 19- Utrecht 17-18 Gouda. 17-18 *s Hertogb. 18 Groningu-ï^ Oct. 3 10 4 s» 0 2 0 3 1 0 9 17 4 7 I 4 4 I 1 5 4 3 16 7 9 X i 3 3 0 0 12 8' 2 in beh. gebL 36 2 6 5* 2d 3 35 60 8 11 20 A D V&RTENTIEN. (27) V Hoor het overlijden van Mejufvrouw F. BOUTEN, wed. J. de Jongh, de zaken van de Brouwerij de Gansal hier gedrevenonder de Firma van DE JONGH ZOON, tot vereffening moeten worden gebragt, worden allen degenen, welke van voorscheven Associatie iets te vorderen hebben of ver- schuldigt zynverzocht daarvan opgave of betaling te doen voor of op den 15 November aanstaandeten Kantore van de ondergeteekende in bovengemelde Brouwerijzullende na dien tijd, de nalatige Debiteuren, dadelijk in regten worden ver volgt.—Zy nemen bij deze gelegenheid de vrijheidzich verder in de gunst hunner Stad- en Lar.dgenooren aantebevelen. Goes den 22 October 1832. J DE JONGH ZOON. (28) UIT de HAND te KOOP, een Hecht, Sterk en welbetimmerd WOONHUIS en ERVEwaarin lange jaren de Goud en Zilver Kashouders Affaire met goed succes is uit geoefend en nog wordt voortgezet, staande op den Aprel van de Groote Markt te Goesin Wijk D N.° 259kunnende des verkiezende het GOUD en ZILVER, tegen billijke prij zen worden overgenomente bevragen bij den Eigenaar, (29) v VERKOOPING voor de STADS LEENBANK te Goes, op den 8 Novémber 1832, van alle de openstaande Pan den tot en met den laatsten Augustus 1832. Te Goes bij F. KLEEUWENS Stadsdrukker en Boekhandelaar. 99 99 99 99 99 99 99

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2