Parijs, den 29 September- Men leesc in den Constitution- nel: Wij hebben reden'te gelooven, dat de jongste depeches van den heer de Rayneval, onzen gezant te Madrid, her gou vernement berigt hebben gebragt van de doorhem gedane po gingenom gebruik te makenvan de geringe verbetering in den toestand des Konitigs van Spanje, teneinde denzei ven het gevaar voor te stellenwaarin hij het rijk na zijnen dood door eene be twiste erfopvolging zou laten. Door de medewerking van den engelschen gezant ondersteund, en rondom de koningin de aan hangers harer dochter verzamelendeschijnt het ontwerp van onzen gezant te zijn, Ferdinand over te halen om de oude cortes van het rijk bijeen te roepen, met het oogmerk, door de stem dezer vergadering, eene plegtïge bekrachtiging te geven, ten voordes- le van de regcenwélke de oude kastilliaansche wetgeving aan prinses Elizabeth geeften om terzelfder tyd dat ligehaam te doen strekkenten einde eene toenadering tusschen de partijen en de belangen, die het land verdeelen, daar te stellen. Een deel van het spaansch ministerie zou aan deze combinatie deel nemen welke men overigens hoopte door het leger te doen on dersteunen, en waaraan niet vreemd zouden zijn de spaansche grooten en eenige kapitalistenbeducht voor de omkeeringen welke onvermijdelijk door de verdeeldheid tusschen de beide groo- te partyen, die elkander het regentschap zouden betwistenzou te weeg gebragt worden. Parijs, den 30 September. De jongst ingekomen tijdingen over den toestand des konings van Spanje zijn uit Madrid van den 22sten gedagteekend. Alhoewel Z K. M. alstoen nog in een' zeer verontrustenden staat verkeerde, hield de verbetering die men in de ziekte opgemerkt had aan, met eene daaraan ge paard gaande vermindering van de vrees welke de toestand van Ferdinand VII tot zoo lang ingeboezemd had. Breda den 3 October. Uit Brussel van den 2 October schrijft men: Te Goes bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar, j, Doch op dit oogenblik is alles onzeker en gissing» Hoogst waarschijnlijk zal het antwoord van den Nederlandschen gezant en het besluit der conferentie van heden, op morgen bekend worden.'* Heden, namelijk, vergadert de conferentie op nieuw, en wel, naar men verzekert, om van den nederlandschen gevolmagtigden het bepaalde antwoord van zijnen Koning te vernemen. Het blijkt dus, dat tot nog toe niets omtrent het aanwenden vati dwangmiddelen tegen Nederland stellig bepaald is- Het be- rigt, hetwelk een onzer dagbladen den 26 dezer mededeelde: dat een fransch eskader te Spithead verwacht werd; dat aan den admiraal Malcolm het commando over de vereenigde britsche en fransche vloten was opgedragen, en dat aan genoemden admiraal bevel was gezondenom gereed te wezenten einde in zee te gaan'' is dan ook den 26 door den Courrier stellig tegengesproken, en wel op de volgende wijze: Wij zijn in staat, om op het meest ontwijfelbare gezag te melden, dat tot op dir oogenblik de britsche admiraal zulke bevelen niet heeft ontvangen. Het is waardat ons gouvernement tijding heeft be komen, welke het als hoogwaarschijnlyk doet voorkómen, dat eene fransche vloot te Spithead zal komenen aldaar als de vloot eener bevriende mogendheid zal ankeren. Maar geene bevelen zijn gegeven tot eene vereeniging van de zijde- onzer vlootnoch tot het aanvaarden van het commando der vereenigde magt door den britschen admiraalwij kunnen slechts spreken over hetgeen tot op dit oogenblikdat wij dit schrijvengebeurd is." De fransche korvet Ariadne is den 27 uit Cherbourg te Ports mouth binnengekomen. De te Spithead liggende scheepsmagt van den admiraal Malcolm bestond laatstelijknaar het schijntslechts uit de Donegal van 80, de Ver non van 50, en de Castor van 36 stukken geschut, FRANKRIJK. Directe tijdingen uit Madrid van den 20 geven de zekerheid dat de Koning toen nog leefde, alhoewel zijn toestand zeer ge vaarlijk was. De laatste door de hofcourant medegedeelde bul letins waren van 17 en 18, waaruit alleen bleek, datZ. M. in groot gevaar verkeerde. Ten 11 des avonds van den 20 liep een gerucht in Madrid, dat eenen estafette van St. Ildephonse het berigt had overgebragtdat de gesteldheid van Z. M. zoo mo gelijk nog verergerd was. In de hoofdstad waren denoodige maatregelen voor het behoud der rust genomen en eenige troe pen tot versterking van het garnizoen aangekomen. Bijzondere berigten vermeldendat de Heer Sebastiani, zich in het geheel niet meer met de leiding der buitenlandsche zaken bezig houdtdaar hij als Minister zijn ontslag gevraagd en verkregen had. De keuze van zijn opvolger had echter nog niet plaats gehad, en zou eerst te gelijk met diegeheeie verandering der Spaansche schuldbrieven, had willen drukkenom tegen eene lage markt aanzienlijke inkoopen van deze soort van staats papier te doenen dat papier naderhand met voordeel weder af te zetten Een bijzondere brief vermeldt, dat de koningin van Spanje het kleed der karmeliter order aangenomen en de belofte gedaan had van hetzelve 'niet dan na de volkomen herstelling van den ko ning, haren echtgenoot, af te leggen. NEDERLANDEN. De courrierwiens komst wij gisteren aangekondigd hebben was een courrier van ons kabinet; niets is tot nog toe uitgelekt van den inhoud der depeches, die, hij van Londen medebragt, en welke, zooals wij gezegd hebben, terstond naar Antwerpen, gezonden zijn, waar de koning zich bevond. Na de komst van dezen eersten courrierdie het geheele ministerie van buitenland sche zaken in beweging had gebragt, is er op den middag een tweede aangekomendie de nieuwsgierigheid niet minder gaande heeft gemaakt. Déze tweede courrier was de heer' Nexoncour rier van het engelsch kabinetvan Weenen komendevan waar hij den 24 vertrokken was. Sir R, Adair heeft hem ten twee uren met nieuwe dépêches naar Londen afgezonden, en in den namiddag van gisteren heeft men dien engelschen ambassadeur hooren zeggen, dat er geen den minsten twijfel bestondnaar het geen hri in den loop van den dag vernomen had, of al wat hier en in Frankrijk naar oorlogstoerustingen geleek, was niet meer dan eene ijdele vertooning. Berigten wegens de heerschende ziekte Plaatsendatumbijgek.herst.overL in beh, gebl. 'sGrav» apSep.-gOct. Rotterd.29 .Delft. 27 Schied. 29 Dordr. 29 Amst. 28 Leijden. 27 Utrecht 28 Gouda. 28 Groning24.-27 Sep. Zwartsl27-30 Te Haarlem zyn van den 24 September tot den 1 October 14 lijders aangegevenwaarvan 3 hersteld9 overleden en 2 onder behandeling zijn gebleven, terwijl ook onder de militairen van het garnizoen eenige gevallen zijn ontstaan. Te Breda hebben zich weder drie cholera-gevallen geopen baard, aan de gevolgen waarvan de lijders overleden zijn. In het militaire hospitaal is een nieuwe zieke bijgekomen. De gemeente Lichtenvoorde isvoor zoo ver men weetthans de eenige gemeente van Gelderland, waar nog cholerazieken zijn. Volgens de laatste berigten bleven er 4 personen in behandeling. Te Kampen was den 30 September de lijder, die aldaar in behandeling was gebleven, hersteld en waren er geene zieken bijgekomen. Ook te Ommerschans en Dalfsen waren toen geene lijders meer in behandeling.' A D VERTENT IE N. >t 3 1 —3 —3 2 x 2 55 ff ft tt ft ff 4 3 5 1 73 13 32 74 7 1 a 3 10 3 1 2 4 6 3 5 1 5° 38 27 70 31 33 37 2 6 25 10 36 3 2 1 9 34 9 56 7 3 2 6 (4) v PUBLIEKE VERKOOPING binnen de Stad Goes, op Dingsdag den 9 October 1832, des avondsten zeven uren, in de Herberg de Groote Zoutkeetdoor de Notarissen SOË- TEBIER en SMALLEGANGE, van een WOONHUIS en ERVEstaande en gelegen aan de oostzijde van de Korce-Vos- r* TTT'M r-t TV- On TTTTTTrr. en hervorming van het Fransche kabinet bekend worded, waar over de Parijssche bladen sedert twee maanden hunne lezers da gelijks onderhoudenen waaromtrent zij tot nu toe geen enkel berigt hebben medegedeelddat langer dan twee of drie dagen geloof vond. Volgens de alhier loopende geruchten had cte Fransche Rege ring bevelen afgezondenom nieuwe troepen naar de Spaansche grenzen te doen oprukken. Men hield dit voor eenen voorzig- tigheids maatregelin geval de dood van Koning Ferdinand VII wiens toestand in sommige berigten nog altoos als hopeloos wordt afgeschilderd, wezenlijk plaats had. Omtrent de oorzakendie de Fransche regering in den waan gebragt hebben, dat de Ko ning van Spanje werkelijk overleden was, wordt nog altijd veel in de bladen geredekavelden de Londenscbe Times is reeds zoo ver gegaan van eenen brief uit Parijs op te nemenwaarin het uitstrooyen der valsche rijding aan een doorluchtig persoon in die hoofdstad wordt toegeschrevenwelke door dat middel den prijs straat te GoesWijk C N.° 75, en van een PAKHUIS en ERVE, zijnde een TIMMERMANS WINKEL, staande naasc het eerstgemelde Woonhuis, Wijk C N.° 74, beide behooren- de aan JACOB REIJNHOUT, Jacobus zoon en zijne Huis vrouw MARIA> JACOBA de RIDDER; -—de conditiën zijn bij bovengemelde Notarissen te lezen. (5) Ten overstaan van den Notaris, L. de FOUW, Jz- te Goeszal CORNELIS ADRIAANSÉ POVER voor zoo veel noodig door zijnen geregtelijken Raadsman JAN MARI- NUSSE LANGEMAERE, geadsisteerdte Kwadendamme in de Herberg bij Adriaan Zuidhofop Woensdag 10 October 1832, 'savonds 5 ure, publiek voor 7jaren, integaan 1 Maart 1833. presenteren te Verpachten: zijne HOFSTEDE aan het Dorp Hoedtkenskerkemet 33 Bunders, 09 Roeden80 Ellen, HOF, BOOMGAARD, BÖSCHWEI- en ZAAILAND, breeder bij uitgezette Biljetten omschreven; op conditiën bij ge- melden Notaris ter lezing liggende.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2