N% 76. GOESSCHE COURANT. 21 *cf*I ember 1832. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. Frankfort den 14 'September. In een onzer meest geachte bladen leest men een bijzonder berigtuit Berlijn, van 2 Septem ber, waarin de pogingendie door de mogendheden en bepaal delijk door de londensche conferentiezijn aangewendom het pitbarsten van eenen algemeenen oorlog waardoor Europa in het begin dezes jaars bedreigd werd, te verhinderen, ten hoogste ge roemd worden. Na aan de conferentie dankte hebben betuigd voor het aannemen en standvastig volgen van een stelselhet welk algemeene veiligheid moet opleveren en de pogingen der oorlogsgezinde partijen moet verijdelen" maakt de schrijver gewag van de noodzakelijkheidom dit werk niet ten halve te doen maar den nog altijd hagchelijken toestand van Europa te .beveiligen tegen gebeurtenissen welke plotseling zouden kunnen .ontstaan- Uitdien hoofde (dus vervolgt hij) willen, naar men zegt, de kabinetten gemeenschappelijk zich daarop toeleggendat het heerschende staatkundige stelsel niet slechts meer bevestigd, maar ook in meerdere uitbreiding toegepast werdehetgeen het herleven van het monarchische, en de langzame maar zekere ver nietiging van het revolutionairesteeds in regeringloosheid ont aardende nieuwe grondbeginselen ten gevolge zoude hebben. Kon den alle regeringen zich tot de vervulling dezer taak vereénigen en mogt het gelukkenhieromtrent eene opregte en bepaalde over eenkomst tot stand te brengendan is er geen twijfel aanof de gisting der gemoederenwelke onloochenbaar in verscheidene landen bestaat, doch niet door wezenlijke bezwaren maar door de te iang straffeloos geblevene werking van binnen en buicen- landsche onruststokers veroorzaakt is, zal eindelijk verstikt, en de revolutionaire geest, welke tot nog toe Europa onder de wa penen houdt zal betoomd worden. Een der voornaamste diplo maten eener noordsche mogendheid moet gelast zijnom dien aangaande afspraken te maken, door welke die mogendheden, welke zich tqt behoud van het monarchische beginsel verbin den, zekere wederzijdsche verpligtigen zouden op zichnemen, tegen het geval, dat een verstorende invloed de oogmerken der alzoo vereenigde kabinetten mogt dwarboomen. ENGELAND. Londen, den 14 September. In Ierland krijgt de onrust meer en meer een bedenkelijk aanzien. Terwijl 'er steeds openbare tegenstand tegen het bestuur wordt gebodenverkondigen de hoof den der revolutionaire partijonder welke de heer Cf Cornell en de geestelijke Doyle de eerste plaats bekleedenin de hevigste bewoordingendat de vereeniging met Engeland verbroken moet wordende tienden geheel moeten worden afgeschaftenz. Het bestuur schijnt van zijnen kant met de meeste gestrengheid zijn gezag te willen handhaven Luidens de dagelijksche rapporrenten opzigte van de nog voortdurende besmetting, zijn in de jongst verloopen vier en twintig uren in de beide rijken Engeland en Schotland 49a nieu we Cholera gevallen 164 dooden en 390 herstelden aangege ven. Te Wéstport, in het graafschap Sligo, in het westen van Ierland gelegenheeft mentijdens het heerschen van dien geesel in dat plaatsjehet geheel verlaten van eene sterk bevolk- .re kauwenvlugt door derzelver bewoners, voor den tijd van ruim drie weken, opgemerkt. Ook te Drogheda heeft men, sedert het sterk woeden van de Cholera in die stad. geene enkele vlieg kunnen gewaar worden. Thans echter, daar de ziekte in die plaats genoegzaam geheel heeft opgehouden slagtofFers te maken, zijn de vliegen daar in eene groote menigte teruggekeerd. F R A N I R Ij K. Parijs, den 15 September. Ingevolge berigten uit Nantes, van den ia, zou men thans veel moeite in het werk stellen om de hertogin van Berry in handen te krijgen. Twee vrouwen kloosters waren te Rennes en in de Vendée onderzocht. Men had geweld moeten gebruiken om er binnen te dringenen er slechts viermannen gevonden en in hechtenis genomen, name lijk de heeren MauhlancGirardlnLarochpfoucaüld en een pastoor van Ligué, die zich beijverd hadden, uit de vensters op de nationale garde te vuren. Ook andere priesters waren in den omtrek gearresteerd. De berigten van den 12 dezer uit Bourbon Vendee, houden dat het plotselijk vertrek van den generaal Rousseaumet een paar leden der burgerlijke autoriteit, en het onmiddelijk zenden van estafetten in alle rigtingenalles op het bekomen eener de- peche uit Parijstot allerlei geruchten had aanleiding gegeven. Volgens sommige was de hertogin in het klooster vanChavagnes of van Saint-Laurent gevat, volgens adderen zou een nieuw on- derzoek tot zelfs in de gewelven dier kloosters bewerkstelligd wordenanderen eindelijk wildendat men op de grenzen der Vendée en van het departement Maine en Loire in openbaren opstand was gekomen Hier in de hoofdstad heeft men opge merkt dat een groot deel karlistensedert er van de reis van Ka- Kel X gesproken is, dé hoofdstad verlaten hebben; van wegè_..„ de politie zijn agenten afgezonden om de personen, die zich op de buitenplaatsen en de omstreken der hoofdstad bevinden en atè aanhangers der karlistische partij, hekend zijnte arresteren. Té vens kondigt men aan dat op hét ministerie van oorlog een amb tenaar in verzekerde bewaring is genomendie de uit dat minis terie gaande bevelen aan de hoofden der benden in de Vendée overzond. NEDERLANDEN. *s Gravenhagb den 17 September. Dé Generaal Chassé heefc den 13 dezer op zijnen brief van den id, in ons n.° 75 ver meld, van den kommandant van Antwerpen het abtwoord ont vangen waarvan wij de volgende vertaling aan onze lezers mé* dedeelen Antwerpen, 12 September 1832. Mijnheer de Generaal! Sedert de staking der vijandelijkheden heb gij u voortdurend bezig gehouden met het versterken van het kasteelmen heefc zich daar niet bepaald tot het aanleggen van werken van verde diging binnen den omtrek dier plaatsmaar er zijn ook buiten* werken aanzienlijk versterkt geworden. Hetzelfde is het geval met de punten, die gij op den linker-oever bezet houdt, en be paaldelijk met het Vlaamsche Hoofd, alwaar op dit oogenblik gearbeid wordten hetwelk men wapent met mortierendie langs de Schelde uit Holland aangebragt zijn Langs denzelfden weg zijn op onderscheiden tijden een aanzienlijk aantal andere vuur monden op het kasteel aangekomengij hebt zoo doende den sta tus quo op hetzelve veranderd, en gebruik gemaakt van eene be voegdheid, die nooit in dergelijke omstandigheden is verleend geworden. Ik heb mij niet daartegen verzet, omdat mijne re gering, tergende woordenwisstlmgen wilden vermijden. Ik eiscih wederkeerig dezelfde handelwijze ten aanzien van de vesting Anti- werpen welke door de citadeldoor de forten op den linker oever en door uwe zeemagt niet minder bedreigd wordtdan het kasteel door de bezetting der vesting. Daar deze, vesting bo vendien aan de meest bedreigde zijden van haren omtrek geen fronc heeftzoo ben ikals met hare verdediging belastgeregtigd en volstrekt verpligtom daarin te voorzien. Steunende op dac regt, zal ik nooit wijken voor onregtvaardige bedreigingen, van welken kant ook afkomstigen zal ik voortgaan met de vervul ling der pligten, die mijn post mij voorschrijft: terwijl ik de verantwoordelijkheid, die gij, Mijnheer de Generaal, mij wel zoudt willen opleggen, af wijze eh die op u laat nederkömen, (get) Buzen, Aan Mijnheer den Generaal der InfanterieBaron Chassé Op perbevelhebber van het kasteel. Wij achten het overbodigde stelling te bestrijden als of Qt eenige gelijkheid zou bestaan tusschen de versterking van het kas teel en het Vlaamsche Uoofd, en de werkeningerigt om dac kasteel aan te vallen; maar het verdient misschien mededeeling, dat de versterking en de mortieren welke de kommandant vaii Antwerpen thans aan het Vlaamsche Hoofd méént te zien aan brengen bestaat in de oprigting van een toestel voor de excer- citien van een troep koorddansers, die tot verlustiging der be* zetting derwaarts zijn gekomen. Uit deze briefwisseling tusschen den Generaal Chassé enden Antwerpschen bevelhebber vloeit voort, dat de vijandelijkhe den, tusschen het kasteel en de stad afhankelijk blijven van hef al dan niet voortzetten der werken van 'svijands zijde. Des Ge neraals rapporten van den 14 en *5 brengen daaromtrent mede, dat hoegenaamd geene werkzaamheden bespeurd wierden. Ten gevolge der jongste reclamacien van den generaal Chassé had de generaal Desprez van Brussel eenen uitstap naar Antwer pen gemaakten waren door denzelvctjvolgens den Indepen dent^ aan eerscgemelden bevelhebber eenige explicatiett gegeven, ten gevolge waarvan alles op den tegenwoordigen voet blijven zou. Rotterdam, den tq 'September, Gisteren ziin hier met de stoomboot Sir Edward Banks van Londen in het hotel des Pays- Bas aangekomen mevrouw de hertogin van Angoulêmeonder den. naam van gravin de Marneen de princes Louise Marie Therèseeenige dochter van de hertogin van Befryonder den naani van mademoiselle de Rosnyvergezeld van mevrouw de hertogin de Gontauld en mevrouw de burggravin cV Agoitltdeft graaf de Damesden graaf Ogeherty en eenig gevolgmet voor- - - -

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1