pescheh oorlog; hadden zoeken te voorkomen en zich met het hieuw ontwerp zien te verzoenen. De Courrier betuigd ten slot te zijnen wensch. dat koning Leopold de genegenheid en de ach» ting zyner onderdanen moge blijven behouden, F R A N K R IJ K. Parijs den 2 Augustus. Het berigtonlangs in het Engelsch Court Journal medegedeeld, dat de hertogin van Berry zich twee dagen in Londen zoude hebben opgehoudenwordt door verschelde dagbladen dezer hoofdstad stellig tegengesproken die tevens verzekerendat zij zich nog in de Vendéê bevindten door den aldaar be vel voerenden generaal Bonnet is gezien. Men ver haalt voorts, dat de. burggraaf de Chateaubriand aan die vorstin het navolgende hebben geschrevenUwe Koninklijke Hoogheid zal ih Frankrijk noch eene kroon, noch een graf vinden. Men zal u voor de regtbanken brengenu veroordeelen en u vergiffe nis schenken. Oordeelmevrouw of dit u voegen zoude," NEDERLANDEN. 4sGravenöage, den 5 Augustus. Te Scheveningen zijn van den gden tot den 4den Augustus 12 personen door de cholêa i&angetaStoverdeden 12, hersteld 10. Van den 4den tot den 5den aangetast 13, overleden 6, hersteld 12, Van den 5den tot den Óden aangetast 22 overleden 7hersteld12. Van den óden tot den 7den aangetast 11overleden 5hersteld 5. Van den 7den tot den 8sten aangetast 6, overleden 6, hersteld 26, blijven in Behandeling 69. In deze residentie, zijn van den 3den tot den 4den Augustus aangetast 6, overleden 4 hersteld 1. Van den 4den tot den 5den aangetast 5. overleden a, hërsteld geene; Van den gden tót den óden aangetast 17, overleden^, hersteld 3. Van den óden tót den 7den aangetast 8, overleden 5, hersteld 1. Van den 7den tot den 8sten aangetast 12overleden 4, hersteld 3, biy- ven in behandeling 35. Sedert den 29 Jtilij, des morgens, tot op den 5 Augnstus, des morgenszijn binnen deze residentie door de cholera aange tast 2Ó personenvan welke 16 binnen de 24 urenoverleden en de overige nog onder behandeling zijn. Het getal der sedert het ontstaan der ziekte aangetaste personen is thans no, waarvan 34 mannen, 38 vrouwen en 38 kinderen. Overleden 49, hersteld 40, blijven in behandeling 21. Hier van zyn overleden17 mannen, 19 vrouwen, 13 kinderen. hersteld, 13 n 16 Blijven in behandeling4 8 9 In het hospitaal opgenomen 30 personenvan welke 15 overleden. Te weten: 8 mannen, 5 vrouwen, 2 kinderen. Hersteld 9, namelijk 2 mannen, 4 vrouwen 3 kinderen. Blijven in behandeling, 2 vrouwen, 4 kinderen. Te Rotterdamzijn van den 4den tot den gden 20 personen door de cholera aangetastoverleden 9, hersteld 5. Van den gden tot dén óden aangetast 13overleden hersteld 13. Van den óden tot den 7den aangetast 24overleden 9, hersteld ig. Van den 7den tot den 8sten aangetast 2g, overleden 8, hersteld 19, blyvën in behandeling 204. Zondag hebben zich ook te Ley den twee bedenkelijke ziekte gevallen opgedaandie nader bleken de aziatische cholera te zijn beide lijders zijn bezweken. Den óden zijn wederom twee per sonen ziek geworden van welke een overleden en dé ander nog onder behandeling is tot Dingsdag op den middag zijn er geene nadere gevallen bekend geworden. Te Kampen zijn van den 4 tot den g dezer door de ziekte aangetast g mannen en 4 vrouwen, waarvan een man is hersteld en 3 zijn overleden zoo dat nog 1 man en 4 vrouwen in be handeling zijn gebleven, Breda den 7 Augustus, Uit Brussel van den 6 Augustus meldt men: Zondag morgen ten acht ure is de koning, vergezeld van den graat Felix de Merodeden generaal dl Hane de Steenhuijse den kolonel Frissesir E, Cust de heer van de Weyer en van Praet naar Compeigne vertrokken. Onze gezant te Parijs, de heer Le lion en de hertog van Choiseul zullen den koning tot aan de grenzen te gemoet gaan. Den 9 zal het huwelijk te Compeigne gevierd worden. Men verzekert dat koning Leopold met zijne nieuwe echtgenoote en schoonmoeder over Douai en Rijsselnaar Brussel zal terug komen. Voor zijn vertrek heeft de koning aan de burgerwachten on zer stad, door derzelverdtommandanieene dagorder doen bekend makenwaarin hij hun aankondigt dat hij eerstdaags met eene jonge koningin terugkomt, voor welke zij op nieuw tot eene inspectie zullen opgeroepen worden," De bekende artillerie majoor Kessels is op non-activiteit ge steld geworden, naar hetgeen voorgegeven wordt, zou het om reden zijn, dat hij een tweegevecht met een officier van minde ren rang aangenomen had. Sommige onzer bladen willen deze verwijdering aan de franse he hoofd-officierende beschikkers van ons leger, wijten, als die, naar zij meenen, meer eene karlisti- sche dan revolutionpaire denkwijze toegedaan, dezulken die zich in dc belgische revolutie het meest hadden doen kennenallengs- kens zochten te verwijderenmen wil dit als eene nieirwe grief tegeh den franschen invloed doen voorkomenwelk een én an der niet weinig strekt, om de reeds bestaande verdeeldheid en het wantrouwentusschen de belgische en fransche officieren van ons leger, nog meer te doen toenemen. Bij Vonnis der Correctionele Re^cbank zittinghoudende teGo^y van den 7 dezer maand, is PI ETER GOÖSSEN Winkelier woonachtig in de Lange Kerkstraat tér dezer Stede, veroordeeld tot eene geldboete van vijf Nederlandsche Guldens en in de kos ten der procedure, als hebbende Menschendrek en Modder op de erf achter een hem toebehoórend huis doen werpen. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoarzigc te Goes, ofschoon regt doende wedervaren aan het menschlievend doel der inzenders, aèht zich nogtans verpligt de Ingezetenen dezer Stad ten ernstigsten aantemanen. om niet teveel waarde te hechten aanen uiterst omzigtig te zijn met het aanwenden óf gebruiken, van die veelvuldige voorschriften of recepten, tegen aen Azïatischen Braakloopwelke bijna dagelijks in alle nieuws bladen opgenomen en gevonden wordeneensdeels dewijl de meeste zonder éénige onderteekening zijn', en alzoo met grond, de kunde èn ervaring des inzenderskan betwijfeld wordenan derdeels óm dat bij vele worden voorgeschreven ingrediënten of middelen, welke, met geene kundige hand en in geene behoor® lijke hoeveelheid toegediend zijnde, de noodlotcigste gevolgen voor den lijdér hebben kunnen. Ondanks deze waarschuwing gevoelt echter deze Commissie, dë nuttigheid en noodzakelijkheidom bij de meerdere uitbrei ding der bovengemeldè ziekte, de ingezetenen mét eenige vol doende en onschadelijke hulpmiddelen békend te maken welke tot behoud van den lijder aanvankelijk, en in afwachting van geneeskundige hulp kunnen gebezigd wordenen meent aap. die behoefte niet'beter te kunnen voldoen, dan door mededeeling van de tot dat einde rondgezondene missive van de Hoofd-Com missie voör de zaken der cholera in deze Provincie van den 30 Julij jl n.° 3waarvan de voorname inhoud aldus luidt Dewijl dcholera welke ook tot onderscheidene Gemeenten van naburige Provinciën is doorgedrongen, bij de lijders eenen spoedigen löop heeft, is het van zeer groot belang, die ziekte in hare beginselen te keer te gaanenvermits men niet altoos da delijk geneeskundige hulp kan bekomeneen ieder met de eenvou digste en doelmatigste middelen bekend te maken, wélke tot de aankomst van den Geneesheer kunnen gebezigd worden. Zullen evenwel zoodanige middelen ddar worden aangewend waar zij van toepassing zijn, dan dient men vooral ook met de voorboden der Ziekte bekend te wezenen deze voortekenen zijn, blijkens het uitgebragte rapport van deskundigenslapeloosheid, afmatting na geringe beweging, een gevoel van drukking in den omtrek der maag, verminderde eetlust, vermeerderde stoelgang rommeling der ingewandenduizeligheid en een gevoel van tril ling en trekking in de kuitspieren enz. Wanneer nu alle deze kenteekenenimmers velen derzelve zich vereenigd én bijna gelijktijdig voordoen, beveelt men aan, dat de lijder, ip afwachting-der in te roepene komst van den ge neeskundigen, zich dadelijk te bed begeve, en van goede ligging en deksel worde voorziendat aan handen en voeten warm zuur deeg of moiitaard«pap worde gelegd, of ook kruiken met warm water en blazen daarmede gevuld, worden gebezigd dat op den buik zakken met warm zandof compressenuit heeten asch en zemelen zamengesteldworden aangewenddat prikkelen de wrijvingen der ledematen, b. v. met sterken brandewijn, met de'band of met een flanellen lap worden gedaan, en datvanhec drinken van warme theeof wel een sterk aftreksel van Kamil le, vlierbloemen en kruisenmunt("van ieder een gelijke hoeveel heid) een ruim gebruik worde gemaaktalles ten einde spoedig een algemeen zwéér te doen ontstaan. Mogten dé ingezetenenondanks de doelmatigheid dezer op- gegevene hulpmiddelenzich van andere voorschriften verkiezen te bedienen, zoo zij hun in derzèlver belang aanbevolen, daar over vooraf deze Commissie of bevoegde Geneeskunst-Oefenaren te raadplegen, en deswegens hun gevoelen te vragen, 't welk de lederi dezer commissieen ook gewisselijk hunne mede-kunst genooten bereid zullen zijn gratis medetedeelen. Dé Plaatselijke Commissie voornoemd, J. W. HECKING. Pres. Ter ordonnantie van dezelve, T PtETERSE. Secret. ADVERTENTIEN. (29) Heden avond ten elf uur, verloste vrij voorspoedig van een Welgeschapene Dochter J. HEIJSTEK, geliefde Echt genoote van Heinkenszand F. H. REEN CANNEGIETER. den 7 Augustus 1.832. Heel- en Vroedmeester. Strekkende deze tot kennisgeving aan Familie, Vrienden, en Bekenden. Te Goes, bij F. KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar, '-*1 4

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2