JV°. 54. GOESSCHE COURANT. besturen en administratien. nieuwstijdingen. 5Utrj)ba0 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Scad Goes en ressorte van dien; doen te weten: Dat hek aanvangen van den herijk in het derde district dezer4 1 Provincie bij dispositie van de Ed: Gr. Athtb. Heeren Gede puteerde Staten, van den 29 junij jongstleden n,° 14 nog nader is uitgesteld tot den 15 Julij aanstaande En zal hieraan op de gewone-wijze publiciteit gegeven wor- den. A t Gedaan te GOES den 4 Julij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd Voor den Burgemeester, De Wethouder MIRANDOLLE, Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. DUITSGHL A N D. Frankfort, den 29 Junij. Volgensberigtên uit Weenen van 20 Junij is deflaauwe hoop, welke men ten aanzien van de mo gelijkheid van het behoud van den hertog van Reichst'ddt koes* terde, weder genoegzaam geheel vervlogen en heeft men het geraden geoordeeld, hem de laatste godsdienstpligten te doen vervullen. In bijzondere berigteti Uit Berlijn, van 22 Junij, wordt verzekerd, dat, indien het tusschen de Nederlanders en Belgen op nieuw tot vijandelijkheden moge komende mogendheden vooreerst niet tusschen beide zouden treden om dat het geheel der conferentie niet gezind zoude zijn hare uitspraken als scheids- regters met geweld door te drijven. ENGELAND. Londen, den 29 Junij. Gisteren avond heeft in het huis der gemeenten de heer C. Ferguson eene motie gedaan over den tegenwoordigen toestand van Polen. Hij meende dat deEn- gelsche regering zich ter goeder trouw het lot van dat land aan trok en ook verpligt was te zorgendat het traktaat van Wee nen nagekomen werdmet betrekking tot de vrijdommen en constitutie daarbij aan de Polen gewaarborgd. Hij beklaagde zich ten sterkste, dat Rusland niet alleen zoodanige constitutie niet had gegevenmaar zelfs de oude Poolsche instellingen had afgeschaft, en de constitutie, door den keizer van Rusland toe gestaanin alle aeelen geschonden was. Hij billijkte den Pool schen opstanden betwistte den keizer van Rusland het regt om de Polen hunne vrijheden te ontnemen. Voorts liet hij zich in zèer ongematigde bewoordingen over Ruslands gedrag, tën aan zien van Polenuit. Hij verweet die regeringdar zij duizende inwoners uit dat land in ballingschap naar Siberie sleepteen de kinderen der Polen naar verschillende gedeelten van het Russi sche Rijk vervoerdeom hen tot vijanden van hun vaderland op te voeden en tot slaven te maken van een dwingeland, die zelve de slaaf der oude Muskovitische party waswelke van niets dan bloedvergieten droomde. Het doel des Keizers, zeide hij; was eene algemejene monarchie in Europa op te rigten, en de on afhankelijkheid der natiën te vernietigenen daarom moest Groot Brittanje protesteren tegen het gedrag van Rusland als verradelijk ëh Wreed, als gevaarlijk voor den vrede en strijdig mee de eer ëh belangen van Europa. Hij eindigde met de mededeeling van eenige staatspapieren te vragen. Verscheidene leden hebben aan de debatten over dit voorstel deel genomenen velen zich zeer ongunstig omtrent Rusland uitgelaten; sommigen hebben zich de hoonendste uitdrukkingen tegen'den keizer veroorloofdhem een ongeloovigen barbaaren zelfs een monster in menschen gedaante genoemd. De ministers hebben die taal aangehoord en lord Palmerston heeft gereedelijk het mededeelen der ver langde bescheiden ingewilligd. Den 28 heeft men zich in het lagerhuis bezig gehouden met eene motiestrekkendedat zouden worden overgelegdhet mayifestr van Keizer Nicolaas ten aanzien van Polen, en de de pêche van den engëlschen ambassadeur, met welke dit manifest is overgezonden. Een aantal leden heeft zich op eene zeer he vige wijze beklaagd over de onderdrukking, onder welke de Po lenheden ten dage, immers volgens dealgemeenegeruchten, ge- 1 f v ffhbiz 1 i tt r bukt gaan, en over de mishandelingendie de russische ambte naren zich ten aanzien van, die lieden veroorloven. Verscheidene hebben gemeenddat de belangen van Europa gebiedend vorder-^ dendat Polen weder tot een zelfstandig Rijk werd teruggebragt en dat het de pligt van Engeland was, om daarvoor te helpen waken. Sommige leden hebben dergelijke staatkunde met mati ging aanbevolen andere als O'Cotmell en Scheilhebben zich de beleedigenste uitdrukkingenten aanzien van deri lussischen Keizer veroorloofd. Ofschoon het niet onopgemerkt is geble ven dat de treurige toestand, waarin Polen thans verkeertalleen het werk is van de fransche revolutionairenhebben de ministère de papieren niet geweigerd terwijl van de zijde van den heer Peel is opgemerkt, dat het, in elk geval, alvorens tot eenig nader besluit té komen belangrijk zoude zijnom eerst bepaald te doen onderzoeken, of hetgeen bij wijze van gerucht, nopens de be-j doelde mishandelingen werd verbreidindedaad gegrond was. Betreffende de Belgische zaken deelt de Courrier van hé den niets naders mede, maar van zekere oorlogzuchtige artikelen in den Messager des Chamhres .gewag makendegeeft hij zijn vertrouwen te kennen dat de vrede ongestoord zal blijven Wac er ook zegt hijmoge gewenscht worden, wij hebben thans weinig vrees ten opzigre yan de bedoelingen der groote mogend heden van het vasteland. De koning der Nederlanden, hetzij vertrouwénde op hergeen hij de regt vaardigheid van zijne zaaic noemtóf wel in afwachting van hulp van eenen anderen kant, blijft wel is waar weigerende en halstarrigmaar zal hij tot vij andelijkheden aanleiding geven In Liverpool worden nog dagelijks tusschen de 60 a 70 personen door de Cholera aangetast, terwijl daarentegen 20 a 30 per dag aan dien geessel overlijden. Londen, den 1 Julij. Men gelooft, dat Oostenrijk en Pruis- sen geene zelfde lijn met Engeland en Frankrijk ten aanzien vatl Polen zullen trekkennoch dat zij hunne alliantie met Rusland zullen laten varen, of zullen afwijken van het stelsel, waardoor de Polen onderdrukt wordenwat ook lord Durham te Peters burg móge zeggen of lord Palmerston en de graaf Sebasttani tóogen schrijven. FRANKRIJK. Parijs, den 28 Junij. Naar alle havens is order gegeven ont oorlogsvaartuigen uit te rusten. Te Toulon wordt het linieschip Marengo weder gewapend en ook het fregat de Galathéebe nevens twee korvetten en eene brik, die den 4 Julij zeilree moeten zijn. Te Brest wordt mede druk gewerkt aan het in gereedheid brengen van zeven linieschepennegen fregattentwee korvetten een adviesjagt en eene stoomboot. Een der dagbladen verzekert, dat, volgens brieven van Kroonstadteene groote russische vlootonder het bevel van den vice-admiraal HamiltonAn de Oost Zee moet kruissenen dat Frankrijk het in zee brengen van eene zoo aanzienlijke magt door Rusland met géene onverschillige oogen kan aanzien. Een ander blad zegt, dat geloofwaardige berigten verze keren, dat Oostenrijk het plan heeft om Zwitserland te bezetten en reeds troepen met dat oogmerk op marsch gezonden heeft, terwijl Pruissen en Beijeren op zich genomen zouden hebben om Duitschland van de rijnkanten te dekken. Men merkt op, dat de courrier-wissel tusschen Weenen en Parijs zeer druk wordt. Héden heeft de Oostenrijksche am- bassedeur weder depêches van zijn Hof ontvangen. De belgische gezant, de heer Lehon heeft eene lange audiëntie bij den Koning gehad. Met een buitengewonen courrier heeft het ministerie de pêches uit Rome van den 22 dezer Ontvangen. Brieven van die zelfde dagteekening spreken van de gistingdie dagelijks in de pausselijke staten toeneemt en der regering groote ongerustheid veroorzaakt. De Cholera begint binnen deze hoofdstad bij vernieuwing op eene onrustbarende wyze toe te nemen; in de drie laatste dagen zijn aan dezelve weder overleden 4330 en 62 personenter wijl bovendien op gezegde dagen aan andere ziekten zijn overle den 45 29 52 personen. Men schrijft deze toeneming gedeel telijk toe aan dé gastmalenwelke de korpsen troepen en nati onale gardes elkander geven, ter viering hunner overwinning op den 5 en 6 dézer, én waarbij dé matigheid niet altijd in het oog schijnt te worden gehouden. Men spreekt van een huwelijk tusschen den hertog van Ne mours en donna Mariaalsmede van de mogelijkheiddat don Miguel afstand; zou doenen dat in dat geval don Pedro zijne expeditie tegen Brazilië zou rigten. Ten gevolge der ontwapening in het westen zijn te Nan-

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1