eigen volk te hebben geschoten; de tweede een broodbakker, aangeklaagdvan een commissaris van politie uit wraakzucht om 'eleven te hebben gebragt. Beiden hadden, zoo het scheen, het oordeel der menigte tegen zich. De eerste is onschuldig verklaard $e tweede heeft verklaard de wettigheid der regtbank niet te erkennenen heeft geweigerd te antwoorden. De commissie heeft nog geen vonnis geveld. Men weet dus nog niet wat men van dezelve tewachten heeft. Inmiddels laat het bewind van Koning Philips zich, even als wijlen Napoleonadressen aanbieden, van de departementale engemeente-radènwaarbij dé onderteekenaren verklaren, zich om zijnen troon te willen scha ren. Éen der ministeriele bladen beklaagt zich intusschen hoögèlijk over het aanhouden van den heer de Chateaubrïant Welke ten gevolge van het arresteren van dén heer Berryer in verzekerde bewaring is gesteld. Een ander blad kondigt aan, dat het de hertogin van Berry gehikt zoude zijn, om zich inteschepen, en alzoo de Vendée te verlaten. Het verklaart echtergeenzins voor de waarheid van dit gerucht te kunnen insiaan. De berigten uit de Vendée, he den door den Moniteur bekend gemaakt, luiden weder gunstig en de bijzondere berigten van daar ontvangenschijnen de eerst genoemde niet te logenstraffen. Intusschen wordt verzekertdat dat het aantal troepen, in de zes departementen, welke de 12de militaire afdeelihg uitmaken veel geringer is, dan men tot dus verxê heeft aangekondigd en geloofden dat in genoemde depar tementen. ;bij het uitbreken van den opstand, niet meer dan 18,000 manin stede van 50,000 zijn vereenigd geweest. Uit verschillende oorden zijn thans 7 of 8 regimenten met de meése overhaasting detwaarts getrokken. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 17 Junij. Men schrijft uit Brussel van den 20 Juni]Onze Courrier behelst heden een artikel onder het opschrift vijf protocollen, waarbij hij ook nog bij de protocollen 6465 en 66 het bestaan van een 67 en 68 protocol aangeeft, van welke beide laatsten echter, zegt hij, de inhoud hem nóg onbekend is. Na vermeld te hebben waarin de inhoud van het 64 en 65 protocol bestaat, a, namelijk uitnoodiging aan den Koning van Holland om zich Vóór 15 Julij aanstaandeeene laatste maal nopens zijne eindelijke oogmerken met opzigttot de 24 ar tikelen té verklaren; en bhet aandringen op de vrijlating van den heer dé Thorn laat zich dit dagblad over het 66 protocol aldus hooren: Het n.° 66 maakt melding van een voorstel van den heer de Talleyretnd\ die aan de conferentie het aanbod doet om fransche troepen ter-barer beschikking te stellen, ten einde de ontruiming van het Antwerpsch kasteel te bewerkenen daar bij doet opmerken dat Engelandvan zijnen kanteené vloot kan bijeenbrengen om tot de voltrekking van dien maatregel de be hulpzame hand te bieden. De conferentie heeft niets besloten met opzigf tot dit voorstel van den franschen plenipotehtiaris. Wij gelooven echter dat de Courrier de inhoud der protocollen hoogst onjuist aangeeft, en dat hetgeen gisteren door den Memorial is medegedeeld veel nader aan de waarheid komt. Ook houdt men bet alhier in het algemeen daarvoor dat doofde conferentie binnen een kort tijdbestek de wederzijdsche ontruiming van grondgebied is vastgésteld. 'sGravenhage, den 22 Junij. Het Amsterdamsche Handels blad deelt den volgenden brief mede van Kapitein Piet er Bakker voerende het brikschipBrutesvan Amsterdam naar Könstantr nópel en Smirna bestemd, in dato Konstantinopel 25 Mei jl. waaruit blijkt dat de Grieksche wateren op nieuw door zee- roovers onveilig gemaakt wórden: „Ik ben alhier den 15 dezer galukkig aangekomen; den 4 dezer was ik voor Milo wahneer wij door een roover 4 uren zijn vefvolgd al roeyende en zeilendemaar toen deze zag dat hij ons niet koude krijgen«I ging hij aan boord bij een Oos tenrijker daar hij alles heeft weggenomenintusschen vervoegde 5k mij bij een Amerikaanschén schooner die naar Smirna bestemd was maar daar ik vernam dat deze geene wapenen aan boord had, en ik beter zeilde, zoo oordeelde ik best maar voort te gaanzoo als wij dan ook deden. Te 10 ure des avonds kwam de roover bij dën Amerikaan aan boord; het schieten konden wij toen éven hooren nu dacht ik zal het mijne beurt worden en daarbij werd het stil, waarom wij oordeelden het schip te boegseren; wij zétten dus de sloep uit; het ongeluk echter wilde dat deze ergens aan bleef hakenten minste Hij raakte vol Water en onderéte bovende vanglijn brakeh de sloep werd yerlö- ren. Om nu den roover te misleiden stuurden wij 4 streken uit den koers;-dit heeft ons bevrijd, ten minste den anderen dag kwam ik behouden te Syra aanen ook de Oostenrijkerwij heb ben daar 4 dagen vertoefd, en zijn van daaronder convooi van een Russische logger vertrokken. Haarlem, den 19 Jnnij. Een der bladen van Aken behelst van tijd rot tijd bijzondere berigten uit Brussel, welke steeds van dé partijdigheid des schrijvers voor de zaak der Belgen ge- tuigen. In een dergelijken brief van 15 Juny wordt verzekerd, dat de ligting der reserve-troepen, ten getale van 50000 man, geen ander oogmerk t heeft, dan om de Belgen in staat te stellen, om met de wapenen in de vuistdatgene te erlangen't welk zij vermeenen dat hun toekomt, en om uiterlijk binnen drifh^tt het kasteel van Antwerpen aantetascenvermits eene voortduring van verdere ónderhandelingen onvermijdelijk den val van Belgis zoude na zich slepén. In deze berigcen wordt ook het opstaand vertrek van den heec Adair^déa engelschen gevèlntëgögdè té Brus sel als zeker aangekondigden te kennen gegevendat de Bel gen weinig aan dien koelbloedigen calculateur zullen verliezen. Over het geheel wil men hebben opgemektdat het besluit van vofst Leopoldom zich naauwer aan Frankrijk aan te sluiten, vrij wat misnoegen in Engeland heeft gebaard. Indien het den Belgen ernst mogt zijn-, om binnen een zoo kort rijdsbestek het zwaard te trekkenbehoeft het geen betoog, dat de ligcing der bedoelde mahschap, waaromtrent de wet nog moet worden aangenomenen waarvan eene dragelijke organisa tie ettelijke maanden zoude vorderen, hun van weinig nut zou de wezen. Ook luiden de laatste brussèlsche dagbladen, wel ke bekend staanals de staatkunde van Bét bewind van vorst Leopold te zijn toegedaangeènzins oorlogzuchtigen wil men het in dezelve doen voorkomenals of Holland van de zijde der conferentie zoude zijn vermaand om vödr den 30 Jnriij te verklaren, of het willens was om vóór 1$ Julij het kasteel van Antwerpen te ontruimen, en als of, bij weigering van dien Engeland en Frankrijk zich alsdan met het doen ontruimen dier sterkte zouden belasten, met voorbehoudom de kosten te ver halen op hetgeen Belgie aan Holland verschuldigd is; enz. De inhoud der staatstukkenwaaruit een en ander zoude blijken is intusschen nog niet bekend. [Den 15 is de londensche con ferentie vergaderd geweest: zonder, daty naar luid van den lon- denschen Courrierook in in, die bijeenkomst eenig besluit is genomen.] Breda, den ai Junij. Tri het Luxemburger dagblad van den 16 dezer vindt men het volgende: Het volgende is de letterlijke vertaling van een brief uit Frank fort van den 9 dezer: Het staatkundig punt, dat de duit- sche bondsvergadering bij hare jongste beraadslagingen het meest bezig gehouden heeftis voorzeker dat van het groothertogdom Luxemburg. De invloed van Ruslandvooral die van Oosten rijk om niet te zeggen de uitdrukkelijke wil dier mogenheden, heeft de moeijelijkheid door gehakt en echter zouden de voor stellen, betrekkelijk eene verdeeling van de provincie Luxem burg vervat in de tractaat-ontwerpen en in de diplomatische cor- respondentie-acten, twijfelingen schijnen over te laten over de gezindheid om dat gewest ongeschonden te laten. Maar de voor stellen, van welke aard ook, verbinden tot niets 5 zij stellenden vijand gerust en. doen den tijd met beraadslagingen doorbrengen. Het is thans ieder man van doorzigt duidelijk, dat wanneer de noordsche mogendheden een inbreuk op deconstituerende acte der bondsvereeniging gedoogden, zooais de afstand wezen zou devan een deel der staten die haar zamenstellen buiten de eent parige toestemming van al derzelver leden (en reken er op, dat er stemmen tegen eene dergelijke schikking wezen zouden) het met dit lichaam gedaan zoude wezen. Het zou stuk voor stuk uit een vallen en de|sterkte, welke het .Noorden in dit uitge? breidt verbond van duitsche vorsten Frankrijk tegensteltzou in storten om zich niet meer te verheffen. Middelburg, den 22 Junij. Den 19 dezer verscheen eeüe Engelsehe kótter op de reede van VIissingeneen aantal Engel- sche loodsen aan boord hebbende. Meri heeft de verrigtingeii van dat vaartuig naaqwkeurig geobserveerd. Hetzelve is den vol? genden dag weder naar zee vertrokkenbegeleid door Zr. Ma brik de Brak. ADFERTENTIÈN. V PUBLIEKE VERKOOPING, op Dingsdag den if Julij 1832., des avonds te 6 urenin de Herberg Zoutenstuiti' te Goes, ten overstaan van den Notaris L. de FOUVV Jz van de. Gebouwen der geweze Bierbrouwerij het Witte Klaver blad, op de Beestemarke, wijk letter B n,° 194 te Goes, be staande in WOONHUIS, PAKHUIS v KEUKEN, WASCH- KELDER en PAARDENSTAL, met achterliggende zeer rui me ERVE voorzien van een VIJVER of BROUWPUT doende aan Rijks Verponding 11,35, en aan Stedelijke Las ten ƒ10, 'sjaars. Zullende deze Gebouwen en Erve, zóó in twee perceelen, als t.e zamengevoegd worden geveild breeder bij 'uitgezette Bjljettèri vermeld en intusschen- uit de hand te koopte bevragen bij de Heeren Eigenaren DE JONGII ZOON, en FAN DE PUTTE ZOON té Gees, en JVABEKÉte Wemeldingemitsgaders ten Kantorè van voornoemden Notariis te Goes, V De Houders van Logementen en Kóffijhuizenwelke mogten verlangen te blijven ontvangenóf voortaan te beko men eene AFVAARTSLIJSTvan het Sroorajagt DE PRIN SES MARIANNE, varende tusschen de Steden Rotterdam en Middelburggelieven zich, vóór den 1^ Julij aanstaande', franco te adresseren, bjj de Directie van gemeld Béurcveèr te Middelburg. Te Goes, bij F. KLEEUWËNS, Stadsdrukker eh Boekhandelaar. 1 ii, - t 't *rij - -• -■

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2