onderteekend zijn en aan het hoofd waarvan de woordenHen drik V, bij Gods genadeKoning van Frankrijk en van Na varre, te lezen zijn. Zij verklaart daarindat zij zich, ingevolge hare vroegere heilige belofte aan het hoofd der bewoners van de gbtrouwé westelijke provinciën plaatsten zeker isvan met hulp van clit heldhaftig volk te overwinnen. Bij een harer beslui ten bepaalt zij, dat aan de soldaten van het leger van Afrika, de belooningen en de drie maanden buitengewone soldij zullen worden töegekenddie de Maarschalk de Bourmont voor hen had voorgedragen, enten gevolge der „rampzalige," gebeurtenis - .sen van Julij 1830 hun onthouden waren. Bij een ander besluit bepaalt de Hertogin, dat delotelingen van de klassen van 1828, 1829 en 1830 weder naar hunne haardsteden zullen terug kee- ren, omdat de tegenwoordige sterkte des legers buiten verhou ding staat met de hulpmiddelen des Rijks, voor de belasting- pligtigen te drukkend is, en door de betrekkingen van Frankrijk met de buitenlandsche Mogendheden niet yereischt wordt. Het dagblad voor de geneeskunde behelsde eergisteren het volgendeWij hebben onzen lezers de bloedige tooneelen niet weder te schetsenwaarvan Parijs getuige is geweest. Het komt ons ook niet toe over de oorzaken te sprekenwelke er toe aanleiding hebben gegevenmaar de gevolgen van die vreesselij- Vke worstelingen zijn voor de heelkunst een treurig voorwerp van overweging. Ter naauwernood houden onze hospitalen op met slagtoffers der cholera overstelpt te worden, of de slagtoffers van den burgerkrijg worden er opeengehoopt. Mannen van alle klassen, van alle jaren, bezwyken er, en weldra zullen wij de hospitalen van Parijs weder zoodanig aantreffen als zij na de da gen van Julij waren. Sedert gisteren avond ontvangen het Hó - tél Dieuhet hospitaal van St. Louis, St, Antoine, la Pietié, la Charité, het tijdelijk hospitaal op de graanzoldersen andé- ?ré mindere gasthuizen, nabij de punten gelégén waar de gevech ten geleverd zijn, onophoudelijk gekwetsten. Men kan er het getal niet wel van begrootenwant ieder uur komen er uit ver schillende wijken aan. Dezen namiddag ten 3 ure, telde men er reeds meer dan 3000l'Hotel-Dieu en St. Louis, hadden er alleen 150 beko men. Men heeft ambulances opgerigt, waarop de eerste ver pleging geschiedt Verscheidene onzer médearbeiders zijn reeds in de gelegenheid geweestdringende kunstbewerkingen te verrigten. De naar de hospitalen vervoerd geworden personen zijn sol daten der linie, der stedelijke wacht, letterzetters, graveurs, verwers; men telt ook verscheidene studenten. Een enkel le gioen der nationale garde heeft 8 man per compagnie verloren. Alle gekwesten zijn zwaar gewond. Men treft sabelhouwen, bajonetsteken en vooral kogels aan. Velen zijn de buikde borst of de hals geheel doorboordde meeste kwetsuren zijn van voren toegebragteenige zijn in eene schuinsche rigting van boven naar beneden, en schijnen door schoten van een verheven punt te zijn geleden. De staat der zieken is over het algemeen zeer bedenkelijk. Men teldt reeds een aanzienlijk getal dooden. NEDERLANDEN. Amsterdam den 14 Junij, Uit Weenen meldt de Aubg.Allg. Zeitung dd. 3 Junij, dat de gezondheids-toestand van den Her tog van Reichstadt nog altijd zeer wisselvallig is; Z. D. bevond zich voor eenige dagen in eenen toestand die hoop op beterschap deed voeden; sints gisteren, echter, zijn de ziekteverschijnselen weder,-van eenen bedenkelijken aarcl geworden. Uit Meintz schrijft men ons, dd. 7 dezer, het volgende: De vrees voor duurte der granen en zelfs voor eerlang, gebrek neemt van week tot week alhier toe, en hooger steeg nog onze bezorgd heid, toen voor ettelijke dagen in onze naburige stad Worinseen oproer der geringere volksklasse uit juist die zelfde oorzaak plaats greep, en men, zoo als, helaas, uit aanplakbiljetten en bedrei gingen te voorspellen wasniet zonder grond beducht was dat dergelijke tooneelenzoo als wij in 1817 heilloozer gedachtenis, ondervonden hebbenandermaal onder ons zouden worden opge voerd. Niet zonder een bang gevoel ziet de onbemiddelde, van zijn beperkt jaargeld levende, ambtenaar, de winkelier en hands werksmanen vooral de smalle gemeentede toekomst te gemoet de groote voorraad-opleggingen hier te lande zijn reeds alle ver bruikt, en waar nog wat is, bevindt het zich in handen van rijke producentendieom den hoogstmogelijken prijs te verkrijgen nog steeds vasthouden. Zoo zoude derhalve, indien niet eene bijzondere voorziening het verhinderde, ons onmisbaar eene over- groote duurte te wachten staanen deze gunstige voorziening hebben wij te danken aan de menschlievende gezinningen van on zen vice-gouverneur den graaf van Mens dorf dietot op de eerstkomende oogst en tegen restitutie in naturahet voor onze bevolking noodige meel en koren uit de Oostenrijksche magazijnen heeft doen verstrekken, waardoor de prijszetting van het brood nog verminderen, en onmogelijk broodgebrek ontstaan kan. Onze stad is aan dien edelen man de hoogste dank-erkentenis verpligt. Breda, den 14 Junij. Uit Maastricht wordt van den uden dezer het volgende gemeld: Eergisteren zijn weder door de veld-ontdekkingtusschen 'de; smeermaas en 'Lanaken aangehouden en naar de vesting over- gebragt drie Belgische douanes, welke, in weerwil der uitdruk kelijke bevelen van hun gouvernementvan tusschen de poteaux of grenspalen niemand aan te houden noch in- en uitgaande reg- ten te vorderen, echter verscheiden personen genoodzaakt had den, zich naar het belgisch douane-kantoor te begeven, om al daar aangifte en betaling te doen van de levensmiddelen, welke zij naar de vesting wilden voeren Na een uur in verzekerde bewaring, in een der geavanceerde werken buiten de Boschpoort, vertoefd te hebben, zijn gemelde douanes door eenige militairen van de bezetting tot op de Smeermaas geleid en daar weder in vrijheid gesteld. In een dagblad te Frijburg in Zwitserland uitgegeven wor dende word verzekerddat er een geheim traktaat tusschen Leopold e n de hoven van Frankrijk en Engeland bestaat, bij het welk overeengekomen zou zijni°. aan de, organisatie der bel- gische geestelijkheid de hmd niet te leggendan na de oplossing- der staatkundige kwestie betrekkelijk Belgie; 20. dat Frankrijk en Engeland op zich zouden nemen, den bejgiscben vorst tegen de aanmatiging en ondernemingen der eerzuchtige en onrustige geestelijken te beschermen; 3°. dat de belgische geestelijkheid aan eene constitutie gelijk aan de fransche zou onderworpen worden40. dat men in Belgie het tegenwoordig in Frankrijk, bestaande concordaat zou invoeren en het openbaar onderwijs aan het burgerlijk gezag ondergeschik tmaken. Het eerst ontwerp van dit traktaat was het werk van den heer Lehondaartoe aangezec door den heer Casimir Perier, de leden van het belgisch be wind de partij der geestelijkheid toegedaanzouden van dit tractaat geen kennis bekomen hebbenwaarschijnlijk was hetzel ve alleen door. den minister de Brouckere of door den plenipo- tentiaris van de Weyer onderteekend. Men vindt in onderschei den belgische bladen dit artikel uit het Frijbürgsch dagblad over genomen en naar derzelver verschillende wijze van zien beoor deeld; De Messager de Gand zegt, na de mededeeling van hetzelve: De Siècle, (een te Brussel uitkomend blad_) maakd zich ongerust over deze nieuwstijdingdie het niet is, daar wij van, dezelve reeds sedert lang gesproken hebbenhij kan niet gelooven datZ. M. Leopoldmeineedig worde, tot zelfs de apos- tolieken in hun alvermogen te storen. Van eene andere zijde meenen de belgische liberalendat hun koning zijne eeden te kort zou doenzoo hij zijn volk vati de priester heerschappij en de rampen, waarmede dezelve het bedreigt, niet bevrijdde. Men ziet hetde belangen zijn strijdig, geraken verward. Het is ge makkelijk den uitslag van dergelijke pretentien te voorzien." MIDDENPRIJZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 1 tot den 15 Junij 1832. Zonder de Belasting, Tarwe 9,72. Rogge 6,50. Vroege Gerst f o 00. Late Gerst 0,00. Boekweit f 0,00. Haver 0,00. Witte Boo- nen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 0,00. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel f 11,72. Rogge Meel 8,15.allen per mudde. Boter/ 0,80. Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 15 cs. Rogge Brood 12s cs Osse Vleesch 55 cs. Koei Vleesch 55 cs. Kalfs Vleesch 55 cs. Schapen* Vleesch 35 «.Lams Vleesch 35 cs. Vers ch Varken Vleesch70cs. Gerookt Varken Vleesch 80 cs.allen per Nedpond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen 2,00. de mudde. Jene ver f 24,00per vat. IJpeu Hout f 7,00. Essen Hout ƒ7,00, pet wisse. Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen f6,00, de honderd. Steen Kolen /a,80, de 100 ponden. Houts Kolen f 1,70de mudde. Turf 0,^5 de dubb. mudde Kooi Olie ƒ40,00. Lijn Olie ƒ36,00, het vat. Kool Zaad 00,00. Lijn Zaad 00,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned. pond. ADVERTENTIEN. Wordt bij deze aan de belanghebbenden herinnerddat, voor de Jongelingen die in 1833 moeten Loten voor de NATI ONALE MILITIE, en wonende in Gemeenten beneden de duizend zielen, als nog, doch niet langer dan tot primo Julij aanslaande, kan worden deel genomen in het Genootschap tér voorziening in het Plaatsvervangen bij gezegde Militie, in de Provincie Zeeland, op de wijze, bepaald bij het Reglement, hetwelk bij de Directie of een der Heeren Agenten te beko men is, als voor de Districten Goes en Hulstbij den Heer G. Buijze, te Goes. Lett. B. N.° 168. Zierikzeeden 8 Junij 1832. De Directeur van voornoemd Genootschap J. T. BE THE. V BEKENDMAKING. De PUBLIEKE VERKOOPING der Hofstede FOORHOU- TE t te Kruiningendie geannonceerd was tegen den 5 Julij 183a, zal geen voortgang hebben. V In Lossing best brandende ENGELSCHE KOLEN, voor rekening van DE JONGH PILAAR Te Goes, bij F. KLEEUWENS Stadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2