if m 48 CrOESSGHE &7 2Uvgb*0 H x'" -\ - /- COUR A 15 j&«t£ 1832» NIE UÉTS TIJD INGE N. DU IT SC HL AND. Berlijn, den 8 Junij. Men houdt zich druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden tot de oprigting van het gedenk- teeken ter eere van Keizer Alexander Dit gedenkteekenwaar van het voetstuk uit eene enkele granietblok van meer dan één millioen ponden zwaarte bestaat, zal 160 voeten hoog zijn. Op den ii September aanstaandezijnde de''naamdag van Keizer Alexanderzal het genoemde gedenkteeken worden opgerigt, waartoe 1800 krijgslieden, die onder Keizer Alexander gediend hebben, zullen gebruikt worden, Uit Warschau meldt mendat den 31 Mei aldaar met groote plegtigheid door vorst Paskewitsch de eerste steen gelegd is van eene bij die stad te bouwen citadelwelke naar Keizer Alex ander genoemd zal worden. Frankfort, den 8 Jijnij. Bijzondere berigten uit Weenen van 30 Mei melden, dat aanzienlijke transporten geschut gelijk ook congrevische brandpijlennaar Tyrol zijn gezonden; dat in- tusschen de oostenrijksche troepen in Italië bij welke uitgebrei de wapenoefeningen plaats hebben, weder meer in het noorden, en wel in Lombardije en het Venetiaanscheworden bijeen getrok ken. Uit Italië wordt gemeld, dat-in Ancona op nieuw on lusten zijn uitgebrokenen dat in den nacht van den 2,4 op den 25 de Pausgezinden en liberalen tegen elkander hebben overge- staanzoodat de fransche bezetting tusschen beide heeft moeten komen. In deze berigten komt voor, dat de liberalen twee hun ner tegenstaanders gevangen hebben genomen en van dezelve zijn onderrigt gewordendat zij door priesters waren gewapend en betaald. Sedert hebben verscheidene priesters zich met de vlugt uit Ancona gered. Uit Berlijn wordt bij herhaling geschrevendat men zich aldaar meende te moeten beklagen over den hoogeren toon, dien het fransche kabinet, sedert den dood van den minister Périer, had aangenomenook met betrekking tot de binnenlandsche aan gelegenheden van Duitschland; eene zaak welke men oor deelde, dat het kabinet der Tnillerien niet aanging, en tegen wel ke bemoeijing menop grond van het beginsel van niet-interven- tie, had gemeend te moeten ptotesteren. ENGELAND. Londen, den 10 Junij. Het huis der Gemeenten heeft zich, in deszelfs zitting van den 6vereenigd met de amendementen door het Hoogerhuis in de hervormingsbill gebragt. Laatstleden Donderdag, den 7, heeft Z. M. die bill bekrachtigd, doch niet in eigen persoon, maar door middel van eene commissie, het geen door de tegenstanders van den maatregel wordt aangemerkt als eene zijdelingsch bewijs, dat Z. M. voor zich zeiven de bill afkeurt, maar zijne bekrachtiging daaraan, alleen uit hoofde van de omstandigheden verleent. FRANKRIJK. Parijs, den 7 Junij, «De lijkplegtigheid van den generaal Lamarque is in den beginne tamelijk rustig afgeloopetidoch heeft ten laatste aanleiding gegeven tot verregaande onlustenwelke geheel de hoofstad zoowel als het bewind van Koning Philips aan een dreigend gevaar hebben blootgesteld. Volgens het offi cieel verslag hebben de carlisten en de republikeinen elkander de hand gereikt, ten einde de thans bestaande orde van zaken om verre te werpenen dan te zienwelke dezer partijen de boven hand op de andere zouden kunnen behouden. Naar luid van den Moniteurschijnt het bewind in tijds van dien toeleg onderrigt te zijn geweest, en krachtige maatregelen te hebben genomen, om het oproer te bedwingen. Volgens het bedoel officieel verslag hebben de muitelingen welke zich van pistolen en ponjaarden hadden voorzienhet oogen- blik, op 't welk de redevoeringen, welkealvorens het lijk bui ten de stad zoude worden gevoerd, door onderscheidene perso nen moesten worden uitgesprokenen wél door Franschen, Duit- schersPolenPortugezen en wat des meer zijten einde lie pen bepaald tot het uitbreken der verwarring, Op dat oogen- blik heeft men eene kreet doen opgaan, dat het lijk naar het Pantheon moest worden gebragt. De overheid heeft tegenstand geboden. Er zijn schoten'gevallenen welgelijk van regerings wege wordt verzekerd uit ettelijke schuilhoeken tegen de in den omtrek geposteerde dragondersdeze hebben zich te weer gesteld en zijn onverhoeds op de menigte aangevallenen de ontzettende daarop gevolgde verwarring is het teeken geweest, waarop het gevecht algemeen is geworden. Hier en daar werden ettelijke postendoor de nationale garde bezet, ontwapend en verjaagd een der kruidhuizen wérd vermeesterd en geplunderd- in tic straten van St. Denis en St. Martin werden barricaden opgewor* penalom de kreet van leve de republiek aangeheven en werden zoogenaamde phyrgische mutsen op stokken rondgedragen. De koning, welke reeds des avonds van St. Cloud aan hec kasteel der Tuilerien was gekomen, heeft zich terstond aan de troepen en de nationale garde, in dien omtrek vereenigd, ver toond, en is door dezelve met vreugdegejuich ontvangen. Itt de eerste plaats heeft men de muitelingen, welke zich in hec kwartier van St. Jacques, hadden genesteldverdreven; ver~ volgens heeft men dié, welke zich in de straten van St. Denis en St. Martiq hadden verschanst, krachtdadig aangetast, doch. de meeste troepen zijn tégen de voorsfad St. Antoine gewend, in welke de muitelingen hunne voornaamste magt hadden vereer' nigd, en zich zich zwaar hadden gebarricadeerd. In den nacht zijn de meeste der stellingen, in Welke de mui-»?, telingen zich hadden bevestigdvermeesterd. De laatste, welke tegenstand hebben gebodenhadden Zich in het klooster van St. Mery verschanst, en hebben zich aldaaar wanhopig verdedigde Men heeft zich genoodzaakt gezien, kanon tegen hun aantevoe- renen zoo Wel van de zijde der nationale garde, als van de zijde der nationale garde, als van den kant der linietroepen zijn bij de vermeestering dezer stelling een aahtal soldaten gesneuveld. Gisteren ochtend heeft de Koning andermaal de troepen in den omtrek der Tuilerien in oogenschouw genomenen daarna, ter» wijl men bij St. Mary nog wakker vechtende waseen grooe gedeelte van de hoofdstad bezocht. Volgens het officieel berigc is Z M. door de troepen, de nationale garde en het grootste gedeelte der bevolking met geestdrift begroet. Men heeft een aantal der muitelingen gegrepen. De druk persen van de dagbladen, welke als de organen van de republi keinen worden beschouwdzijn verzegeld. De bladen der he vige liberalen zijn in beslag genomen de hoofd-redacteuren zijtt gevat. Omtrent de gesneuvelden en gekwessten verbreid men allerhande geruchtenten aanzien van welke men nadere inlich tingen zal dienen aftewaohten. Dé gedeputeerden, de partij der hevige iieberalen toegedaan» zijn bijeen geweest, doch hébben geen besluit genomen. heéren La fit teOdillon Barrot en Mauguinde hoofden der partij, zijn daarop bij den Koning ten gehoor geweest. Men zegt, dat de generaal Lafayettedie, ondanks zijne hooge ja ren en gebrekende lijkstatie te voet was gevolgdop het punt dat de vijandelijkheden zouden beginnen de menigte noch toe rust heeft willen vermanenmaar bij niemand eenig gehoor heeft gevonden Op het rapport van dé ministers Montalivet en Soult heefc heeft Koning Philips verscheidene gewigtige besluiten genomen. De polytechnische-schoolen de school van Alfort zijn ont-: bondenomdat derZelver kweekelingen een voornaam aandeel aarï den opstand hebben genomen. De artillerie van de nationale garde isom gelijke redenenafgedankt. De gewigtigste maatregel van allen is echter eene ordonnantie, bij welke de hoofdstad Pa rijs even als de vier départementen en de drie arrondissementen in het westen, itt staat, vati beleg wordt verklaard Deminis» ter de Montalivet beweert in het rapportin 't welk de maatre gel worde aangeraden, dat de stoffelijke kracht der factie wel is waar gebroken isdoch dat men nog eene zedelijke kracht be hoeft; ten einde de geest ten eene male te fnuiken, en, doof' eene spoedige werking, tot op den bodem der gesmeede com plotten door te dringen Door dpzen geweldigen maatregel maakt het bewind van Koning Philips zich meester van de zoo matige drukpers. Ten tijde van Napoleon was geheel Frankrijk in staat van belegdoch deze ondersteunde zijn gezag met mili taire commissienwelke al de genen die haar werden overgele verd, zonder veel omwegen, én ook zonder veel onderzoek, lieren doodschieten. Heden ochtend schijnt het rustig. Hier en daar ziet men nog eenige battaillonsdoch de zamenscholingen zijn niet vijandig. Men herstélt de opgegravëne straten en de verbrijzelde lantarens* De winkels worden weder geopenden de zaken schijnen hareti gewonen loop te zullen hernemen. Parijs, den 8 Junij. Detijdingen uit het westen getuigen* dat het bestuur den opstand aldaar op verre na niet meester is* maar dat dezelve veeleer in de laatste dagen heeft toegenomen. Van Nantes onder anderen schrijft mendat alle de gemeenten op de linkeroever der Loirebeginnende van deze stad tot aan Mauves en tot op een afstand van tien uren gaans van de rivier, in volkomen staat van insurrectie zijn. Op den 5 werd voortsf in de omstreken van Angers het stadje Monr-Jean doof de op- scandelingen aangetastdoch door de nationale garde verdedigd. Daarentegen heeft het arrondissement Savenay, hetwelk totnw .S¥Z*ï 4

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1