tting gevorderd voor het verzuim der beleefdheid, die men den vreemde gezanten op den naamdag hunner vorsten door een be zoek bewijst. De kardinaal Pacea heeft dit op'den i mei den verjaardag van koning jtodewijk Filipsnagelaten, en men ver schoont zich daarmede, dat 'het vergeten is. De Ambassadeur beschouwt dit als eene belediging. Ook heeft men opgemerkt, dat de ministers van Oostenrijk, Rusland en Pruissen noch iii de kerk noch ten zijnen huize op dien dag verschenen zijn; dat vier romeinsche prinsen de uitnoodiging op het feest hebben af geslagen, en men oordeelt, dat hierin met gemeenschappelijk overleg is gehandeld* Ook te Ancona hebben de kotnmandant der karabiniers, de bisschop en de dignitarissen der kerk geweigerd aan de uitnoo diging van den generaal Cubières op dien dag te beantwoorden. ENGELAND. Londen,, den 19 Mei, Na onderscheiden conferencietv van graaf Grey met den koning, en na dat de onverantwoordelijke raadgevers des koning vergeefsche pogingen gedaan hadden om aan de Herstelling van het ministère Grey voorwaarden te verban den, als b. v. van in zekere wijzigingen der hervormingsbill te bewilligen en af te, zien van alle benoeming van nieuwe pairs, bedingen waarin graaf Grey in het belang van zijn land en van zijne eigene eer niet kon tredenis eindelijk gisteren het minis terie Grey op nieuw döor Z. M. bevestigdon wel ditmaal be kleed met zoodanige magt als noodig zjj om de hervormingsbill, zoo als die thans bij het huis der lords hangende iste doen doorgaan, en wel zoo spoedig als met eene behoorlijke overwe ging bestaanbaar zij. De juiste bedingen, welke graaf Grey en lord Brougham gemaakt hebben, alvorens hunne bedieningen te hervatten, zijn niet bekend, maar het is genoegzaam zeker, dat, indien zich geen voldoend aantal pairs verklaart om dieri maatregel te ondersteunenmen dadelijk eene benoeming van nieuwe pairs te wachten heeft. Men schijnt dit in het huis der lords ook te begrijpenen reeds werd gisteren avond in het huis der lords door enkele leden rondelijk verklaard, dat, in den tegenwoordigen stand van zakenen om de onafhankelijkheid van het huis te redden, 2ij, hoezeer te voren tegen de bill gestemd hebbende, voortaan dezelve ondersteunen zouden. Onze nieuwspapieren deelen thans de op ió December I!. door de gevolmagtigden van Engeland, Oostenrijk, Pruissen, Rusland en Belgie geslotenen laatstelijk bekrachtigde overeen komst mede, ingevolge welke van de vestingen, die na den vre de van 181$ uit voorzorg tegen eenen aanval van den kant van Frankrijk op kosten der verbondene mogendheden opgerige of hersteld werden, die van Meenen, Ath, Mons, PhilippeviUe en Marienburg ontmanteld moeten wordenzullende daarmede binnen 2 maanden een begin worden gemaakt, en de slooping der vestingwerken voor het einde van het volgende jaar volbragt moeten zijn* Alle overige Belgische vestingen zullenvolgens deze zelfde overeenkomst, door den koning van Belgie in goe den staat moeten worden onderhouden* Indien de vier genoem de gtoóce mogendheden of eene derzelveh mogt bevinden ten gevolge van eene te bewerkstelligen afrekeningnog eenig over schot in handen te hebben van de fondsen, na 1815 bestemd voOF het vefdedtgings-stelsel van Belgie, zal het zelve aan den koning van Belgie ter hand gesteld worden om te dienen tot het oogmerk waartoe die fondsen bestemd waren. Overigens behou den gemelde vier mogendheden zich voor om onderzoek te doen naar en zieh te verzekeren van de volledige uitvoering dezer oyer- eenkomst. FRANKRIJK. Parijs den 19 Mei. Ten aanzien van de zamehstelling van «en nieuw ministerie blijft steeds dezelfde onzekerheid bestaan. Voor het overige verzekert men, dat de alhier ontvangene tij ding, dat lord Grey aan het hoofd van het Engelsche ministerie zal bljjven hij den kabinetsraad van veel invloed is geweesten dat wanneer er, na dat men eerst den loop der gebeurtenissen ip Engeland zal hebben gadegeslagenovergegaan moet worden tot de benoeming van een nieuwen president van den raad, en tot eene geheele of gedeeltelijke verandering van ons ministerie, dit nu meer in eenen gemagtigden zin zal plaats hebben, dan wel het geval zoude zijn geweest, indien lord Grey onherroepe lijk uit het Engelsche ministerie ware verwijderd gebleven. Bij koninklijke ordonnantie worden tachtig duizend man van de klasse van 1831 in dienst opgeroepen. Er loopen thans vele geruchten over krijgstoerustingen, die op de noordelijke grenzen gemaakt worden. Men zegt dat alles in gereedheid is om een leger te veld te brengenen dat de regementen reeds aangewezen en de generaals benoemd zijn. Het doel van die wapening zou alleen zijn om dadelijk in Bel gie binnen te rukkenzoodra de vijandelijkheden tusschen dat land en Holland mogten hervat worden. Heden heeft de begrafenis van den heer Casimïr Périer met bijna koninglijke pracht .plaats gehad. De ministers van jus titie en van oorlogde president van de kamer der pairs en de heer Beranger, vice-president van de kamer der gedeputeerdendroe gen de slippen. De overige ministers, vele pairs, afgevaardigen magistraatpersonenleden van de kamer van koophandeleen groot aanta! aanzienlijke burgersde adjudanten des koniogsen vteénjde ambassadeurs en ministers maakten den lijkstoet uitwaartoe ook de nationale garde en het garnizoen van Parijs behoord hebben. Alleen de russische ambassadeur, die plotseling onpasselijk ge worden washeeft deZe plegtigheid niet bij'gewoon. Toen de trein de kerk van Se. Thomas d' Aquinwaar de lijk dienst gevierd is, Verlaten had en de boulevard kwam, hebben eenige jonge liedenwier hoeden mét driekleurige linten versierd warén, gefloten en leve de vrijheid! geroepen. Parijs, den 21 Mei. Vrij algemeen zegt men hier, dat het huwelijk tusschen den belgischen vorst en de oudste dochter van onzen koning, waarvan reeds herhaalde reizen gesproken is, in de volgende tiiaand zal voltrokken worden. De berigten uit het zuiden zijn voortdurend vrij gunstig immers de rust schijnt voor het oogenblik hersteld. Te Baziers hadden voor eenige dagen onaangenaamheden plaatstusséhè» de bevolking en een regiment dragonders aldaar in bezetting, dook het bestuur heeft dadelijk besloten dit corps van garnizoen tedoen veranderenmert vertrouwt daardoor de oorzaak tot nieuwe onlus ten te hebben uit den weg geruimd. 4 Volgens bijzondere berigten uit Toulpn zouden de vier perso?. nen die op de stoomboot II Carlo Alberto gevonden warennaar het fort Lamalgue worden overgebrage. Het schijnt dat men be ducht is, dat hunne zaak te vele voorstanders ónder'de bevolking zoude vinden. In de omliggende gemeenten ging mên voort met huiszoekingen doenen alle verdachte personen te arresterendoek de zorgvuldigste nasporingen waaren onvoldoende geWeest om de beide -personen die te Ciotat van de zoo even genoemde stoom boot aan wal waren gestapt in handen te krijgen. Waarschijnlijk is bet aan dezelve gelukt de grenzen te bereiken. De onderhandelingen door het fransch gouvernement met den keizer van Morocco, over den afstand van eenige streken in de nabijheid Algiers, geopend, zijn volkomen tot een gewenscht einde gebragt. Genoemde vorst heeft zijne regtén geheel Op- gegeven. NEDERLANDEN. Breda, deti 24 Mei. tJic Brussel van den 23 Mei: meldt men het navolgende Volgens den Courtier is het nu beslistdat de heer Leclercq in het ministerie niet treedt en de heer de Meulenaere hetzelve verlaat. De heer Leclercq was viermalen bij den koning ten ge- hoore geweest. Het al te stoute stelsel van dezen gedeputeerden en vooral de liedendie hij bij zich in het bestuur had willen doen plaats nemenhadden de goedkeuring niet weggedragen. De rede nen, die dêii heer de Meulenare tot zijn besluit bepaald hadden zege de Court ier deze cè zijri: Zaturdag laatstleden was hij nog besloten te blijven, onder de voorwaarden dat de heer van de Weyeroverwièn hij zich zeer te beklagen had, teruggeroepen wierd. Zulks werd hem door den koning beloofdaan wien hij daarenboven deed opmerken, dat de staatkundige houding, over eenkomstig het adres der vertegenwoordigersonbestaanbaar was, met de aanbiijving van den heer van de Weyer. Na het vertrek van den minister Werd deze gezant, alsmede personen tot de engelsche legatie behoorendebij den koning ontvangen. Des avonds was de heer van de Weyer evenmin teruggeroepen als zijn gedrag afgekeurd, en bestond de eenige voldoening van den heer de Meulenaere in de verzekeringdarwanneer de heer van de Weyer hem personeel te kort had gedaan had, dezelve uitgenoodigd zou worden zijn ongelijk weder goed te makefi. De minister antwoord de dat hij zich het hem personeel aangedaan onregt Weinig aantrok maar dat hij meende dat de heer van de Weyer bovenal aan het land te kort gedaan had eft eindigde mer zijne demissie te nemen. Naar men zegt zal met de heer de Meulenaere ook deseerecaris- generaal Nothomb het ministerie veriaten. Sedert eergisteren heeft men op het ministerie van buitenlandsche zaken alles voor den opvolger aan den heer de Meulenaere in gereedheid gaan brengen. Behalve de aanvraag om een nieuw crediec voor oorlogsbe» hoeftengisteren aan de kamer door den generaal Evain gedaan stelt het gouvernement zichzegt menvoor, eene wet aan te biedenom den eersten ban der burgerwacht als militie te doen optrekken en er eenige nieuwe regementen infanterie van te for meren. Volgens een der Brusselsche anti-revolutionnaire dagbla den heeft de minister van binnenlandsche zaken onlangs aan de Koninklijke Brusselsche Akademie eenen brief geschrévenwaarin hij aan dezelve te kennen gaf, dat het betamelftk zou zijnvat! de lijst der leden te schrappen de Hóllanders die onder Koning Willem benoemd zijn. De akademie zou daarop hebben geant woord, dat wel verre van daarin eenig nut of voegzaamheid te zienzij zich altijd zou vereerd achten onder hare leden te tel len die geleerden en uitstekende mannenwelke zij onder andere omstandigheden had verkozen. PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD. Te Schiedam, den 25 Mei 1832. Jenever het Nederlandsche Vat zonder Fust ƒ21,00, Amst. Proef het Zonder de Belasting 23>75- Te Goes, bij F, KLEEUWENSStadsdrukker en Boekhandelaar, -r-

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2