den ongelukkigen tot dit rampzalig besluit gebragt heeftis niet regt bekend. V Pit Brussel van den 22 Mei wordt het navolgende ge schreven: De koning zal naar alle waarschijnlijkheid, tegen den 25 de zer, naar Compeigne vertrekken. Zijn huwelijk met de oudste dochter van den koning der Franschen zal zeer spoedig plaats hebben. Uit Doornik schrijft mendat de berigten door de dag bladen medegedeeldals of de cholera in de voorsteden en omlig- gpnieenten aldaar uitgebroken wasten eenemale onwaar en on gegrond zijn. - Messages- de Gandmeldt den 21 Mei. Gisteren hadden wijóp geloof van de Emancipationgezegd dat zich te Gent een geval van Cholera had vertoond. De Regering onzer stad mag- tigt pns om het gezegde van het Brusselsche Blad ten stelligste tegen te spreken. Goes den 24 Mei. De Geneeskundigenwelke van Gou- vernements wege tot onderzoek van den Aziatischen Braakloop paar Duitschlahd waren afgezondenna gedurende het heerschen jlier ziekte te Hamburg en Berlijn, dezelve aldaar te hebben waargenomenterug gekeerd en van hunne bevinding aan Zijne Majesteit den Koning een omstandig rapport uitgebragt hebben» de, hetwelk op Hoogst deszelfs last is gedrukt en algemeen ver krijgbaar is gesteld, kan het niet anders dan nuttig zijn, daar gemeld rapport waarschijnelijk niet in aller handen zal ko- jtnen om, zoo algemeen mogelijk de gezondheidsregelen bekend te makenwelke door voorzeide Geneeskundigenhet meest jdoelmatig zijn geoordeeld, om zich voor die ziekte te behoe den deze regelen zijn voornamelijk vervat in dat gedeelte van hun rapporthetwelk bij dezen wordt medegedeelden van den Volgenden iuhoudis: V Deze gezondheids regelen hebben inzonderheid betrekking op het in acht nemen van eene behoorlijke dieeteene warme en zinde lijke kleeding en het bewaren van eene goede gemoedsgesteldheid. 'Wij hebben te voren gelegénheid gehad aan te toonen, hoe zper afwijkingen in den leefregel als voorbeschikkende of gele genheid gevende oorzaken tot de ziekte werkenen het is dus van 'het grootste belang zich zorgvuldig voor dezelve in acht te nemen. Men stelle zich derhalve niet nuchter aan de lucht bloot en, wanneer de tijd tusschen het ontbijt en het [middagmaal te lang mogtzijn zorge men in dien tusschentijd eenig voedsel te ge bruiken ten einde de maag niet op eenmaal met te "veel spijzen' tp overladen. Ofschoon dus onmatigheid in het gebruik van anders gezond voedsel reeds -nadeelig is, zoo is het het evenwel' vooral de keus omtrent dé hoedanigheid van spijs en drankwelke eene bijzon dere aandacht verdient. Het veelvuldig gebruikalzoovan visch vruchten, van groenten, vooral van waterachtige en in het al gemeen van verkoelende spijzeniswanneer de cholera in eene plaats beerscht, af te raden, alsmede het gebruik van zoodanig voedselhetwelk de ondervinding aan sommige personen geleerd heeft dat bij hen ligcelijk diarrh® veroorzaakt, of op eenige an dere wijze coor hen niet goed verdragen wordt. Ook het brood verdient eene bijzondere opmerkzaamheidhetzelve moet van ge zond graan bereidgoed gerezen en gaar gebakken zijn. Öud gezouten of gedroogd, en vooral bedorven, vleesch of \yisch is ten hoogste nadeelig; terwijl het gebruik van goed rund- vleesch het meest is aan te bevelenhoewel wij aan het matig gebruik van kalfs-schapen en varkens vleeschalsmede vari ge vogelte en wildgeen nadeel toekennendewijl men echter op sommige plaatsen heeft opgemerktdatgedurende de cholera- cpkjifjiie, eenige dieren, en vooral ganzeneenden en hoenders, onder bijzondere, volgens sommigen, met de cholera overeenko mende verschijnselen sterven, is het van belang daarop acht re geven, en zich zorgvuldig voor het gebruik van het vleesch van zieke dieren te wachten. b}iets echter oefent eene meer algemeen erkende verderfelijke werking uit dan het misbruik van sterken drank; elke plaats, .welke door den braakloop bezocht wordtbevestigt deze waar heid en wij hebben zoo menigvuldig de treurige gevolgen hier van gezien, dat wij de autoriteiten en personen van invloed, niet genoeg kunnen aanbevelen, daartegen hunne raadgevingen en ver maningen bij de geringe volksklasse aan te wenden. Insgelijks moet het gebruik van jonge zure wijnenvan veel en van versch en .zuur bier, en vooral, in hët algemeen, van kouden drank, 3! 5V water, wei of karnemelk, wanneer het Iigchaam verhit is, als zeer nadeelig worden beschouwd' Een matig gebruik daar entegen van goeden wijn, en inzonderheid rooden Bordeaux-wijn achten wij heilzaam, en dat van goedtbier, van water en wijn, of niet een weinig brandewijn vermengdalsmede van koffij en thee, onschadelijk, als ook het matig gebruik van geestrijken .drankvoor hen die daaraan gewóón zijn. Over het geheel zouden wij het daarvoor houden, dat men- schen, welke eene geregelde levenswijze in hec gebruik van spijs en drank gewoon zijn te houdendaarin hoegenaamd geeneen vooral geene plotselingeverandering moeten makenhetzij wan neer eene plaats door de cholera bedreigd wordt, het zij wan-, neer dezelve werkelijk in dezelve heerscht. Aangezien de ondervinding geleerd heeft dat, inzonderheid bij eene cholera epidemjeeene sjpoedige afwisseling pn oorgang van warmte in koude, en in het'bijzonder'verkoeling van som mige Iigchaam sdeelen, vooral van den buik en der voeten zeer nadeelig ismoet men zich hiervoor met de meeste zorg hoe den. Eene warmere kleeding dan gewoonlijkhec dragen, b. v., van flanel op de huid, en wollen kousen aan de beenenofvoor henwier buiks-organeti gevoelig voor koude zijn van een fla nellen gordel of vlaggedoek tot verwarming van den buik ïs dus zeer aancebevelenwegens de grpotp mpdelijdenheid bij vele men- schen tusschen de voeten en de organen van den onderbuikis hec ook van aanbelang te zorgendat de voeten bestendig droog en warm worden gehouden. Ook moet de reinheid des ligcb^pis zeer worden in acht genomen. Van niet minder aanbelang is het bewaren van eene goéde opgeruimde gemoedsgesteldheid. Ër is misschien geene ziekte bij dewelke de zielsgesteldheid eenen zoo grooten invloed uit oefent als bij den Aziatischen braakloop. Men vermijde allé te sterke inspanningen van den geest, en trachte, zoo veel mo gelijkalle hevige gemoedsaandoeningen als angst, vrees;kóm-: mertoorn, enz., zorgvuldig voor te komen; daarentegen trach te mendoor eene opgewekte gemoedsgesteldheid en eene ma tige oefening van den geest, de ziel in eene kalme en opgeruim de stemming te bewarenwaartoe vooral een onbepaald vertrou wen op de wakende zorg der Voorzienigheid strekkenkan. Diegenen, welke eene bijzondere vrees voor de ziekte beko men hebbenmoeten zich yoor het zien van cholera-zieken onj vroeger ppgegevene redenenwachtenterwijl diegenen weike deze vrees niet kunnen tegengaanen hiertoe zich in de gelegenheid bevindenhet veiligst doen de ziekte te ontvlugten en zich naar eene plaats te begeven, waar de ziekte niet heerscht. Ten einde, wanneer de ziekte in eene plaats is uitgebroken, zoo min mogelijk nadeelige gemoedsaandoeningen bij de inwo ners op te wekkenmoeten alle maatregelen van dwang verme den worden, welke in zoo vele plaatsen de heillooste gevolgen na zich hebben gesleept; doch her uitvoeren der te nemen maat regelen zoo veel mogelijk aan de goedwillige medewerking dér inwoners wórden overgelaten. Tot hetzelfde einde is het nuttig, dat alle plaatsen tot een onschuldig vermaak der inwoners die nende, blijven opengesteld en zoo veel ^mogelijk worden aan gemoedigd. Even gelijk van den geest moet ook een en al te sterken en aanhoudende inspanning van het Iigchaamwelke tot verzwakking en uitputting aanleiding geeft, en aanhoudende rustwelke eene werkeloosheid van de organen des ligchaams ten gevolge heeft en waardoor hetzelve tot ziekte geneigd wordt, vermeden wor den; eene matige ligchaams-oefening en dagelijksche beweging in de vrije luchtvooral bij droog weder, is echter zeer aan te bevelen. PRIJZEN VAN HET GEDISTELÈERD. Te Schiedam, den 23 Mei 1832» Jenever het Nederlandsche Vat, zonder Fust21,00. Arnst. Proef het 23,75, Zonder de Belasting r 1 1. A D V E R TE NT I EN. V REGENTEN van de GODSHUIZEN en het ALGE MEEN ARMBESTUUR te Goesadverteren bij deze: dacbijj de uitloting van OBLIGATIEN wegens de achterstallige schul den ten laste van hunne Administratiewelke heeft plaats ge had op den 6 February dezés jaars zijn getrokken de volgende Nummerste weten 6, 40, 42, 82, HO, 121, i2ó, 128, 156, 192, 193., 201 202 216, 220, 229, 236, 243 298, 34O, 343, 355 359 365» 382» 402, 441» 45* 457 4<>o, 467, 474 478 492 493 496 513 sip 523 542 552 t 557564580587 Tot de uitbetaling yan welke, mitsgaders van de Intressen der nog onuitgelotè Obligatienin Regenten kamer van het Wees huis te Goeszal worden gevaceerd iedere Woensdag jn de maand Junij eerstkomende, dés middags van 12 tot a uren, GOES., den 22 Mei 1832. Namens Heeren Regenten voornoemd. H. C. PILAAR, Rentm. <2? Aman. J. G. EIFF, Lakenkooper en Kleedermaker te Middel burg heeft de eer het geëerde Publiek te berigcendat hij op Maandag den 28 dezes, tot het opnemen van Commissien ter levering van MANSKLEEDEREN, te spreken of te ontbieden zal zijn in het Logement Stad Rotterdamop de Markt, en zal uiterlijk tot Dingsdag verblijven. Te Goes, bij F. KLEEUWENSScadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2