NEDERLANDEN. Amsterdam, den 16 Mei. Extracten uit de heden per cour- rier bij ons ontvangen Belgische Dagbladenvan gisterenDings- dag 15 Mei. Goes 18 Mei 1832. c. T. CREMER. ambassadeurs plaats gehad, ten gevolge van welke courriers in alle rigtingen zijn afgezonden. Aan de Parijssche beurs van den nden hadden de renten ten gevolge dier tijding eene daling ondergaanzijnde de 5 pets. van 97.5 tot 96.30; de 3 pets. van 70.15 tot 69.35 gezakt. De te Parijs ontvangene berigten uit Zuiden hielden in; dat aldaar bij voortduring eene sterke gisting bleef heerschen en dat mèn uit Marseilleafdeelingen krijgsvolk naar eenige om liggende plaatsen had moeten zenden, om de woelingen der kar- listen te beteugelen. Ook in de omstreken van Nantes (Vendée) was het volgens berigten van daar, van den 8sten, zeer onrustig, en zag men de uitbarsting van onlusten te gemoet, waartegen de noodige maat regelen genomen werden. De Moniteur van gisteren deelt eene telegraphische de pêche mede, waarbij de kommandant der militaire divisie aan den minister van oorlog te kennen geeft, dat de hertogin van Berrij zich niet aan boord van het stoomschip, aldaar opgebragt, heeft bevonden. De berigten van Marseille en de omstreken spre ken voordurend van onrustige bewegingenonder de bevolking waargenomen. Memoriaal-: Wij kunnen verzekerendat bij een nieuw proto col, de dagteekening van n Mei en het no. 60 dragende, hecHol- landsche gouvernement verzocht wordt den heer Thornwiens ar restatie ten eenemale door de conferentie wordt afgekeurdin vrij heid te stellen terzelfder tijd noodigt de conferentie het Belgische gouvernement uit om de personen, die tot de bende van Torna- co behoord hebben, doch wier gevangenneming zij goedkeurt, op vrije voeten te zetten, vermits zij dezelve in het belang eener wederzijdsche vergetelheid vreedzaam naar hunne haardsteden wenschte te zien wederkeeren. Men weet dat de Koning van Holland verklaard heeft den heer Thorn in vrijheid te.zullen stellen, indien men tegen denzelven piilde uitwisselen al de gevangenen, van de te Namen in arrest zittende personen der bende Tornaco. Die personen zijn gevan gen gemaakt op ons grondgebied, alwaar zij met de wapenen in de hand zijn gevat. Men verzekert, en hoezeer het ons grieft dit te moeten zeggen wij aarzelen niet te geloovendat de mi nister van justitie reeds met de zaak zich bezig houdt, en dat de Namensche gevangen eerstdaags op vrije voeten zullen zyn Ziedaar dan de schitterende vergoedingwelke de heer Meule naere ons beloofd had van den Koning van Holland te zullen eischen j Journal des FlandresDe dagbladen spreken van ont zaggelijk zware artillerie welke te Antwerpen zou zijn ontvan gen. Men bedoelt hiermede kanonnendie bommen werpenen waarvan de uitvinding toekomt aan den Franschen Kolonel der Artillerie Paischans. De projectiles kunnen met dit nieuwe ge schut horizoncaalof in eenen hoek van 15 graden geworpen worden. Een eenig dier stukken, dat te Luik gegoten is, is in ons Arsenaal ontvangen, alwaar nog een tweede verwacht wordt; dit geschut schijnt bestemd om voornamelijk de kusten te ver dedigen. Wij zullen niet spreken van ons Arsenaal ^zonder ook te ge wagen van deszelfs ontzaggelijke approvisionnementde daar heerschende orde en activiteit en bij alle werken in het oogsprin gende voortreffelijke directie. Breda, den 15 Mei. In eenen bijzonderen brief uit Maas tricht wordt gemeld, dat de gesteldheid huiteu de vesting de zelfde blijft; de weg naar Aken is volkomen vrijde reizigers passéren hem ongehinderd, en geen belgische militairen vertoo- nen zich aan die zijde van de Maas; hunne douanen rondom de voting gedragen zich over het algemeen vrij bescheiden; aan de vestingwerken wordt nog aanhoudend gearbeid en dezelve meer en meer in den geduchtsten staat van tegenweer gebragt. De geest van het garnizoen is boven allen lof verhevenen die der bur geren wordt gezegd veel verbeterd te zijn. De prijzen van alle noodwendigheden zijn gematigd, en, wat er ook gezegd moge wezeneen genoegzame voorraad is er voorhanden zoodat men voor geen ongemak zou te vreezen hebben, al ware het, dat de stad gedurende eenen tijd buiten gemeenschap wierd gesteld. t-De belgische oppositie-bladen zijn verre van den oörlog- zpebcigen toon te voeren, dien de andere dagbladen aanslaan; zij meenet* dat liet gouvernement zich bepalen zal, het gedrag van den heer van de Weyer af te keurenen zich voorts naar den raad gedragen, dien de engelsche en fransehe gezanten, bij ie dere voorkomende moeijelijkhêidhetzelve niet nalaten zullen te geven. Overigens, voegt een hunner er, bij, na spottenderwijs van de fransehe en engelsche ratificatie gesprokenen dien zelf den geest gevraagd te hebben, wie het yereenigd Frankrijk, Eli geland en Belgie zou durven aanranden, waarneer Belgie alleen ceiae voorhoede van honderd duizend man zijnen bondgenooten kim leveren: overigens, zegt hetzelve, zullen wij tot dit uiter ste niet gebragt wordenwij zullen geen oorlog hebbenmen verbiedt het onsEuropa begeert denzelven niec, en daar de heer van de Weyerte Londenblijfc, de heer Lehon te Parijs, d e heer de Meulenaere aan de buitenlandsche zaken en de heer de Mér ode aan het hoofd van Het leger, zoo zal er geen bloed vergoten wordende conferentie zal ereen eind aan makenon ze geschillen zullen in der minne vereffend worden en veel een voudiger veel spoediger dan men hec denkt. Uit Brussel van den 14 Mei meldt men het navolgende: De Messager de Gand spreekt van een geruchtdat in En geland en in Holland Jn omloop zou zijn, en daarin bestaan dat de Koning der Nederlanden den hertog van Wellington aan zich verbonden hadomin geval eener hervatting van vijande lijkheden den Prins van Oranje in hec opperbevel over hec Hol- landscbe leger bij ce staan. De hertog erkentelijk voor de wel daden door hem van het hoofd van het1 stamhuis van Oranje ont vangen wien hij daarbenevens uit grondbeginsel en genegenheid toegedaan washad zelfs tot die uimoodiging bijgedragenbij zou, daarenboven, in het bedoeld géval, geen verlof van het engelscb gouvernement hebben té vragen, daar hij vroeger met deszelfs toestemming de waardigheid van veldmaarschalk in dienst der Nederlanden had aanvaard. Te Brussel verhaald men, dat Tongeren versterkt wordt, ten gevolie van de toebereidselen, die de generaal Dibbitz in Maastricht blijft maken, en uit vrêes om van dien kant door hec Hollandsche Jcger aangevallen te worden. MIDDEN P R IJ ZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den r tot den 15 Mei 1832. Zonder de Belasting Tarwe/ 9,30. Rogge 6,50. Vroege Gerst f 000. Late Gerst 0,00. Boekweit f 0,00. Haver 0,00 Witte Boo- nen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten/" 0,00. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel 11,30. Rogge Meel t 8,15 allen per muddeBoter/ 1,17. Noord. Hollandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 Cs. Witte Brood 26S cs. Tarwe Brood 145 cs. Rogge Brood 12s cs. Osse Vleesch 55 cs.Koei Vlcésch 55 cs. Kalfs Vleesch 55 cs. Schapen* Vleesch 35 «.Lams Vleesch 35 cs. Versch Varken Vleesch70cs. Gerookt Varken Vleesch 80 cs,, allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 1,00. de mudde. Jene- ver f 24,00per vat IJpen Hout 7,00. Essen Hout f 7,00, per wissen Groote Takkebossen 10,00. Kleine Takkebossen f 6,00de honderd. Steen Kolen f 2,80de 100 ponden. Hours Kolen t ,70de mudde Turf f 0,55, de dubb. mudde Kool Olie /40,oo. Lijn Olie 36,00, het vat. Kool Zaad 00,00. Lijn Zaad 00,00, de mudde. Kaarsen 70 cs. het Ned. pond. 1 - 11 1 1 - A D V E KT ENT IE N. Commissarissen der ZEEUWSCHE BRANDWAAR BORG MAATSCHAPPIJ te Zierikzeezullen op Donderdag den 24 Mei 1832, des middags ten een urein het Koffij- hujsvan B. H Har inchaldaar, ten overstaan van zoodanige Deelhebbers, als daarbij zullen verkiezen tegenwoordig te zijn, opentlijk doen Rekening en Verantwoording hunner administra tie over den jare 1831; mitsgaders verslag van den cegenwoor- digen voordeeligen staat dezer Maatschappij. Commissarissen voornoemd, J.W.P. KROEF. Op last derzei vei De Secretaris, J. VERVEEN. De bevorens aangekondigde Verkooping van eenen Zin- delijkèn Inboedelten sterf huize van Mejufvrouw de weduwe van den Heer JOHANNES STEENDJJK, te Goesiri de Lange-Vóy-straatwijk letter AN 53, zal nu zonder ver der uitstel plaa.es hebbenop Woensdag en Donderdag den 23 en 24 Mei aanstaande, telkens des morgens van 10 tot 12 en des nademiddags van 3 tot 7 uren. De goederen zijn te bezigtigen Maandag namiddag van 3 tot 5, Dingsdag morgen van 11 tot 2, en des namiddags van 4 tot 's avonds ten 6 uren; r nadere informatien te bekomen bij de Notarissen SOETEBIER en SMALLEGANGEN. De ondergeteekende C. T. CREMERwonende op den aprel van de.'s Heer Hendrikskinderenstraat te Goes, wijk D. No. 54maakt bij dezen hare geëerde Stad- en Landgenooten bekend, dat zij zich thans als WOLLENNAAISTER, ter de zer Stede heeft nedergezet, verzoekende tot dat einde een ieders gunst en recommandatiebelovende eene civiele en prompte bediening. Bevelende zij zich almede aantot het onderwijzen in het voorgeschrevene aan jonge Jufvrouwen. Te Goes bij F. KLEEUWENSStadsdrukker cn Boekhandelaar. 'j ofjp j

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2