GOESSCHE COUKAN Cvnbag 27 1832. NIEUWSTIJDINGEN. DUIT SCHLAND. Frankfort, den 20 April. Te Weenen is den 10 dezer een courrier uit Parijs aangekomen, die de tijding van Frankrijks toetreding tot de voorstellen van den Heiligen Stoel medege- bragt heeft en de verzekering, dat Ancöna ontruimd zal worden, Zoodra de Paus zulks begeert en de rust in de Legation de te genwoordigheid van vreemde troepen overbodig maakt. De Franschen zouden Italië verlaten zoodra de Zwitsersdie de Paus -doet aanwerven, in dienst getreden zullen zijn. v Kapitein Gallois heefs, zoo als vroeger gemeld islast ge kregen om zich in Frankrijk omtrent zijn gedrag te komen ver antwoorden. Hij had paspoorten ontvangen om over Livorno naar ToUlon te gaan; doch hij is, tot elks verbazing, onver wacht te Civita Vecchia verschenen. De ^kardinaal Bernetti heeft zich daarover bij den franschen gezant beklaagd, wiens antwoord nog niet bekend is, doch die dadelijk een gezantschaps secretaris naar die plaats heeft gezonden. Brieven uit Ancona van den 8 dezer meldendat het gerucht aldaar liep, dat de Franschen de vijf delegatien van Ancona en de legatlen van Urbino en Pesaro zouden bezetten en Oostenrijk daarentegen de legatien van Bologna y Ferrara, Forlien Ravenna De engelsche gezant te Konstantinopel heeft zichtla zijne eerste audiëntie bij den Sultanzeer te vrede betoond. Het vergrooten van het grieksche grondgebied schijnt vast besloten. Er is alleen nog verschil over de schadevergoeding die de Porte daarvoor erlangen moet. Men meent, dat de Porte daarvoor de kwijtschelding vraagt van hetgeen zij nog wegens de laatste oor- logs-contributien aan Rusland verschuldigd isen dat Rusland hierin wel zal treden, om dat het Griekenlands belang behartigt en naar de vestiging van eenen goeden regeringsvorm haakt. In Griekenland schijnt men zich niet gemakkelyknaar een eenhoof dig bewind te zullen schikken en legr men zich meer op fede- ratieve regeringen en republikeinsche vormen toe, ENGELAND; Londen den 20 April. Lnidens den Courtier van gisteren is de conferentie Woensdag avond laat andermaal bijeengekomen en heeft alstoen des avonds ten 10 ure, de uicwisseling der be krachtigingen van het Belgische tractaat, van wege Oostenrijk en Pruisseneindelijk plaats gehad. Het aanzoek van den Rüssi- schen gevolmagtigden, om metde uitwisseling zoolang te toeven, rot dat ook de ratificatie van den keizer van Rusland aangekomen zou zijn welke ieder uur verwacht werd schijnt doof lord Pal merston eri prins Talleyrand niet toegestaan te zijnen Zoo men wil, is zelfs het voorstel win den graaf Orlojfom de weder- zijdsche uitwisseling slechts rfog écnen enkelen dag te verschuiven van de'hand gewezen. Voor het overige lieten de instructien, welke de baron vanWessemberg en de baron van Bulow van hunne hoven ontvangen haddenhen niet meer vrij om naar believen in dezen te handelen. De Courrier geeft verder te kennen, dat men hier nu ook voor het einde dezer maand bepaaldelijk de Uit wisseling der bekrachtigingen van wege Rusland verwacht. De Morning Chroniclesprekende van de eindelijk van wege Oostenrijk, en Pruissen plaats gehad hebbende uitwisseling der be krachtigingen cn van de verwachting dat de eerste courrier van Petersburg ook den russischen gevolmagtigden de autorisatie tot uicwisseling overbrengen zalvoegt daarbij datbij de op laastle- den woensdag avond plaats gehad hebbende bekrachtiging vari het traktaat- van 15 November, daarin, ten einde het aan den Korting der Nederlanden smakelijk te maken, nog eeneclasole of bijbe paling gemaakt is, volgens welke, indien bijzondere deelen van dit; tractaatten gevolge van schikkingen tusschen Hollatlci eti Belgie hierna nog mogten gewijzigd wordenen zoodanige wijzigingen door de vijf mogendheden mogten goedgekeurd worden, dezelve in een bijvoegsel zullen vereenigd, en beschouwd worden als eeft deel van het oorspronkelijke tractaat uit te maken. Nog verzekert mendat in de officiële verklaring die de uit wisseling der ratificatien heeft vergezeldOostenrijk en Pruissen als leden van het Duitsch bondgenootschap, eene vriendschappe lijke voorbehouding hebben gemaakt betrekkelijk de schikking tot bet verdeelenvan de provincie Luxemburg, wier groothertog, Koning Willemmede een lid van dat verbond is, en die de twee mogendheden, daar de Duitsche Bondsdag nog niet toegestemd heeft in dat gedeelte van het tractaat, niet onbepaalde] ykkunnen bekrachtigen. Eindelijk zouden de twee mogendheden die geratificeerd heb- ben, nog eene belangrijker reserve hebben gemaakt, waarin ze ker ook door Rusland zal gedeeld' worden* namelijk dat, zoo Koning Willem mogt weigeren de citadel van Antwerpen te ont ruimen, hetwelk geschieden moet om het tractaat ten uitvoer te leggen, en geweld noodig mogt zijn om de beslissing der con ferentie door te zetten, de drie genoemde mogendheden geeii deel zuilen hemen aan die- maatregelen van geweld. Woensdag heeft de heef Cutler Fsrgusrn in het Huis dér Gemeenten over den staat van zaken in Polen gesproken en'hét gedrag van den Keizer van-Rusland vinnig gegispt. Hij heeft betoogd, dit Rusland de regcen der menschheid en het traktaat van Weenen schond, en dat Engeland en Frankrijk ten behoeve def Polen moesten tusschen beide treden en wel uit hetzelfde grondbeginsel als in het geval van Griekenland en Belgie. De minister van buitenlandsche zaken was niet ter vergadering tegen woordig; doch de kanselier van den Exchequerlor&Althorp i heeft de heer Fergusoti geantwoord, dat ook hém het lot van Polefi medelijden inboezemde maar dat de regering op geene officiële wijze kennis droeg van de proclamatie des Keizers en zich dus daarover niet kon uitlatenenwelke ook zijne per-» soonlijke gevoelens mogten zfinhij voor het tegenwoordige de plannen Van het gouvernement niet kon openbaren. Verschep den leden hebben zich mede ten gunste der Polen geuit en ver-5 langddat Engelatid niet dulden zdu dat Rusland het traktaat van Weenen schond. Alle de sprekers hebben in denzelfden zin gesprokendoch verder is het Huis tot geen besluit gekomen. Her laatste officiële rapport, betrekkelijk de besmetting de* zer hoofdstad, teekent van den 18 tot den 19 dezer 7 niéuwe choleragevallen eti 3 dooden aan terw?l voor als nog 97 per sonen onder geneeskundige behandeling zijn. In den omtrek van Corkin Ierlandschijnt deze ziekte verder te gaandewijl laatst leden Dingsdag middag het aantal choleragevallen daat 47 en dat der gestorvenen 10 bedroef F R A N It R Ij K. Parijs, den 18 April. Volgens het rapport van den heer Ta* boreaudie belast is geworden met het meer tiaauwkeurig onder zoek fïaar het aantal der genen die binnen deze hoofdstad aan dé- cholera bezweken zijnbeliep hetzelve van het begin dier ziekte tot op den r 4 dezer 7 631 overledenen. Bovendien zijn in de eerste veertien dagen dezer maand binnen deze hoofdstad aan andere ziek ten nog overleden 1455 personen, zoodat, indien men van hec opgegeven getal van 7631 aftrekr 98 personen die reeds in de laatste dagen van Maart aan de cholerd wafert gestorvende ge- zamentlijke sterfgevallen van 1 tot 14 deZerhebben bedragen 8987* waaronder 505 militairen. Üit dat rapport blijkt voorts, dat toe op den 7 dezer in de gasthuizen het grootste gedeelte van de da- gejijksche sterfte aan de cholera plaats had eti dat daarentegen van den 8 tot den 14 meer menschen in de bijzondere wonin gen dan in de gasthuizen zijn overleden. Op den 9, 10 en 13 hebben voorts de meeste sterfgevallen plaats gehadzijnde ér opi die dagen overleden 861848 en 816 personen, welk getal den: 14 tot op 692 verminderd was. De officiële rapporten van den 15 eti 16 bepalen het getal dér overledennn op 567 en 51a per sonen waarvan op elk dief dageh 183 personen in de gasthuizen aan de cholera zijn: bezwekenzoodat men gegronde hoop schijnC te mo ten voeden dat de ziekte weldra zal hebben uitgewoed. Onder het aantal slagtoffers, wélke de cholera onder de meer aanzienlijke klasse der' maatschappij maakt, waarvan onze dagbla den dagelijks een aantal namen mededeelen bevindt zich ook de bijtla 8öjarige prins Ruffö Castelcicalaambassadeur van Napels aan ons hof Parijs, den 19 April.- Onder de zieken bevinden zich dé admiraal Frecynet en de zee kapitein van denzelfden naam. De eerste is nog niet buiten' gevaar, doch de laatste bevindt, zich beter. Vele aanzienlijke en bekende lieden zijn het slagtoffer der heerschende ziekte gewordenen onder deze noemt men den burggraaf Cassinipair van Frankrijk en de gedeputeerden det la FommerayeBerthois en Perrin. De cholera breidt zich in de departementenofschoon met minder hevigheid, uit; onder de opgave uit dezelve vindt men echter in hec departement van de Seine erf Marne vermeld het dorp' Tibardori, waar van de 443 ingezetenen er-eensklaps 3 2 döor de cholera zijn aangetastdus nagenoeg 1 van de 14 in het depart cement Seine en Oise, hoofdplaats Versailles,- waren tot den i& dezer 56T zieken, 233 overleden, en 30 hersteldenin dat de partement heeft de gemeente Argeméuii het meestgeleden-. De heer Cdsmir Périer' schijnt nog buitengerneeif zvVak te zijn, en de heer graaf d* goutdie het grootste gedeelte der werkzaamheden van bet bestuur def binnenlandsche zaken op zich genomen hadis ook hevig door de cholera aangetast ge worden doch gisteren avond bevond by zich gelukkig bete rende, Men spréefó meer dan ooit van de noodzakelijkheid eener

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1