IV.0 34. GOESSCHE COURANT, ©vivbag f** V tëSf* -^J. i ■t's&L 23 iWAAri 1832. NIEUWSTIJDINGEN. ÖUITSCHLAND. Frankfort, den 17 Maart. In een berigt van de italiaansche grenzen, 6 Maart, wordt het bezetten van Ancona door de Fran- schensteeds voorgedragen als eene gebeurteniswelke eenen zeer ongunstigen indruk op den H. Stoel gemaakt heeften om irent welker gevolgen nog niets met zekerheid kan bepaald wor den. Men verzekerde steedsdat de Paus in zijnen moeijelijken toestand veel waardigheid en standvastigheid betoonde; dat Z. H.zich steeds verzette tegen de eischen der Legatien hoe ern gtig dezelve ook door de Franschen ondersteund werden; dat Z. H. verklaard had, dat hij, onder andere omstandigheden, be reid wasom aan die vorderingen toe te gevenmaar dat hij er thans niet toe wilde gedwongen worden en het liever tot 't ui terste zoude laten komen; dat de aftogt der fransche troe pen door Z. H. steeds op den voorgrond gesteld werden dat de H. Vader zelfs zoo verre gegaan wasvan niet alleen den Koning der Franschenmaar de geheele fransche natie met een interdict te bedreigen, in gevalle aan Z. H regtmatige begeer te niet voldaan werd. in hoeverre deze opgaven als overdre ven te beschouwen zijn, laat zich bij gebrek aan meer stellige berigten nog moeijelijk bepalen. De proclamatie van den generaal Cubières is overal ver-* spreid, doch algemeen als van weinig beteekenis beschouwd. Zoodra die generaal te Ancona kwam werden de Delegaat en de pausselijke officieren in vrijheid gesteld. Hij zelve moet den De- legaat zijn leedwezen over het «gebeurde betuigd en gezegd heb bendatware hij tegenwoordig geweesthet voorgevallene gee- ne plaats zou hebben gehad, daar hij aan boord der schepen nieu we instructien uit Frankrijk zou verwacht hebben. Den 29 schreef hij San den overste Lazzarini, dat de conventie, waarbij de be zetting van Ancona geregeld was, zonder twijfel slechts den naam van capitulatie bekomen had, ten gevolge der onzekerheidwaarin de bevelhebbers der wederzijdsche troepen over hunne respective pósitien waren, De inneming was eene gedane zaakdoch het duren der bezetting hing van de onderhandelingen afdïe in dér minne tusschen den heiligen stoel en de fransche regering zouden begonnen Worden, hebbende hij geen last strijdig met de vriend, schapsbetrekkingendie steeds tusschen Frankrijk en dén kerke lijken staat hebben bestaan. De' officieren der pausselijke troe pen moesten zich dus niet als gevangenen aanmerken en oogen blikkelijk weder de uitoefening van hun gezag hervatten. Bij dien brief was een dagorder gevoegd tot regeling van de dienst der vesting. Men is ver van genoegen te nemen met alle deze verklaringen van den franschen opperbevelhebber, die intusschen de wapenen en paarden, aan het krijgsvolk des Pausen ontnomenbehouden hééften aan de vestingwerken laat arbeidentnrwijl de driekleu rige vlag van de wallen der stad waait, alsof zij veroverd ware. Gok beklaagt men zich over de bescherming, die de generaal aan de reyolutionnaire woelgeesten verleent. Men ziet hem ge armd met zekeren Orlandi wandelendie door de pausselijke re gering als een der" voornaamste oproermakers verbannen was en hu met vele anderen van denzelfden stempel terug gekeerd is. Ook matigt hij zich in alles het oppergezag aan en eerbiedigt in niets dat van de wettige regering. In bijzondere brieven van de italiaansche grenzen wordt het karakter van den Paus hoog geroemd. Hij zalwordt daarin ge zegd, met geene overhaasting te werk gaan, geene middelen tot bevrediging sparendoch ook tevens in niets toegevenwat zij ne regten als souverein kan te kort doenen zich door niemand iaten beleedigen. Hij zal in deze bmstandigheden het voorbeeld van Pius VU volgen en zijne souvereine regten niet opgeven. r\ Uit Florence, meldt men van den 3, dat de heer Sey mour minister van Groot-Brittannie aldaarbinnen weinige da gen die stad zou verlaten en zich naar Rome begeven. Men bragt die zending in verband met de gebeurtenissen in den Ker kdijken Staat. Misschien zal hij wel de rol van bemiddelaar moeten spelen. Volgens de jongste berigten uit Griekenlann hadden de voïks- vértegenwoordigersthans tot de oppositie partij behoorende zich te Megara tot een nationaal congres geconstitneerden een parig besloten om de benoeming van Augustin Capo d' Istrias tot president van Griekenland te vernietigen en het congres van Napolie voor onwettig te verklaren Het congres van Megara leeft zich tevens bezig gehouden met de benoeming van eene t ieuwe provisionele-gouvernements commissie en dé keuze der meerderheid is daarvoor gevallen op ConduriottiColletti en Zaimi Ten gevolge van deze gebeurtenis hadden alle klophten-yap hee Noprden en Westen van Griekenlandmet uitzondering van Co- locotronti de partij van den president verlatenen aan de nieuwe gou vernements-com m issie gehoorzaamheid beloofd. Men had on derhandelingen met verscheidene leden van het congres te Napolï gebpend, en hoopte dat de president door eenen vrijwilligeti afstand, alle bloedvergieten voorkomen zon, E N GEL A N D. Londën den t <5 Maart. In-de zitting van her huis def lórds van den r 3den heeft de geweZcne minister Aberdeen gelijk hij aangekondigd had., van het ïqinisterie inlichtingen gevraagd no pens de expeditie der Franschen naar Italië. Hij verklaarde; bij die gelegenheiddat het van oudsher de staatkunde van Groot- Brittannie geweest was, en-nog behoorde te wezen, naauwkeu- rig te letten op hetgeen Frankryk ten aanzien van andere landen deed;. dat hij geenszins me,t een vijandelijk gevoel tegen dac Rijk bezield was, maar dat het bezetten van Ancona hem voor kwam als eene zeer bedenkelijke daad van geweldwelke, itl dien zij zonder voorkennis der vreemde mogendheden had plaatst gehad, erger was dan de snoode aanranding van Napoleon. Hij beriep zich op het protest van den Pausen meendedatin dien het fransche gouvernement geene vpldoende ophelderingen omtrent het voorval mogt hebben gegevende vrede van Euro pa in groot gevaar was gebragt. Dp minister Grey heeft hoofdzakelijk hierop geantWoörd dat de aanmerkingen van den vorig spreken hem gevaarlijk toesche nen voor den vredem, welke graaf Aberdeengelijk hij zqide zoo veel belang stelde,; dat het fransche bestuür, alvorens troepen naar Italië te zendendeswegens, eette mededeeling had gedaan aan het britsehe en aan het oostenrijksche kabinet dat het fransche ministerie verklaard heeft, dat de wijze, waar op Ancona bezet isstrijdig is met de instructiendie aan den commandant der expeditie gegeven warendat het gebeurde te Ancona in den beginne werkelijk den vrede scheen te bedrei gen en dat hij minister thans niet konde zeggenwelke maatre gelen het britsehe bestuur in dien stand.van zaken onverwijld genomen heeft- dat die maatregelen door het fransch bestuur en door den oostenrijkschen gezant te Pafijs zeer goed zijn op genomen, en voorzeker, ook ce -Weenen bijval zullen vinden vermits door dezelve reeds bij voorraad is voldaan aan een ver zoek, hetwele sedert van het oostenrijksche kabinet ontvangen is; dat het niet waarschijnlijk is, dat het gebeurde den vrede van Europa zal storendoch dat thans de tijd nog niet is gekomenom aangaande deze zaak in nadere bijzonderheden rs treden. De Courrier van gisteren zegt, uit eene echte bron té we ten, dat de overkomst van den Russischen gezautden graaf Orlofnaar LondenUit hoofde van zekere tusschenkomende omstandigheden nog eenige dagen vertragen zal. Ten gevolge van de zending van gemelden graaf is hetvoegt gezegd blad er bij, meer dan waarschijnlijk, dat de uitwisseling van het trak taat van den kant der drie Noördsche mogendheden bepaald op hedett, voor als nog niet zal plaats hebbepofschoon ons gou vernement aangaande de schikking van de Belgische zakennog kort geleden van Oostenrijk en PfUissen de meest voldoende ver zekeringen ontvangen heeft. .-i De Courrier heeft in de laatste dagen wederom verschei dene belangrijke artikelen medegedeeldnopens de Nederlandschei zaak. In deszelfs nommer van eergisteren las men de twee volgen de berigten: Wij hebben het genoegen te vernemen,, dat ons bewind de' meestvoldoende verzekeringen van Oostenrijk en Pruissen ontvan gen heeft met opzigt tot het Belgisch verdrag, en dat de be- tracbeigingen van hetzelve door die twee Mogendheden spoedig verwacht worden. Een avondblad gaf gisteren als uit bijzondere bronnen eenige berigten nopens het Belgisch vraagstukwelke tot het be sluit zouden leidenda;, de Koning der Nederlanden de meeste! zijner bezwaren had opgegevenen dat de zaak een gunstig ein de zou nemen. Dis is tot eene zekere mate waar; en het komé met een vroeger berigt van onzen correspondent te Parijs over een maar het bedoelde dagblad heeft nagelaten te meldendac de concessien van den Koning, der Nederlanden zullen af hangerï van de wijzigingen in het traktaat, waartoe de Conferentie moge" willen komen. Dit hebben wij van den beginne af gezegd étï de brief uit 's Gravenhage, welke wij heden (den 14) mede'deé- lenbehelst eenige inlichtingen over de zaak, die bewijzen dac wy niet verkeerd onderrigt zijn geweest." De hier bedoelde" brief is den 10 nvt 's Gravenhage geschrei T i" :;n

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1