schap zal Ingesteld worden om Griekenland gedurende de min derjarigheid van Vorst Ottote besturenen dat men zich zal wachtenom zoodanige personen te benoemendie by het Grieksche volk niet wel gezien zijn. Capo d'Istriasde broeder van den vorigen president (tegen welk geslacht de Courrier ai- tijd is te velde getrokken, omdat hij in hetzelve den vertegen woordiger van Rusland meende te zien}, zou dienvolgens geen lid van het regentschap kunnen worden.) Pakijs, den .3 Maart. Er zijn heden tweecourriers uit Wee- nen aangekomenwelkezoo men zegtbelangrijke depeches hebben overgebragt; dezelve zouden op eene minnelijke schik- king van de italiaansche zaken alle hoop geven. Het ministerie wacht overigens elk oogenblik nadere tijding van de fransche expeditie; men berekent dat dezelve binnen weinige dagen te Aneonaindien dit inderdaad hare bestemming iskan aankomen. Parijs, den 2 Maart. Onder al onze dagbladen, die deze laatste dagen hunne meening te kennen gegeven hebben, dat de onderscheiden Europische kwestien in der minne beslecht stonden te Worden en de vrede overal bewaard zou blijvenis de Mes' sagerin tegendeel, van gevoelen, dat de portugesche zaken en de waarschijnlijke tusschenkomst van Spanje in dezelve, dit vredelievend uitzigt zeer benevelen: „wij verlangen, meer dan eenig anderzegt hij dat elke aanleiding tot ooriog, vermeden wordemaar wij gaan ons zei ven er in tegen het publiek met eene hoop te vleijenveel min verzekeringen te geven die be- driegelijk zouden kunnen zijn. Wel verre dan van een mórgen- blad (le Temps) na te volgen, dat, even a(s \yij, aan de spaan- sche tusschenkomst in Portugal gelooft, in het geval eener ont scheping van dom Pedroen er bij voegtFrankrijk nog F" geland kunnen deze tusschenkomst beletten; zij zullen geen oor- log beginnen," hei halen wij veeleer onze innige overtuiging, dat Engeland terstond aan Spanje den oorlog verklaren zal,, wan neer dezegelijk wij zeker stellenzijne troepen tot bijstand van dom Miguel afzendt. Zal Frankrijk een lijdelijk aanschou wer dezer worsteling zijn? Wij zijn er onkundig vanmaar zijn wél zekerdat de drie Noordsche mogendheden zich wel wach ten zullen er deel aan te nemenzoo Frankrijk zich er niet mede moeithoe groot de aanmoediging ook moge zijn die zij thans Spanje met hunne woorden geven." NEDERLANDEN. Amsterdam den 6 Maart. Het volgende berigt wordt Uit Berlijn, dd., 24 February geschreven: Men spreekt van de eerlange afvaardiging van eenen buiten- gewonen gezantdie met de uitgestrektste volmagten voorzien zich over 's Gravenhage naar Londen zoqde begeven om de flol- lansch Belgische aangelegenheden tot eene definitieve regeling te brengén. Men meent dat tot dit gezantschap benoemd zal wor den de Baron Wilhelm von Humboldbroeder van den beroem den reizigerdie reeds in eenen vroegeren hoogst gewigtigen tijd den post van gezant te Londen bekleede. Men schrijft uit Brussel, dd. 3 Maart; Koning. Leopold sederc eenige dagen alhier terug gekomenheeft dezen morgen met den minister van buitenlandsche zaken gearbeidhet schijnt dat er diplomatieke depeches aangekomen zijn, die onze rege ring tot de door den Koning van Holland verlangde wijzigingen dringen, welke door Rusland openlijk, endoor Pruissen en Oos tenrijk in het verborgene worden ondersteund. Sedert veertien dagen zijn die wijzigingen hier, en men laat er niets van uitlek ken meer dan wat ik u er nu vSn schrijf." 's Gravenhage, den 4 Maart, Dezer dagen wordt vrij stel lig verzekerddat er hoop bestaatdat de zending van graaf Orlojf met een góeden uitslag zal worden bekroond ja zelfs dat déze staatsman zich weldra naar Londen zal begevenvoor zien van de verklaringdat men dezer zijdsbehoudens zekere wijzigingen gereed is, de 24 artikelen aan te nemen. Indien men hetgeen deswegens is verbreidmag geloovenzouden bij die wijzigingen worden gevorderdgeene vrije vaart voor vreera delingen op de binnen wateren, tusschen Schelde en Rijn geen vervolg van een vreemden ijzeren-spoorweg of kanaal over ons grondgebiedkapitalisatie van het deel van Belgie in de schuld gelijk aandeel van weerskanten in de baten en lasten bij de li quidatie van het syndicaat, enz., en het niet ontruimen van de citadel van Antwerpen,; voor dat het verdrag zal zijn ten uit voer gelegd. Rotterdam, den 7 Maart. Men verneemt, dat eerstdaags, volgens de bepalingen vati Zijner Majesteits besluit van den 12 September des vorigen jaarseen aanvang gemaakt zal worden met de uitreiking aan deland- en zeemagt van het metalen kruis, uit het op de Belgen veroverd geschut vervaardigd. Men zal, zoo men zegt, daarmede beginnen met de vloot op de Schelde en de- troepen op het kasteel van Antwerpen en die Mi Staats.- Vlaanderen. De uitreiking zal voorts achtervolgelijknaar ma te er- kruisen in gereed zijn, divisie's gewijze en bij de garni-: Zienen der vestingen plaats hebben. Omtrent het dragen van het onderscheidings- en herdenkingteeken zegt mendat het piet zal mogen schoon of blinkend gemaakt worden, en dat het veroorloofd isvoor kleine tenue, een dergelijk kruis van min der gtoote te dragen. Zaturclag is te Dordrecht een schrikkelijke brand uitge broken op de Voorstraatbij den schrijnwerker Cornells van den Boom'waardoor in minder dan een uur tijds het huis met alle de meubelen geheel in de asch is-gelegd. Twee .mefisqhen, de zuster der vrouw van genoemden v*2W den Boomen'een kind, van twaalf jaren hebben in de vlammen het leven verloren. Breda den 7 Maart. Het engelsch dagblad The Sun kon digt aan, dat de fransche ingenieur Brunetbekend door zijn grootsch ontwerp om eenen weg onder den Theems te maken de hoop geheel opgegeven heeft hetzelve te kunnen tot stand brengen. De ijverzucht der engelsche ingenieurs, zegt men, heeft weten te bewerken dat hij vergeefsche aanzoeken bij het bestuur van openbare werken gedaan heefr, tot het verkrijgen eener som van 240,000 ponden sterling (ongeveer 2,880,000 guldens) welke tot het voltooijen dezer grootsche onderneming benoodigd waren. Een ander engelsch dagblad spreekt van het aanstaand hu welijk van den hertog van Wellingtonmet de dochter qens hertogs, die, grooten invloed in het parlement heeft en tot de oppositie partij behoort. Dg aanstaande hertogin is veertig jaren oud. Eergisteren,avond is in *s Ha ge aangekomen de russisehe veldjager Nedelskyals courrier met depeches voor graaf Örlofp den 19' februarij uit Petersburg afgereids en den 1 dezer door Ber lijn gekomen. Men verzekert, dat deze depeches van eenen be langrijken inhoud zijn. Goes, den 7 Maart. Van t.yd tot tijd vernemen wij met ge noegen, uit deze en geene plaatsen van ons dierbaar Vaderland, 'dat de Nationale kleeding meer en meer begint door te breken; ook van hier, kunnen wij met genoegen melden, dezelve vejer goedkeuring weg draagtdaarop het gister alhier gehouden Concert, alwaar een aanzienlijk gezelschap vergaderd was, on derscheidene vrouwen, zich met het Nationaal kapsel heb ben vertoond, en onder dezelve merkte men er een op, die met de zoo bevallige tunica prijkte; het is tevens te wehschen, dat de vooroordeelendie tegen die kleederdragtnog bestaan, meer en meer zich mogen verwijderen en door eene algemeéne goed, keuring en navolging, de pogingen van hun die deze lastige en moeitevolle taak op zich hebben genomen, zul Jen bekroond worden, en daar door het vreemde hier in, dat dikwijls zulke .slechte voorbeelden geeft door ons Nederlanders onopgemerkt, voorbij gegaan en geheel worde vergeten. De heer de Potter heeft uit Parijsonder dagteekening van den 26 Februarij, weder eenen nieuwen brief van staatkun digen inhoud geschreven en openbaar gemaakt, waarin dezelfde toon van wrevel over den loop der zaken in Belgie en over de verheffing van vorst Leopold heerscht als in zijne vroegere ge schriften. Hoofdzakelijk is deze brief echter tegen. Levaeden schrijver van den Beigegerigt, die lang een vriend en vertrou weling van de Potter is geweest, doch hem thans almede is af gevallen. De twist tusschen- de beide onruststokers is daaruit ontstaandat de Potterin zijnen vroegeren brief aan vorst Leo pold gezegd had, dat hij het opsteken van de vaandes opstands in Belgie steeds had afgeradenomdat hij de Belgen nog niet rijp voor, de vrijheid 'keurde. Levae heeft hem gelogenstraftdoor de aanhaling aener zinsnede uit een brief, den 21 Augustus 1830 door de Potter uit Parijs geschrevenen waarin de uitdrukking voorkwamdat het thans tijd was om te handelen. De Potter antwoordde daarop dat Levae hem niet begrepen en schandelijk misbruik van eene vertrouwelijke briefwisseling gemaakt heeft. urenzal ten huize van den Kastelein Gommert Lindenberg op den Dorpe van Ierseke in den Eilande Zuidbevelandin het 'openbaar geveild en aan de meestbiedende verkocht worden Een HOEFSMEDERIJ, met WOONHUIS, SCHUUR en ERVE staande op het Dorp Ierseke voormeldN.b 18, waarbij zullen volgen de GEREEDSCHAPPEN tot dezelve beboörende. Te bevragen bij Notaris van den BUSSCHE, te Kruiningen. De ondergeteekende maakt zijnen Stad- en Landgenooten bekend, dat hij wederom de KOETSIERS AFFAIRE heeft aanvaardbeveeld zich in derzelver gunst en aandenkenmet verzekering van eene prompte en accurate bediening. Goesden 9 Maart 1832. J. KOENS. PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD. Te Schiedam, den 7 Maart 1832, Jenever het Nederlands che Vatzonder Fust 21,75. Amst. Proef het ••••»- 24*50* Zonder de Belasting. A D FERTENTIEN. Op Donderdag den 15 Maart 1832, des avonds ten Te Goes, bij F. KLEEUWENS, Stadsdrukker en Boekhandelaar.

Goessche Courant | 1832 | | pagina 2