N.° 30. GOESSCHE courantJ itVu •v ti£WUON fe| 2Urob«0 ^4GlÜ^ M^ft. j 9 fiUatt 1832. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAN D. Frankfort, den 2 Maart. Naar luid van een bijzonder be- rigr, gedagteekend van de Italiaansche grenzen 22 Februarij, bespeurde men by de Oostenrijksche armee in Italië veel bewe ging en trokken de afgezonderde corpsen meer te zamen. Het scheen- dat gewigtige zaken behandeld werden, en uit hoofde van den tegenzin der pausselijke regering tegen de aangekon digde landing van fransche zoogenaamde hulptroepen, welke zij niet verlangd hadmeende men, dat gemakkelijk onverwachte en onaangename gebeurtenissen zoude kunnen voorvallen. Na eenen courrier uit Weenen ontvangen te hebben, had de com manderende oostenrijksche generaal graaf Radetzki maatregelen genomen, welke schenen aan te duiden, dat hij des gevorderd zich bereid wilde houden tot den oorlog, Iedereen was bezorgd voor de gevolgenwelke de fransche expeditie zoude kunnen na zicH slepen, indien langs den weg van onderhandelingen daarom trent geene overeenkomst mogt kunnen worden tot stand gebragc. Ook te Livorno heeft het berigt eener aanstaande landing van fransche troepen te Ancona veel bezorgdheid gebaard. Men er- kende wel, dat de pausselijke regering niet langer op dien voet konde blijven bestaan, waarop het tot nog toe in Italië gegaan was, en dat.zij niet in staat was, om door haar zelve tot eene wezenlijke verbetering te gerakendoch aan den anderen kant voorspelde men weinig goeds van eene poging van oostenrijksche en fransche bajonetten om de zaken in orde te brengen. Bij de beweging welke de komst der Franschen in de Legatienhoogst- aarschijnlijk zoude veroorzaken vreesde mendat het welligt get beuren kondedat Rome zelfs den storm nieontging. De hoop dat de zwitsersche Landdag ten minste voor het einde van Februarij in staat zoude wezen, om een besluit omtrent v de aangelegenheden van het kanton Bazel te nemen, is verijdeld, vermits de instructienwelke de onderscheidene kantons te dier zake aan hunne vertegenwoordigers op den Landdag gegeven heb ben te zeer uit een loopen, om tot het een of ander besluit te kunnen geraken. Tien kantons - regeringen willen de bazelsche staatsregeling onvoorwaardelijk gehanhaafd en gewaarborgd heb ben van de overige kantons willen sommigen hunne toestemming geven tot eene scheiding tusschen de stad Bazel en de ontevre dene landgemeenten, indien een dergelijke maatregel volsterkt vereischt wordt om de rust te herstellen andere -kantons willen de staats regeling alleen onder zekere voorwaarden waarborgen. In dezen stand van zaken is de regering van Bazel onverwacht tot het besluit gekomen, om uit eigene beweging eene afschei ding tusschen de stad en de ontevredene landgemeenten tot stand te brengen. Ten dien einde is den 20 Februarij de groote raad ote Bazel bijeengeroepenen het liet zich volgens de laatste tij dingen aanziendat die vergadering besluiten zoude tot eene af scheiding, In een dergelijk besluit worden echter door sommi gen nog groote zwarigheden gezien, vermits men vreest, dat de beide partijen het moeijelijk omtrent de wijze en de voor waarden der scheiding zullen eens worden, en de heethoofden van weerskanten zich met dergelijken uitslag niet zullen laten te vrede stellen. Deze vrees wordt ook te kennen gegeven in een bijzonder berigt uit Zwitserlanden wel met bijvoeging van de aanmerking., dat de beroeringen aan welke dat land in de tegenwoor dige tijden is prijs gegeven, de zwakke banden, welke de on derscheidene deelen van het bondgenootschap nog te zamen hou den meer en meer verzwakkenen dat de woelgeesten het schij nen te hebben toegelegd op eene geheele vernietiging van het verbond. Het besluit van Neufchatelom zich af te scheiden van het bondgenootschap, wordt uit dien hoofde in het be doelde berigt mede zeer betreurden men vraagtof die afschei ding geene aanleiding zal moeten geven tot onderhandelingen tusschen de vreemde mogendhedenvermits Neufchatel eenmaal door dezelve met het zwitsersche verbond vereenigd is. Frankfort, den 3 Maart. Bij voortduring verneemt men van gisting en buitensporigheden in Rijn-Beijeren. Te Homburg moet de menigte eenen vrijheidsboom hebben opgerigt; met veel getier den carmagnolen-dans hebben gedanst; eenen gekroonden hond hebben rondgeleid en dood geslagen, enz. Na de komst van troepen is de boom omver gehaald. Ook in Twee-Bruggen en Pirmasens moeten onlusten zijn uitgebroken. Behalve de reeds naar Rijn-Beijeren gezondene ttoepenzal ooknaar men zegt het geheele 5 regement van linie derwaarts verlegd worden. Te Freiberg, in het Brandenburgscheis dezer dagen eene brochure in het licht verschenen van doctor Chr. Conr, JVeisz pjiisicus van het kreis-ambt Freiberg, welke gezegd wordt de aandacht van geneeskundigen en van het gansche publiek te ver dienen. De titel is 1 Coffea Arabic a uit hoofde har er ver-' nietigende werking op animalische uitwasemingen als behoed' midhel tegen besmettingen voorgeslagen. Gelijkzoo als bekend is, een langzaam kauwen van eene gebrande koffijboon den kwa den reuk uit den mondna het gebruik van sterkruïkende spijzen, wegneemtzoo maakre de schrijver eene menigte merkwaardige en verasschende waarnemingen omtrent de kracht, wélke de bij het branden der koffij zich ontwikkelende dampen bezitten toe werkelijke vernietiging van de sterkste stankgevende animalische uitwasemingen. De schrijver raad onder gewoonlijke orristandig- heden het publiek aan om zich te voorzien van tot-poeder ge malen ongebrande koffijten einde daarvan op een stuk blek io elk vertrek van gewone groote f waarin zulks mogt noodig zijn, tot bruin worden toe te branden de kleine hoeveelheid welke men tusschen twee vingerspitsen nemen kan. In het D'taro di Roma wordt gemeld dat de schokken vati aardbevingdie onlang de stad Foligno bedreigd haddenmeer en meer heviger werdenhet volk verdubbelde in gebeden naar mate de ramp dreigender werdde stad was onder bescherming van den heili gen Eusidius gesteld en de beeldtenis van Sainte Angela de Foligno den 13in statige processie naar de hoofdkerk gebragtten einde daar aan de vereering der geloovigen ten toon gesteld te blijven» EN GELAND. Londen, den 28 Februarij. In het huis der lords heeft gis teren avondmet betrekking tot de buitenlandsche zakeneene korte maar hevige woordenwisseling plaats gehad. Op de vraag van den markies van Londonderryof er waarschijnlijkheid be stond, dat de bekrachtigingen der groote mogendheden, tert opzigte vau het Belgische traktaat, weldra zouden .inkomen, en of de ministers geene nadere inlichting over het slechten der Belgische vestingen konden geven, heeft lord Grey wederom geantwoordvan eerlapg de ratificatie van bet gezegd traktaat, door al de daarbij betrokkene partijen te gemoet te zien. Aan gaande de ontmanteling der Belgische vestingen vond hij zich. echter voor als nog niet in staateenig antwoord te geven. De Cholera begint zich in de hoofdstad eenigzins meer te vercoonen, Sedert gisteren hebben zich in dezelve 20 nieuwe gevallen geopenbaard, zoodat het aantal zieken, welke door dezen geessel aangetast zijn, nu 104 beloopt, van welke 69 lij* ders gestorven zijn. - Ontvangen berigten uit Lissabonloopende tot den 18I dezer, geven voor, dat don Miguel de pogingen van zijnen broe der zeer gerust afwachten zich meer en meer in staat van ver* dediging tracht te stellen In den Taag waren in tusschen enke le schepen van Madera aangekomendie eenige gevangenen aart boord hadden, hetgeen schijnt te bevestigen, dat er op Meege zegde eiland eene beweging voor don Pedro heeft plaats gehad. Londen den 2 Maart» De andacht der staatkundigen hier* te lande is bijzonder gerigt op het verblijf van den russischea graaf Orloff in 's Gravenhage. Volgens hetgeen de bekende Cour* rier aangaande de zending van dien staatsman mededeelt, is de zelve niet van eenen gebiedenden en voorschijvendenmaar bloo- telijk van eenen bemiddelenden aard heeft de graaf niet int last, om Z. M- den Koning der Nederlanden te dringen tot hee aannemen van het belglsche vredes verdragzonder waarborg te geven, dat hetzelve eenige veranderingen zal ondergaat, ert is intusschen de russische gezant alhier vorst Lievengelast otrt bij de conferentie eenige wijzigingen in het verdrag te bewerken^- In eene redenering, welke het genoemde blad heden over deze aangelegenheden mededeeltwordt de vrees te kennen ge geven dat de onderhandelingen ce 's Gravenhage niet tot een ge- wenschten uitslag zullen gebragt wordenen wel voornaamelijlt om reden van de steeds toenemende magt der zoogenaamde oranje gezinde party in Belgie, welke liet meer en meer toelegt op eene contra-revolutie en ten deze ondersteund wordt door ver scheidene liberalen, welke zich in hunne hoop op ware vrijheid geheel bedrogen vinden, en nu bemerken, dat de revolutie ge diend heeft om de magt eener bijgeloovige geestelijkheid te ver meerderen. An het einde van deze redenering plaatst echter de Courrier een berigt uit 's Gravenhage hetwelk aldus luidt tEr zal geene ratificatie van het tiactaat der conferentie zijn, maar er zal ook geen oorlog wezen." FRANKRIJK. Parijs, den 1 Maart. {Uittrekseluit een' bijzonderen brief. Gelijk men voorzien had,--heeft de Koning van Beijeren het aanbod der Grieksche kroon voor zijn' zoon Ottoonder eeni ge bedingen aangenomen. (De Londensche Courrier deelt het zelfde berigt mede, en voegde er bijdat een raad van regent-

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1