GOESSCHE C O U R A N T. N.°16. 2k eb vttarij 1832. r;i =a= BESTUREN EN JDMINISTRATIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland. Van het Departement van Binnenlandsche Zakenontvangen hebbende den toestel voor cholera zieken, zoo als die omschre ven is in een werkje van Docter W. F. P, Kiehl, getiteld: aan- wijzing om aan cholera zieken eene dadelijke en doelmatige hulp te verleenenten einde de openbare autoriteitenBe stuurders van Gestichten van LiefdadigheidGevangenissenHos pitalen en zelfs bijzondere Geneeskunst-oefenaren en particulieren in de gelegenheid gesteld worden om door eigene beschouwing en beoordeeling te beslissen of en in hoever zij zich zoodanige toestellen zouden behooren aanteschaffen of het gebruik daarvan aantebevelen. Brengc bij deze ter kennisse aan de voorz. autoriteiten Be stuurders Geneeskunst-oefenaren en particulierenwelke verlan gen mogten den voorzeiden toestel te bezigtigen, dat hun daartoe dagelijks des morgens van tien tot twaalf ure, Zon- en Feest dagen alleen uitgezonderd, de gelegenheid verleend wordt, en jij zich ten dien einde bij den kamerbewaarder van het provin ciaal Gouvernement kunnen adresseren. Middelburg, den 17 Februarij 1832. PUBLICATIE. BURGEMEESTER ën WETHOUDERS der stad Goès en ressorte van dienontvangen hebbende de circulaire van Zijne Excell. den Heere Gouverneur dezer provincievan den 15 de zer maand'Provinciaal Blad N.° 26) houdende kennisgeving van de voordeelige beschikkingendoor Zijne Excell. den Dl recteur Generaal vOor de Marinein dato 4e. te vorengeno men opzigtelijk de aanwerving van Scheepsvolk voor Zr. Ms. Zeedienst. En overwegende de aannemelijkheid der voorwaardenvoor hen, welke zich tot deze dienst verbinden, en de verpligting van ieder Nederlanderom in de tegenwoordige omstandigheden waarin het Vaderland verkeerteven als zulks voor de dienst te lande plaats heeft, ook ter zee te hulp te snellen, tot ver dediging van den dierbaren Vaderlandschen grond. Noodigen bij deze een iegelijk welke daartoe geschiktheid bezituitom van deze allezins voordeelige gelegenheid gebruik te maken en door dienstneming bij een wapen hetwelk zich zoo voorbeeldig onderscheidt, aan de verdediging van het getrouwe Nederland, den arm te leenen. En zal aan dezeop de gewone wijze publiciteit gegeven borden. n Gedaan ten stadhuize van Goes, den 18 Februarij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse, Vt. Ter ordonnantie van dezel ven De Srads Secretaris, L. de FOUW-, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. DU IT SC HL AND, Frankëort, den 17 Februarij. In bijzondere brieven uit Weenenvan den 9 wordt geschreven, dat Z. M. de Keizer, uit hoofde van onpasselijkheid, eenige dagen zijne kamer had moeten houden doch nu weder geheel hersteld was. De viering van het veertigjarig regeringsfeest van Z. M. was van den 1 Maart uitgesteld tot den 25 Aprilen welgelijk men zeide om dat dan het jaargetijde gunstiger was voor openbare feesten. Voorts wordt in de genoemde brieven verklaarddat de door sommige vreemde dagbladen verspreidde geruchten van het be zetten van Krakau door troepen van het Heilig Verbond van een congres van monarchen te Weenen of elders, van het verheffen van den hertog van Reichstadt tot aartshertog van Oostenrijkenz.geheel ongegrond zijn. -— Uit Weenen schrijft men, dat den 7 dezer van daar, op Bevel des keizers, 16 opper-en onder- officieren van gezondheid per post naar Gallicie vertrokken zijnwaar een kwaadaardige typhus in den Bochnier en Tarnowerkreitsen reeds r 0,000 men- schenzoowel van den militairen- als boeren- en burgerstand aan getast en eene aanmerkelijk gedeelte daarvan weggeraapt heeft. Men schrijft deze ramp toe aan de groote inspanningen, waartoe de tot bewaking der Gallicische grenzen naar den kant van Po len geposteerde militairen genoodzaakt zijn geweestalsmede aan <L moeijelijk heden om dezelven in hunne stelling behoorlijk te verzorgen, aan de gevolgen der doorgestane choleraaan de uit- terst armoedige voeding des landmansen aan den invloed der vochtige en ongezonde weersgesteldheidmen wil nu alle mo gelijke voorzorgen nemen om de veibreiding dezer nieuwe ziekte te verhinderen. Een onzer meest geachte duitsche bladen deelt eenep bij- zonderen brief uit Berlijn van den 8 dezer mede „waarin het volgende voorkomt: Prins Wilhelm *s Konings zoon) zal tot het afleggen van een bezoek naar Petersburg vertrekken. Men spreekt oök van een bezoekhetwelk de Keizerin van Rusland in het voorjaar alhier zoude afleggen, en bij gelegenheid van hetwelk ook de Keizer voor eenen korten tijd herwaarts dacht te komen; het schijnt echter dat dit tot nog toe op vooron derstellingen berust. Hetgeen vreemde dagbladen melden van een alhier te houden staatkundig congres, is stellig ongegrond. Eene crisis in de staatkundige aangelegenheden van Europa schijnt al lezins meer en meer rijp te wordenen ofschoon ook bij velen het denkbeeld heerschtdat het beter zoude zijndoor groote en rassche maatregelen tegen het kwaad van den tegenwoordigen toestand eenen algemeenen strijd te beproevenzoo zullen toch de meesten den weg van trapsgewijze en minder gewaagde ge nezing verkiezenop welken sedert een jaar reeds zulke merk bare vorderingen gemaakt zijn." Terwijl sommigen reeds vroeger ook van de duitsche zijde! eenigerhande aanmerking verwacht hadden, waardoor, in over eenstemming met hetgeen deswegens van de engelschefransche en belgische zijde in 't midden is gebragtten minste eenige kleur werd gegeven aan de omstandigheid dat de kabinnetten van Oostenrijk, Pruissen en Rusland, ook na het verstrijken van den verlengden termijn van 31 Januarij, het belgische tractaat van 15 November niet hebben geratificeerd, behelst thans het dag blad van Stutgardt het volgende berigt uit Berlijn van den 9 dezer z Zoo even wordt het gerucht verbreidtdatten gevolge eener kabinets-ordehet effectief der pruissische armee aanmer kelijk zal worden verminderd. Deze maatregel van inkrimping en van besparing kan slecht daartoe dienen, óm de hoop,, wel ke het pruissische kabinet op het behoud des algemeenen vra- des heeft, te versterken, In de daad heeft de omstandigheid, dat de termijn voor de uitwisseling der ratificatien van het lon- densche verdrag reeds verstreken isen de beide kabinetten van Frankrijk en Engeland met dat van Belgie de hunne hebben uic gewisseld, na de gegëvene verklaringen der gezanten van de drie andere mogendheden, in 't geheel geene breuk tusschen de ver bondene hoven te weeggebragt. Ook is het uitstellen der uit wisseling van hunne ratificatienvan den kant der gezanten van Oostenrijk, Pruissen en Rusland allezins als een bloot uitstel eti als niets anders te beschouwen.Gisteren avond is graaf Or- lof met eene bijzondere zending alhier f te Berlijn) aangekomen. De instructien, welke hij heeft medegebragt, schrjjven hem voor, om de voorstellingen, welke het petersburger kabinet bij Koning Willem reeds vroeger en herhaaldelijk gedaan heeft, krachtig te ondersteunen, op dat eindelijk aan eenen pijnlijken toestand, zoo als die, waarin Holland zich tegenwoordig be vindten welke ten laatste de vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen de vijf mogendheden bestaan in gevaar zoude kun nen bréngen, een einde worde gemaakt. Te Weenen heerscht het algemeen gevoelendat de vrede j- niet zal gestoord worden. De feesten waren even luisterrijk al? in vorige jaren, en de eene partij rvolgde de andere na. De ver koop van een aanzienlijk getal treinpaarden en het inkoopen van eene groote menigte vijf per cents, door Bet huis Rotschildver- sterkten bovengemeld gevoelen. Het schijnt zich uit onderscheidene berigtente bevestigen» dat het Pruissische leger eerlang op den voet van vrede zou ge bragt worden. Men wil weten, dat reeds bevelen zijn gegeven om aan de geheele infanterie verlofpassen tot Junij te geven, uit gezonderd alleen die manschappen, welke tot den bezettingdiensc vereischt worden. Binnen acht of veertien dagen zou deze ge- wigtigë maatregel worden ten uitvoer gelegd. EN GE LAND. Londen, den 17 Februarij. De Loudensche Courrier van heden behelst het volgende: Wij hebben het genoegen te berigtendat in eene bijeen komst der vertegenwoordigers van de vijf groote Mogendhe den, een hoogst gewigtig besluit ten aanzien van Griekenland genomen is, Men heeft beslotenomdoor de vestiging van een gere- gelden regeringsvormonder de leiding van een grondwettig Sou- vereineen einde aan den verwarden toestand van dat land te make»eti met dat doel is de kroon van Griekenland aan een van VRÈDÈNBURCH. -■ K f -

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1