GOESSGHE COÜRA N T. N.° 10. ttJrijbaij :ci 3 Juefetftfatft) 1832. NIEUWSTIJDINGEN. DUIÏSCHLAND. Frankfort, den 27 Januarij Het berigt, hetwelk menden 16 te Weenen ontvangen heeft, namelijk, dat de pausselijke legatie zich aan het wettig gezag volkomen onderworpen had den, is den 13 ook in Rome verspreiden heefc aldaar eéne groote vreugde verwekt. Het blijkt echter, dat" die tijding te voorbarig is geweest,, en dat tusschen de revolutionairen en het pausseiijk bewind slechts eene toenadering heeft plaats gehad; menj twijfelde intusschen den 14 dezer te Rome niet meer aan eene volkomene onderwerpingen verwachtte het officiële be rigt daaromtrent zeer spoedig. Bij de onderhandelingen met de legatien wordt van den kant van het hof van Rome eene militaire bezetting van die landen door pausselijke troepennaar hét schijntsteeds op den voorgrond gestelden staat gemaakt op bijstand van vreemdenin geval de pogingenom door ei- géne middelen de orde te herstellenmogten mislukken. Onder dagteekening van' den 11 dezer heeft de prolegaat van Bologna welke, om aan de revolutionnairen genoegen te geven, de door den Paus gebodene invoering der nieuwe gereg- telijke verordeningen geschorst had) in de stad van dien naam eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij, op grond van herhaalde bevelen uit Rome, gelast, dat de bedoelde verordeningen on verwijld en wel reeds den volgenden dag (12) *n werking zul len worden gebragt.Tevens heefc hij aangekondigd dat hij bij den H. Vader pogingen zoude aanwendenten einde te bewerken, dat het hooge geregtshof hetwelk uithoofde van de weerspannigheid der Bolognezen van Bologna naar Ferrara verlegd was) weder te Bologna zoude worden gevestigd Voor het overige heeft genoem de bewindsman verklaarddat de H. Vader volkomen bereid was om de Verzoeken tot hervorming der bestaande instellingen welke hem langs eenen wettigen weg werden kenbaar gemaaktgunstig aan te hoorenen als eenen zoodanigen wettigen weg heeft hij de voorzitters der nieuwe regtbanken aangewezen. In hoe verre door de Bolognezen aan deze proclamatie voldaan is, is nog met geene zekerheid gebleken. Frankfort, den 28 Jauuarij. In brieven uit Rome van den .17, wordt gemeld dat men destijds weder minder gunstige be- rigten uit de legatien ontvangen had en dat hét nu weder scheen als of der evólutionnairen zich gewapenderhand tegen de uitvoering der pauselijke bevelen zouden verzetten. Men vermoedde te Ro me, datwelligtde oorlogzuchtige geruchtenwelke voor eenige dagen uit Parijs verbreid zijninvloed hadden gehad op de strem ming der gemoederen in de legatien, en wanhoopte dus nog niet aan eene minnelijke schikking ENGELAND. Lónden, den 27 Januarij. De graaf Aberdeen heeft giste ren avond zijne aangekondigde motie omtrent de nederlandsche zaken in het Huis der Lords ter tafel gebragt. Die motiezei- de hij, zou van een' raadgevenden aard zijn, daar hij vernomen had, dat het traktaat, dat daarvan het hoofdonderwerp uitmaak te nog niet gesloten was. Had dit stuk zijn beslag gekregen dan zou hij aan zijn voorstel een' geheel anderen vorm gegeven hebben. Hij eindigde met voor te stellen, dat het Huis aan den Ko ning een nederig adres zou aanbieden, waarin het zijn leedwe zen over het traktaat betrekkelijk de belgische geschillen zou uiten, als bevattende bepalingen strijdig met de belangen van Groöt-Brittan je en beleedigend voor de eer Zijner Majesteit te vens met hét betoog, dat het toestaan van een regt aan de Bel gen, zonder toestemming van den koning der Nederlanden, om vrij op de rivieren van Holland te varenniet over een te bren gen is met de beginselen van nationale onafhankelijkheid en met de régten van souvereinitietdat het steeds de polietiek van dit land en van Zijner Majesteits voorgangers geweest is om den naauwsten band van eendragt met de hollandsche natie te hand haven welke altijd beschouwd is geworden als zeer bevorderlijk voor de veiligheid van beide staten, als den besten steun voor dé vrijheid van Europa en als voordeelig voor beider belangen en algemeenen welvaart, en dat aan de regering van Holland een traktaat voor te schrijven en op te dringenstrijdig met de be langen van dac land, onregtvaardig is en noodlottig worden kan voor die oude en innige alliantieom alle welke redenen het Huis Zijne Majesteit zou verzoeken de noodige bevelen te ge ven, dat dit traktaat gewijzigd worde, zoo dat het meer over "eenstemme met de eer van Zijner Majesteits kroon, met deze fierheid van Engelands voortdurende belangen en met de billijke vorderingen van Zijner Majeiteits trouwen en natuurlijken bond genoot. W - Dit voorstel werd door den hertog van Wellington warni oudersteund. De eerste minister, graaf Greyheeft op de redevoering van lord Aberdeen geantwoord en de politiek der regering verde digd, waarbij hij voornamelijk aandrong op de moeyejijkheid der tijden die wij thans beleven en op het wenschelïjke om een algemeenen oorlogdie zoo ligt te ontsteken isvoor te ko men. Hij uitte de hoop dat Holland toegeven zou, en hec vertrouwen dat de Mogendheden het traktaat zouden bekrach tigen. De motie is met 132 tegeh 95 en [dus met eene meerderheidf van 37 stemmen verworpen In het huis der gemeenten hebben ook allergewigtigste debat ten plaats gehad. De heer Herrieheeft zijne motie betrekke lijk de russisch-hollandsche leening gedaan en onder anderen voorgesteld, dat, daar Belgie van Holland gescheiden was en op de vereeniging van beide landen de betaling van die leening door Engeland rusttealle betalingen deswegenssedert die schei ding door de ministers gedaan, onwettig en tegenstrijdig met hec traktaat dier leening waren. Zeer levendig is dit voorstel door lord Althorp bestredenen eindelijk hebben dan ook de minis ters de bovenhand behouden, daar de motie verworpen isdoch ditis met .eene zoo - geringe meerderheid geschied (van slechts tWintig stemmen), dat dit vrij veel sensatie heeft gemaaktwel ke zich ook heden ter beurze heeft doen, gevoelen. De heer Perceval heeft bij de gemeenten aangedrongen op hec noodzakelijke, om den koning bij een adres te verzoeken, om een algemeenen bid- en vastendag te doen uitschrijven in den be narden toestand, waarin de natie zich bevind. Hierop heeft de minister lord Althorp verklaarddat het gouvernement voorne mens waszulks te doen. FRANKRIJK. Parijs, den 28 Januarij. Van Marseille wordt, onder dag teekening van den 21 Januarij het volgende geschreven: Gis teren heeft zich ter beurse verspreiddat et een russisch schip' te Toulon was aangekomen, welks kommandant oogeablikkelijk een* officier als buitengewoon courrier aan den graaf Pozio di ll or go afgezonden had. Men voegde er bij, dat gezegd schip dadelijk weder onder zeil was gegaan, om voor Lissabon te kruis- sen, en dat het een-gedeelte zal uitmaken van eene expeditie, welke bestemd is, om zich tegen de ontwerpen van dom Pedro te verzetten," Bij gelegenheid dier expeditie en op het oogenblikdat dezel ve onder zeil zal gaanzal het misschien niet onbelangrijk zijp eenige bijzonderheden wegens de sterkte .daarvan mede te deelen welke wij als naauwkeurig meerten te kunnen opgeven Het te Eelle Isle geankerde smaldeel staat onder bevel van den admiraal Sartoniseen geacht ofreier der engelsche marine, en bestaat uit twee fregatten van 55 stukken ieder en een van 40, eene korvet van 36, 5 brikken of goeletcen van verschillend char ter en eene Stoomboot; hierbij moeten nog gevoegd Worden 10 andere oorlogschepenwelke voor Teryeira ten anker liggen,en pnder welke 2 korvetten'3 brikken en 2 goeletteü zijnhetgeen met èen en ander de vloot op 20 zeilen brengt, waaronder 6 driemast-schepen, ieder ten minste 54 stukken voerende, hetwelk het geheele getal der vuurmonden van de vloot op 388 brengt. De equipagien bestaan geheel en al uit allerbekwaamste en- gelsche matrozen en worden insgelijks door officieren der konink lijke engelsche marine gekommandeerd. De disponibele magt welke gereed h aan boord der oor- logs en transport-schépen te treden, bestaat 7 a 8,000 man te Ter- ceira georganiseerde expeditïonnaire troepen 2,000 man in Ierland en in Engelandaangeworveneen op, voor de dienst der expeditie gehuurde transportschepen, naar Terceira overgebragte soldaten 1,000 man, welke door de vloot, die dubbele equipagien heeft; kunnen worden geleverd 300 fransche en engelsche vrijwilli gers; te zamen 11,300 mandie her landings-Ieger uitmaken/* Het in verzekerde bewaring nemen vaneen der uitgevers van het republikeinsche blad la Iribnne heeft den uitgever van le National, den bekenden Carrel, aanleiding gegeven tot eert allerbevigsten uitval. Hij beeft openbaar aangekondigd dat; naar zijn oordeel, tegen niemand welke beschuldigd wordt, van een misdrijf door 'middel der tbukpers" te hebben gepleegd, een bevel van bewaring mag worden uitgevaardigd, en dat, bijaldien meri hem op dergelijke eene wijze van zijne vrijheid zouden willen beroovenhij zijn lijf zoude verdedigen en zich te weer stellen. Hij heeft er bij gevoegddat de dood van een manwelkemidden van een opstand op de openbare straatzyn leven verliest wei nig indruk maakt, maar dat het vermoorden van een burger in zijn eigen huis weiügt gevolgen zoude kunnen hebbenwaarcöj

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1