JV.° 3. G O E S S C II E COURA frankrijk. ftUanb.tg 9 Jimmvij 1832>/ i NIE UWS TIJD ING EN. DU IT SC HL AND. Weenen, den 21 December. Men heeft alhier de tijding ont vangen, dat de keizer van-Rusland geweigerd, heeft, het op den 15 November te Londen gesloten protocol te ratificeren. Een russische courrier kwam in afgeloopen nacht van Petersburg al hier aan, en een ander keerde dezen avond derwaarts terug, een bewijs van gewigtige en dringende onderhandelingen De ncder- landsche gezant ontvangt ook vele mededeelingen uit den Haag en men spreekt van eene gewigtige 'mededeeling welke hij dezer dagen heeft bekomen. Frankfort den 31 December. Berigten uit Napoli di Ro- manie, van den 6 November, melden, dat het sinds lang in (Grie- kenland, wegens de willekeurige handelwijze van den vermoorden Capo d* Istriasgesmeuld, en hier en daar zich zelfs in open baren tegenstand vertoond hebbend misnoegen,, maar hetwelk bij zijnen dood, voor een oogenblik zich scheen te bedaren, einde lijk daar men zag dat de broeder des vermoorden den zelfden weg van willekeurigheid insloegin eenen meer algemeenen open baren gewapenden opstand tegensdiens gezag uitgebarsten is. Men had te Napoli een adres'der Mainoten, of gelijk zij zich weder om noemen der Spartanen ontvangen derzei ver aanvoerder Elias Kotzakos Mauromichalikondigt daarbij aandat hijop last der constitutionele commissie van Spartaen in overeenstemming met Hijdramet den Archipel en met verscheidene provinciën van het vasteland, de wapens opgevat heeft om de regten van Griekenland tegen het willekeurig gezag te beschermen, en het, in de plaats der onwettige autoriteiten van Napolieene vrij ver- kozene nationale vergadering op eene veilige plaats te verschaffen welke alleen het regt heeft om over het lot der natie te beschik ken hij zocht geenziris den burgerkrijgwaarvan hij de rampen vreesde, maar hij zou nogtans allen vijandélijk behandelen die zich tegen zijnén togt mogren verzetten. - Over de stérkte én de bewegingen dezer gevaarlijke 'schaar had men nog geen zeker be- rigtmaar het gerucht sprak van 4000 man. '(Volgens latere berigten uit Napoli di Romüniover Marseille, ontvangen en gaande tot den 25 November, zou de nationale vergadering te Argos zamengekomen zijn, en bij dezelve door den broeder van wijlen Capo cP Istrias veel moeite gedaan worden om als presi den te worden benoemd maaar hij daarbij weinig kans hebben alzoo zich eene geduchte oppositie tegen hem gevormd had. ENGELAND. Londen den 30 December,. Na den kabinetsraaddie Maan dag namiddag aan. het bureau van buitenlandschë zaken gehouden iszijn de ambassadeurs en ministers der conferentie aan dat bu reau verscheide uren vergaderd geweest. Den buitengewonen ge- vólmagtigden van Z. M. den koning der Nederlandenbaron Zuy- len van Nyeveltschijnt men dezer dagen met eene in het oog- joöpende onderscheiding te behandelen. De heef Falk is door eënèn nieuwen aanval aanval van jigc aanziju huisin Portand-place gebonden. ,Te Newcastle en Gateshead woedt de cholera nog steeds vrij erg voort. In de laatste 24 uren werden in eerstgemelde plaats 39 en in de andere 44 nieuwe slagtoffers er door aangetast. Te Sunderland en op eenige andere plaatsen schijnt die geesel uitgewoed te hebben» - De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft bij de opening der 22 bijeenkomst van het nationaal con gres eene boodschap ingezondenwaarin hij een verslag geeft van den bloeijenden staat des jands en aankondigt, dat de in- kömsren over het loopend jaar meer dan 27,700,000 en de uitgavénbehalve de staatsschuld 14,706,000 bedragen dat er rneér dan' 16,500,000 dollars tot aflossing en interestbetaüng der publieke schuld zal besteed worden, tot welks vernietiging se- déft dè maahd Maart 1829 vèercig millioenen zijn aangewend geworden. Binnen weinige jaren zou die geheele schuld afge daan kunnen zijn, en de rijke inkomsten van het loopend jaar leverden het vóoruitzigt op, dat de uitgaven des volgenden jaars met ruimte zouden kunnen bestreden worden. Parijs, dén 28 December. 'Uittreksel uit eenbijzonde- ren bnëfd) Het blijkt, dat alle geruchten, wegens eene hevi ge -volksbeweging te Rome, door het dagblad le-Francais met grooten schijn 'van waarheid gegeven louter verzonnen zijn gé weest. Er zijn hier "berigten uit Ferrara, van den 15 Decem ber, welke daarvan niet het minste gewag maken. (Regcsrïeek- schmberigten uit Rome, van dezelfdedageeekening-,- over Duicsch ---kant, .uit .dit huwelijk, zich de„bijzondere_protectie verklaren kan, land ontvangen houden mede niets in van eenige beweging.in). Het oproer in het Dauphinescfie en inzonderheid te Grenó ble, schijnt weder tot bedaren gebragt te zijn tot zoo Jarig die zal duren, en hetzelve op eene andere plaats Weder uitbreekt. Het gezag van Neuchatel schijnt meester te zijn gebleven över de oproerlingen die geeft hier veel ongenoegen- ondèr de helden, welke meenen dar, wanneer hunne vrienden zich sléchts vertoonen, de wettige daar gestel de magten moeten zwichten. In de laatste dagen heeft hier veel indruks gemaakt.het in Spanje ter dood brengen van den generaal Torryos erf andere constitu- tionelén, r De ministers: hebben eene zware zaak voorhanden njet den ex profeet van Lj'on. Eenige ministers zijn onpasselijk en hoe kon dat anders zijn wanneer bestuurders in en buiten de kamer zoo aangevallen t worden als de Fransche bewindslieden." Parijs, den 1 .'January;'- Te Poitiers hebben in vele kerken gedurende de middernacht mis, zware wanorden plaats gehad'. In de kerk van Saint Radeganda vooral heeft een ergerlijk schouw spel plaats gehad. -De pastoor is verpligt geweest de diëtist te eindigen en in de sacristie de vlugt te nemen. Brieven van Londen verzekeren dat de koning van Engeland sedert eenige dagen, ongesteld isen dat niemandbehalve de ko ningin lord Grey en zijne toevertrouwste dienaars tot hem zijn toegelaten géwordén. Men vreest dat Z. M. aanleiding heefc van in denzelfden toestand als wijlen zijn vader George Illy te vervallen. Te Montagnac heefc de menigte zich verzet tegen het in hech tenis nemen van drie personendie van onderscheidene misdaden beschuldigd werden. De daartoe afgezonden gendarmes werden door de menigte beleedigd, en moesten zich met geweld eenen weg banen, waarbij het lien gelukte eenige belhamers te vatten,* en aan den maire over te leveren; doch de menigte werd daar»» door zoo onstuimig dat men zich genobdzaakt zag de gevangenen' weder los te laten; de maire zelf is door het graauw op straat overvallen en met moeite ontzet. Er worden troepen naar Mon tagnac gezonden, en er zal een regterlijk onderzoek over die zaak plaats hebben.' - NEDERLANDEN. Amsterdam den 5 Januarij: Onder dagteekening van giste ren meldt men ons uit Breda onder anderen als volgt: Op de place St Michel (thans place des Matyrs genoemd, dewijl aldaar de in September gesneuvelde heiden bégraven zijn) staat op ieders graf ee;n Belgisch vaandel en bloemen geplantvoor heen was het een geliefkoosde bezigheid der fatsoenlijke ledigloo- p&rs aldaar bloemen té planten en de daar reeds staande te verzorgen en van onkruid, hetwelk op de graven der Septemberhelden zeer welig waste te zuiveren zelfs voör koning Pol, (want Zoo wordt de gewezen hertog van Saxen Koburg gemeenlijk genoemd) scheen dit eene aangename verpozing van zijn plantenleven thans echter houdt hijeven als diegenenwelke hètn zijn hof denken te makenzich bezig met Godsdienstige feestvieringen bij te wo nen bij welke gelegenheid de voor de roemrijke omwenteling - geblesseerden aan zijne regeer zij de zittentijdens het vlereh dezer feesten is er een leven in de stad dat er iémand bijkans hooren en zien van vergaatdoor het luiden van allé de klokken eu ben geltjes die er te vinden zijn. Men spreekt er sterk van dat Pol roomsch-wil worden, en dat hij, zoodia hij dit gedaan heeft, met de tweede dochter van Louis Philippe trouwen zal. Uit Brussel wordt ons van den 2 dezer, het volgende ge schreven Wij hebben eigenlijk in het geheel geene regering, en zijn nu zoo verre gekomen, dat wij aan de tijden der pro visoire Regering den voorkeur geven boven den tégenwoordigen toestand van algemeene verwarring. Bij onze Regering ziet men niets anders gebeuren dan dat er koeriers af en aan rijdende koning zit meest op het kasteei van Laeken en is daar vol strekt ongenaakbaar voor wie het ook zij zelfs zijne ministers niet uitgezonderd. Het is niet alleen zijne melancholie, zoo als men het wil doen voorkomenof dat de spleen hem zoude be- heerschen, waarin de réden zijner persoons-afsluiting te zoeken is. Deze heeft eene geheel verschillende oorzaak eft berust op een geheim, hetwelk mij van goederhahd is aanvertrouwt Leo- pold. namelijkis door een huwelijk met de linkerhand verbonden met een on echte dochter van lord Greyen heeft in dezen echt reeds eenige kleine springertjes verwekt. Deze dame, en hare kinderen nu, bevinden zich bij den koning, op het Laekensche kasceel, wel te verstaan in het diépst incognito, waarvan ech ter niettegenstaande alle de zoo even gemelde voorzorgen en ongenaakbaarheid der koninklijke familie, het geheim, zoo als gij zietniet is bewaard gebleven. Zoo als mén*, van derf eenen welke de koning van lord Grey in het Éngelsche Parlement en in 'de minister raad geniet zoo wordt daaruit, aan den and

Goessche Courant | 1832 | | pagina 1