Rechtzaken. Gemengd, Bur^erl. stand. mus, Neeteson, van Dam, van der Vliet, van Voorthuijzen, IJsebaart, Maarleveld, van de Putte en Gerlach van St. Joos- land ingediend voorstel em aan de op 1 Jan. 1911 in vasten dienst zijnde arbei ders op de prov. wegen in Zeeland met dien datum de jaarwedde toe te kennen, waarop zij recht zouden hebben, indien de thans geldende verordering vastge steld en laatst gewijzigd 13 Juli 1906 van kracht ware geweest op den dag hunner indiensttreding. Dïstricts-üïieuws. BRESKENS. De heer G. H. Moolen- bergh, ontvanger der rijks-belastingen en accijnsen alhier is als zoodanig benoemd te Monnikendam. In zijn 5-jarig verblijf te dezer plaat se heeft de heer Moolenbergh zich als een zeer humaan ambtenaar doen ken nen, waardoor hij ieders achting won. De heer B. de Die van Oostburg, ambt. ter secr. te Schoonhoven is be noemd tot chef eener afdeeling ter se cretarie te Baarn. IJZENDIJKE. Een groot aantal dei- donatrices en donateurs met hunne dames waren Donderdag vereen igd in de nieuwe fröbelschool, om tegenwoor dig te zijn bij de opening van hot ge bouw. Na een korte inleiding van den secre taris-penningmeester der Bewaarschool- vereeniging, den heer S. Doedens, nam ds A. Carsjes, voor deze gelegenheid uit Oudega overgekomen, het woord. Moge dan dit gebouw aan de gestelde verwachting voldoen. Na ten slotte een woord van dank gebracht te heb ben aan het gemeentebestuur voor zijne subsidie, de donateurs voor hunne bij dragen, de bouwers voor de afwerking en het bestuur voor zijne bemoeiingen in dezen, verklaarde hij de school ge opend. In het fraaie, iuchte gebouw zullen a.s. Maandag 18 kinderen plaatsnemen. Door den zwaren storm is de 10 Meter hooge schoorsteen van de Zout ziederij te Zierikzee omver gewaaid en op het dak terecht gekomen, waardoor heel wat schade werd veroorzaakt ook in de zoutpan, die juist stond te koken. Een der werklieden werd door de scher ven aan zijn beenen gewond. Bij het herstellen der schade zal het werk eenigen tijd stil liggen. In het schietkamp Brasschaert, bij Antwerpen had een ernstig ongeluk plaats. Er werd een nieuw model obus van 250 kilo beproefd, doch die ging toen niet af. Woensdag waren de inge nieur van de fabriek met den kolonel en luitenant aanwezig. Zij deden het toestel openen door een artillerist en drie werklieden. Juist toen 't werk ge ëindigd scheen en de kolonel, de luite nant en de ingenieur de loods uitgingen had een vreeselijke ontploffing plaats. De loods stortte in en ook het huis in de nabijheid. De artillerist en de drie werklieden waren op slag dood. Onder het ingestorte huis zijn een vrouw en een kindje begraven, beiden werden ernstig gewond. De luitenant werd licht gekwetst, de kolonel en de inge- nieur bleven ongedeerd. Te Oude-Pekela is een driejarig knaapje in een put gevallen en verdron ken. Te Venlo is een ploegwerker door een locomotief aangereden. De man was onmiddellijk dood. Te Heerenveen is een 30jarige vrouw verdronken, die bezig was met het- spoelen van waschgoed in de gracht. E. Wiest. 18, Karei Gerrit, z. van J. Enters en J. A. Koppejan. CORRESPONDENTIE. Abonnementsgeld ontvangen van J. v. G. Rochester tot 1 Juli 1911. Adm. Arrondissemonts-Rechtbank Middelburg. Zitting van 11 Nov. Veroordeeld wegens: overtreding der rijks-belastingenH. C. V., 68 j., J. F. R., 67 j., beiden visscher te Bouchaute, ieder flO of 5 d. hecht., S. S. R., 38 j., id. te Bouchaute, f5 of 5 d., M. C., handelaar te Sluis, f 10 of 10 d. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht Chr. de M., 16 j., arbeider, geboren te Nieuwvliet, wonende te Groede, als verdacht van ontuchtige handelingen met een minder jarig meisje. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur nooit iets vernomen. Nog een staaltje 1 Lezers, vraagt eeti! te mogen zien de tuinkamer, geheel doortrokken van vocht maar schenk ai leen uw aandacht aan den wand link) van de tuindeur, gezien open dan de kast en een onderzoeker op het gebied van schimmelplanten zou watertanden, Hierbij hebben we gevraagd of liever getrokken burgemeester enkele malen, le wethouder 2 maal en 2 leden van den Raad eenmaal. We meenden alï oorzaak te moeten opgeven de afwate ring van het waschhuis, waarbij hel overtollige water geregeld tegen ge. noemde wand spoelde. Dit was de oorzaak niet was het be sluit. Eilieve, waar zat dan de fout? dit werd niet onderzocht. En dan te hooren beweren „nagenoeg alles wat de familie den Toom heeft gevraagd, ij toegestaan." Dak en goten, dak afge krabd in 1908 en tevens goten schoon gemaakt. Later wellicht dan nog eet paar maal, maar dit jaar is er totaal niets aan gedaan, hoewel mij was tot gezegd dat het Bestuur iemand zou aan stellen tot geregeld nazien der gotei met het oog op de bekende stinkende regenput. Dat water? Volgens on zet buurman, den veldwachter, heeft hij op een avond (let wel, we mochten hel eens zien) twee flesschen moeten vullen uit die put en zóu dat water zijn op gezonden tot onderzoek. Ons is nooit eenige uitslag omtrent dat onderzoei gedaan, hoewel zoo iets voor ons va: groot belang was. Die put lag n.i tegen de woon en de slaapkamer. Verder onderhoud der woning, li den zomer 1909 vonden we het noodig te wijzen op de havelooze toestand vat voorgevel. AntwoordGe krijgt eet nieuwe woning, dus wil hiermee tevró- zijn tot dien tijd. Eindegeen woning geen verf. Hoe dikwijls is er gewezen op de toe stand van de keuken Bij den bout der nieuwe school waagden we nog maals een poging en hebben aangeradei dat vertrek te laten vervallen tot rui meren toegang naar de nieuwe schooi Niettegenstaande werd de keuken di jaar voor goed onmogelijk gemaakt doo aanbóuwing van het waschhuis, waar door het licht werd betimmerd en dt rioollucht van het bekende regenpompj door die overbouwing in huis werd ge bracht. De meid gaf mij te kennen e niet te kunnen zittenze werd er od passelijk. Over de inrichting boven kan ik zwj genmijn man heeft dat even aange stipt. En nu tot besluit een raadsel Hoe verhelpt men tocht Door sluiten de deuren, ramen en drempels, zegt ge Misgeraden. Mij werd tenminste to raad gegeven leg natte dweilen voo: do open plaatsen en verontrust i verder niettocht is gezond 1 Laat il ter vergoeding er bij zeggen éen drem pel is verhoogd en langs de randen de buitendeuren zijn latten gespijkerd. 't Spijt mij zeer dat, nu we eenmaal vertrokken zijn, onze naam wordt ge bruikt tot kapstok van andermans te kortkomingen. Ik hoop echter, dat on ze opvolger zal profiteeren van des onverkwikkelijke geschiedenis. Dat hj een gezonde woning krijgeen milder; bejegening van wege zijn Gemeentebe stuur zal ondervinden Hoogachtend en dankend voor de ver leende plaatsruimte, Uwe dw. dnrse, T. DEN TOOM—van Wijngaabdö- Utrecht, 4 November 1910. fl" miiiKSicSii l en. Ned. Herv. Kerk. Zondag 13 Nov. Biervliet v. 9>/2 u ds Val. Breskens v. 91/2 u ds Meeuwenberf n. 2 u geen dienst. Nieuwesl. Woensd.av. 6 ds Meeuwenberj Groede v. 9 u ds van Petegeffl- n. 2 u ds van PetegeD- Hoofdplaat v. 9!/2 u ds Noest. School- en Kerknieuws. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de voorbereidende klasse der R. N. L. te Oostburg is benoemd mej. L. E. Woittiez onderwijzeres aan de Openb. lagere school aldaar. Geslaagd te Rotterdam voor vrije- en orde-oefeningen gymnastiek is o. m. geslaagd de heer W. C. Maarleveld te Biervliet. Bij het te Zwolle gehouden exa men voor apother-assistent is o.m. ge slaagd mej. J. de Hulster te Breskens. N. R. C. Door de zorgen der politie te Ber- gen-op-Zoom zal aan haar ouders die in het zuiden van Belgié wonen, worden teruggegeven een meisje, dat 11 jaar geleden door kermisreizigers aan haar ouders werd ontroofd en in een woonwa gen te Bergen op Zoom werd gevonden. Het kind is thans 13 jaar. Opmerkelijk is het, dat de eigenaar van den bewus- ten woonwagen dezelfde is, bij wien ook de jongen werd gevonden, die door zijn dorpsgenooten en familieleden te Sliedrecht werd herkend, over welk feit in de pers zooveel te doen was. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 12 Nov. 9.28 9.52 Zondag 13 10.13 10.37 Maandag 14 11.07 11.31 Dinsdag 15 12.03 12.27 Zondag 13 Nov. Zonsondergang 4.09 Voer- en rijtuigen en rijwielen moeten dus 4.39 's av. zijn verlicht. Volle Maan Donderdag 17 Nov. 's morg. 12 46. IJZENDIJKE. Huw.-Voltr. 13 Oct. Jos. Wiese, 28 j., jm. en A. van der Mos, 22 j., jd. 20, Th. C. Sturm, 42 j., jm. en L. M. Maertens, 30 jjd. Geboorten 2 Oct. Sara Elizabeth d. van C. Roose en J. J. van Tatenhove. 3, Geertje Tannetje d. van G. W. Bruijn- zeel en M. Schout. 5, Johanna Pieter- nelle d. van P. de Lijzer en P. Ribbe. 17, Petrus z. van R. de Looze en A. M. S. Crombeecke. 23, Aliena Maria Leonia d. van E. B. Wijffels en E. M. van Hijfte. Overlijden. 3 Oct. F. H. H. Geeraardt, 83 j., weduwn. van M. J. Roda. 11, M. M. C. Lampe, 7 mnd., d. van P. Lam- pe en M. de Maesschalck. 23, A. D. Pijck, 18 mnd., z. van P. J. Pijck en E. P. Langeraert. RETRANCHEMENT. Huw.-Voltr. 6 Oct. Jacobus Johannes de Lijser, 25 j., jm. en Maria Suzanna van Hee, 27 j., jd. 20, Izaak van Dale, 29 j., ?jm. en Adriana Suzanna van Hanegem 24 j., jd. Overlijden. 7 Oct. Jan Francies van Morrelgem, 72 j., echtg. van Angelina Francisca van den Bussche. SLUIS. Geboorten. 3 Oct. Irma Wil- helmina Johanna, d. van V. E. Declercq en M. J. van den Bussche. 5, Oscar Eduard Alphons, z. van A. D. J. Saeij en L. M. de Poorter. 16, Richard, z. van C. J. Callaert en I. M. Vandamme. 15, Alex Stephanie Marie, d. van I. J. Baas en C. M. Viane. 18, Magdalena Louisa, d. van L. Tas en I. M. Roose. Overlijden. 5 Oct. een levenloos aan gegeven dochter van J. Visser en K. C. de Vos. 9, Jacob Hendrik Hennequin, 90 j., wedn. van Jacoba F. Bekaar. 20, Petrus Jacobus Cools, 63 j., ongeh. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 6 October. Maria Elizabeth, d. van I. Geel hoed en M. S. A. van de Sande. 20, Francois, z. van J. Verberkmoes en J. Naar aanleiding van het verslag uit de Gemeenteraad van Aardenburg opge nomen in uw blad van 27 Oct. en 2 Novr., zou ik gaarne het volgende on der de oogen van uwe lezers willen brengen. Even een opmerking. Dat ik, als vrouw, dgze zaak voor 't grootste gedeelte behandel, vindt hierin zijn oor zaak, dat de betrokken autoriteiten in den regel het onderhoud der woning met mij bespraken. Een groot deel van het Aardenburg- schs publiek kent de lijdensgeschiedenis dier ambtswoning en ik had gedacht, dat die kwestie na ons vertrek voor ons persoonlijk zou zijn afgedaan. Zich echter in het publiek te laten betichten van „met twee monden praten" gaat wat al te ver en eenmaal daartoe uit gelokt, wil ik eerst even ophelderen waardoor de heer v. Oyen wellicht is gekomen tot bovengenoemde uitdruk king om tevens van de gelegenheid ge bruik te maken om eenige feiten op te sommen waaruit bljjkt, dat er wel de gelijk veel en aanhoudend gevraagd en geklaagd is maar weinig afdoende is behandeld. Kort voor ons vertrek bracht de heer v. O. mij een bezoek in zijn qualiteit van raadslid met de vraag de woning te mogen zien en inlichtingen te mogen ontvangen over de invaliditeit hiervan, waarop hij door zijn zoon R. was attent gemaakt. Ons gesprek over de vochtig heid viel voor in de opkamer. De heer v. O.„Is het hier altijd zoo vochtig geweest Antw.Toen we kwamen droogsinds het voorjaar zeer merkbaar vochtig. Met hier bedoelde ik de kamer, waar wij ons bevonden hij schijnt de woning bedoeld te hebben. Een vergissing dus aan beide zijden. Dat de achterkamer van het huis reeds vochtig waren bij onze komst in Mei 1908 blijkt hieruit dat ik bij het bezoeken der woning van dat jaar het behang der tuinkamer aan éen zijde over zijn geheele oppervlakte van den wand op den grond vond gevallen. (De woning stond leeg sints Nov. 1907 waarom toen niet alles in dien tussehen- tijd flink onder handen genomen Te vens uitstekend middel tot werkver schaffing in de wintermaanden.) Toen we 1 Mei daarop arriveerden vond ik die toestand bestendigd, hoewel verandering was gevraagd en er op wa gewezen dat daar ons woonvertrek zou zijn. En dat we wel degelijk geklaagd hebben over het vocht bewijst het feit dat ik in het najaar 1908 bezoek kreeg van cfen heer Burgemeester, vergezeld van den heer Eekhout, timmerman, als deskundige om de oorzaak na te gaan van de onfrissche, schimmellucht, die in onze slaapkamer hing. Zonder resultaat,

Groesche Courant | 1910 | | pagina 2