Rechtzaken. werd de eerste geneeskundige hulp ver leend, waarna J. verder naar zijne wo- niug werd vervoerd. SCHOONDIJKE, 27 Oct. In de heden morgen onder voorzitterschap van den heer Scheltus gehouden zitting van den gemeenteraad, die door alle leden bijge woond werd, is het suppletoir kohier van de hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f8.— Tengevolge van den plaats gehad heb benden brand werd uit de onvoorziene uitgaven f8.70 overgeschreven op den betrekkelijken post, waartoe deze uit gaaf niet toereikend was. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd de heer J. de Meijer, met 5 st., tegen 2 op den heer I. J. de Groote. De behandeling der gemeentebegroo- ting gaf tot geene besprekingen aanlei ding. In de diverse geldleeningen zal f700 worden afgelost. De hoofd, omslag werd bepaald op f4200. De begrooting werd vastgesteld tot een balanscijfer van fl4012.97!/2 met 1675.41 voor onvoorziene uitgaven. AARDENBURG, 25 Oct. Bij de ge houden aanbesteding van kunstmest stoffen voor de Vereeniging Welbegre pen Eigenbelang is de levering gegund als volgt 308.400 k.g. superphosphaat 14 pet, D. Scheele, Ter Neuzen f2.32, 4300 k.g. Thomasphosphaat Weijkman en Schip pers, Breskens f2.35, 7600 k.g kaïniet dezelfde f 2.20, 2900 k.g. lijnkoek dezelfde f 11.50, 1800 k.g. grondnotenkoek Fr. Klaaijsen, Breskens, f 10.60, 3300 k.g. katoenzaadmeel dezelfde f9.38. 600 k.g. maïs dezelfde f6.15 en 1600 k.g. lijn- meel dezelfde f 11, alles per 100 k.g. OOSTBURG, 27 Oct. Hedennamiddag werd onder voorzitterschap van den heer mr van Dam eene algemeene ver gadering geholden van de leden der Ambachtsschool, in welke werd mede gedeeld dat a de min. van binnenl. za ken de rekening over 1909 heeft goed gekeurd b. de gemeente Cadzand an dermaal een subsidie heeft verleend van f50 's jaars gedurende 2 jaar; c de min. var. binn. zaken aan de op richten avond-vakteekenschool een subsidie heeft verleend van f600 's jaars en het sub sidie aan de Ambachtschool is verhoogd tot f6000, en dat de prov. Zeelandvoor de teekeuschool f150 toestaat mits de gem. Oostburg en particulieren minstens f250 bijdragen. De begrooting voor de Ambachtschool werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12000 en die der teekenschool op f 1300. De Ambachtsschool wordt thans be zocht door 55 leerlingenin hare be grooting komen als posten van ontvang voor f75 van de R. N. L. voor 't ge bruik van het teekenlokaal enz., f 80 van de afd. Oostburg der Z. L. M. ten dienste van de cursus in het hoef.beslag en f 625 voor verkoop van voltooide werkstukken. Door de vele bezigheden zal vermoe delijk nog een smid-bankwerker worden aangesteld, terwijl voor het leeraarsper- soneel eene pensioensregeling zal wor den getroffen. De teekenschool zal, behoudens een leeftijdsgrens, toegankelijk zjjn voor ie der, in hoofdzaak voor hen, die reeds in 't vak zijn. Als leden van het Bestuur werden herbenoemd de heeren mr F. J. N. van Dam en H. S. Gratama, ieder met 18 van de 19 st. Beiden namen de herbe noeming, onder dankzegging voor 't in gestelde vertrouwen aan. En in de vac.- I. Risseeuw Az., naar elders vertrokken werd benoemd de heer B. J. M. Tho- maes, burgemeester van Hoofdplaat met 15 st., tegen 2 op dhr I. Scheltus te Schoondijke, 1 op dhr I. A. Risseeuw Johz. te Oostburg en 1 blanco. Als leden der commissie tot het na zien der rekening 1910 werden aange wezen dhrn I. Scheltus, A. I. Leenhouts te Retranchement en I. A. Risseeuw Johz. AARDENBURG, 24 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was de heer F. Eekhout wegens onge steldheid afwezig. De notulen werden gelezon en goed gekeurd. Bij de behandeling der begrooting maakte bij den post meubileering van het gemeentehuis dhr v. Oyen de op merking dat eene som van f100 voor het aanschaffen eener brandkast te wei nig is. Hij vraagt of de gemeente-ont vanger zijn kantoor ten gemeentehuize houdt, waarop toestemmend wordt ge antwoord en vraagt verder voor welke stukken die kast moet dienen. Spr. is voor het aanschaffen eener brandkast maar wenscht dan ook een goede te koopen. Dhr de Glopper deelt mede dat het de bedoeling is een oude, doch in goe den staat verkeerende Lips brandkast te koopen. De kast moet dienon tot het bewaren der registers van den Burgerl. Stand en die van den gem.-ontvanger. Bij staats- en provinciaal blad vrhagt dhr v. Oyen of deze nu ingebonden zijn en hoeveel de kosten daarvan bedragen. De Voorz. antwoordt dat alleen de prov. bladen gebonden zijn voor de som van f 16.30. Het inbinden der staats bladen zal spoedig geschieden. De post kiesverrichtingen geraamd op f 150, vindt dhr v. Oyen te hoog. Spr. zegt dat in 1909 slechts f 126.68 op die post is uitgegeven terwijl men in dat jaar 3 verkiezingen gehad heeft. In 1911 zal er slechts een verkiezing zijn en stelt daarom voor dien post met f30 te verlagen en alzoo te brengen op f120. Spr. meent dat men bij de verkiezingen meer bezuiniging moet betrachten. Hij vindt het onnoodig dat de ledon van het stembureau op die dagen op kosten der gemeente eten en drinken hij zou de leden in de gelegenheid willen stel len om thuis te eten en gedurende dien tijd door plaatsvervanging in hunne af wezigheid te voorzien. Hetzelfde zou hij wenschen bij de candidaatstelling. Over het vooistel van deze post sta ken de stemmen. Tegen de beide wet houders en dhr van den Hemel. Bij rondbrengen van aanslagbiljetten voor den hoofd. omsl. welke poot ge raamd is op f25, vraagt dhr v. Oyen of die post uitsluitend bestemd is voor 't rondbrengen dier aanslagbiljetten. Dhr de Glopper zegt dat daarvoor ook andere stukken worden rondgebracht, in het algemeen alle aanslagbiljetten. Dhr v. Oyen geeft daarop te kennen dat daarvoor alleen de aanslagbiljetten van den hoofd. omsl. moeten rondge bracht worden hetgeen uit de omschrij ving van den post duidelijk blijktwor den daarvoor ook andere aanslagbiljetten rondgebracht dan is dit toegift doch geen verplichting. Bij kosten der straatverlichting vraagt dhr de Glopper aan den Voorz. of hij bij dien post niets te zeggen heeft, waarop de Voorz. ontkennend antwoordt. Dhr de Glopper zegt dat men zich nog wel zal herinneren dat in het voorjaar van dit jaar een adres is ingekomen van eenige bewoners van wijk Draaibrug houdende verzoek om betere straatver lichting aldaar. Spr. geeft te kennen dat bedoeld verzoek door B. en W. is aangehouden met het oog op de elec- trische verlichting van het emplacement van de stoomtram. Die verlichting is nu tot stand gekomen en daardoor is verdere uitbreiding der straatverlichting aldaar onnoodig geworden volgens het oordeel van B. en W. Spr. stelt daar om voor thans op bedoeld verzoekschrift afwijzend te beschikken. Dhr v. Oyen zegt dat gemeld verzoek geheel verouderd is en dat de behande ling van dat punt op de agenda had moeten voorkomen. Spr. herinnert zich van dat verzoek niets. Dhr de Glopper zegt verder dat be doeld verzoekschrift destijds aan de raadsleden ter inzage is rondgezonden. Dhr de Glopper deelt mede dat uit dezen post ook betaald zal moeten wor den de reparatie van de lantaarns bij het stadhuis destijds aan de gemeente geschonken door de familie Reepmaker. De voorz. merkt den heer de Glopper op dat ingeval niemand der leden nade re toelichting vraagt ook zijne toelichting overbodig is. Daarop wordt met alg. st. besloten op het adres der bewoners van wijk Draaibrug afwijzend te beschik ken. Dhr Reepmaker stelt thans voor de verlichting naar Steenwijk af te schaffen omdat hij eene verlichting buiten de kom der gemeente onnoodig vindt. Als men zoo voortgaat zou men wel overal eene verlichting moeten hebben bijv. ook op den weg van Aardenburg naar de Draaibrug. Op den weg naar Steenwijk gaat 's avonds niemand wandelen en hij ziet in het drukke vervoer van St. Kruis naar Aardenburg geen motief om te ■verlichten. Dhr 'de Glopper verklaart zich tegen het voorstel-Reepmaker omdat de ver lichting er al lang is en z. i. goede diensten bewijst. Spr. vindt het boven dien tegen den geest van den tijd om een dergelijke verlichting af te schaffen. Het voorstel-Reepmaker in stemming gebracht wordt met 5 tegen 1 st. ver worpen, voor stemde dhr Reepmaker. Bij wegen en voetpaden vraagt dhr v. Oyen wat men daaronder verstaat. Dhr de G.opper zegt dat daaruit en kele subsidies betaald worden als aan den Isabellapolder f 450, Bewester Eede, beneden f100. Bij onderhoud van beplantingen vraagt dhr v. Oyen of er grooto aanplantingen in het vooruitzicht zijn. De heer Wijf fels deelt daarop mede dat alleen gewoon onderhoud en gewone aan- en bijplan tingen bedoeld zijn. Bij jaarwedden onderwijzers vraagt dhr Van Oyen waarom die post zoo verhoogd is. Dhr de Glopper zegt dat dit zijn oor zaak vindt in de uitbreiding van het onderwijzend personeel. Bij instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoning merkt dhr v. Oyen op, dat hij in het schoolhuis ge weest is kort voor het vertrek van het hoofd der school den Toom en heeft ge zien dat alles getuigt van groote slor digheid er is niets meer droog in het gebouw en het behangsel is los. Me vrouw den Toom heeft verklaard dat het gebouw volkomen droog was toen zij te Aardenburg kwam. Verder heeft zij verklaard dat de gooten in geen twee jaar zijn schoongemaakt en dat er geen sprake van onderhpud geweest is|aan reclames te dien aanzien werd door B. en W. geen gehoor gegeven. Dhr v. Oyen vindt eene som van f 100 voor het onderhoud van het schoolhuis na deze verwarring eenvoudig belachelijk. Dhr de Glopper zegt dat de gooten meermalen zijn schoongemaakt terwijl mevrouw den Toom aan hem verklaard heeft dat het huis altijd vochtig ge weest is. Dhr Wijffels zegt dat B. en W. in het begin dat' den Toom in Aardenburg was, te zamen naar het schoolhuis zijn gegaan en dan heeft Mevr. den Toom ons reeds de vochtige plaatsen in het huis aangetoond. Verleden jaar zijn de gooten zeker tweemaal schoongemaakt terwijl de pan nen van het dak afgekrabd zijn met het oog op het regenwater. Bovendien zijn gedurende den tijd van den Toom weinig of geen klachten over het onderhoud van het schoolhuis ingekomen on aan de klachten die ingekomen zijn is, op eene enkele uitzondering na, steeds ge hoor gegeven. Dhr v. Oyen vindt het ten slotte jam mer dat de familie den Toom uit twee monden spreekt waardoor de familie hem er g tegen >811. Dhr v. Oyen zegt verder dat hij bij den bouw der nieuwe school en de daar mede in verband staande werken twee dwaasheden heeft gezien en wel lo heeft men een nieuw waschhok gebouwd bij de onderwijzerswoning et daarin den regenbak verbonden meteen pomp. De regenbak geeft steeds lang stinkend water zoodat men daardoor een onaangename geur heeft binnengebracht; en 2o. is de oude school gedeeltelijk afgebroken en veranderd in een gymnas tieklokaal met gewelf, zonder dat het hoofd der school daarin gekend is. Toen men op zekeren dag van den droogzolder wilde gebruikmaken, kwam men tot de ontdekking dat die zolder door de ver bouwing van het gymnastieklokaal was afgesloten. Men heeft vergeten gemeen schap te geven met den droogzolder of men heeft zulks niet gezien. Nu moet er weer een plan opgemaakt worden om die gemeenschap alsnog te verkrijgen. De verhouding van B. en W. tegen over het vorige hoofd der school was een beetje zonderling. De banken zijn b.v. van de oude naar de nieuwe school overgebracht zonder dat het hoofd dit wist. Bij het vertrek van Den Toom is geen inventaris opgemaakt van de aan wezige boeken, leermiddelen enz. Ook is de nieuw benoemde onderwij zer niet aan het onderwijzend personeel door den Burgemeester of door B. en W. voorgesteld. Yan de boeken enz. die er zijn en die moeten aangekocht worden, moet aan het nieuwe hoofd den inventaris worden overgegeven en van dat alles is niets gebeurd. Slot volgt. School- en Kerknieuws. Bij het te Venlo gehouden examen voor de gymnastiek zijn o.m. geslaagd: J. J. de Die en J. P. Duste te Oostburg A. P Maat te Zuidzande en A. Salomé te Groede. Ned. Ilerv. Keik. Op het zestal voor predikant te Oostburg zijn geplaatst de heeren dss. H. Bax, Wieringen, W. Bax, Santpoort, J. Buijsman, Onderdendam, A. Groeneveldt, Noord-Zijpe, G. Kobus, Rockanje en P. Verkouw, Heerewaarden. Arrondissements-Rechtbank Middelburg. Zitting Vrijdag 28 October. Veroordeeld wegens mishandeling: J. N., 25 j., landbouwersknecht te Sluis tot f 10 boete of 10 d. hecht. Dr Crippen die op 1 Fobruari zijn vrouw door vergiftiging heeft vermoord en daarna met een miss Le Neve naar Amerika toog, is door de Engelsche ju stitie ter dood veroordeeld. Miss Le Neve, beklaagd van mede plichtigheid is vrijgesproken. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. Oct. voorm. nam 11.09 11.57 12.29 12.45 11.33 12.21 12.53 1.09 Zaterdag 29 Zondag 30 Maandag 31 Dinsdag 1 Nov. Zondag 30 Oct. Zonsondergang 4.38 Voer- en rijtuigen en rijwielen moeten dus 5.08 's av. zijn verlicht. Nieuwe Maan Woensdag 2 Nov. 's morg. 6.08. SS andelsberichten. Oostburg, 26 Öct. Tarwe f 10.— a f 10.50 Zomergerst f 8.20 a f Erwten f 15.50 a f 15.75 Middelburg, 27 Oct. Nieuwe Tarwe f 7,a f 7.50 Rogge f 5.50 a f 6.50 Nieuwe Zomergerst f 4.50 a f 6.00 Haver f 8.— af 8.50

Groesche Courant | 1910 | | pagina 2