jpv I - a Adjete en Ellen Wilson zijn de oprichters van Stichting Willen Programs. Samen wonen ze in Aagtekerke en hebben ze een team in Nederland en in Togo, waar Adjete is geboren. De Faam 17 Geven jullie op dit moment nog steeds lessen? Adjete: “We begonnen vooral met lesgeven aan volwassen vrouwen, maar we wilden ons toch meer gaan focussen op de preventie van het probleem. Toen zijn we gaan werken met kwetsbare Komen jullie zelf regelmatig in Afrika? Ellen: “We hebben tien jaar samen in Togo gewoond, tot 2020. Af en toe bezochten we Nederland, maar in de coronacrisis sloten Organiseren jullie nog andere dingen voor de kinderen? Ellen: “Op de zaterdagen bieden we extra activiteiten.” Adjete: “We zijn een christelijke organisatie, dus we praten over de Bijbel met ze, we zingen, dansen, tekenen en geven bijvoorbeeld muziek- en toneellessen. Eigenlijk alles wat mee kan helpen aan een plezierige jeugd. Voor degenen die niet meer naar school kunnen, hebben we een programma waarbij we verschillende trainingen geven, zoals het naaien van kleding. Uiteindelijk kunnen ze daarin examen doen, waarna ze hun eigen winkel kunnen openen.” Ellen: “Dit zijn vaak meisjes van vijftien of zestien jaar die niet meer verder komen in school, waardoor ze willen stoppen. Met deze trainingen worden ze onafhankelijk en hebben ze toch een eigen inkomen, waardoor hun toekomstperspectief veel positiever zal zijn.” de grenzen. We besloten om in Nederland te blijven, ook voor de scholing van onze eigen kinderen. Adjete hoopt dit jaar nog wel terug te kunnen gaan om te helpen aan ons volgende project.” Volgende project? Vertel! Adjete: “We zijn bezig om een stuk land te kopen waarop we een centrum kunnen bouwen voor kinderen en ouders. Het moet een soort huis worden, waar ze altijd naar binnen kunnen gaan om te praten, lezen, spelen en leren.” Ellen: “Eigenlijk een beetje het BSO-idee dat wij in Nederland kennen.” Adjete: “We hopen dat het in de nabije toekomst gebouwd wordt, dus als er mensen zijn die ons willen helpen of steunen, dan kan dat altijd. Zo is een vrouw uit Serooskerke kortgeleden met haar vader naar Togo vertrokken om pianoles te geven en een moeder en haar dochter zijn twee weken geleden gegaan om basisgezondheidszorg te bieden. In die twee weken hebben zij al zoveel mensen blij kunnen maken.” Ellen: “Ook hebben we al een keyboard, blokfluit, gitaar, trompet en naaimachine gekregen. Het zijn vaak de praktische dingen, maar het geeft de kinderen wel veel meer kansen.” Adjete: “En een damspel. Als kind had ik dit soort dingen niet, maar in dit centrum zullen ze er hopelijk allemaal mee in aanraking komen.” jongeren, vooral meisjes, zodat zij naar een privéschool kunnen. Bij een publieke school zitten er soms tachtig kinderen in een klas, écht lesgeven is hier moeilijk. Daarnaast is het in de Togolese cultuur gebruikelijk dat de jongens naar school gaan. Als ouders een zoon en dochter hebben, dan doen ze er alles aan zodat hun zoon naar school kan. Bij uitzondering kan hun dochter ook, maar die kans is klein. Dat willen wij voorkomen.” Ellen: “En als een volwassen vrouw moet kiezen tussen geld verdienen of naar school gaan, dan kiest ze er natuurlijk voor om te werken zodat ze haar gezin kan voorzien. Nu we de kinderen helpen, hopen we een vicieuze cirkel te doorbreken.” Hoe kwamen jullie op het idee om Willen Programs op te starten? Adjete: “Als kind hielp ik mijn moeder vaak op de markt na schooltijd. Zij had als klein meisje onderwijs gekregen, maar veel andere vrouwen daar niet. Ze deelden hun problemen als analfabeet met haar en ik hoorde die gesprekken dus ook. Ik begreep van jongs af aan deze problematiek.” Ellen: “Ik heb aan de pabo gestudeerd, waarna ik vijf jaar als lerares werkte. Met een vriendin, die ook lerares was, besloot ik om een jaar naar Afrika te gaan met de organisatie ‘Mercy Ships’. Op dat schip sprak iemand over dat veel vrouwen niet kunnen lezen en schrijven. Hierdoor begrijpen ze instructies van medicijnen of babyvoeding niet en missen ze dus ontzettend veel in de maatschappij. Het lesgeven was voor mij een manier om te kunnen helpen. Dit schip is ook de plek waar Adjete en ik elkaar ontmoetten. We hadden beiden de passie om analfabete vrouwen te helpen, dus gingen we in Togo samen lesgeven in een kerk. Uiteindelijk is dat uitgegroeid tot Willen Programs.” W- - I m -I O m (fl TJ u m a3

de Faam | 2023 | | pagina 17