3 De Faam om echt nog door oude, fysieke kranten te kunnen bladeren. “Het leuke aan ons werk is dat we kunnen kijken naar de geschiedenis van een krant. Hoe heeft een titel eruitgezien en hoe is de inhoud veranderd in de loop der jaren? Zo zien we dat de toonzetting in nieuwsberichten echt veranderd is. En in de jaren tachtig begonnen de kranten met meer kleurendruk. Er werden toen nog geen kleurenfoto’s gepubliceerd, maar er werd wel kleur in advertenties en titelpagina’s toegepast. Begin jaren negentig verschenen ook daadwerkelijk de eerste kleurenfoto’s. Tegenwoordig vindt iedereen het normaal Aanvullen De techniek staat niet stil. “Ongetwijfeld zal er over een paar jaar weer een update van de lay-out van Krantenbank Zeeland komen”, vertelt Johan. “De vorige keer dat dat gebeurde, kregen we heel veel mails van gebruikers die gewoon op de oude manier wilden blijven zoeken. Maar na drie weken waren mensen er gelukkig aan gewend. We proberen de krantenbank altijd te vullen met ‘nieuwe’ oude titels en gaan dan meestal van afgesloten titels uit. Momenteel zijn we bezig met de Eendrachtbode, die staat er al tot 2012 op en komt er nog tot 2017 bij. Verder houden we natuurlijk ook een paar actuele titels bij, waaronder PZC en hopelijk binnenkort ook De Faam.” Watersnood kranten Bijzonder is de collectie aan Watersnood kranten van Krantenbank Zeeland. “We hebben een behoorlijk grote collectie aan nationale en internationale kranten over de Watersnoodramp in 1953. Zowel Franse, Britse, Duitse en Amerikaanse, als Nederlandse titels. Heel bijzonder om terug te zien. Deze kranten zijn overigens niet alleen van ons, maar ook van het Watersnoodmuseum.” dat een krant er vol mee staat, maar het gebruik van kleurenfoto’s is echt een langzaam proces geweest en het was ook heel duur in het begin.” Toen Johan bezig was met de digitalisering van de Middelburgsche Courant kwam hij in deze titel al in de negentiende eeuw een afbeelding in kleurendruk tegen. “Bij een artikel over de opening van de havenwerken in Vlissingen in 1873. Geïllustreerde tijdschriften maakten al eerder gebruik van gravures, maar dit was de eerste keer dat ik er een in een krant uit die tijd tegenkwam, en dan ook nog in kleur. Daar word ik enthousiast van.” 1873. r 214. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 9. September. O O XJ ■o O z

de Faam | 2023 | | pagina 3