“In de jaren tachtig begonnen de kranten met meer kleurendruk” 2 De Faam In januari 2008 werd Krantenbank Zeeland officieel geopend in het stadhuis van Zierikzee. “De directeur van de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) en de burgemeester van het eiland waren daarbij aanwezig”, blikt Johan Francke, informatiespecialist bij ZB, terug. Zo’n zestig titels In samenwerking met gemeentearchief Schouwen-Duiveland werden bij de start de tien jaar daarvoor opgeheven Zierikzeesche Nieuwsbode en de nog oudere Zierikzeesche Courant aangeboden. Online zoektermen De meeste mensen gebruiken Krantenbank Kleurenfoto’s Johan en zijn collega’s hebben de luxe Zeeland door online een zoekterm in te vullen. “Velen voeren hun eigen naam in om te zien wat er over henzelf te vinden is en ik ken een aantal oud-sporters die vaak wedstrijdverslagen terugzoeken. Maar onze krantenbank wordt vooral gebruikt door mensen die onderzoek doen, bezig zijn met genealogie of een boek aan het schrijven zijn. De laatste tien jaar komen we geen Zeeuwse boektitels meer tegen waarbij geen gebruik is gemaakt van Krantenbank Zeeland. Een mooi resultaat.” Leesbaar “De techniek is steeds beter geworden”, vertelt Johan. “In het begin zagen we dat er nog wat moeite was met het lezen van sommige lettertekens, zeker bij oude kranten waar ook vaak nog vlekken in zitten. Tegenwoordig wordt alles veel beter uitgelezen. We hebben een Zeelantsche en Haeghsche Tijdinghe van 27 augustus 1666 die in Engeland gevonden werd en die ik helemaal zelf heb moeten transcriberen. Anders waren de teksten niet leesbaar, maar dat is de enige uitzondering. De eerstvolgende oudste uitgave is trouwens de eerste Middelburgsche Courant uit 1758.” “Mooie titels om mee te starten, want we hadden meteen zo’n 175.000 pagina’s.” Inmiddels bevat Krantenbank Zeeland zo’n zestig titels. “Meteen werd duidelijk wat je allemaal kunt vinden in deze krantenbank. Als test voerde onze directeur namelijk zijn naam in en er verscheen direct een foto van hem en zijn ex-vrouw. Een beetje pijnlijk wel, maar het liet meteen zien dat alles wat in een krant wordt gepubliceerd, teruggevonden kan worden.” En dat is ook het doel van Krantenbank Zeeland. /•i“ "4.-- - TEKST EN FOTO'S GERTIE DE BOEY «4 [Migaw 7 TH i - HCOFBPIJH ttawowsi». r: ‘,1 ta- - - «iHw ïiwv.nu? u-.tiutmu. i «te-

de Faam | 2023 | | pagina 2