“Soms overvalt het verdriet of gemis je. Er is altijd een mogelijkheid om dat te delen” De Faam 13 Steun vinden bij elkaar De meerwaarde van de georganiseerde activiteiten is ook dat er spontane contacten ontstaan tussen de leden. “Soms klikt het zo goed dat je een nieuw netwerk kunt opbouwen. Sommige leden gaan inmiddels zelfs samen op vakantie, maar we hebben ook tal van subclubjes waarbij leden samenkomen om bijvoorbeeld te koken of fietsen. Zo is er ook nog een leesclub, een museumclub en we hadden zelfs enige tijd een Engelse conversatieclub. We werken daarvoor veel met WhatsApp.” Anne legt uit dat er een vereniging brede appgroep is, waarin alle activiteiten worden aangekondigd en daarnaast is er de Klets Lief Leed app. “Die appgroep maakt het mogelijk om Vrijblijvend kennismaken Anne vertelt dat sinds een recente publicatie in de PZC het aantal mannen binnen de vereniging flink is toegenomen. Hierdoor is de verhouding man/ vrouw weer wat meer in evenwicht. “Ben je weduwe of weduwnaar en wil je meer weten over wat Actief Door je te bieden heeft? Kom dan eens een keer vrijblijvend kennismaken door deel te nemen aan een activiteit! We laten je graag ervaren wat de meerwaarde van lotgenotencontact is. Aanmelden daarvoor kan via onze website actiefdoor.nl. Wil je daadwerkelijk lid worden van de vereniging, dan krijg je jaarlijks het verzoek om contributie te betalen. Dat bedrag is momenteel 27,50 per jaar. Nieuwe leden betalen daarnaast eenmalig 5.” z m -I Leven weer invulling geven Na het verlies van een partner draait de wereld voor iedereen door, terwijl degene die achterblijft, dit niet altijd zo ervaart. “Veel mensen vragen zich af hoe ze hun leven weer invulling kunnen geven na zo’n ingrijpende gebeurtenis. Dat is niet makkelijk. Te meer omdat bij reguliere verenigingen of activiteiten veel mensen samen met hun partner komen, terwijl jij alleen bent. Ook aansluiting bij singles is niet altijd bevredigend. Zij zijn weliswaar ook alleen, maar kennen niet het verdriet en de leegte die je als weduwnaar of weduwe ervaart. Om die reden is onze vereniging juist voor deze mensen zo’n fijne club om bij aan te sluiten. Je hoeft niet alleen tussen koppels te zitten. Iedereen is alleen en komt alleen, dus daarmee is drempel om zelf ook alleen te komen een stuk lager.” even iets te delen wat op je hart ligt. Het kan zoveel helpen als je zoiets even kunt uiten en delen met mensen die je begrijpen.” Moeilijke momenten samen delen Dat laatste is iets wat weduwnaars en weduwen waarschijnlijk zelf het beste begrijpen. Anne: “Als je alleen bent, kom je altijd alleen thuis. Er is niemand meer om even iets tegen te zeggen of aan te vertellen wat je hebt meegemaakt. Bovendien, er zijn soms van die dagen dat het verdriet of gemis je ineens overvalt. Bijvoorbeeld op de verjaardag of sterfdag van je partner. Bij familie en vrienden kun je op een gegeven moment daarmee niet meer terecht. Zij vinden op een gegeven moment dat het tijd wordt om het verlies achter je te laten. Toch word je soms onverwachts geconfronteerd met moeilijke momenten. Binnen onze vereniging vind je dan altijd een mogelijkheid om dat te delen. Dat komt omdat wij niet oordelen en uit eigen ervaring weten wat het betekent om je partner te verliezen.” Maandelijks activiteiten Anne vertelt dat er iedere maand minstens twee bijeenkomsten worden georganiseerd. Zo is er één zaterdag per maand een activiteit, zoals een museumbezoek, een jeu de boules wedstrijd of een excursie. Verder wordt maandelijks de zogeheten ‘koffieklets’ gepland. Dat is altijd op een zondag. “Koffieklets betekent dat we eerst ergens samen gaan wandelen en daarna gezellig samenkomen voor een kopje koffie, gezelligheid en eventueel een goed gesprek.” Los van deze vaste activiteiten, wordt er volgens Anne sowieso ieder weekend wel ergens samen gewandeld. “Er is een groepsapp voor de wandelaars. Tot op de ochtend zelf kun je je nog aanmelden. Leuk is dat we steeds ergens anders afspreken. We wandelen echt in heel Zeeland.” O m (fl TJ u m

de Faam | 2023 | | pagina 13