MET WOHIHflJIDS. Afscheid van De Faam... A. D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede I 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Müeltorgseh Ie» en Advertentieblad De Faam vyiau o aargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER Spanjaard straat. Prijs der Advertentiön van 1—8 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent, 3 maal plaatsing wordt slechte 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Ruim een eeuw kind-aan-huis... 'GEEN STRAAT, GRACHT OF KADE WORDT OVERGESLAGEN!' WOENSDAG 30 JUNI 2021 mm i. nuuuauag n vi'wuor HIDDI1BDR6SG1 NIEUWS- EN ADTERTEWTIEBLAD DE FAA Weer een nieuwen jaargang mag dit Adver tentieblad intreden. Zien we op het jaar dat voorby is dan voor zeker kan met blijdschap geconstateerd worden, dat het zich in eene gestadige bloei verheugt. Het adverteerend publiek gaat nog steeds meer en meer het groote nut van het plaatsen der advertentlën in inzien. En geen wonder want succes is te imchtm, is verzekerd. Gerust durven wy neerschreven dat aan uwe advertantièn, geplaatst in ons blad, de grootste publiciteit gegeven wordt; ztj komen onder ieders oegen, wyi dit blad overal komt. Geen straat of gracht of kaai wordt de bezorging Overgeslagen. tJwe advertenties komen in 3000 huisgezinnen en worden mitsdien door duizen den gelezen. Mocht, het soms eens gebeuren dat gU het blad niet ontvangt, dan verzoek ik u beleefd doch dringend ons hiermee onmiddellijk in ken nis te stellenwe geven u de verzekeringjdat wij hierop hoogen prijs stellen. Natuurlijk geldt dit alleen voor benadenbewoners, want vaak komen ons bovenbewoners vragen om bezor ging der krant, doch hieraan het ligt voor burg, met een deel der troepen van De "Wet, die noordwaarts by Venterskroon de Vaal zfn overgedreven. Móér meldt Roberts niet over den strijd tus- schen Deliale en den „eonvooinemer." Op grond daarvan nemen we maar aan, dat het vroegere verhaal omtrent het volkomen uiteenslaan" van De Wet zijn commando spel der fantasie is. In het begin van Juli kwam van het oor logsterrein bet volgende telegram, natuurlijk uit Engelsche bron, en niets bevattende dan ae „ofïkieéle waarheid" „WtO zflo byna zonder gevecht Bethlehem (in den Vrijstaat) binnengetrokken. In hun haast om te vluchten hebben de Boeren onzen mannon niet kunnen beletten, met het blanke wapen een der te Stormberg verloren kanonnen te heroveren. Onze verliezen waren 2 dooden en 8 gewonden." Ben mooi bericht voor de khaki's ajzoomaar sinds hebben de aanvullingslijsten der verliezen, bjj stukjes en brokjes, het getal der by Bethle hem op 6 Juli gesneuvelde Britsehe soldaten reeds opgevoerd tot 47 Dóch de niet-offlcieele waarheid van den strijd om Bethlehem is nog wei zoo treffend. Ze is aan den Matin verstrekt door den heer P. Brissaud, een zoon van generaal Brissaud, die één oud kanon, by Stormberg veroverd, in de handen der Engelschen wordt achtergelaten. De Engelsche verliezen daarentegen waren zeer aanzienlijk. Br werden op een heuvel ten Noorden van de plaats 97 dooden begraven en elders nog 7. 's Avonds werden er 82 gewonden in het dorpshuis binnnengedragenin scholen en kerken moesten t hospitalen worden opge richt. De dokter, chef van de Duitsche ambu lance, heeft gezien, dat er ongeveer 500 man buiten gevecht waren gesteld, en den dag,- waarop h(f werd teruggezonden, waren er nog r jwigelaüuj ambulances aan dei Oostkant bezig om de gewonden op te zoeken. Dit verhaal, zegt Brissaud ten slotte ironisch, kan ais aanvulling dienen van het eerste En gelsche telegram in de gemelde bewoordingen Wy zyn Bethlehem bijna zonder strijd binnen getrokken. Onze verliezen waren 2 gedood en 3 gewond Men heeft te New-York een smokkelaarster gevat, een gewezen tooneelspeélster, die be schuldigd wordt voor wel flOO.GOö aim dia manten te hebben gesmokkeld en wel op een eigenaardige wyze. ZQ liet haren hond een paar dagen zonder eten en gaf hem dan balletjes gehakt vleescb, waarin diamanten waren ver- Men schrijft op de 12 cijfers 0380 J 14S2 i 6085 die ieder voorstellen een maand, aldus: 0 is Januari, 3 is Februari, 3 is Maart, 6 n April, 1 Mei, 4 Juni, 6 Juli, 2 Aug. 5 Öept 0 Oct., 3 g Nov., 5 Dec. Als dagcUfers gebruikt men: 0 is Zondag, l is Maandag, 2 Is Dinsdag, 3 is Woensdag, 4 is Donderdag, 6 is Vrijdag, 6 is Zaterdag. Wanneer men nil een dag wil vaststellen plaatst men onder elkaar 1 den dag van de maand 2 het maandcijfer; 8 de laatste twee cijfers van het jaartal 4 het vierde deel van de laatste twee cijfers van het jaartal met verwaarloozing van do breuk, Byv. 25 September 1800 25 dag van de maand; 5 maandcyfer (9de get. in da reeks); OO (laatste 2 cyfers van hét jaartal) (het 4de deel van 00.) Totaal 80 Dit getal, gedeeld door 7 7,80/4 28 De Faam van 17 oktober igoo Foto: Krantenbank Zeeland. Gerard van der Hoeven Bij het naspeuren naar de geschiedenis van De Faam stuitje al snel op een aantal merkwaardigheden betreft het eerste nummer van het advertentieblad. Het oudste exemplaar dat digitaal is te vinden in Krantenbank Zeeland is uit 1900! Maar op de voorpagina van dat vier pagina's tellend krantje, dat werd gedrukt en uitgegeven door stoomdrukkerij en uitgeve rij A.D. Littooij in de Spanjaqjrdstraat in Middelburg staat te lezen '4e jaargang'. WALCHEREN - Opmerke lijk hierbij is dat in de specia le 'eeuwuitgave' van De Faam van 10 mei 2000 waarin werd teruggeblikt op 'honderd jaar* De Faam ook aandacht be steedde aan onvolkomenhe den betreft de jaargangtelling van de krant en dat de vroege re redactie met wat 'natte vin gerwerk' heeft uitgerekend dat hetHblad anno 2000 honderd jaar bestaat Daarbij is men er van uitgegaan dat gedurende de oorlog vanwege een ver- schijningsverbond door de bezetter jarenlang geen Faam verscheen en pas jaren rond 1948, de Faamdrukpersen weer gingen draaien. Ook werd in de 'eeuwkrant' rekening gehou den dat de precieze jaargang van het eerste nummer on bekend was en dat dit waar schijnlijk te maken had met een kortstondige verschijning van het advertentieblad onder de naam "De Faam" voor 1895 alleen in de gemeente Goes. Kortom, onduidelijkheid... Verwarring? Echter in De Faam van 11 ok tober 1905, digitaal is opgesla gen in Krantenbank Zeeland, te lezen dat 'Bij de intrede van den tienden jaargang van "De Faam" veroorloven wij ons de vrijheid even bij dit feit stil te staan. Een blik achterwaarts slaande, dan mag getuigd, dat "De Faam" bij voortduur de gunst en het vertrouwen van het lezend en advertee rend publiek blijft genieten, en zich mitsdien in een gestadig- den bloei verheugt Ons blad is met den tijd meegegaan; van een klein onoogelijk blaadje is het een blad geworden, dat een plaats naast andere bla den kan innemen. Gerust dur ven wij neerschrijven dat er hier ter Stede geen blad is, dat aan Uwe advertentieën alle publici teit geeft als "De Faam". Over al komt zij, zoowel bij de rijken als bij de armen. Geen straat, gracht of kade wordt bij de be zorging overgeslagen. In ruim 2500 huisgezinnen komt ons blad, de advertentieën worden dus door duizenden gelezen; niet alleen in Middelburg, maar ook in de naaste omgeving. Onder de kop van "De Faam" prijkt dan ook rond 1905 trots 'De Grootste publiciteit hier terstede' met een oplagecij fer van 3450 exemplaren! In 1910 is dat oplagecijfer geste gen tot 3.750 exemplaren die elke woensdag in de bus rolt. De verspreiding is dan naast Middelburg ook uitgebreid tot aangrenzende dorpen... Censuur Het krantje biedt vooral ad vertenties van plaatselijke on dernemers, winkels aangevuld met burgerlijke standgegevens van de gemeente Middelburg en particuliere advertenties. Redactionele artikelen ver schijnen nauwelijks. Aan die persoonlijke 'advertentieën' zijn wel spelregels verbonden. Zo schrijft de redactie dat advertentieën, die tot strekking hebben iemand te beledigen of in een bespottelijk daglicht te stellen beslist geweigerd worden. Fi.H. Grappenmakers verzoeken wij vriendelijk -ook deze week weer werden ons dergelijke advertentieën aange boden- hiervan goede nota te nemen.' In die krant van begin 20e eeuw komen we vooral 'advertentieën' tegen waarin personeel wordt gezocht. Geen hooggeschoolde arbeids krachten in die tijd, maar vooral 'keukenmeiden', een 'dagdienstbode', 'flinke loop jongens', 'een tweede (dienst) meid' of 'een waschvrouW In het eerste bewaarde exem plaar in Krantenbank Zeeland (De Faam 5e jaargang) van woensdag 31 oktober 1900 le zen we daarnaast wat actuele nieuwsfeiten betreffende de oplaaiende strijd in de Twee de Boerenoorlog in Zuid-Afrika (1899-1902) en enkele plaat selijke nieuwsfeiten zoals een steekpartij met een dolkmes in Middelburg en een triest be richt over een bedrijfsongeval: 'Gistermiddag had bij het af gaan van "De Schelde" weder een treurig ongeluk plaats. Eén der werklieden viel van den stelling en bleef op de plaats dood.' De oplage is dan al uit gebreid tot 3000 exemplaren! Verder vallen twee berichten uit die krant op. Een persoon lijke advertentie dat 'Weduwe Mart. Visser v.d. Wafelkraam op de Dam in Middelburg maakt hare geachte begunstigers be kend, dat er zondag a.s. voor het laatst wordt gebakken' en dat voetbalvereniging 'Victo ria' een grasveld te huur vraagt in de omtrek van Middelburg. Het veld moet wel voldoen aan een lengte van 110 en een breedte van 70 meter! Redactie Halverwege de vorige eeuw komt er meer ruimte voor re dactionele artikelen, columns en rubrieken. Populair is de rubriek Snip Snap met lu dieke weetjes. De rubriek is vernoemd naar het dan popu laire duo Willy Walden en Piet Muyselaar die populair zijn met hun Snip 81 Snap Revue. Fusie Tot ver in de jaren '60 wordt De Faam gedrukt en uitgege ven door drukkerij Littooij in Middelburg. Daarna vindt een fusie plaats tussen De Faam en De Vlissinger waarvan laatst genoemde deel uitmaakt van de Zuidwester Weekbladen Combinatie. Daaronder vallen ook De Bevelander, Zeeuws Vlaams Advertentieblad en Weekbladencombinatie West Brabant, Huis-aan-huis in Zeeland/West-Brabant De oplage is dan ruim 215.000 exemplaren! Redactie Geruime tijd maakt De Vlissin ger en later De Faam/Vlissinger deel uit van de PZC-redactie. Later krijgt men een eigen re dactie. Zo maakte De Faam in al die jaren een flinke meta morfose mee. Er kwamen meer foto's en kleur in de krant. Het is een flinke en mooie tijd ge weest

de Faam | 2021 | | pagina 5