Beleef de slag om de Schelde op je fiets tussen Vlissingen en Westkapelle! Gratis fietsapp Slag om de Schelde Bevrijder John of bezetter Klaus of inwoner Maatje neemt je mee in een spannend verhaal Gratis op je smartphone Slag om de Schelde %y deslagomwalcheren.nl Aangebodemöoor Erfgoed Walcheren Fiets de Slag om de Schelde met je app De Faam WOENSDAG 23 JUNI 2021 KAN DAT? MET JE FIETS DE SLAG OM DE SCHELDE FIETSEN? DAT KAN! IDEE ERFGOEDROUTE WALCHEREN Olaober-November 1944 Uncle Beach is sinds 2011 het herdenkingsgebied en is één van de landingsplaatsen waar de bevrijders aan land kwamen. Foto: Theo Rietveld Kan dat? Met je fiets de Slag om de Schelde fietsen? Ja, dat kan! Met een app op je telefoon fietsje op drie verschillende manieren tussen Vlissingen en Westkapelle. Je kunt kiezen je mee te laten voeren met het spannende verhaal van John, de bevrijder. Of ervaar hoe de Duitsers zich verdedigden tegen de geallieerden en fiets de route met Klaus. Wil je de Slag om de Schelde beleven vanuit de ogen van een kind? Kies dan voor het verrassen de verhaal van Maatje uit Westkapelle. www.deslagomwalcheren.nl WALCHEREN - De bioscoopfilm Slag om de Schelde trekt in Nederland en ver daarbuiten volle bioscoopzalen. Naast de film is een bijzondere fietsroute als app ontwikkeld over deze "onbekende" slag uit de Tweede Wereldoorlog. De app wordt onthuld bij één van de landingsplaatsen van de bevrijders. Wat was de aanleiding voor deze fietsroute? Wat heeft de Erfgroep Walcheren hiermee te maken? En blijft het bij deze app? Aanleiding De Vlissingse raadsleden Lili an Janse - van der Weele en Tamara Vork - Ritter kregen in 2016 het idee om het rij ke erfgoed op Walcheren on der de aandacht te brengen van inwoners en toeristen. Denk maar aan de bunkers, de drakentanden en herden kingsplaatsen. Ook moest de route een educatief doel heb ben. Uiteindelijk is een unieke gratis app ontwikkeld. Erfgroep Walcheren In 2016 verzamelden Tamara en Lilian een groep experts bij elkaar. Vele avonden vergade ren volgden. Uiteindelijk werd een financiële vergoeding ge vonden en kon Codetikkers en een auteur worden aange trokken. Met hulp van verha len van experts uit de Erfgroep werd uiteindelijk door Theo Rietveld een eerste concept geschreven. Drie verhaallijnen met elk een fietsroute, beleefd vanuit de Bezetter, Bevrijder of Inwoner. Fietsapp De app bevat niet alleen de route maar ook teksten die door Marloes Matthijssen zijn geredigeerd. In de app lees je de verhalen, zie je vele histo rische foto's, kaarten en film pjes. Het is de bedoeling dat de route Vlissingen-Westka- pelle wordt uitgebreid naar Zuid-Beveland en Veere. Bevrijder John Foster John maakt deel uit van Ro- yal Marine Commando's en landt met andere Britten op de kust bij Westkapelle. Zijn taak is om Duitse verdedi gingswerken uit te schakelen. Overleeft hij de Slag? De Idep gaat open. Gaan....Onderweg zien ze de eerste inwoners, ze juichen maar John voelt zich beschaamd....Vlissingen is bevrijd. De Slag is voltooid. Vergeleken met de landing in Normandië was dit heel wat heviger. Bezetter Klaus Maier Klaus is hoofdopzichter bij Or ganisation Todt. Als bunker- bouw-opzichter maakt hij zich klaar voor inspectiebezoek van Erwin Rommel, inspecteur van de Atlantikwall. Klaus inspec teert de bouw van de verde digingslinie in december per fiets. Hij ergert zich aan de propagandafilms. Eerst moest de Atlantikwall geheim wor den gehouden maar nu mag alles in het nieuws. Klaus moet nieuwe aannemers zien te vinden voor de extra versper ringen. Ergens in 1944 zal een massale landing plaatsvinden. Maar waar en wanneer? Maatje Gabriëlse Maatje woont in Westka pelle. Ze is tien jaar en erg nieuwsgierig en vindt de oor log spannend, afschuwelijk en verwarrend. Wie is nu eigen lijk de vijand? De Duitsers zijn nu ook bang. Overal bouwen ze schuilkelders. Maatje slaapt sindsdien met haar kleren en schoenen aan onder de de kens. Met haar ouders moet ze vluchten. Ze ziet boten. Ze lacht, ineens krijgen ze wielen. "We zijn bevrijd", zegt papa. De fietsroute is een initiatief van de Werkgroep Erfgoedroute Walcheren. Met een bijzondere app waarbij je de route Vlissingen Westkapelle volgt Je kiest van tevoren één van de drie verhalen waarbij je in de app de mooiste foto's, filmpjes en verhalen kunt aanklikken die je helpen de tekens in het landschap nog beter te begrijpen. veland Veere'^ Vlissingen' Temeuzen Overzichtskaart van het verloop van de Slag om de Schelde oktober - november 1344 Foto: Traces of war

de Faam | 2021 | | pagina 5