Zeelandjazz brengt gratis livestream Deze ABS-meiden willen E-Waste-Race écht winnen Actueel Kustlichten moeten beschermd De Faam WOENSDAG 9 JUNI 2021 Zaterdag 19 juni vanuit Schouwburg DIT IS DE BEST DENKBARE PROMOTIE VOOR DE EDITIE VAN 2022 NAUTISCH ERFGOED Bedreiging Theo Rietveld Zeelandjazz gaat dit jaar door. En wel op 19 juni tussen 20 uur en 22 uur. IVlet een gratis livestream. Vanuit de Schouwburg treden maar liefst zes jazz formaties op. Presentator Steffen Brinkhaus praat het programma aan elkaar en krijgt ook nog de burgemeesters van Middelburg en Terneuzen op bezoek, evenals gedeputeerde Anita Pijpelink. MIDDELBURG - Stel je voor: je bent in de Schouwburg en je ziet zes jazz gezelschappen in een wijde cirkel op het lege toneel. Dan...begint één van de jazz formaties te spelen. Twee uur later blijf je beduusd en verdoofd achter. Wat een spektakel. Wat een kwaliteit en diversiteit. Nee, dit is geen droom. Op 19 juni kan iedereen via een livestream zes jazz groepen aan het werk zien in een wer velende show. Presentator Steffen Brinkhaus presenteert deze livestream show. Digitaal festival Ik zit samen met Voorzitter Maurits Portier en Hans Zui- derbaan, voorzitter Stichting Porgy Bess Programma uit Terneuzen, in het kantoor van Maurits. Naast zijn hoofd taak, directeur Muziek Podium Zeeland, is hij voorzitter van Zeelandjazz Ook is hij orga nisatorisch betrokken bij het Bierfestival Middelburg en Stichting Blues en Jazz Dit jaar moest er een Zeelandjazz festi val komen, hoe dan ook, aldus Maurits. Vanwege de corona maatregelen hebben we geko zen voor een livestream. Op die manier kunnen we ook onze jazz liefhebbers uit Terneuzen en omstreken erbij betrekken. Zichtbaar Maurits: In 2019 organiseer den we het jazzfestival in de tuin van de Kloveniersdoe len. Dit jaar moesten we ons laten zien. In eerste instantie was het de bedoeling om een bigband in de Schouwburg te zetten met publiek Toen dat niet kon, werd het idee gebo ren om een livestream samen te stellen met zes jazz forma ties tegelijkertijd op het po dium. Maurits vergelijkt het concept met Vpro On Stage en Matthijs draait door, een snelle show met live optredens van een kwartier, afgewisseld met interviews. Het mooie is, al dus Maurits, datje een dwars doorsnede krijgt te horen van traditionele jazz tot en met de hedendaagse jazz. Daarbij is het mogelijk om als kijker via een live chat vragen te stellen. Een selectie hiervan zal door Steffen worden uitgekozen. Deze livestream is de beste promo die we kunnen beden ken voor de editie van 2022, als alles weer normaal zal zijn. Maurits ziet het al helemaal voor zich: het Molenwaterpark met muziektent als centrum locatie van het festival. En een streetparade in het centrum van Middelburg. livestream op zaterdag 19 juni ziet er als volgt uit: New Rot terdam Jazz Orchestra, Zee land Jazz Orchestra, Steffen Morrison, Preacher Men, The New Conrad Miller Trio en The Quartet NL Programma W Meer informatie zie Het programma van de www.zeelandjazz.nl Vervolg van de voorpagina - Er is al één container vol met elektrisch afval, maar er gaan er nog vele volgen, als het aan deze meiden ligt. Ophaalservice "Mensen die thuis elektrisch afval hebben liggen en daar vanafwillen, kunnen dat mel den via internet," vertellen de drie dames, die gezeten op het klimrek op het schoolplein, beurtelings aan het woord zijn. "Wij zorgen er dan voor dat het bij hen thuis afgehaald wordt. Hoe makkelijk wil je het hebben?" Prijs Er doen tien Zeeuwse scholen mee. "Maar de mensen moe ten natuurlijk wel aangeven dat wij van de ABS in Mid delburg het moeten komen ophalen," klinkt het vanaf het klimrek. Want de meiden wil len de prijs écht winnen. Wat die prijs dan is? "Een betere wereld voor ons en straks voor onze kinderen. Minder afval is beter voor het milieu. En we kunnen ook nog een school reisje winnen naar de uitvind- fabriek, maar daar doen we het niet voor." De meiden hebben goed begrepen dat inzame len en hergebruiken zeldzame grondstoffen bespaart, beter is voor het milieu en beter voor hen elders in de wereld die we met ons afval opzadelen. https://youtu.be/QoxYZl- Sd8w toont een filmpje dat gemaakt is door de leerlingen. Nergens anders in Nederland vinden we vergelijkbare bakstenen lichten waaruit de lichtbundel door een raam schijnt. Foto: Nederlandse Vuurtoren Vereniging De Nederlandse Vuurtoren Vereniging (NVV) heeft de ge meente Veere verzocht om de drie lichtopstanden bij Zou- telande en Dishoek en de tussenliggende vuurtorenwach terswoning aan te wijzen als gemeentelijk monumenten. DOMBURG - Voorzitter Jo- han Bol: "Er zijn al tientallen kustlichten en wachterswo ningen verdwenen. Om te voorkomen dat we ook deze op termijn verliezen, is een beschermde status noodzakelijk." Schippers en loodsen varen tegenwoordig nog nauwe lijks op lichtenlijnen. De di gitale kaart aan boord van ieder schip bepaalt vandaag de dag de koers. Als gevolg van deze ontwikkeling zijn al tientallen lichten langs onze rivieren en kusten geruisloos gesloopt. De NW probeert de meest waardevolle lichten te behouden. De drie lichtopstanden op Walcheren zijn van hoge cul tuurhistorische waarde. De lichten dateren van 1951 en zijn uitzonderlijk. Nergens anders in Nederland vinden we vergelijkbare bakstenen lichten waaruit de lichtbun del door een raam schijnt. Daarnaast behoren ze tot het eerste stelsel van lichten (1866-1867) dat in de Wester- schelde werd aangelegd. De lichtwachterswoning dateert ook van net na de Oorlog. Het is de laatste wachters woning op Walcheren en één van de laatsten aan de Westerschelde. Benjamin Herman altsaxPeter Beets pianoErnst Glerum bas, Han Bennink drums. FotoZeelandjazz Zoey, Neeltje en Anouk Foto: Frank Husslage

de Faam | 2021 | | pagina 5