Tentoonstelling over een Veerse Joffer Vlissingse Uirn Vereniging mag weer binnen sporten Walcheren nu tb Sinds jaar en dag vrijwilliger in Speeltuin de Souburgt KUNSTENARESSEN DIE IN VEERE WOONDEN EN WERKTEN TENTOONSTELLING DeFaam VvdlLIICl Cll IIU WOENSDAG 2 JUNI 2021 Schilder Lucie van Dam van Isselt VRIJWILLIGERSPORTRET Kunstenaarsportret Als de Nederlandse musea begin juni hun deuren weer mo gen openen, wordt vrijwel meteen de tentoonstelling over de Veerse periode van Lucie van Dam van Isselt geopend in Mu seum Veere. VEERE - Aanleiding is de 150e geboortedag van de kunstena res. Na de opening op zater dag 12 juni is de expositie van zondag 13 juni tot en met zon dag 7 november dagelijks te bezichtigen. Na haar opleiding aan de Kunstacademie woonde van Dam van Isselt met haar gezin in Oosterbeek, de eerste Ne derlandse kunstenaarskolonie. Na haar echtscheiding vestigde zij zich ini907 als zelfstandig kunstenaar in Veere. Zonder dit te weten zou zij de eerste van negen vrouwelijke kun stenaars worden die in de loop der jaren in Veere woonden en werkten: de Veerse Joffers. Meizoentjes Vanuit eerdere bezoeken sa men met haar Domburgse nicht Mies Elout-Drabbe ken de zij Veere al. Lucie schilder de, aquarelleerde, tekende en etste stadsgezichten, een en kel landschap en veel portret ten. Maar zij zou zich vooral ontwikkelen tot een van Ne derlands beste bloemstilleven- schilderessen. Een regelmatig terugkerend onderwerp zijn haar 'meizoentjes' die vrijwel jaarlijks in olieverf of aquarel werden geportretteerd. Veere Van 1911 tot 1920 nam zij met de schildersbent rond Jan Toor- op en Piet Mondriaan jaarlijks deel aan de spraakmakende zomerexposities in Domburg. Ze woonde en werkte uitein delijk 25 jaar in Veere. Als geen ander heeft zij in haar werk de schoonheid van Veere in al haar facetten gevangen. In maart 1933 verhuist ze naar Den Haag om zo dichter bij haar jongste zoon en zijn ge zin te kunnen wonen. Tijdens de daaropvolgende zestien jaar blijft ze zeer actief als kunst- Lucie van Dam van Isselt woonde en werkte uiteindelijk25 jaar in Veere. Foto: PR Lucie van Dam van Isselt schilder. In de Tweede Wereld oorlog weigert ze principieel zich aan te sluiten bij de Kul tuurkamer. Ze overlijdt in juni 1949, enkele dagen voor haar achtenzeventigste verjaardag. Ze laat een enorm oeuvre na. lucievandamvanisselt.nl De Stichting Lucie van Dam van Isselt, opgericht in 2016, heeft inmiddels zo'n 550 werken digitaal bijeengebracht. Vele Nederlandse musea, waaronder het Rijksmuseum Amsterdam, Stedelijk Museum Amsterdam en het Kunstmuseum Den Haag, hebben werk van haar in bezit. In Veere zullen deze zomer vele nog niet eerder tentoongestelde werken te zien zijn. Dit jaar is het precies 150 jaar geleden dat Lucie van Dam van Isselt in Bergen op Zoom werd geboren. Een goede aanleiding voor dit overzicht in haar geliefde Veere. Sinds jaar en dag zijn ze zo'n beetje 'het gezicht' van Speeltuin de Souburgt. Ge rard Wortman (79) en Bram van Lomwei (76) komen er, ruim na hun pensioen nog steeds twee ochtenden in de week en zijn ook op andere dagen inzetbaar. OOST-SOUBURG - Na een WW periode kreeg Gerard bij toeval het aanbod om beheerder te worden in de speeltuin. "Daar hoefde ik niet lang over na te denken, ik kon weer betaald aan de slag. Nu kom ik er nog steeds als vrijwilliger." Al vond hij de overgang wel groot, van de Scheldebouw naar een speeltuin. "Het is ontzettend leuk, als beheerder deed ik van alles, de toiletten en vloeren schoonmaken, heggen snoei en, grasmaaien, alles klaarzet ten voor de kinderen, bedenk het maar. Het contact met al die bezoekers, groot en klein was erg leuk." Bram hoorde na zijn pensionering dat er gebrek was aan technische en bouw kundige vrijwilligers. "Ik help mee bij het repareren van skel ters, plak eens een fietsbandje, leg fietskettingen om en dat soort dingen. We onderhou den speeltoestellen. Die wor- De coronaregels voor sporten zijn versoepeld en dat merken ze ook bij de Vlissingse Turn Vereniging. De voorbereidende selectie van VTV viert de rentree in de zaal. Foto: Marion van Belzen Gerard Wortman en Bram van Lomwei gaan gewoon door met hun vrijwilligerswerk.'minstens tot we 100 zijn'Foto: G. Wortman De coronaregels voor sporten zijn versoepeld en dat merken ze ook bij de Vlissingse Turn Vereniging. Na vele weken van buiten trainen met touwtrekken op het strand, dansen in de branding, koekhappen bij de acro training en handstanden op muurtjes en bankjes zijn de leden van één van de grootste Vlissingse sportverenigingen heel blij dat de trainingen weer binnen gehouden kunnen worden. den iedere maand nagekeken en daar wordt een rapport van opgemaakt Dat moet in orde zijn, ieder jaar is daar contro le op door een extern bedrijf." Logisch, veiligheid gaat voor alles, zeker waar het kinde ren betreft Gelukkig hebben de mannen nooit grote val partijen meegemaakt. Gerard: 'Waar we de laatste tijd de dupe van zijn is vandalisme. Omheiningen vernield, stoelen kapot gemaakt de trampoli ne kapot gesneden en nu de laatste keer de beveiligings camera's er af getrokken en vernield. Dan vraag je je toch af wat iemand daar nu voor plezier aan heeft. Wij proberen het hier leuk te houden voor de kinderen, vooral op bijzon dere dagen. We hebben hier de Koningsdagviering en het Halloweenfeest met optoch ten. Daar loopt het hele dorp nog steeds voor uit" Bram: "We verdelen de werkzaam heden zoveel mogelijk. Op het moment hebben we gebrek aan schilders voor schilder werk aan de schuur. Hopelijk hebben we mensen enthou siast kunnen maken. Hoe dan ook, wij gaan door tot we 100 zijn." Meer info: http://vacaturebank. vrijwilligerspuntvlissingen.nl VLISSINGEN - De turnpak- jes kunnen eindelijk weer uit de kast er kan weer geturnd worden op een hoge even- wichtsbalk en weer gezwaaid worden aan bmg en ringen. Ook de dansafdeling kan weer los op een gewone dansvloer in plaats van op gras of zand en hoeft niet meer bang te zijn vooreen regenbui. Altijd door Na een flinke schoonmaakac tie van zaal en clubhuis is ie dereen er weer helemaal klaar voor en kan het weer geen spelbreker kan zijn, zodat de training altijd door gaat. Bij de Vlissingse Turn Ver eniging kun je dansen, tur nen, springen, ffeerunnen en acrogymmen. Ter kennisma king mag iedereen twee keer gratis meedoen. Voor meer informatie kijk op: www.vtv-vlissingen.nl

de Faam | 2021 | | pagina 5